dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie przebudowa dachu a zapis w mpzp

    witam

    mam następujący problem
    posiadam budynek który wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków
    dla rejonu na którym leży ów budynek istnieje mpzp
    z uwagi na to ze dom ma już swoje lata pasuje przeprowadzić remont dachu ( zmiana pokrycia oraz wymiana krokwi i wszystkich drewnianych el. konstrukcyjnych) i przy tej okazji chciałbym przebudować dach tak aby w przyszłości można było zaadaptować poddasze na użytkowe. Na obecną chwilę dach jest dwuspadowy, ze skosami do samej podłogi-nie ma ścianek kolankowych, powierzchnia liczona po podłodze to 100m2 natomiast odliczając skosy zostaje 50m2
    Jestem świadomy tego ze przebudowa taka wymaga pozwolenia na budowę projektów itp, natomiast w miejscowym planie zagosp. przestrzennego widnieje taki oto zapis który tyczy się również mojego budynku: "obowiązuje ochrona rzutu budynku, gabarytu i kompozycji fasady" I tu pojawia się problem, bo co projektant to inne zdanie, jeden twierdzi ze nie ma szans na taką przebudowę, inny ze byc może by się dało, ale miejski konserwator zabytków musi się ustosunkować, wydział architektury odsyła do konserwatora zabytków a konserwator zabytków mówi ze wypowie się jak zobaczy projekt.
    przebudowa miałaby polegać na dobudowaniu ścianek kolankowych i złagodzenia kąta nachylenia dachu lub wykonaniu mansard, w każdym razie nie zamierzam podwyższać budynku
    Pytanie czy z takim zapisem w mpzp jest się w stanie zrealizować taką przebudowę? czy lepiej sobie odpuścić
    przy takiej inwestycji koszt planu jest niewielki, jednak wolałbym sobie oszczędzić wywalenia w błoto 3tys zł bo urzędnik powie "nie"
    dodam ze rzecz się dzieje w Krakowie a mpzp uchwalony był kilka lat temu i na jego szybka zmianę nie ma co liczyć

    z góry dziękuje za odpowiedź

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rübezahl

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    756

    Domyślnie

    MPZP to jedno, a konserwator to drugie. Zapisy w planie łatwo jest zrealizowac, a pomimo tego konserwator tego nie uzgodni. Jeżeli potrzebuje Pan projektu koncepcyjnego na potrzeby uzgodnieni tego z konserwatorem, proszę o kontakt.
    Dom ok.340m2 (grzane ok. 200), ocieplenie średnie/dobre. Ogrzewanie ekogroszkiem - SKAM 17kW + SPP v2 we współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym Lechma 24kW. Grzanie głównie grzejnikowe
    http://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

  3. #3

    Domyślnie

    w takim razie jeszcze jedno pytanie
    co tak naprawdę oznacza ten zapis,(może niepotrzebnie się go tak uczepiłem) "obowiązuje ochrona rzutu budynku, gabarytu i kompozycji fasady"
    rzutu budynku rozumiem ze chodzi o powierzchnie zabudowy działki , gabarytu czyli pewnie wysokości, kompozycji fasady to jak mniemam , chodzi o to żeby nie zamurowywać lub nie tworzyć nowych okien i dobudowywać balkonów, ale czy do "fasady" zalicza się również konstrukcja dachu? nigdzie nie znalazłem na to odpowiedzi

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rübezahl

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    756

    Domyślnie

    Cytat Napisał sdzsdz Zobacz post
    w takim razie jeszcze jedno pytanie
    co tak naprawdę oznacza ten zapis,(może niepotrzebnie się go tak uczepiłem) "obowiązuje ochrona rzutu budynku, gabarytu i kompozycji fasady"
    Mówiac bardzo prosto: "Jest ładnie i tak ma pozostac"
    Dom ok.340m2 (grzane ok. 200), ocieplenie średnie/dobre. Ogrzewanie ekogroszkiem - SKAM 17kW + SPP v2 we współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym Lechma 24kW. Grzanie głównie grzejnikowe
    http://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

  5. #5

    Domyślnie

    Chciałem dodać tylko, że gabaryt również odnosi się do rodzaju dachu, kąta pochylenia połaci dachowych i wysokości m.in. kalenicy.

  6. #6

    Domyślnie

    czyli jednym słowem dupa, każda ingerencja w konstrukcję a tym samym kształt dachu jest zmianą gabarytu

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rübezahl

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    756

    Domyślnie

    Nie, gabaryt w architekutrze, a wszczególności w MPZPach nie dotyczy rodzaju dachu i jego nachylenia.
    Proszę spojrzec w swoim planie, jak został on zdefiniowany (znajduje się to na pierwszych stronach)
    Dom ok.340m2 (grzane ok. 200), ocieplenie średnie/dobre. Ogrzewanie ekogroszkiem - SKAM 17kW + SPP v2 we współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym Lechma 24kW. Grzanie głównie grzejnikowe
    http://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

  8. #8

    Domyślnie

    to może dodam link do planu
    http://mpzp24.pl/miejscowe-plany-zag...1-mpzp-debniki
    obszar 8MNU
    budynek oznaczony na planie ez_131

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rübezahl

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    756

    Domyślnie

    Poczytałem MPZP i pooglądałem Pański budynek. Wydaje mi się, że:
    a) raczej nie przejdzie zmiana kąta nachyleni dachu, obecnie jest to w okolicach 30° czyli prawie tyle co dopuszcza plan
    b) zwiększenie powierzchni na poddaszu/strych realizowałbym raczej lukarnami niż zmianami w geometrii dachu,

    Pański obiekt jest w gminnym rejestrze, to trochę łatwiej, ale i tak należy przede wszystkim przejśc przez konserwatora. To jego uzgodnienie będzie gwarancją przepuszczenie dokumentacji w starostwie
    Dom ok.340m2 (grzane ok. 200), ocieplenie średnie/dobre. Ogrzewanie ekogroszkiem - SKAM 17kW + SPP v2 we współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym Lechma 24kW. Grzanie głównie grzejnikowe
    http://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony