dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Kupuje mieszkanie za 100 tys PLN. Mam uruchomiona ulge budowlana i rownoczesnie w tym roku koncze oszczedzanie w kasie. Zalozmy ze oszczedzilem 50 tys (ta czesc odlicza sie naturalnie od podatku *0,3) natomiast 50 tys biore na kredyt. Czy splate rat tego kredytu mozna odliczac od podatku jezeli tak to na zasadzie kasy *03 czy ulgi budowlanej *0,19? Moj urzad skarbowy twierdzi ze nie...

  2. #2

    Domyślnie

    Anonimowy,
    Twój urząd skarbowy ma tu rację. Rat tego kredytu nie będziesz mógł odliczac, natomiast wydatki na cele budowlane (np. z pieniędzy z tego kredytu) -tak.
    Pozdrawiam,
    Martin

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Preferencyjna stawka odliczeń jaką jest 30% dotyczyła tylko "oszczędzania". Wydając 100tys wpisujesz je w "dużą tabelkę", a na następnej stronie dokonasz pomniejszenia o wykorzystane środki z KM.
    Jeżeli to mieszkanie chcesz odliczyć od podatku, to rozumiem że jest on nowe i podlegające warunkom dawnych odliczeń i że wpłacałeś już w poprzednich latach kasę na jego budowę (warunek kontynuacji tej samej inwestycji). Jeżeli tak nie jest to nie możesz oczywiście odliczyć nic ponad to co odliczasz z KM.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Dokladnie to jest tak:
    kase zbieram od 3 lat i uzbieralem 50 tys, z czego odpisalem 0,3 *50 = 15 tys. I tego juz drugi raz nie odpisze.
    W grudniu zaczalem kupowac nowe mieszkanie wydajac na nie w grudniu 1001, 200PLN uruchamiajac tym samym "duza" ulge, Calkowita zaplata za mieszkanie wynosi 100.000 PLN i zaplace ja w grudniu 02 przelewajac srodki z Kasy. 50(juz odliczone) oraz 50 w formie tzw preferencyjnego kredytu z kasy. Moja watpliwosc dotyczy tego czy wlasnie te 50tys brane jako kredyt mozna wrzucic w "duza" ulge*0,19. Jezeli biore normalny kredyt to tak, ale moj US twierdzi ze ten jest "preferencyjny" wiec nie!

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Twój US gada bzdury. Możesz to olać, lub z ironicznym uśmiechem poprosić ich o paragraf ustawy, który o tym mówi.
    W grudniu wydasz 100tys. na mieszkanie, więc tą kwotę wpiszesz w "dużą tabelkę", to żebyś nie odliczył drugi raz tych 15 tys. zapewnia pozycja pomniejszenia na ostatniej stronie. Trzeba tylko ją dobrze sobie policzyć w niektórych przypadkach. Odszukaj rozporządzenie MF z (chyba) 09.11.2001. Gdzieś tu na Forum podawałem do niego link. Jak będziesz miał problemy, to w zimie (mam zwykle więcej czasu niż teraz) przypomnij się po privie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony