dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pakaj2d2

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    32

    Domyślnie WLZ - jaki kabel?

    Z takim pytaniem do was.

    Jaki należy ułożyć kabel w ziemi między skrzynką przyłączeniową (licznik) przy drodze oraz rozdzielnią w garażu. Chodzi mi o kabel WLZ.
    Dodam że odległość między skrzynką przyłączeniową a rozdzielnią jest to 30 m, natomiast dane mojego przyłącza to:

    Zabezpieczenie przedlicznikowe 25 [A]
    Moc przyłączeniowa - 16 kW
    Moc umowna - 11 kw

    Prosiłbym o informację jaki należy kupić kabel, ponieważ naczytałem się różnie z tym bywa. Stosuje się 4x10, 4x16, 5x10 lub 5x16

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Nie masz projektu? Ja mam identyczne moce, odległość 50m i przewód YKY 4x10 spełnia wszystkie wymagania. Więc taki będzie.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pakaj2d2

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    32

    Domyślnie

    Obecnie nie mam projektu, lecz planuje zakupy elektryczne i muszę kupić kabel.
    A odnośnie projektu to czy jest konieczność wykonywania projektu WLZ? Projektem przyłącza zajmuje mi się zakład energetyczny, natomiast nad WLZ nawet się nie zastanawiałem

  4. #4

    Domyślnie

    Prawdopodobnie 4x10 wystarczy - no ale najlepiej bedzie jak spytasz elektryka który będzie ten kabel podłączał. Co do formalności - na WLZ potrzebne jest powolenie na budowę więc najlepiej zrobić to razem z PNB dla budynku.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał rgal Zobacz post
    Co do formalności - na WLZ potrzebne jest powolenie na budowę więc najlepiej zrobić to razem z PNB dla budynku.
    Naprawdę ?
    Nie słyszał o nowelizacji Prawa budowlanego z 15 stycznia br ?
    No to przypominam : Nowelizacja spowoduje zniesienie obowiązku dołączania oświadczeń o: zapewnieniu dostaw mediów, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rafal.

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Na południe od Wroclawia
    Posty
    61

    Domyślnie

    U mnie podobnie:
    Zabezpieczenie przedlicznikowe 25 [A]
    Moc przyłączeniowa - 14 kW
    Długość WLZ - 30m
    Przewód wg. projektu YKY 5x10

  7. #7

    Domyślnie

    A ta piąta żyła to pewnie do ozdoby, jak sądzę
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rafal.

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Na południe od Wroclawia
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    A ta piąta żyła to pewnie do ozdoby, jak sądzę
    A byś się zdziwił, tak wynika z warunków przyłączenia, w skrzynce ZE mam 5 zacisków L1,L2,L3,PE,N

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rafal.

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Na południe od Wroclawia
    Posty
    61

    Domyślnie

    Firma w której pracuję robi złącza dla jednego z największych dostawców energii w Polsce, być może nie zdajesz sobie sprawy jak bardzo różnią się złącza tego samego ZE w zależności od regionu w jakim są montowane.

    Poniżej przedstawiam zdjęcie zacisków w złączu Zakładu Energetycznego na mojej działce.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zaciski.jpg
Wyświetleń:	7051
Rozmiar:	24,5 KB
ID:	309823

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafal. Zobacz post
    A byś się zdziwił, tak wynika z warunków przyłączenia, w skrzynce ZE mam 5 zacisków L1,L2,L3,PE,N
    Wynika z warunków albo i nie wynika. To że w złączu zabudowano takie zaciski to jedno a warunki drugie. Spotkałem już warunki wydane w odstępie kilku miesięcy na sąsiadyjących działkach które raz nic nie narzucają 2 nakazują WLZ wykonać 5x plus bednarka. A co do 5 zacisków w skrzynce to tylko tyle że do jednej szyny podpięto 2 zaciski a jakie to chyba jasne.

  11. #11

    Domyślnie

    Ależ ja się nie dziwię.
    Po prostu projektanci i ci UB, co to nie muszą się uczyć, wzięli dosłownie zapis paragrafu 183 p.1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 12 kwietnia 2002 roku
    Pojawiło się ono w Dz. U. 2002 nr 75 poz. 690.
    To kulawe rozporządzenie nakazywało stosować oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych.
    Panowie UB, panowie z ZE jak te małpy powielali te zapisy, i pomimo, że w układach sieciowych TN minimalny przekrój przewodu PEN to 10 mm2 Cu i/lub 16 mm2 Al, walili kable 5-żyłowe, gdzie się tylko da, nie bacząc na przekroje.
    Skazywali użytkowników przyłączanych do sieci energetycznych na karkołomne postępowanie i kładzenie dodatkowej bednarki do wykopów (a to już szósta żyła). Nakazywali uziemiać punkt rozdziału PEN, co było wręcz śmieszne i bzdurne.
    Nie pomyśleli również o dodatkowych aspektach ochrony przeciwporażeniowej w postaci uziomów własnych budynków, szynach GSW, tylko bazowali na ochronie z dala od tych budynków, gdyż (dla TN) raz rozdzielonego przewodu PEN łączyć powtórnie nie wolno.
    Nie pomyśleli także, że sieć może pracować w układzie TT, i w tym przypadku powinno się uziom wykonać, i bazować TYLKO i WYŁĄCZNIE na tym własnym uziemieniu.
    ZE pomału zaczęło odchodzić od tych bzdurnych zapisów, jak i zabraniało wykorzystywać uziemienia robocze sieci przesyłowych nN do celów uziemień ochronnych odbiorców.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Naprawdę ?
    Nie słyszał o nowelizacji Prawa budowlanego z 15 stycznia br ?
    No to przypominam : Nowelizacja spowoduje zniesienie obowiązku dołączania oświadczeń o: zapewnieniu dostaw mediów, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych.
    Tylko czy ja pisałem o warunkach przyłączenia? Oczywiście mogło się coś zmienić - opieram się na wiedzy z 2014 kiedy robiłem swoje przyłacze - ale byłem przekonany że na realizację instalacji wewnętrznej potrzebny jest projekt a na WLZ dodatkowo ZUDP i na te prace nie wystarczy zgłoszenie tylko wymagane jest pozwolenie na budowę. Z tego też powodu wydane zostało pozwolenie na "budowę domu jednorodzinnego... z instalacjami wewnętrznymi... wraz z wewnętrznymi liniami zasialającymi" Może teraz już na instalacje wewnętrzne i WLZ nie trzeba żadnych projektów, uzgodnień i zezwoleń ale byłbym tym faktem mocno zaskoczony.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał rgal
    Co do formalności - na WLZ potrzebne jest powolenie na budowę
    Nie o to chodzi. Kolega napisał, jak wyzej (cytat), dlatego wskazane potwierdzenie tego twierdzenia.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Naprawdę ?
    Nie słyszał o nowelizacji Prawa budowlanego z 15 stycznia br ?
    No to przypominam : Nowelizacja spowoduje zniesienie obowiązku dołączania oświadczeń o: zapewnieniu dostaw mediów, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych.
    Na prawde nie slyszal, ze one nadal sa potrzebne
    Tylko teraz zamiast przy pozwoleniu na budowe trzeba je okazac w trakcie zgloszenie rozpoczecia prac ....

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Nawiązując do tematu ja u siebie dałem YAKY 5x35mm2.
    Ale odległość do złącza ponad 100m i zabezpieczenie 32A
    W warunkach miałem 5 żył więc dałem i nie narzekam.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał St@nley Zobacz post
    Nawiązując do tematu ja u siebie dałem YAKY 5x35mm2.
    Ale odległość do złącza ponad 100m i zabezpieczenie 32A
    W warunkach miałem 5 żył więc dałem i nie narzekam.
    Do czego podpiąłeś tę piątą żyłę ? I kto pisał te Warunki - pseudo technik z ZE ?

    PS. Ja też nie narzekam - tydzień temu położyłem klientowi 40 m YAKY 4x25 mm2, system TT, zabezpieczenie również 32 A.
    Klient zdziwiony, że tak tanio kabel go wyszedł.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17

    Domyślnie

    Tak jak w warunkach przyłączenia w twoim rejonie piszą - jeżeli nie masz jeszcze własnych zapytaj w zakładzie energetycznym lub jakiegoś sąsiada, który się buduje.
    W moich warunkach jest napisane - 4 żyły, rozdział w budynku w rozdzielnicy a więc 4x10mm2 CU.
    Jeżeli nie chce ci się teraz kombinować a nie jest zakup droższego kabla dla ciebie problemem, zakup sobie 5x10mm2 CU - pomiędzy 12,5zł a 14zł / mb to chyba nie przepaść cenowa, w Twoim przypadku 3 paczki dobrych fajek ?

    A co do zbędnej piątej żyły - nie wiem czy to jest zasadne i dopuszczalne bo ja nie elektryk...ale uziom z rozdzielnicy mam prowadzony kablem 16mm2, czy nie wskazane było by (posiadając 5 żył 10mm2 z podziałem w rozdzielnicy) wykorzystanie 2-ch połączonych żył PEN pomiędzy złączem a rozdzielnicą ? Zawsze to większa szansa na przetrwanie kabla w przypadku zwarcia fazy do PEN gdzieś w trakcji i zamknięcia się obwodu do ziemi przez żyłę 16mm2, która sporo jest w stanie przetrwać, czasem tyle i ile to co jest na słupie ?
    Ostatnio edytowane przez _olo_ ; 24-03-2015 o 18:29

  18. #18

    Domyślnie

    Tylko na grzyba ten 5x ?, kolego _olo_ ?
    Na grzyba ?
    Już lepiej Al o przekroju nie mniejszym niż 25 mm2, i wyjdzie 3 razy taniej.
    Liczyć chłopie nie potrafisz, czy co ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #19

    Domyślnie

    Rozumiem, że jak autorowi pytania w warunkach napiszą 5x10mm2 a on zrobi na 4x10, o tak, dla zasady bo tak jest dobrze i wystarczająca - bo oszczędność z tego żadna, a jakiś mądrala to sprawdzi lub elektryk każe mu ten kabel wykopywać i kupować nowy to ty mu pokryjesz te koszta ?
    A może wtedy do sądu uderzysz za kolegę, że niby zakład energetyczny wymaga rzeczy zbędnych ?

    Czasem nie warto się dla samej idei szarpać...dla 45zł.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_
    A co do zbędnej piątej żyły - nie wiem czy to jest zasadne i dopuszczalne bo ja nie elektryk...ale uziom z rozdzielnicy mam prowadzony kablem 16mm2, czy nie wskazane było by (posiadając 5 żył 10mm2 z podziałem w rozdzielnicy) wykorzystanie 2-ch połączonych żył PEN pomiędzy złączem a rozdzielnicą ? Zawsze to większa szansa na przetrwanie kabla w przypadku zwarcia fazy do PEN gdzieś w trakcji i zamknięcia się obwodu do ziemi przez żyłę 16mm2, która sporo jest w stanie przetrwać, czasem tyle i ile to co jest na słupie ?
    Trzy daj od razu, na wszelki wypadek. A nawet cztery !

    Cytat Napisał _olo_
    Rozumiem, że jak autorowi pytania w warunkach napiszą 5x10mm2 a on zrobi na 4x10, o tak, dla zasady bo tak jest dobrze i wystarczająca - bo oszczędność z tego żadna, a jakiś mądrala to sprawdzi lub elektryk każe mu ten kabel wykopywać i kupować nowy to ty mu pokryjesz te koszta ?
    Zarówno tego mądralę, jak i tego "elektryka" na kopach z budowy popędzę.
    A ZE, jak każda firma, ma się stosować do prawa i uznanych wiedzy technicznych, nie bazować na własnych widzimisię !
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 24-03-2015 o 18:56
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony