dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 34
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 679
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Też mam wentylację mechaniczną i ciągłą dostawę świeżego ,,górskiego " powietrza .
    Ale za ułamek tej kwoty.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    solwis

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    mazury
    Posty
    58

    Domyślnie

    Witam.
    Skoro mamy załatwioną sprawność ( sposób obliczania )oraz zasadność stosowania rekuperatora to jak myślicie jaki w reku zastosować wymiennik
    krzyżowy, przeciw prądowy, aluminiowy, czy plastikowy?

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jarszcz
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Cz-wa
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał solwis Zobacz post
    Witam.
    Skoro mamy załatwioną sprawność ( sposób obliczania )oraz zasadność stosowania rekuperatora to jak myślicie jaki w reku zastosować wymiennik
    krzyżowy, przeciw prądowy, aluminiowy, czy plastikowy?
    Aluminiowy jest droższy od tworzywa sztucznego. Parametry zbliżone.
    Najczęściej stosowane są przeciwprądowe.
    Aktualny top to wymienniki Recair z tworzywa sztucznego.

    Ostatnio edytowane przez Jarszcz ; 16-02-2015 o 08:40

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    solwis

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    mazury
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarszcz Zobacz post
    Aluminiowy jest droższy od tworzywa sztucznego. Parametry zbliżone.
    Najczęściej stosowane są przeciwprądowe.
    Aktualny top to wymienniki Recair z tworzywa sztucznego.

    Może jestem trochę staroświecki ale jak bym miał do wyboru aluminiowy a plastikowy to chyba ten pierwszy (aluminiowy) był by bardziej sprawniejszy przy tych samych gabarytach.
    A na czym polega ten top Recaira i jaka jest jego cena?

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał solwis Zobacz post
    Może jestem trochę staroświecki ale jak bym miał do wyboru aluminiowy a plastikowy to chyba ten pierwszy (aluminiowy) był by bardziej sprawniejszy przy tych samych gabarytach.
    A na czym polega ten top Recaira i jaka jest jego cena?
    Podobno ten aluminiowy jest mniej trwały i gorszy w czyszczeniu bo moja ekipa mówiła że dobrze jest raz na dwa lata wyjąć wymiennik i go wyczyścić - po prostu umyć wodą pod ciśnieniem, dodatkowo ciągla wilgoć w wymienniku gorzej wpływa na aluminium niż na tworzywo sztuczne.
    Domek z użytkowym poddaszem, po podłogach 126m2, dach dwuspadowy. Ściany z mega-maxa+20cm styro 031. Fundamenty 15cm xps. Podloga 20cm styro 032. Poddasze 30cm wełny 033 w skosach, i 40 cm w suficie. . Okna schuco si82 u=0,8. Rekuperator brink excellent. Ogrzewanie elektryczne w "drogiej" taryfie (zwykłe konwektory atlantica) + okazyjnie piecokominek 5kw westfire'a. OZC by Asolt EAH=32 kWh/(m2·rok)
    ogrzewanie za sezon2014\2015 (prąd,drewno,brykiety) - 1340zł

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jarszcz
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Cz-wa
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1982kaz Zobacz post
    Podobno ten aluminiowy jest mniej trwały i gorszy w czyszczeniu bo moja ekipa mówiła że dobrze jest raz na dwa lata wyjąć wymiennik i go wyczyścić - po prostu umyć wodą pod ciśnieniem, dodatkowo ciągla wilgoć w wymienniku gorzej wpływa na aluminium niż na tworzywo sztuczne.
    Po to są filtry żeby nie czyscic wymiennika, ale jak ktos czuje taką potrzebę to mozna wyciągnąc i umyć pod prysznicem.
    Co ma się dziać z wymiennikiem aluminiowym pod wpływem ciepłej wody?

    dodatkowo ciągla wilgoć w wymienniku gorzej wpływa na aluminium
    Jakieś szczególy co się z nim dokładnie dzieje?

    Może jestem trochę staroświecki ale jak bym miał do wyboru aluminiowy a plastikowy to chyba ten pierwszy (aluminiowy) był by bardziej sprawniejszy przy tych samych gabarytach.
    A na czym polega ten top Recaira i jaka jest jego cena?
    Centrale z aluminiowymi wymiennikami nadal sa produkowane i działają bez zarzutu np. marka Comair: aluminium - przeciwprądowy,
    działa niezawodnie.
    TOP - miałem na mysli najczesciej stosowany w nowych centralach Thessla, Frapol - z tych co najczesciej na forum sie przewijają.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Mam reku z wymiennikiem Recaira i producent zaleca jego kąpiel raz do roku.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #28
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Mam reku z wymiennikiem Recaira i producent zaleca jego kąpiel raz do roku.
    Leży u mnie taki wymienni po 14 latach pracy - nigdy nie myty, Niczym się od nowych nie różni. W większości central są one niewyjmowane. Wystarczy dbać o filtry a do kinetika o " oczko" lepszy wsadzić.

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    solwis

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    mazury
    Posty
    58

    Domyślnie

    Witam.
    Powrócę jeszcze do sprawności rekuperatora. Ostatnio czytałem pewne opracowanie jednej z naszych uczelni technicznych o przemilczeniu pewnych faktów przez producentów rekuperatorów. Otóż problem polegał na tym, że przy temperaturze poniżej zera a właściwie przy temp. ujemnych, takich w granicach poniżej -6 stopni następuje dość szybkie zamarzanie wody w lamelach wymiennika. Może nawet dojść do całkowitego zaczopowania takiego wymiennika i trzeba czekać aż on rozmrozi się. Oczywiście mam na myśli te cantale, które nie posiadają grzałek. W momencie zamarzania sprawność pewnie drastycznie spada.
    Co myślicie?

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jarszcz
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Cz-wa
    Posty
    277

    Domyślnie

    Co myślicie?
    Jaką sprawność może mieć wymiennik, przez który nie może lecieć powietrze ze względu na lód między lamelami??
    Po to jest automatyka przeciwzamrozeniowa + grzałka lub GWC.

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    solwis

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    mazury
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarszcz Zobacz post
    Jaką sprawność może mieć wymiennik, przez który nie może lecieć powietrze ze względu na lód między lamelami??
    No tak, oczywiście, żadną.
    Cytat Napisał Jarszcz Zobacz post
    Po to jest automatyka przeciwzamrozeniowa + grzałka lub GWC.
    Jeżeli nie posiadamy GWC to zostaje nam tylko grzałka, ale to jednak jest zaprzeczenie wysokiej sprawności przy ujemnych temp. powietrza zewnętrznego. A czy są takie centrale, które w momencie zamarzania wymiennika zatrzymują dopływ świeżego powietrza (powodującego zamarzanie) w celu ogrzania wymiennika powietrzem wywiewanym?
    Jeżeli posiadamy GWC to pytaniem jest, czy jest celowa jego budowa aby ograniczyć zamarzanie tegoż właśnie wymiennika?
    Pan Brzęczkowski jak się zorientowałem jest mocnym przeciwnikiem budowy GWC, może jest w błędzie?

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    solwis

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    mazury
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Mam reku z wymiennikiem Recaira i producent zaleca jego kąpiel raz do roku.
    Jeden z punktów instrukcji obsługi wymiennika Recaira:
    Wskazówki dotyczące przechowywania, montażu i użytkowania:
    6. Nie wolno czyścic płynami (w tym wodą); wystarczy ostrożnie usuwać kurz z powierzchni wlotu powietrza za pomocą odkurzacza domowego.
    http://recair.onlinetouch.nl/5#/6

  13. #33
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Pan Brzęczkowski jak się zorientowałem jest mocnym przeciwnikiem budowy GWC, może jest w błędzie?
    GWC do central robiliśmy od 1990 do 2010 - dlatego jestem przeciwnikiem.
    Grzałka rozmrażająca - to kilkadziesiąt kWh na rok . W tym roku 12 kWh. W 1995/96 115kWh.
    Podejrzewam, że opory gwc pochłoną podobne wartości.

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jarszcz
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Cz-wa
    Posty
    277

    Domyślnie

    Ale to jednak jest zaprzeczenie wysokiej sprawności przy ujemnych temp. powietrza zewnętrznego.
    Ale kto, który producent mówi o wysokiej sprawności wymiennika przeciwpradowego albo krzyzowego przy temperaturze z czerpni (przykladowej) -10C?
    Jeśli dochodzi do skraplania wody, a temp wymiennika spada poniżej punktu szronienia, to wydajnosc spada, po to stosuje sie automatykę i grzałki lub gwc, które zwiększają temperaturę powietrza z czerpni do punktu kiedy wymiennik przestaje zamarzać.

    A czy są takie centrale, które w momencie zamarzania wymiennika zatrzymują dopływ świeżego powietrza (powodującego zamarzanie) w celu ogrzania wymiennika powietrzem wywiewanym?
    Automatykę przeciwzamrożeniową ma większość central dostępnych na rynku.
    Albo stale zmniejszają nawiew i zwiększają temeraturę na wymienniku wywiewem, albo robią cykle po parę minut zmniejszając nawiew.

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jarszcz
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Cz-wa
    Posty
    277

    Domyślnie

    Jeżeli posiadamy GWC to pytaniem jest, czy jest celowa jego budowa aby ograniczyć zamarzanie tegoż właśnie wymiennika?
    GWC ma działać w lato i w zimę.
    W lecie chłodzi powietrze czerpane z zewnątrz. W zimie ogrzewa, aby zapobiec zamarzaniu wymiennika.

  16. #36
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Centrale do domów świetnie izolowanych, np. ONYX 600 PASSIV - nie mają w ogóle bypassu, więc producent wyklucza GWC.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140711_001.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	99,9 KB
ID:	305297
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 20-02-2015 o 12:54

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    solwis

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    mazury
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    GWC do central robiliśmy od 1990 do 2010 - dlatego jestem przeciwnikiem.
    Jest Pan przeciwnikiem tylko dla tego, że Pan robił? To jest powód?
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Centrale do domów świetnie izolowanych, np. ONYX 600 PASSIV - nie mają w ogóle bypassu, więc producent wyklucza GWC.
    To w takim razie po co są na prezentowanej elektronice ikonki: " wymiennik gruntowy" oraz "bypass'?

    Cytat Napisał Jarszcz Zobacz post
    Ale kto, który producent mówi o wysokiej sprawności wymiennika przeciwpradowego albo krzyzowego przy temperaturze z czerpni (przykladowej) -10C?.
    Wydaje mi się , że Pan Brzęczkowski wielokrotnie tak twierdził powołując się na program zawarty na stronach Recaira
    http://www.recair.com.pl/pl/recuperator_models.php
    I jeszcze ciekawostkę znalazłem:
    Sprawność całkowita AERIS 450 LUXE ERV VV: do 127%. ze strony producenta.
    Ostatnio edytowane przez solwis ; 20-02-2015 o 20:01

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    GWC do central robiliśmy od 1990 do 2010 - dlatego jestem przeciwnikiem.
    Grzałka rozmrażająca - to kilkadziesiąt kWh na rok . W tym roku 12 kWh. W 1995/96 115kWh.
    Podejrzewam, że opory gwc pochłoną podobne wartości.
    z tym się zgodzę, w tym roku grzałka pracowała może ze 3-4 dni gdy temp. spadala poniżej -5, -7st, oczywiście nie non-stop, tylko cyklicznie - u mnie wyglądało to tak że włączała się 2 razy na godzinę po 5 minut, grzałka ma 800wat więc godzina jej pracy to około 40groszy - nawet gdyby mrozy poniżej -5 miały trwać 2 miesiące to te 10 minut pracy na godzinę generuje 1,6zł na dobę co daje 48zł na miesiąc - 96zł na dwa miechy - tylko kiedy mieliśmy zimę gdzie 60 dni blo poniżej -5st??
    Domek z użytkowym poddaszem, po podłogach 126m2, dach dwuspadowy. Ściany z mega-maxa+20cm styro 031. Fundamenty 15cm xps. Podloga 20cm styro 032. Poddasze 30cm wełny 033 w skosach, i 40 cm w suficie. . Okna schuco si82 u=0,8. Rekuperator brink excellent. Ogrzewanie elektryczne w "drogiej" taryfie (zwykłe konwektory atlantica) + okazyjnie piecokominek 5kw westfire'a. OZC by Asolt EAH=32 kWh/(m2·rok)
    ogrzewanie za sezon2014\2015 (prąd,drewno,brykiety) - 1340zł

  19. #39
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Centrale do domów świetnie izolowanych, np. ONYX 600 PASSIV - nie mają w ogóle bypassu, więc producent wyklucza GWC.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140711_001.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	99,9 KB
ID:	305297
    A może pokusimy się Panie Tomaszu o analizę co da rekuperator przy -5oC a co da GWC i ile energii potrzeba dołożyć do oczekiwanych +/- 18oC na nawiewie dla powiedzmy rodziny 2+1 ? Wszystko oczywiście w kontekście kosztu dobrej klasy rekuperatora i całej instalacji.

  20. #40
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    A może pokusimy się Panie Tomaszu o analizę co da rekuperator przy -5oC a co da GWC i ile energii potrzeba dołożyć do oczekiwanych +/- 18oC na nawiewie dla powiedzmy rodziny 2+1 ? Wszystko oczywiście w kontekście kosztu dobrej klasy rekuperatora i całej instalacji.
    Po 20 latach doświadczeń z GWC uprzejmie Pan DZIĘKUJĘ. Mogę obiecać, że ani sobie ani nikomu, gwc już nie zamontuję.

Strona 2 z 34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony