dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 105

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar lukaskord
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    22

    Domyślnie pomocy w wyborze pompy ciepła i sprawdz. firmy do wykonania instalacji łódzkie

    Witam wszystkich forumowiczów, jestem tutaj nowy ale czytam oczywiście od pewnego czasu posty zamieszczane na tym forum. Potrzebuje rady jak w temacie. Mam dom w stanie surowym otwartym i w marcu zamierzam ruszyć z instalacjami. Po 2 latach czytania różnych artykułów oraz forum oraz rozmowach z kilkoma użytkownikami moim obiektem pożądania stało się ogrzewanie pompą ciepła jako jedynym żródłem ogrzewnia. może coś o moim domu, powierzchnia 290m2 włączając garaż 42 m2 dom piętrowy z poddaszem użytkowym, zbudowany z protermu 25 cm dach z dachówki ceramicznej, fundamenty z bloczków ocieplone xps 10 cm. W domu mam tylko jeden komin od kominka który ma być używany okazjonalnie ewentualnie z dystrybucjom ciepłego powietrza, bark kominów spowodowany jest zamiarem założenia wentylacji mechanicznej z reku. Zamierzam w domu założyć tylko ogrzewanie podłogowe ocieplić ściany 20 cm styropiany, na podłogę na gruncie 15-20 cm styropianu a dach ocieplić 25-30 cm wełny, okna tak do 1.0 Uw Myślę że to będą wystarczające wartości aby pompa działała ekonomicznie. Zasięgnąłem już ofert kilku firm z łódzkiego ale przerażają mnie ceny za samą podłogówkę krzyczą sobie około 24-30 tyś zł (2500mb), jeśli chodzi o pompy wszystkie firmy proponują mi pompy podobnych firm głownie Nibe i AlphaInnotec 12KW ceny takich pomp oscylują w granicach 35000 zł + odwierty około 270-300 mb w cenie około 23000 zł, instalacja wod kan od 4000 do 7000 zł i wentylacja z reku za około 18000zł. Proszę o wypowiedzenie się czy ceny które otrzymałem są standardem przy takich instalacjach czy trafiam na firmy które się ,"Cenią". Czy może ktoś polecić firmę z kolić woj. Łódzkiego rzetelną z serwisem w razie "W". Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady. Łukasz
    PS. mam też pytanie co do dofinansowania w łódzkim czy ma ktoś jakieś doświadczenia? czy w ogóle warto?

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Bad
    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Roześlij zapytania do jak największej ilości firm - nie ograniczaj się do firm z łódzkiego. Sam zmuszony byłem wybrać ofertę firmy z pomorza bo lokalni instalatorzy byli znacznie drożsi.
    Dom parterowy 109,3 m2 + garaż 18,7 m2 w bryle budynku. Ściany silikat 24 cm + 20 cm styropian 0,039. Strop ocieplony wełną 2x10 cm 0,039. Wentylacja grawitacyjna. Pompa Buderus WPS6 K, kolektor poziomy 450 m.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar lukaskord
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    22

    Domyślnie

    a jak w takim przypadku z serwisem, przecież instalacja będzie potrzebowała doglądania najlepiej przez ludzi którzy ja instalowali, mam na myśli regulacje instalacji, czy to nie jest problem, a mógłbym zapytać o Twoje opinie na temat firmy która u Ciebie montowała instalacje czy jesteś zadowolony może dostane jakiś namiar?

  4. #4

    Domyślnie

    Mnie ten temat też bardzo interesuje, bo w tym roku zamierzam zamontowac u siebie pompę Ciepła. Tez jestem z łódzkiego. Tylko powierzchnia do ogrzania o połowę mniejsza (100 m2)
    Robiłam rozeznanie (łódzkie) i faktycznie te firmy z naszego regionu do tanich nie należą. Jak na razie proponowane przez firmy koszty przewyższają planowane przeze mnie wydatki na ta inwestycję. Może faktycznie popytac firmy spoza regionu. Tylko ten serwis mnie też interesuje...
    Jesli macie jakieś propozycje to z chęcią wysłuchamy.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar lukaskord
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    22

    Domyślnie

    Zawsze myślałem że najlepiej będzie poszukać firmy ze swojego regionu z dobrze rozwiniętym serwisem. Wybierając pompę ciepła jako jedyne źródło ogrzewania w przypadku jakiejś awarii instalacji trzeba działać chyba w miarę szybko szczególnie w przypadku zimy. Mam nadzieje że odezwie się ktoś kto ma jakieś doświadczenia w tym względzie, bo niedługo trzeba ruszyć z robotą.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chrupka Zobacz post
    Mnie ten temat też bardzo interesuje, bo w tym roku zamierzam zamontowac u siebie pompę Ciepła. Tez jestem z łódzkiego. Tylko powierzchnia do ogrzania o połowę mniejsza (100 m2)
    Robiłam rozeznanie (łódzkie) i faktycznie te firmy z naszego regionu do tanich nie należą. Jak na razie proponowane przez firmy koszty przewyższają planowane przeze mnie wydatki na ta inwestycję. Może faktycznie popytac firmy spoza regionu. Tylko ten serwis mnie też interesuje...
    Jesli macie jakieś propozycje to z chęcią wysłuchamy.
    sądzę, że jeśli powietrzna wchodzi w grę
    a dom z reku i dobrze ocieplony
    a tylko 100m2 grzania to OZC na poziomie 3,5kW
    to PC Panasonić 7kw da radę z palcem w tyłku
    cena za komplet jakieś 18K brutto- no niestety ceny 5-7-9kW 1 faza się wiele nie różnią z zasobniki CWU i dodatki w kotłowni na 100m2 dom jak i 250m2 prawie takie same
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Bad
    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Moim zdaniem sprawa jest bardzo prosta - jak masz dobrze wykonaną instalację to nie ma potrzeby serwisowania pompy. U mnie od zamontowania pompy mineło 3,5 roku i nie było u mnie żadnego serwisanta. Sam wykonałem banalnie prostą czynność polegającą na wyczyszczeniu filtra DZ i tyle. Pompa jest bezobsługowa.
    Dom parterowy 109,3 m2 + garaż 18,7 m2 w bryle budynku. Ściany silikat 24 cm + 20 cm styropian 0,039. Strop ocieplony wełną 2x10 cm 0,039. Wentylacja grawitacyjna. Pompa Buderus WPS6 K, kolektor poziomy 450 m.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaskord Zobacz post
    może coś o moim domu, powierzchnia 290m2 włączając garaż 42 m2 dom piętrowy z poddaszem użytkowym, zbudowany z protermu 25 cm dach z dachówki ceramicznej, fundamenty z bloczków ocieplone xps 10 cm. W domu mam tylko jeden komin od kominka który ma być używany okazjonalnie ewentualnie z dystrybucjom ciepłego powietrza, bark kominów spowodowany jest zamiarem założenia wentylacji mechanicznej z reku. Zamierzam w domu założyć tylko ogrzewanie podłogowe ocieplić ściany 20 cm styropiany, na podłogę na gruncie 15-20 cm styropianu a dach ocieplić 25-30 cm wełny, okna tak do 1.0 Uw Myślę że to będą wystarczające wartości aby pompa działała ekonomicznie.
    1. dom 290m2. OZC 350-400 zł. Wydaj tą kasę a dobierzesz PC jak trzeba i możesz zyskać np: o 1 typoszereg PC np: 2kW i zaoszczędzić 3000 zł. To dopiero jest racjonalna podstawa wyboru mocy PC jak i ilości dolnego źródła a nie samo ocieplenie.

