dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    silverfox

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Bystrzyca Nowa
    Kod pocztowy
    23-107
    Posty
    2

    Domyślnie Zmiana architekta

    Witam nie znalazłem nigdzie tego tematu nie bardzo wiedziałem też gdzie go umieścić dlatego myślę że w tym dziale było by najbliżej.
    Mianowicie mój problem wygląda następująco zamówiłem projekt domu "wisełka" architekt go zaadaptował do działki na której miałby być budowany działka jest umiejscowiona gdzie jest służebność przejazdu, sąsiedzi najpierw się zgodzili a jak wszystko było już załatwione i brakowało do pozwolenia podpisu u notariusza,zmienili zdanie.
    Daliśmy więc spokój z tą działką kupiliśmy inną i teraz pytanie jest takie czy mogę ten projekt zaadaptować u innego architekta ponieważ ten powiedział 5000zł gdzie za poprzednią mu zapłaciliśmy mniej,wydaje mi się że troszeczke przesadził
    Moje pytanie czy jest możliwa adaptacja przez innego architekta,jak to wygląda ze strony prawnej może ktoś się spotkał z taką sytuacją.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DSQ

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Chorzów / 2017 Tychy
    Kod pocztowy
    41-500
    Posty
    159

    Domyślnie

    Raczej nie ma szans. Projekt jest objęty ochroną ustawy o prawie autorskim, podobnie jak inne utwory artystyczne, zatem modyfikacja projektu przez innego projektanta stanowiłaby plagiat. Trzeba by odkupić prawa autorskie, ale na to oczywiście architekt się nie zgodzi. Nie ma wyjścia, trzeba negocjować. Albo machnąć ręką i znaleźć inny projekt.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rübezahl

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    756

    Domyślnie

    Cytat Napisał silverfox Zobacz post
    zamówiłem projekt domu "wisełka" architekt go zaadaptował
    A nie chodzi tu o projekt gotowy??
    Dom ok.340m2 (grzane ok. 200), ocieplenie średnie/dobre. Ogrzewanie ekogroszkiem - SKAM 17kW + SPP v2 we współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym Lechma 24kW. Grzanie głównie grzejnikowe
    http://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    silverfox

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Bystrzyca Nowa
    Kod pocztowy
    23-107
    Posty
    2

    Domyślnie

    tak chodzi tu o gotowy projekt z firmy MG project adaptowany przez innego architekta

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rübezahl

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    756

    Domyślnie

    To nic nie stoi na przeszkodzie.
    Dom ok.340m2 (grzane ok. 200), ocieplenie średnie/dobre. Ogrzewanie ekogroszkiem - SKAM 17kW + SPP v2 we współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym Lechma 24kW. Grzanie głównie grzejnikowe
    http://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

  6. #6

    Domyślnie

    oczywiście, że nie powinno być problemu. Tzw. projekt gotowy to część architektoniczno-budowlana projektu budowlanego, w celu adaptacji powinno się do niego dłączyć m.in. zagospodarowanie działki - może to zrobic dowolnym projektant o odpowiednich uprawnień wybranych przez ciebie
    jakieś pytania? MODEROWANO
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 17-03-2015 o 20:10 Powód: Forum Muratora umożliwia odpowiednią dyskusję. W tym przypadku chęć przekierowania rozmowy jest reklamą.
    b u d u j e b l o g u j e . p l
    zrozumieć by dobrze zbudować

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DSQ

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Chorzów / 2017 Tychy
    Kod pocztowy
    41-500
    Posty
    159

    Domyślnie

    No tak, w takim układzie nie będzie problemu. Nie zrozumiałem kontekstu pytania. To znacznie lepiej, że nie trzeba się prosić i można wybrać dowolnego architekta.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    durzuce dwa słowa:
    - to, że ktoś wykonuje tzw. adaptację "dzieła" ( projektu gotowego ) nie robi z niego twórcę, Autora obiektu z Prawami Autorskimi.
    - przenosi natomiast na niego pełną odpowiedzialność zawodową, jako Projektanta obiektu.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 22-03-2015 o 09:34
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    durzuce dwa słowa:
    - to, że ktoś wykonuje tzw. adaptację "działa" ( projektu gotowego ) nie robi z niego twórcę obiektu z Prawami Autorskimi
    - przenosi natomiast na niego pełną odpowiedzialność zawodową Projektanta obiektu.
    dopowiem.
    Jednocześnie taka osoba (adaptor) pełni funkcję "nadzoru autorskiego" i przejmuje wszelkie obowiązki projektanta (architekta) w zakresie art.20 i 21 PB.

    To określenie (ustawowe) jest trochę mylące, bo nijak się nie ma do ochrony praw autorskich zgodnych z ustawą o prawach autorskich.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... nie wchodząc zbyt głęboko w Prawa Autorskie, kupując " projekt gotowy " inwestor płaci za :
    1. " projekt gotowy " ( z Prawami Autorskimi określającymi możliwości jego zmian " adaptacyjnych" ) od Autorów projektu
    2. " adaptację " ( wykonanie Projektu Budowlanego dla uzyskania PnB ) wykonywaną przez Projektanta obiektu
    ... płaci podwójnie Autorowi i Projektantowi

    samo określenie " projekt gotowy " ( PG ) - jest chyba największą " zmyłą " z jaką spotkałem się w życiu, ponieważ PG - projektem nie jest ( chyba, że koncepcyjnym ), tym bardziej " gotowym " !
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 22-03-2015 o 09:49
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony