Witam wszystkich,
Szukam dobrego kotła na eko groszek albo pellet do ogrzania domu o pow ok. 320m2, do tego trzeba doliczyć ok. 30m2 garażu i 80m2 piwnicy które również będą ogrzewane więc w sumie 430m2. Wynik zapotrzebowania na energię jaki wyszedł mi na cieplowlasciwie.pl trochę mnie zaskoczył: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/l02. Nie wiem na ile jest to wyliczenie wiarygodne ale na pewno nie uwzględnia ogrzewania bieżącej wody. Załóżmy zatem, że ciepła woda to dodatkowe 30% zapotrzebowania na energię więcej, co daje wynik w okolicy 15-16kw. Z tego co udało mi się wyczytać, moce znamionowe kotłów są o ok 30% mniejsze niż ich maksymalna wydajność więc przykładowo piec Ogniwo Eko Plus / Plus M o mocy 16kw powinien w 130% mi wystarczyć. Zastanawia mnie tylko dlaczego sam producent podaje, że piec ten jest przeznaczony dla powierzchni 80-180m2?
Czy powinienem zatem szukać pieca o mocy ponad 20kw? Dodam jeszcze, że w domu lubimy ciepło z kominka i będę palił w nim dość często. Nie chciałbym jednak uzależniać się od niego w przypadku większych mrozów, ale piszę to dlatego, że skoro taki kominek mimo wszystko daje dość dużo ciepła i w pewnym stopniu odciąży piec powodując dłuższe jego przestoje (co też zdrowe dla blachy nie jest) - to czy nie lepiej jest kupić piec wielkości "na styk" żeby działał ciągle na wyższych temperaturach niż duży z zapasem mocy, szczególnie, że latem będzie grzał tylko ciepłą wodę? Jako, że nie mam dostępu do gazu ziemnego rozważam jeszcze piec na pellet bo jest czysty i może chodzić dłużej na wolnym biegu bo nie powstają kwasy(?) ale jest dość drogo w stosunku do ekogroszku - 30-40% większy koszt opału, ale latem samozapłon do ciepłej wody - bomba. Chodzi mi jeszcze po głowie coś na eko groszek ale żeliwnego tyle że sprawność jest o +-10% mniejsza od stalowych ale lepiej znosi niskie temperatury. Jakich ewentualnie producentów byście polecili? Moje typy to Ogniwo Eko Plus (sprawność + fajny sterownik internetowy), Skam P Premium, Kotrem Ceramik tłokowy albo żeliwny z podajnikiem Kielara Kielar-Eco Plus II Lux z PID.