    Cytat Napisał lukaskord Zobacz post
    Zasięgnąłem już ofert kilku firm z łódzkiego ale przerażają mnie ceny za samą podłogówkę krzyczą sobie około 24-30 tyś zł (2500mb), jeśli chodzi o pompy wszystkie firmy proponują mi pompy podobnych firm głownie Nibe i AlphaInnotec 12KW ceny takich pomp oscylują w granicach 35000 zł + odwierty około 270-300 mb w cenie około 23000 zł, instalacja wod kan od 4000 do 7000 zł i wentylacja z reku za około 18000zł. Proszę o wypowiedzenie się czy ceny które otrzymałem są standardem przy takich instalacjach czy trafiam na firmy które się ,"Cenią". Czy może ktoś polecić firmę z kolić woj. Łódzkiego rzetelną z serwisem w razie "W".
    2. Podłogówkę omów na dziale ogrzewanie. Podejrzewam, że wycenią Ci na około (średnio 65-70zł/m2). Jeśli garażu nie ogrzewasz i chcesz podłogówki 250m2 to realnie można się z tym zmieścić w 18 tys, na pewno w 20k. Na ogrzewaniu Ci wycenia i prześlą wyceny.

    3. 35k PC + 23k odwierty = 58k. Rozumiem jeszcze PC za 30k tych firm co podałeś bo po tyle słyszałem że można kupić (nie wiem ile w to wliczali czy z montażem i zasobnikiem CWU), rozumiem DZ poziome za 12K i ale łącznie 58 000 za komplet grzewczy bez podłogówki to bym nie dał!

    Przy 250m2 dobrze ocieplonego domu (250m2 to pow. użytkowa czy posadzki?) i rekuperacji jest szansa na obciążenie cieplne na poziomie 8-9-10kW. Ja mam w 150m2 obciążenie ok 5.3KW. Do takiego domu jeśli z OZC wyjdzie 8-9kW to jest szansa kupić np; pompę powietrzną 11kW tCAp za ok ..... ja miałem 9kW 1 faza za 24k, po dotacji 18k to 11KW może kosztować 30k 1 faza a z 34k 3 fazy. Pisze o komplecie: PC, zasobnik 300l, dodatki i pełne uruchomienie. Może za dojazdy bonus 1k. 30-35K komplet kontra 58K. To ja tam wolę prawie 2 powietrzne!


    Cytat Napisał lukaskord Zobacz post
    PS. mam też pytanie co do dofinansowania w łódzkim czy ma ktoś jakieś doświadczenia? czy w ogóle warto?
    wiem że były. U mnie w wlkp były z Funduszu Ochrony Środowiska i gospodarki Wodnej dawane przez BOŚ. Za rok ponoć tez mają być! ale już nie 4k na 10k do 20k czyli 8k minus dochodowy i bank a po 3k do 10k na 20k czyli 6k minus dochodwy to z 4,5k, ale lepsze to niż nić

    jak chcesz namiary na człowieka co mi montował powietrzną i komuś z forum z Opoczna też montował to podam Ci na priv, montuje też gruntowe Vissman. Autostradą dojedzie do Ciebie w 70 min. Jakby się Pan z Opoczna z forum ujawnił to byś może sobie poznał jego opinie o montażu bo sam jestem ciekaw czy jest zadowolony a blisko ciebie.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  9. #9

    Domyślnie

    Witam ja mam pompę Pw i montował ten sam instalator co Lukasza.
    W przypadku pytań proszę na priv.
    Ostatnio edytowane przez Fam13 ; 08-01-2015 o 17:52
    Dom 240 m2, grzanych podłóg 220 m2, ściany max 29 cm + 20 cm styro 0,31 swisspor grafit,okna 3-szyby 0,8 Okna dachowe Fakro 1,3 (6 szt.) ,ocieplenie poddasza 3 warstwy Isobooster,podłoga 12 cm o,31 swispor grafit,strop 10cm , Rekuperator Brink Renovent excellent 450 Mieszkam od 1.10.2018

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar lukaskord
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    22

    Domyślnie

    czy u Ciebie jedynym żródłem ogrzewania i cwu jest pompa powietrzna? czy powietrzna pompa da radę ogrzać prawie 300 m2 budynek przy srogich mrozach? i

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaskord Zobacz post
    czy u Ciebie jedynym żródłem ogrzewania i cwu jest pompa powietrzna? czy powietrzna pompa da radę ogrzać prawie 300 m2 budynek przy srogich mrozach? i
    Jeśli dobierzesz ją odpowiednio pod obciążenie cieplne domu to jaki problem ?
    Może i 500m2 ogrzać i też jako jedyne źródło ciepła.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fam13 Zobacz post
    Witam ja mam pompę Pw i montował ten sam instalator co Lukasza.
    W przypadku pytań proszę na priv.
    witam,
    zapomniałem kto jeszcze ją teraz na jesień montował
    i generalnie co? Z ceny i montażu zadowolony byłeś. Bo dla mnie wykonanie dobre a ceny chyba bardzo konkurencyjne.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    witam,
    zapomniałem kto jeszcze ją teraz na jesień montował
    i generalnie co? Z ceny i montażu zadowolony byłeś. Bo dla mnie wykonanie dobre a ceny chyba bardzo konkurencyjne.
    Jestem bardzo zadowolony z montażu i z samej pompy PW
    grzeję od 24.10.2014 pompa zużyła 1020 kw ,grzanie tylko co,
    nie mieszkam i dom jest w trakcie wykańczania ,brak drzwi wewnętrznych.
    Utrzymuję temperaturę około 17 stopni
    Dom 240 m2, grzanych podłóg 220 m2, ściany max 29 cm + 20 cm styro 0,31 swisspor grafit,okna 3-szyby 0,8 Okna dachowe Fakro 1,3 (6 szt.) ,ocieplenie poddasza 3 warstwy Isobooster,podłoga 12 cm o,31 swispor grafit,strop 10cm , Rekuperator Brink Renovent excellent 450 Mieszkam od 1.10.2018

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bad Zobacz post
    Moim zdaniem sprawa jest bardzo prosta - jak masz dobrze wykonaną instalację to nie ma potrzeby serwisowania pompy. U mnie od zamontowania pompy mineło 3,5 roku i nie było u mnie żadnego serwisanta. Sam wykonałem banalnie prostą czynność polegającą na wyczyszczeniu filtra DZ i tyle. Pompa jest bezobsługowa.
    Może i prosta ale ja asekurancko nie robię inst. poza moim regionem a z braku czasu i ochoty nie serwisujemy dokonań innych chyba że ktoś chce albo musi wymienić całą pompę

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    sądzę, że jeśli powietrzna wchodzi w grę
    a dom z reku i dobrze ocieplony
    a tylko 100m2 grzania to OZC na poziomie 3,5kW
    to PC Panasonić 7kw da radę z palcem w tyłku
    cena za komplet jakieś 18K brutto- no niestety ceny 5-7-9kW 1 faza się wiele nie różnią z zasobniki CWU i dodatki w kotłowni na 100m2 dom jak i 250m2 prawie takie same
    Zgadzam się w 100%tach

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar lukaskord
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    22

    Domyślnie

    dziekuje za zainteresownie tematem, jestem jeszcze laikem w kwestii pomp i nie wszystko co piszecie rozumiem, ale myślałem że pompa ciepła z gruntowym pionowym odwiertem będzie dla mnie lepsza z uwagi na ekonomikę, biorac tez pod uwagę że będzie to jedyne żródło ogrzewania w domu, czy się mylę?

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar lukaskord
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    22

    Domyślnie

    no dobrze ale pompa Pompa powietrzna jest chyba mniej ekonomiczna, zużywa więcej energii, a poza tym działa efektywnie do jakiej temperatury zewnętrznej? tak przynajmniej słyszałem... niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli tak nie jest.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaskord Zobacz post
    no dobrze ale pompa Pompa powietrzna jest chyba mniej ekonomiczna, zużywa więcej energii, a poza tym działa efektywnie do jakiej temperatury zewnętrznej? tak przynajmniej słyszałem... niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli tak nie jest.
    zapraszam na watek z forum: pompy powietrzne
    dowiesz się m.in.że:
    - pompa powietrzna mogą mieć stałą moc do -15*C a dopiero potem spadek mocy tzn. że bez grzałki mogą grzać 99,9% sezonu
    - że 0,1% sezonu występuje raz na kilka lat jak jest zima dekady a nie co roku i wtedy skumulowana może wymuśić włączenie dodatkowo grzałki i podnieść rachunek o 100-200-300 zł
    - pompa powietrzna może mieć aż 1 czy 1,2 gorszy COP co przy moich rachunkach prognozowanych na poziomie 1200-1400 zł może oznaczać że gruntową grzałbym o całe ok 300 a nawet 350 zl taniej w rok.
    tylko, że
    musiałbym dołożyć za odwierty marne 14 000 - 16 000 zł.

    Chyba, że odwierty potraktujesz jak inwestycję. Jednak co jak co, ale odwiert to nie kolekto poziomy. Można go łatwiej spier... i nawet nie wiem czy lepiej mieć bardziej skomplikowaną PC powietrzną (szansa większej awarii) czy pchać się w odwiert i główkować jak zalozyli sonde U czy czym zasypali otwór i coś za 10 lat sie nie przemrozi.

    3xP: pomyśl, policz, poczytaj.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Zgadzam się , że powietrzna pompa jest mniej ekonomiczna od gruntowej.... Ja mam dom 300m2 i właśnie powietrzną pompę 9kW. Prawdą jest, że przez ostatnie dwa sezony jej użytkowania, temperatura zew nie spadła poniżej -20 stC ale -17,18 było parę razy i pompa mnie mnie nie zawiodła.
    A teraz do ekonomiki i kosztów - tu musisz sobie sam wszystko zbilansować. Koszt ogrzania mojego domu w poprzednim sezonie wraz z CWU to 1800 zł. W tym roku będzie taniej bo zmieniłem dostawcę energii elektrycznej. Przy gruntówce pewnie zamknęłoby się w 1500 zł. Różnica w cenie jest zatem wielkim nieporozumieniem a wybór gruntowej jest jak dla mnie czystą fanaberią.
    Jeśli nawet przyjdą dni poniżej -28 stC (podobno panasonic się wyłącza poniżej tej temp) to przecież jest też grzałka, która mnie nie zrujnuje przez kilka, kilkanaśnie godzin.
    Mam też kominek.... i go przeklinam. Zamówiłem prawie 3 lata temu tonę brykietu i do tej pory zostało mi 660 kg. Już kruszeje od starości. Jeśli planujesz kominek to nie rób z DGP jak ja. Trzeba co jakiś czas napalić żeby rury nie zaczęły śmierdziochać. Jak komuś się znudzi palenie jak mnie to porażka.
    Ostatnio edytowane przez asaselllo ; 08-01-2015 o 21:24

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar wierka
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    aaa... z domu ... ;)
    Posty
    273

    Domyślnie

    Witam

    Mieszkam w woj. łódzkim.
    Dom dosc podobne parametry do Twojego.
    Wlasnie dzis w moim domu stanęła pompa gruntowa.
    Firma z naszego terenu. Zrobili mi cała instalacje pc, ogrzewania podlogowego, wody, ścieków. Wylali posadzki. Zrobili tez wentylację mechaniczna.
    Gdy prowadziłam wstępne rozmowy z firmami to ceny były jak z kosmosu. Im bliżej do podjęcia decyzji z kim podjąć współpracę firmy zaczęły obniżać swoje ceny.
    firma od pompy pokierowala mnie do banku, do osoby z która współpracują. Dostałam dotacje 19 tys brutto.


    Wiecej, jeśli chcesz, napisze Ci w weekend. Teraz pisze przez telefon komórkowy. Moja cierpliwość jest juz mocno nadszarpnięta.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony