dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 52 z 65
Pokaż wyniki od 1.021 do 1.040 z 1289
  1. #1021
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Cytat Napisał dolby Zobacz post
    Nie czepiam się. Bez STEROWANIA nie ma tego o czym piszesz. Więc sterowanie niezależne jest...czy nie jest ? Bo wiesz, jak się ze słów chce zrobić to czego nie ma, to twoje do mnie czepianie, jest tym samym, co moje do ciebie sterowanie
    Mnie nie chodzi o temperaturę....ale to nie ważne, bo znowu się czepiam.
    Cytat Napisał dolby Zobacz post
    Nie było widać niezależnego sterowania, ale to, być może, ciemno było...
    Mężczyźni są z Marsa a kobiety z Wenus. Rozmowa z Tobą to coś podobnego. Nie dość że nadajesz chyba na innych falach to jeszcze zapominasz co napisałeś.

    Na tym koniec rozważań bo wątek jest o ustawieniach Vaillanta 206 itp, a to nie ma nic wspólnego z problemami systemu dolby.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  2. #1022

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Mężczyźni są z Marsa a kobiety z Wenus. Rozmowa z Tobą to coś podobnego. Nie dość że nadajesz chyba na innych falach to jeszcze zapominasz co napisałeś.

    Na tym koniec rozważań bo wątek jest o ustawieniach Vaillanta 206 itp, a to nie ma nic wspólnego z problemami systemu dolby.
    Dobrze, niech będzie koniec. Nikt chyba nie oczekuje, że nagle staniesz się biegły w logice. Było by to nieuprzejme, choć trochę szkoda, bo wiedzę techniczną posiadasz.

  3. #1023
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kwarti

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    139

    Domyślnie

    Wasze spory niestety nie rozwiązują mojego i wielu innych osób problemu - czyli zasadności zastosowania sprzęgła w instalacjach "grzejnikowo-podłogowych". Czy w średniej wielkości domkach jednorodzinnych zasadne jest stosowanie sprzęgła przy kondensatach.
    Dla mnie istotne jest czy stosując sprzęgło zoptymalizuje zużycie gazu (Vaillant twierdzi ze instalacja oparta o ich schemat jest oszczędna) czy tez pogorszę optymalizację spalania gazu bo np. sprzęgło ją wychładza ?.
    Mareks77 napisałeś jeśli mam odpowiednie przekroje rur to pompa kotłowa obsłuży grzejniki i CWU. Ja ma miedz 22 mm do rozdzielacza a od rozdzielacza 15 mm do każdego grzejnika. I tego już raczej nie zmienię.

  4. #1024
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Cytat Napisał kwarti Zobacz post
    Wasze spory niestety nie rozwiązują mojego i wielu innych osób problemu - czyli zasadności zastosowania sprzęgła w instalacjach "grzejnikowo-podłogowych". Czy w średniej wielkości domkach jednorodzinnych zasadne jest stosowanie sprzęgła przy kondensatach.
    Dla mnie istotne jest czy stosując sprzęgło zoptymalizuje zużycie gazu (Vaillant twierdzi ze instalacja oparta o ich schemat jest oszczędna) czy tez pogorszę optymalizację spalania gazu bo np. sprzęgło ją wychładza ?.
    Mareks77 napisałeś jeśli mam odpowiednie przekroje rur to pompa kotłowa obsłuży grzejniki i CWU. Ja ma miedz 22 mm do rozdzielacza a od rozdzielacza 15 mm do każdego grzejnika. I tego już raczej nie zmienię.
    Napisałem Ci że rób instalację bez sprzęgła. Jeśli masz dwa rozdzielacze i do nich idzie przekrój 22 to jest Ok.
    Vaillant Twierdzi dużo rzeczy a serwisanci przychodzący do domu na przegląd nie potrafią odpowiedzieć na pytania użytkownika który czytając forum i grzebiąc przy swoim kotle spędził pół roku w kotłowni i liznął co nie co.

    Sprzęgło nic ci nie wychładza.
    Pomyśl.
    Jeśli w instalacji ze sprzęgłem przepływ po stronie kotła jest taki sam jak po stronie instalacji to cały układ pracuje jakby sprzęgła nie było.
    Dlatego u Ciebie taka praca będzie cały czas i nigdy nie zaistnieją inne przypadki. Więc mowa o jakichkolwiek oszczędnościach związanym ze sprzęgłem w takiej instalacji jest jakimś nieporozumieniem
    Jedyne co może powodować w małym lub dobrze docieplonym domu to wyższą temperaturę powrotu bo obieg instalacji nie będzie odbierał całości energii produkowanej przez kocioł.
    Dlatego sprzęgło jest zasadne w dużych lub rozbudowanych instalacjach w których przepływ całkowity jest większy od wydajności pompy w kotle.
    Wtedy jesteś zmuszony do założenia osobnej pompy a nawet dwóch do obu obiegów i sprzęgło służy w tym wypadku do równoważenia hydraulicznego obiegów kotłowego i wtórnego.
    Podsumowując jest to wygodny dla instalatora element w którym nie musi się on martwić o dobór biegu pompy i przepływy.

    Za optymalizację spalania gazu oraz dobór odpowiedniej mieszanki odpowiada elektronika kotła i jej czujniki. Jeśli dopływ świeżego powietrza przez komin będzie optymalny , przekroje szachtu i rur dymowych odpowiednie , komin zakończony oryginalną czapą uodparniającą na podmuchy wiatru to wszystko będzie dobrze.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 12-02-2019 o 16:29
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #1025

    Domyślnie

    Mam Vailanta 206/5-5, dom wolnostojący 150m2, 5 osób. Jeden obieg grzewczy, same grzejniki aluminiowe żeberkowe. Próbuje dobrać krzywą grzewczą i:
    * korekta = BRAK
    * temperatura zadana = 22stopnie
    * KG = 0,4

    Grzeje stabilnie i osiąga dobrą temperaturę, ale średnio w listopadzie spalił mi 6m3 na dobę 180m3 za cały miesiąc (razem z CWU i kuchnią gazową), myślę, że to sporo zważywszy na ciepłą połowę miesiąca.

    Czy KG powinien ustawiać przy temperaturze zadanej 20stopni w taki sposób, żeby uzyskać te 22 stopnie które chcę mieć w domu?
    Czy KG przy samych grzejnikach powinna być jak najniższa? Jak ustawiam wyższą niż 0,4 przy zadanej 22 (czyli krzywa przesunięta w górę o 2 stopnie) to przegrzewa mi pomieszczenia.

  6. #1026
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Jeśli chcesz mieć w domu 22*C to ustawiasz owe 22*C i dopiero wtedy dobierasz krzywą grzewczą.

    Mam u siebie także ten kociołek i ok 142m2 domu oraz 3 osoby spalanie w listopadzie to 145m3
    Jeśli dobierzesz już swoją krzywą grzewczą tak aby przy 5 - 0*C było w domu 22*C to następnie musisz to sprawdzić leszcze przy (-10*C).
    Jeśli przy takiej krzywej w domu także będzie panowała zadana to OK, a w przeciwnym wypadku lekka korekta krzywej i zadanej.
    Potem proponuje przejść na TERMOSTAT...... wyjdzie troszkę taniej.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #1027

    Domyślnie

    "Potem proponuje przejść na TERMOSTAT...... wyjdzie troszkę taniej. "
    troszkę, to raczej mało powiedziane, z tym, że BRAK daje większy komfort.

  8. #1028

    Domyślnie

    Przestawiłem na TERMOSTAT i zobaczymy jak wyjdzie grudzień, KG =0,4, temp ustawiona na 22.

  9. #1029

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jeśli chcesz mieć w domu 22*C to ustawiasz owe 22*C i dopiero wtedy dobierasz krzywą grzewczą.

    Mam u siebie także ten kociołek i ok 142m2 domu oraz 3 osoby spalanie w listopadzie to 145m3
    Jeśli dobierzesz już swoją krzywą grzewczą tak aby przy 5 - 0*C było w domu 22*C to następnie musisz to sprawdzić leszcze przy (-10*C).
    Jeśli przy takiej krzywej w domu także będzie panowała zadana to OK, a w przeciwnym wypadku lekka korekta krzywej i zadanej.
    Potem proponuje przejść na TERMOSTAT...... wyjdzie troszkę taniej.


    To może pomożesz z moją KG, kocioł Vaillant 256/5/5 z pogodówką, wszędzie podłogówka, oddzielne 2 obiegi oraz sprzęgło hyduraliczne, póki co brak automatyki w skrzynkach rozdzielczych.
    Serwisant ustawił KG na 0,35, przy ustawieniu na sterowniku 19,5 C mam 22-23 w całym domu. Od 2-3 dni jak spadły mocniej temperatury na zewnątrz w domu cieplej a piec łyka więcej m3 gazu.
    Wczoraj przestawiłem KG na 0,3 i temperatury w domu spadły do 22 C
    Zużycie w Listopadze + CWU około 180 m3, chyba trochę dużo nie?
    Ostatnio edytowane przez byq84 ; 02-12-2019 o 08:12

  10. #1030

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Serwisant ustawił KG na 0,35, przy ustawieniu na sterowniku 19,5 C mam 22-23 w całym domu.
    tak z ciekawości...nastawione 19,5C daje 22-23C w pokoju ?

  11. #1031

    Domyślnie

    Tak, nie mam sterownika pokojowego. Tylko pogodowka zalozona w piecu.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  12. #1032

    Domyślnie

    no też tak chcę ! tyle, że mój piecyk może mieć inne zdanie na ten temat, bo on akurat lubi odwrotnie.

  13. #1033
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek17bn

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    72

    Domyślnie

    Ja mam mniejszy kocioł 146, pierwszy sezon , dwa obiegi(OP+grzejniki)próbowałem ustawić KG(mowa tylko o podłogówce) bez funkcji termostat i przy 0,4 i temperaturze ok 2° na zew. i miałem 24 w pokoju. Zszedłem do 0,3 i do tego włączyłem funkcje "adaptacja kg" dzisiaj zobaczyłem , że sterownik sam sobie przestawił KG od razu na 0,2(po kilku dniach)i przy temp 0° na zew. mam 22 w pokoju.
    Za listopad CWU(5 osób)+CO+gotowanie wyszło mi 175m3 czyli podobnie ale ja mam średnio ocieploną chatę.

  14. #1034

    Domyślnie

    Tak właśnie myślę żeby zejść z KG do 0.2 i temperaturę wtedy na sterowniku ustawić na 22 C.
    Nie wiem czemu serwisant uparł się na 0,35 i mówił że mam sterować sobie temperaturą na sterowniku.
    Widzę żę spalanie mamy podobne, ty masz lepszy kocioł bo mój jest niestety przewymiarowany.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  15. #1035
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek17bn

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    72

    Domyślnie

    Tylko , że szukanie KG powinno odbywać się bez ustawienia Termostat . Robisz brak i patrzysz na jakiej KG będziesz miał temperaturę na sterowniku którą chcesz , w zależności od potrzeby jedziesz w dół i w górę. Ja tak miałem jeden dzień i nie mogłem wytrzymać, może dlatego , że zacząłem od wysokiej KG 0,4 i przy 24 stopniach leciało chyba 35° w podłogę , gazu to chyba spalił wtedy 3x tyle co w inne dni. Przełączyłem na termostat i uruchomiłem funkcję adaptacji i jestem zadowolony bo nie przegrzewa mi chaty a dostraja sobie(teraz woda w podłogę maks 30°) i już zszedł w dół a skoro nie przeskoczył o 0,5 tylko o 1 stopień to musiało być coś na rzeczy. Masz ten sam sterownik co ja więc możesz sobie wypróbować tą funkcję.

  16. #1036

    Domyślnie

    Tak, tylko że sterownik mam w kotłownii więc korekta/termostat także w moim przypadku to nie ma sensu. W kotłowni jest 17 C, funkcja jest ustawiona na brak i nawet jak chciałbym zmienić to wraca mi z powrotem do opcji brak. Może w piecu jest to odłączone.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  17. #1037
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    W Twoim przypadku tryb BRAK jest jedynym.
    Kocioł jest przewymiarowany ze względu na moc minimalną w granicach 5,7 kW.
    Krzywa grzewcza powinna zostać obniżona do poziomu poniżej 0.3 gwarantującego zgranie temperatury na regulatorze z tą w pomieszczeniu.
    Przed jakimkolwiek regulacją radzę przeprowadzić pomiary miarodajnym termometrem temperatury w kotłowni w celu wyrównania wskazań obu przyżądów pomiarowych.
    W przypadku rozbieżności wprowadzić korektę wskazań na regulatorze kotła.

    Po dobraniu krzywej grzewczej należy poczekać na ustawieniach do większych mrozów w celu kontroli krzywej przynajmniej w dwóch skrajnych punktach.
    Z racji dużej mocy minimalnej kotła nie należy się spodziewać komfortu w postaci ciepłej podłogi gdyż ta z racji przerw w pracy kotła będzie występowała także raczej okresowo, jednakże temperatura pomieszczeń po ustaleniu parametrów powinna być raczej stała z lekkimi 0,5 - 1*C wahnięciami.

    Jeśli po przestawieniu krzywej grzewczej na 0.2 nadal będzie występowało przeregulowanie temperatury w pomieszczeniach można spróbować przestawić kocioł na regulację względem powrotu a po 24 godzinnym ustaleniu parametrów przystąpić do doboru krzywej grzewczej.

    Spalanie podczas obniżania krzywej grzewczej powinno także lekko spadać jednak dla osiągnięcia prawdziwych oszczędności należało by przenieść regulator do salonu lub innego pomieszczenia z podłogówką w miejsce w którym są ograniczone do minimum zyski cieplne powstające z innych źródeł.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  18. #1038

    Domyślnie

    1. Kocioł jest przewymiarowany to prawda ale co ciekawe nie zobserwowałem taktowania kotła a mam prawie 200 m2 podłogówki.
    Z tego co widzę to włącza on się co jakiś czas i pracuję sobie na minimalnej mocy, później dosyć długo ciepła woda krąży w układzie i załącza się znowu.
    2. Będe delikatnie zmieniać krzywą do 0,2 aby na sterowniku dojść do tych 22-23 C
    3. Z tego co rozumiem w aktualnym przypadku kiedy sterownik jest wsadzony w kocioł, nie jest on sterowany za pomocą regulatora a używa tylko pogodówki? więc jaki jest sens sprawdzać temperature w kotłowni?

    Serwisant proponował mi przenieść sterownik np na korytarz lub do pokoju obok kotłowni.
    Moje zastrzeżenie było takie, że jak nagrzeje tamten pokój do 22C to przestanie grzać i pokoje na górze mogą być niedogrzane.

    Generalnie użytkuję piec od 1 listopada i jestem zadowolony z komfortu ciepłej podłogi i stałej temperatury w domu.
    Ostatnio edytowane przez byq84 ; 02-12-2019 o 13:24
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  19. #1039
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek17bn

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    72

    Domyślnie

    Moje zastrzeżenie było takie, że jak nagrzeje tamten pokój do 22C to przestanie grzać i pokoje na górze mogą być niedogrzane.
    Ja mam taką sytuację w łazience, jest tam b. mało rurek i jak w salonie mam już 22 to w łazience niekoniecznie, w przyszłości pomyślę też nad opcją korekta. Na tę chwilę bawię się rotametrami żeby w tej łazience był większy przepływ.

  20. #1040

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzesiek17bn Zobacz post
    Ja mam taką sytuację w łazience, jest tam b. mało rurek i jak w salonie mam już 22 to w łazience niekoniecznie, w przyszłości pomyślę też nad opcją korekta. Na tę chwilę bawię się rotametrami żeby w tej łazience był większy przepływ.
    Ja mam tylko mniejszą ilość rurek na siłowni i tam zgodnie z naszą wizją jest 21,5 C, jeśli chodzi o przepływy to czekam na większe mrozy i postaram się obniżyć temperaturę w garderobie
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

Strona 52 z 65

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony