Witam,

W niedalekiej przyszłości prawdopodobnie będę ocieplał ściany starszego domku fińskiego. Obecnie jego elewacja jest drewniana bez ocieplenia. Postanowiłem oprzeć swoją inwestycję o rozwiązania proponowane przez Rockwool'a. Planuję następujące rozwiązanie:
1) impregnacja środkiem grzybo i owadobójczym obecnej drewnianej elewacji
2) montaż poziomych zaimpregnowanych listew podtrzymujących wełnę (ruszt z krawędziaka o wymiarach 5 x 5 cm mocowany gwoździamy lub wkrętami do drewnianej elewacji), rozstaw tych listew planuję zrobić o ok. 1 cm mniejszy niż szerokość/długość płyty skalnej, tak, aby wcisną wełną między dwie listwy i żeby płyta nie wypadła
3) montaż poprzez wciskanie między listwy pierwszej warstwy wełny o grubości 5 cm Superrock (1. warstwa wełny bezpośrednio będzie stykała się z dotychczasową drewnianą elewacją).
4) za pomocą zszywek przymocowanie do listew folii paroizolacyjnej Rockwool z zakładkami po 10 cm. Pytanie: czy stroną folii, która ma się stykać plecami z 1. warstwy wełny jest oznaczona? ma to znaczenie? jak sklejać ze sobą poszczególne odcinki? czy Rockwool oferuje specjalną taśmę dwustronną? czy ma znaczenie, czy folię mocujemy poziomo, czy pionowo, czy też zależy to od wygody montażu, czyli raczej montaż w poziomie?!
5) mocujemy teraz ruszty pionowe o rozstawie o ok. 1 cm węższym niż montowane płyty skalne. montujemy płyty dłuższym, czy krótszym bokiem?
6) między ruszt pionowy wkładamy drugą warstwę płyty skalnej superrock o grubości 10 cm.
7) zszywkami mocujemy folię wiatroizolacyjną rockwool
mocujemy listwy dystansowe o gr. 1,5 cm na ruszt pionowy
9) zamierzam zamontować płyty kerrafront firmy VOX

Moje pytania:
1) po zamontowaniu drugiej warstwy wełny między pionowy ruszt zostają mi mostki termiczne przy tym pionowym ruszcie. Czy da się je jakoś zlikwidować? inaczej montować wełnę? czy też założyć, że jeśli jest pierwsza warstwa wełny o gr. 5 cm, to ten mostek termiczny nie będzie miał dużego negatywnego znaczenia?
2) czy folię paroizolacyjną i wiatroizolacyjną można montować zarówno pionowo, jaki i poziomo?
3) czy w/w folie są oznaczone, co do prawidłowej strony montażu?
4) czy płyty superrock należy montować pionowo, czy poziomo? czy lepiej 1. warstwę dać w pionie, a drugą w poziomie?
5) czy wełnę tylko wciskać między ruszty, czy konieczne są dodatkowe kołki mechaniczne? jeśli tak, to jakie? i jak uniknąć kolejnych mostków termicznych przy takich kołkach?
6) czy zamontowana już wełna może zmoknąć przed jej ostatecznym zakryciem? montaż będę robił sam i na pewno mi zejdzie. Boję się sytuacji, gdy w trakcie montażu poszczególnych warstw złapie mnie deszcz. Co wtedy? Muszę czekać aż wełna wyschnie? nie mogę jej zakrywać np. folią, dopóki nie będę pewny, że jest sucha
7) będę również wymieniał wełnę wewnątrz domu. Czy mogę zastosować identyczną wełnę, tj. Superrock o grubości 15 cm (czy lepsze byłyby dwie warstwy: najpierw 5 cm, potem 5 cm). Jakie tutaj musiałbym dać folie: jeszcze jedną folię paroizolacyjną i na nią już płyty gk? czy w ogóle tutaj żadnych folii? między jedną, a drugą warstwą jak na zewnątrz?
jaki współczynnik przenikania ciepła osiągnę wg Pana przy takiej konstrukcji ścian? i jakie materiały / jakiej grubości w Pana opinii musiałbym zastosować, aby osiągnąć współczynnik przenikania ciepła na poziomie U=20. Czy np. zastosowanie 2 warstw na zewnątrz 10+10 cm miałoby duży pozytywny wpływ na koszty ogrzewania? (koszt montażu byłby tylko ok. 1000,00 zł wyższy - może byłoby warto?!)
7) w tej chwili ta drewniana elewacja nie jest jakby jednolita. Są takie dodatkowe pionowe długie listwy nabite na tę elewacyjne, co powoduje, że ta elewacja nie jest jednolita pod względem powierzchni. Czy musiałbym usunąć te zamontowane, dodatkowe listwy, czy też mogą zostać, a 1. warstwa wełny odpowiednio sama się dopasuje do powierzchni, do której jest montowana. Czy te płyty są na tyle elastyczne, odkształcalne, że faktycznie dopasują się do powierzchni?

Z góry przepraszam, że moje pytania mogą się wydać banalne, nielogiczne, ale z Waszą pomocą chciałbym wykonać powyższe prace. Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź na w/w pytania. Będę również wdzięczny za potwierdzenie lub korektę sposoby wykonania wszystkich prac.

Pozdrawiam