dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 121
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Jeśli ktoś uważa że górnicy kopią węgiel dla naszego dobra to jest naiwny. Pelletu również nie produkują by nam "maluczkim" żyło się lepiej. W każdej produkcji czy usługach, ktoś ma jakieś interesy. Jeśli zaczniemy ogrzewać zbieranym chrustem, możemy poczuć się wolni, niewykorzystywani przez kogoś. Czy o to chodzi?
    Czy gaz jest bezpieczny? Zależy od urządzeń i użytkowania.
    A czy węgiel jest? Także zależy od urządzeń i użytkowania. Np. brat przy nieostrożnym rozpalaniu poparzył się dotkliwie. Mojemu sąsiadowi spłonęła prawie nowa (2letnia) chata, od pożaru komina. Przykłady można mnożyć.
    Oczywiście jeden zrobi jak uważa na czuja lub widzimisię. Inny przemyśli, policzy i zastosuje to co ekonomiczne-komfortowe.
    W nowych domach jest to proste lecz wymaga wyliczenia. Wykonać OZC, policzyć koszt paliw na ogrzanie, policzyć koszt instalacji i wynik będzie jasny. Do tego jeszcze warto wziąć pod uwagę komfort. Jeśli ktoś lubi czas spędzać w kotłowni to jego wybór. Jeśli natomiast woli inne zajęcia, montuje system bezobsługowy i zapomina o istnieniu instalacji CO.
    Co do komina to oczywiście do pelletu jest potrzebny. W moim PG właśnie zabiera niepotrzebnie miejsce, dałem się omamić w chwili słabości "na wszelki wypadek" Całoroczne palenie w kotle ekogroszkiem uważam że nie jest warte 300-400 zł oszczędności.
    Jak "CI WIELCY" podniosą cenę gazu trzykrotnie, to przerzucę się na pompę ciepła lub pellet.
    Na razie nie będę "wędził " sąsiadów.

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar adamfcb
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    Bartek, naprawdę nikt niechce cię naciągnąć, ważne żebyś wybrał świadomie.Może gaz wyjdzie cie troszke drożej ale niewiele a za to jaki komfort. Mowisz tez ze myslales o pompie ciepla? Ja tez myslalem ale niebylo mnie stac na nia,
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...z%C4%99dna-%29
    przejrzyj ten dziennik budowy, spora kopalnia wiedzy, ona ma pompe ciepla. Masz watpliwosci napisz na priv do niego i popytaj.
    Ostatnio edytowane przez adamfcb ; 24-01-2015 o 08:03

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartek32 Zobacz post
    Witam,co sądzicie o takim zestawie (do domu 70m2) piec na ekogroszek,np. podłogówka oprócz pokoi albo podłogówka po całości,sam nie wiem jak lepiej,ma ktoś może taki zestaw?,jakby to się zachowywało przy panelach podłogowych,czy długo się nagrzewa w stosunku do grzejnika,jak się sprawuje taki piec przy podłogówce?,Poza sezonem pomyślałem o solarach,u nas zestaw z dofinansowaniem to 4 tyś. zł.,w razie braku słońca przez kilka dni,rozpalę w piecu i nagrzeję zbiornik z CWU (taki z 300 litrów)

    Proszę o konkretne rady potwierdzone posiadaniem danych rozwiązań a teoretykom,którzy tylko oczytali się folderów dziękuję.
    NIE!!!

    Do takiego domu kazdy kocioł będzie przewymiarowany, każdy! Nawet jak otworzysz poddasze. No chyba że planujesz dać 5cm styropianu, 10 wełny i okna z jedną szybą.
    Po pierwsze zrób obliczenia OZC!
    Po drugie zrób podłogówkę po całości!
    Po trzecie policz sobie ile będzie cię kosztował m2 domu i policz sobie m2 kotłowni. Przy tak małym domu marnować m2 na kotłownie to moim zdaniem głupota! Do tego dolicz sobie cenę komina z obróbką. Do tego dolicz kocioł i całą armaturę. Ile ci wyszło? Moim zdaniem lekko licząc minimum 20tyś. Ale to jeszcze nie wszystko, przecież myślisz o solarach, więc dołóżmy jeszcze dychę. To jest tani system grzewczy dla twojego domu? Nie. Jest nie dość że drogi, to jeszcze upierdliwy. I tu po raz kolejny wyliczanka. Kup, przywieź, zwal, załaduj, rozpal, ustaw, wyczyść, wywieź... O czymś zapomniałem?
    Policz OZC, wyjdzie czarno na białym ile będą cię kosztowały rocznie poszczególne nosniki energii.

  4. #44
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał beatagl Zobacz post
    Wole latać z workami z groszkiem niż płacić gazowni grube tysiące za gaz !!!!. Przyjaciel po pierwszym sezonie grzania gazem, kupił kocioł na paliwa stałe. Może to i troszkę uciążliwe ale o wiele tańsze . Ja osobiści mam podajnik to latania z groszkiem nie ma !!!!
    A czy zdajesz sobie z tego sprawę,że 1kWh z ekogroszku przy optymalnych ustawieniach i u doświadczonego palacza to 0,16zl a 1kWh z gazu ziemnego przy kondensacie to 0,22zl czyli różnica 8 groszy ?
    W Twoim przypadku jak by się to przekladalo na rachunki za ogrzewanie ?

  5. #45
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartek32 Zobacz post
    Dlaczego nieporozumienie?,rozwiń swą myśl.....,skoro ludzie ogrzewają 100 metrowe domy i są zadowoleni to dlaczego ja mam nie być?,ten dom ma jeszcze poddasze do wykończenia ale w chwili obecnej żeby zamieszkać nie muszę tego robić,mogę to zrobić później już na spokojnie i co wtedy,będę musiał za parę lat kupić nowy,mocniejszy piec?,szczerze nie wiem kiedy zrobię górę bo na razie się nie śpieszy ale w planach jest.A co do prądu nie znam osoby,która ogrzewa w całości nim dom,mało jest chyba takich szaleńców,może w nowoczesnym,pasywnym domu z rekuperatorem opłacałoby się takie rozwiązanie ale w zwykłym murowanym nie mam zamiaru testować czegoś takiego na sobie,jest to dla mnie wręcz przerażające. Dom ma dokładnie 74 m2 + 17,5 m2 garaż.
    Masakra,ty umiesz liczyć i myśleć ?
    Ile dom 74m2 będzie tracił energii cieplej,którą ty musisz tylko uzupełnić ?
    W nowych domach ekogroszek to nieporozumienie.

  6. #46

    Domyślnie

    Tak dla węgla spalonego w wysokiej temp. w ocieplonych prawidłowo! domach z buforem w okresie zimowym.
    Ocieplony super bojler Niemiecki i fajny prosty , sprawny piec dla CWU latem.
    Ostatnio edytowane przez shl ; 24-01-2015 o 10:35

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał shl Zobacz post
    Tak dla węgla w małych domach z buforem.
    Po pierwsze po co?
    Po drugie ile procent małego domu zabierze kotłownia, skład węgla i bufor?
    A po trzecie za ile to wszystko?

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał shl Zobacz post
    Tak dla węgla spalonego w wysokiej temp. w ocieplonych prawidłowo! domach z buforem w okresie zimowym.
    Ocieplony super bojler Niemiecki i fajny prosty , sprawny piec dla CWU latem.
    a gdzie rachunek ekonomiczny? jak duży ten bufor? ile zajmie miejsca? gdzie skład opału? w małym domu każdy 1 m2 kosztuje więcej niż w dużym domu. warto też zajrzeć do działu Ogrzewanie tu na forum. co roku loteria z węglem - raz jeden dobry, raz inny, itd. zerwane zawleczki, spieki itd. do wygrzewania domu węgiel A, do ogrzewania w okresach przejściowych węgiel B, przy silnych mrozach węgiel C, ale zawsze "kup 5 worków na próbę". potem siedź w kotłowni i kombinuj przy sterowniku, rób zdjęcia popiołom itd.

    a wg mnie - zaizoluj lepiej dom, zainwestuj w dobre okna i drzwi, zadbaj o szczegóły i zrób wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, weź prąd dwutaryfowy, kocioł elektryczny i bojler elektryczny - przy 70 m2 to wystarczy. przy tak małym domu da się to wszystko zrobić w koszcie kotłowni węglowej z kominem. do tego ewentualnie jakiś klimatyzator, żeby dostać pozwolenie na budowę (przy okazji obniży rachunki i poprawi komfort)

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartek32 Zobacz post
    Wiesz to jeszcze nie na 100% ale jakoś nie jestem przekonany że gazem wyjdzie mnie taniej.Co do ocieplenia to na zewnątrz myślę dać 20 cm styropianu o reszcie przypuszczałem że także trzeba coś dać także zwrócę uwagę architektowi dzienks , co do podłogówki to chciałem w pierwszej chwili po całości,potem stwierdziłem że może w pokojach zrobię grzejniki ale wolałbym podłogówkę,choćby nawet że coś zawsze możesz wtedy postawić pod oknem.A powiedz mi jak to jest cenowo w porównaniu grzejnik/podłogówka?,słyszałem że niektórzy biorą podobnie za pomieszczenie.
    policzmy ! pogdybajmy
    niech dom wyjdzie Ci 6l (60kWh/1m2/rok)
    to za ogrzewanie potrzebujesz 60kWh*72m2= 4320 kWh
    u mnie prad w taryfie nocnej kosztuje ok 18gr (Duon Sprzedac + PGE Dystrybucja) u Ciebie moze byc inaczej -policzmy po 22 gr = 950 zł roczny koszt ogrzewania - jesli nawet dom wyjdzie 80kWh/1m2 / rok to zapotrzebowanie 5760 * 0,22 = 1267 zł

    CWU - ja i kilku innych forumowiczow zuzywamy ok 2000-2500 - ale sa tacy co zuzywają nawet 4000 / rodzine - domek maly wiec sadze ze wiecej jak 4 osoby dorosle w nim nie beda mieszkac - 4000 kWh to hohohoh ... jak dla mnie ... roczny koszt wody 4000*0,22 = 880 zł

    czyli w najgorszym wypadku miescisz sie w 2 tys zl z rachunkiem za caly rok z CO i CWU

    inwestycyjnie
    kable + sterowniki + boiler nawet 200l (ja mam 140l grzany do 65*C i dla rodziny 2+2 wystarcza, glownie prysnic , ale wanne tez mamy) = 6000zł -jesli ulozysz kable sam - to zadna filozofia ,podpiecie kabli i bojlera elektyk/hydraulik
    rurki + piec el + boiler - nie wiem strzelam z 10 tys - pozniej mozesz w kazdech chwli dokupic PC

    gaz - ile przylac? ile instalacja , ile piec?
    wegiel ? ile komin, ile kotlownia ? i jeszcze brod i czas spedzony w kotlowni

    jakich jeszcze potrzebujesz argumentow?

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar moniss
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Skąd
    BB
    Posty
    2.286

    Domyślnie

    bartek32, tak jak chłopaki piszą. Weź kalkulator i przelicz ile wyniesie Cię zakup kotła ekogroszkowego wraz z oprzyrządowaniem + bojler, a ile przyłącze gazu, kocioł gazowy, ile PC, podłogówka(zwykle do 80zł/m2 z materiałem) lub grzejniki, ewentualnie ile wyniosą małe elektryczne bojlerki podszafkowe, ile kable grzejne itp.
    Gdy będziesz miał już takie zestawienie, to policz ile w twoim regionie kosztuje węgiel, gaz, prąd (jakie są taryfy).

    Tutaj z grubsza możesz przeliczyć ile będzie "palił" Twój dom:
    http://cieplowlasciwie.pl/
    Ponoć tylko nudne kobiety mają nieskazitelnie czyste domy
    niecodziennik
    Wizualizacje salonu wraz z przyległościami


  11. #51

    Domyślnie

    Kompletnie nie rozumiem tej waszej "ewangelizacji".
    Jak ktoś po lekturze forum dalej tkwi w swoich błędnych przekonaniach, to jego problem.
    Pomóc można tylko komuś, kto oczekuje pomocy.

    Bartek, mam propozycję: Dom wybuduj z opon i gliny, zamiast okien wklej papier (Japońce tak mają do dzisiaj).
    Po środku chaty ulep palenisko a nad nim w strzesze zostaw otwór.
    Będzie zajefajnie!

    Sorry za offtopic, nie mogłem się powstrzymać.

  12. #52

    Domyślnie

    EEEE tam duży namiot rozbić- wyjdzie i szybciej i taniej.

  13. #53

    Domyślnie

    Arturo72 weź się nie unoś a jak Ci nie pasi to nic nie pisz,po to jest forum,że jak nie wiem to pytam i widzę że jest kilka pomocnych osób,którym już dziękuję że powoli uświadamiają mi za i przeciw .
    Fakt że trzeba budować komin to już na starcie podnosi koszty,napisałem do asolta i czekam na odp.A co jeśli zdecydowałbym się na gaz to jaki kocioł polecacie,kondensat czy z zamkniętą komorą spalania?,z jakimś zasobnikiem czy nie?,w sezonie letnim to chyba taki zasobnik bez sensu no bo mniej potrzeba ciepłej wody i bez sensu żeby kocioł utrzymywał w nim cały czas temp,nie wiem czy dobrze myślę ale liczę że pomożecie a czy dobrze mi się wydaje czy jestem w błędzie że jeśli taka podłogówka jest instalacją nisko temp. to trzeba zużyć mniej energii to ogrzania domu niż zwykłym kaloryferem?,tylko z drugiej strony jest tam chyba więcej wody więc może się to równoważyć...

  14. #54

    Domyślnie

    Rotan i surgi22 boki zrywam.....śmieszne w h.j...

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartek32 Zobacz post
    a czy dobrze mi się wydaje czy jestem w błędzie że jeśli taka podłogówka jest instalacją nisko temp. to trzeba zużyć mniej energii to ogrzania domu niż zwykłym kaloryferem?,tylko z drugiej strony jest tam chyba więcej wody więc może się to równoważyć...
    generalnie to do domu trzeba dostarczyć tyle samo energii cieplnej, nieważne czy kaloryferem czy podłogówką. oszczędności przy podłogówce mogą się brać z faktu, że (przynajmniej teoretycznie) można utrzymywać niższą temperaturę w domu przy takim samym komforcie cieplnym, bo jest bardziej komfortowy rozkład temperatur w pomieszczeniu niż przy kaloryferach.

    ale podążaj tą drogą - podłogówka pozwoli Ci w przyszłości podłączyć cokolwiek, jej niska temperatura zasilania pozwala na wydajniejszą pracę różnych urządzeń grzewczych, a np. przy stosowaniu bufora na zmniejszenie jego wymaganej pojemności

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartek32 Zobacz post
    Rotan i surgi22 boki zrywam.....śmieszne w h.j...
    Zrywaj. Byle konstruktywnie!!!

  17. #57

    Domyślnie

    Wszedłem na stronę cieplowlasciwe.pl i policzyłem sobie w przybliżeniu co i jak i wyszło mi gazem 1300 zł za sezon grzewczy a gdybym dołożył wentylację z odzyskiem ciepła to wyszło 1100 zł.Jeśli byłyby to wartości zbliżone do rzeczywistych to zamiast budować komin robię wentylację i to byłoby dla mnie zadawalające.

  18. #58

    Domyślnie

    Rotan , nie wiem czego tu szukasz skoro nie chcesz mi pomóc,nie znam się dlatego potrzebuję pomocy a nie żeby się ktoś naśmiewał.Jesteś cwaniak bo może się na tym znasz,może już zbudowałeś swój dom i masz to za sobą,nie wiem i mam to w d..ie...

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartek32 Zobacz post
    Wszedłem na stronę cieplowlasciwe.pl i policzyłem sobie w przybliżeniu co i jak i wyszło mi gazem 1300 zł za sezon grzewczy a gdybym dołożył wentylację z odzyskiem ciepła to wyszło 1100 zł.Jeśli byłyby to wartości zbliżone do rzeczywistych to zamiast budować komin robię wentylację i to byłoby dla mnie zadawalające.
    teraz o wiele lepiej . zrób jeszcze profesjonalne OZC, kosztuje kilkaset zł, a będziesz mógł być bardziej pewien wyników

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartek32 Zobacz post
    Fakt że trzeba budować komin to już na starcie podnosi koszty,napisałem do asolta i czekam na odp.A co jeśli zdecydowałbym się na gaz to jaki kocioł polecacie,kondensat czy z zamkniętą komorą spalania?,z jakimś zasobnikiem czy nie?,w sezonie letnim to chyba taki zasobnik bez sensu no bo mniej potrzeba ciepłej wody i bez sensu żeby kocioł utrzymywał w nim cały czas temp,nie wiem czy dobrze myślę ale liczę że pomożecie a czy dobrze mi się wydaje czy jestem w błędzie że jeśli taka podłogówka jest instalacją nisko temp. to trzeba zużyć mniej energii to ogrzania domu niż zwykłym kaloryferem?,tylko z drugiej strony jest tam chyba więcej wody więc może się to równoważyć...
    Licz licz, węgiel czy groszek to też kotłownia ~ 10m2 , skład opału kolejne metry a kocioł gazowy to możesz nawet w łazience powiesić. Powiedzmy ze potrzebujesz na to 2m2, lub pomieszczenie takie 4-5m2 na kocioł rozdzielacze mieszacze, zasobnik. Kążdy metr domu to są tysiące złotych. Mysle że budynek musi jakieś 15 m2 większy dla groszku, 15x~1800zł/m2(niski standart) =27tyś w kieszeni.
    Co wybrać jak chodzi o gaz? Zdecydowanie kondensat (ma zamknięta komorę spalania) i do tego zasobnik i dobre sterownie. Dlaczego kondensat ? Bo ma najlepszy wynik jeżeli chodzi o efektywność grzania do ~60 stopni kotły maja 105-108% (odzyska ciepła ze spalin) . kocioł na groch będzie miał ~60-70% czyli tyle ciepła idzie w komin. Do tego grzanie wody w kotle na groch do tempatury 25 stopnie jest szalenie trudne musisz grzać do 50-80 i mieszać z powrotem. Przy Twoich powierzchniach przegrzejesz ten dom. A kocioł gazowy jak potrzebuje 25 - to tyle grzeje ma czujniki i reguluje płomień.

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony