dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 9
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 180
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Przekaznik bistabilny wysteruje wyjscie na przeciwne po sygnale z dowolnego lacznika, albo i z wyjscia cyfrowego arduino, ktore bedzie sterowane przez strone html z telefonu. Za przekaznikiem bedze separator optyczny, multiplekser na i2c i odczyt stanow.
    Czyli w przypadku drobnej awarii świeczka.

    Jeśli styki przekaźnika dasz równolegle do wyłącznika, to wyłącznik będzie NADRZĘDNY, co oznacza, że w przypadku awarii będziesz mógł włączyć/wyłączyć światło, ale nie będziesz mógł go wyłączyć przy pomocy przekaźnika. Dodatkowo nie będzie to działać jeśli przekaźnik jest naprawdę bistabilny czyli pobiera prąd tylko w momencie przełączania.

    Jeśli dasz szeregowo, to znowu nie będziesz w stanie załączyć/wyłączyć światła w przypadku awarii automatyki i powtórzy sie sytuacja z przekaźnikami naprawdę bistabilnymi.

    Jeśli użyjesz włączników impulsowych tzw. dzwonkowych to nie ma możliwość włączania/wyłączania światła w przypadku awarii i również powstanie problem z przekaźnikiem naprawdę bistabilnym.


    PS.
    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Nie jestes zainteresowany nerwytus to wstan i wyjdz. Biletu nie kupowales. Pewnie jestes dusza towarzystwa, wiec nie rob znajomym zawodu i dotrzymaj towarzystwa.
    A ja się nawet jeszcze nie rozkręciłem.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 27-03-2015 o 23:09
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Przekaznik bistabilny wysteruje wyjscie na przeciwne po sygnale z dowolnego lacznika, albo i z wyjscia cyfrowego arduino, ktore bedzie sterowane przez strone html z telefonu. Za przekaznikiem bedze separator optyczny, multiplekser na i2c i odczyt stanow.
    Że jak? Czyli że za przekaźnikiem będzie jeszcze jedna płytka odczytująca stany przekaźnika? I po co ten multiplekser - do dodatkowego sterowania sygnałem na podstawie stanów? I czy to znaczy że jak ta płytka się zepsuje to jednak nie da się załączyć światła z włącznika?

    To nie lepiej włącznik podłączyć od razu do arduino i zrezygnować z tego całego złomu za przekaźnikiem? robisz sobie to po jakimś bezprzewodowym shieldzie jak nie masz kabelka....
    Ostatnio edytowane przez homelogic ; 27-03-2015 o 23:08

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Ja mam system oparty o elementy Xcomfort, który podstawowe funkcje realizuje bez udziału jednostki centralnej.
    W momencie padu serwera, tracę tylko "bajery" np bufor ciepła nie ładuje się w zależności od prognozy pogody tylko czasówką, nie działa "inteligentne" zarządzanie światłem i sam muszę włącznik klepnąć ale żyć się da i to komfortowo.

    Nie sądzę aby przyszłym właścicielom przeszkadzało to, że mają w przypadku awarii co najwyżej "normalny" dom. 10 lat temu zaczynałem zabawę od lutowania własnych sterowników, opracowywania własnych protokołów transmisji , z czasem doszedłem do wniosku że nie mam czasu na ciągłe poprawki, testy i naprawy systemu, co nie zmienia faktu, że gdybym miał czas na hobby to może bym do tego wrócił. Niestety nie mam, więc system oparłem na sprzęcie , który w razie awarii mogę zakupić w sklepie, dopisałem własny soft i od 8 lat działa, a zabawa w tworzenie systemu, nauczyła mnie tylko nowych rzeczy,a przy okazji zrobiłem certyfikaty z KNX i LCN.
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  4. #44

    Domyślnie

    Tyle że na xcomfort czy jakimkolwiek komercyjnym rozwiązaniu nie starczy założonego budżetu. W tym przypadku to nie tylko hobby, to też oszczędności... Bo przecież producenci naciągają za tę samą chińszczyznę.

  5. #45
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Reasumując, bo powoli wybieram się przytulić do żony która już śpi

    Tak jak wcześniej napisałem, do odważnych świat należy i jeśli ktoś ma taką zachciankę jak najbardziej niech się zabiera za robienie systemu. Nic tak nie uszczęśliwia człowieka jak poczucie samorozwoju, a jak ktoś stworzy dobrze działający system będzie miał powód do dumy. Ja sam aktywnie uczestniczę w rozwijaniu się systemu Ampio. Udało mi się wymyślić parę fajnych rozwiązań które wprowadził producent z czego jestem dumny. Przy okazji mam to szczęście i sami dają mi do zrozumienia że liczą się z moim zdaniem. Ale nie dalej jak pół roku temu miała miejsce taka sytuacja. Jedna z większych firm zajmująca się na śląsku obsługą i serwisowaniem automatów hazardowych wpadła na pomysł produkcji systemów inteligentnych. A konkretnie zarząd firmy który składa się z kilku osób. Mają zatrudnionych sporo elektroników z czego jeden to mój kumpel z dawnych czasów kiedy pracowaliśmy razem w laboratorium elektronicznym w pewnej firmie. Kumpel ten zadzwonił do mnie że zarząd bardzo chciałby się ze mną spotkać bo zamierzają wpompować niemałe pieniądze na produkcję systemu i chcieli by o tym porozmawiać. Przyjechali do biura, otwarłem im walizkę z modułami, zademonstrowałem co system potrafi, jak rozbudowana jest jego logika, jak się programuje moduły, jak system jest zabezpieczony przed ewentualnymi awariami, jak wyglądają panele sensorowe, a na końcu powiedziałem im ile to kosztuje i ile jest jeszcze producentów innych systemów tylko na polskim rynku. Panowie pojechali z opuszczonymi głowami.

    Więc jak mam być szczery to jeśli traktujecie to jako zabawę która ma pozwolić się Wam rozwinąć róbcie to. Jeśli robicie to po to żeby zaoszczędzić pieniądze radzę zorientować się o ceny gotowych rozwiązań i zastanowić się nad sensem. Jeśli robicie to żeby w przyszłości na tym zarabiać radzę gorąco się zastanowić. Z drugiej strony słaby, średnio działający system też można sprzedać w potężnych ilościach co udowodniła nam jedna z poznańskich firm. Trzeba przeznaczyć jedynie niemałą gotówkę na marketing, najlepiej zdobytą na dopalaczach

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Trzon mojego systemu to zwykle bistabilne przekazniki z cewka 230v i laczniki dzwonkowe. Arduino to dodatkowy rownolegly lacznik z dopasowaniem napiecia na jakis triakach. Potrzeba jeszcze sygnal o stanie obwodu i po to te separatory optyczne. Ostatecznie sterownik bedzie znal sta obwodu i umial przelaczyc na dowolny, a jak padnie to zostanie pstryczek.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Trzon mojego systemu to zwykle bistabilne przekazniki z cewka 230v i laczniki dzwonkowe. Arduino to dodatkowy rownolegly lacznik z dopasowaniem napiecia na jakis triakach. Potrzeba jeszcze sygnal o stanie obwodu i po to te separatory optyczne. Ostatecznie sterownik bedzie znal sta obwodu i umial przelaczyc na dowolny, a jak padnie to zostanie pstryczek.
    No ja aż nie wierzyłem więc nie pytałem, ale wychodzi na to że faktycznie chcesz separatorem optycznym sprawdzać stan przekaźnika - myślałem że to do jakiejś fikuśnej zbliżeniówki czy innego cuda. Jak chcesz sobie jeszcze utrudnić to lepiej użyć kamery webowej i napisać soft do rozpoznawania obrazu. W sumie można też zbudować samą kamerkę, polerowanie soczewki na pewno nauczy nas wiele z geometrii i obróbki szkła.

    A na poważnie - użyj przekaźnika monostabilnego i automatycznie masz stan na arduino czy innym sterowniku. Złącze on = zapalone światło. Włączniki włącz do sterownika i voila.

    Albo przeryj chińczyków za gotowymi płytkami z ble albo innym wifi - ostatnio wysypało tego tałatajstwa.
    Ostatnio edytowane przez homelogic ; 27-03-2015 o 23:43

  8. #48
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    A jak sterownik padnie to swieczka czy czegos nie rozumiem?

  9. #49
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Trzon mojego systemu to zwykle bistabilne przekazniki z cewka 230v i laczniki dzwonkowe. Arduino to dodatkowy rownolegly lacznik z dopasowaniem napiecia na jakis triakach. Potrzeba jeszcze sygnal o stanie obwodu i po to te separatory optyczne. Ostatecznie sterownik bedzie znal sta obwodu i umial przelaczyc na dowolny, a jak padnie to zostanie pstryczek.
    Jak bym to zrobił inaczej. Zaprojektowałby elementy wykonawcze jako sterownik z jednym/dwoma wyjściami i jednym/dwoma wejściami bin, a do tego magistrala komunikacyjna. Do wejść binarnych podłączasz włącznik monostabilny i kontroler po odczycie zmiany stanu wejścia, odpowiednio ustawia wyjście. Dodatkowo reakcję wyjścia na zmianę stanu na wejściu można by programować, da to możliwość wykrywania długiego naciśnięcia , podwójnych "kliknięć" i odpowiednio wysterowywać wyjściem. Jednocześnie kontroler wysyła na magistralę do jednostki głównej informację aktualizującą stan wyjściowy i informację o sposobie naciśnięcia włącznika.
    Dostajesz od razu w miarę przyzwoitą niezawodność. Przy dobrym zaprojektowaniu sterowników, raczej mała szansa, żeby sterowniki w każdym punkcie oświetleniowym padły.Masz możliwość sterowania jednostką centralną i włącznikiem, oraz elastycznego konfigurowania zachowania stanu wyjściowego.
    Układ do zrealizowania w wielkości, którą spokojnie do małej puszki się upchnie, a cenowo przy samoróbce nie powinien kosztować więcej niż 15-20 PLN
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    A jak sterownik padnie to swieczka czy czegos nie rozumiem?
    Jak sterownik padnie to przełączasz sobie kabelek w rozdzielni albo w puszce jak tam masz moduł. I tak planujesz jakieś bezsensowne szyny równoległe, do czegoś się przydadzą.

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przewas Zobacz post
    Jak bym to zrobił inaczej. Zaprojektowałby elementy wykonawcze jako sterownik z jednym/dwoma wyjściami i jednym/dwoma wejściami bin, a do tego magistrala komunikacyjna. [...]
    Czyli zaprojektowałbyś moduł podtynkowy magistralny. Dokładnie taki sam jakie mają w ofercie dziesiątki systemów. Nie lepiej skopiować i samemu zlutować kopię istniejącego modułu, np, KNX a potem lecieć po open source?

    Tutaj jest przykład prawidłowego myślenia w kontekście DIY:
    http://forum.lic.pl/knx/polaczenie-knx-z-arduino/
    Ostatnio edytowane przez homelogic ; 28-03-2015 o 00:13

  12. #52
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał homelogic Zobacz post
    Czyli zaprojektowałbyś moduł podtynkowy magistralny.
    Dokładnie tak. Do tego w wersji kablowej i bezprzewodowej.

    Cytat Napisał homelogic Zobacz post
    Dokładnie taki sam jakie mają w ofercie dziesiątki systemów. Nie lepiej skopiować i samemu zlutować kopię istniejącego modułu, np, KNX a potem lecieć po open source?
    Ja wiem, że mają, sam mam zainstalowanego gotowca. Staram się podpowiedzieć komuś, kto ma ochotę budować to samemu, jak to można rozwiązać. A skoro chce budować, ma na to czas, wiedzę i widzi w tym sens - to jego sprawa.
    A z tym kopiowaniem to też nie tak prosto. Ja np firmware od Xcomfortu poprawiłbym po swojemu, bo jako wymagający użytkownik, potem instalator, a jednocześnie programista, widzę jego braki. Ale to tak jak z autami. 99% wystarcza seria, pozostały 1% tuninguje
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Przewas sorry ale dla mnie zbyt skomplikowane. Podoba mi sie odczyt sposobu nacisniecia, ale przychodzi mi do glowy tylko jedna alternatywa dla normalnego przelaczenia - wywolanie timera gaszacego swiatlo po dojsciu do lozka. Mozna zwyczajnie kliknac 3 razy, albo zrobic klaskacz.

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przewas Zobacz post
    Ja wiem, że mają, sam mam zainstalowanego gotowca. Staram się podpowiedzieć komuś, kto ma ochotę budować to samemu, jak to można rozwiązać. A skoro chce budować, ma na to czas, wiedzę i widzi w tym sens - to jego sprawa.
    Niby tak, ale sam przyznasz że pomysł z separatorem optycznym jest absurdalny i stanowi bardzo zaawansowaną próbę obejścia problemów które sami stworzyliśmy. Kolejnym problemem jaki sobie sami stworzymy to będzie wymyślenie własnej magistrali - ciekawe jakie tam się pojawią kwiatki. Dlatego chyba lepiej spuścić nie o ton ale o dwa i najpierw popatrzeć jak robią to inni i przede wszystkim DLACZEGO.

    Cytat Napisał Przewas Zobacz post
    A z tym kopiowaniem to też nie tak prosto. Ja np firmware od Xcomfortu poprawiłbym po swojemu, bo jako wymagający użytkownik, potem instalator, a jednocześnie programista, widzę jego braki. Ale to tak jak z autami. 99% wystarcza seria, pozostały 1% tuninguje
    Tuning tuningiem, tyle że tutaj pytają jak samemu policzyć i odlać wał korbowy bo kolega buduje kit-cara w kuchni....

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Przewas sorry ale dla mnie zbyt skomplikowane.
    Na dobrą sprawę to tylko najprostsza atmega , triak/przekaźnik na wyjściu i par linijek kodu.
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  16. #56

    Domyślnie

    A tak w ogóle wracając do redundancji - zakładając dobrze zrobioną płytkę jak już coś padnie to w 90% przekaźnik który lubi się sklejać przy LEDach i innych dziwnych transformatorach. Ciekawe ile wtedy będą warte te wszystkie separatory i inne szyny skoro włącznik na dobrą sprawę i tak jest przed przekaźnikiem.
    Ostatnio edytowane przez homelogic ; 28-03-2015 o 00:33

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Za bardzo boje sie awarii sterownika. Przenoszac przekaznik do puszki z wylacznikiem wiele nie zyskam. poza tym trzeba tam magistrale doprowadzic.

    Chyba ze nie dawac wtedy przekaznikow, ale co sie moze stac przy max 0.5 ampera?

  18. #58
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Za bardzo boje sie awarii sterownika. Przenoszac przekaznik do puszki z wylacznikiem wiele nie zyskam. poza tym trzeba tam magistrale doprowadzic.

    Chyba ze nie dawac wtedy przekaznikow, ale co sie moze stac przy max 0.5 ampera?
    Przemek wiesz skąd się biorą w dzisiejszych czasach awarie elektroniki? Nie mówię o elektronice opartej na systemach operacyjnych. A stąd że są celowo tak programowane. To zjawisko najczęściej spotykane w urządzeniach powszechnego użytku - drukarki, telewizory, pralki itp. Dobrze zrobiona elektronika psuje się rzadko. Tak jak ci homelogic zasugerował, przekaźnik jest elementem który może się najszybciej uszkodzić jako urządzenie mechaniczne, a nie dobrze zaprojektowana i wykonana elektronika.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    A stąd że są celowo tak programowane. To zjawisko najczęściej spotykane w urządzeniach powszechnego użytku - drukarki, telewizory, pralki itp.
    Nigdy nie znaleziono ani jednej linijki kodu, ani gościa który taką linijkę kodu stworzył.

    A to, że elektronika się psuje wynika z banalnej przyczyny kosztów: produkcji i używania marnej jakości produktów w tanich wyrobach.
    Drugi powód psującej się elektroniki, to koszt testowania i opracowania niezawodnej elektroniki, dlatego nie robi się tego w tanich produktach.
    Tańsze i prostsze jest odwalenie roboty, niż knucie w tajnych grupach i opracowywanie tajnych kodów mających na celu "uszkodzenie" elektroniki.
    Przecież stworzenie takiej grupy to dużo kosztowniejsza sprawa, niż zlecenie opracowania taniej drukarki przez gościa, który pół roku temu skończył studia i ma budżet na opracowanie drukarki $1000.

    Dobrym przykładem jest tu oświetlenie żarowe. Chcesz mieć długowieczne żarówki żarowe lub halogenowe, to muszą mieć klasę energetyczną G, a nie A++.
    To normy narzucają producentom żarówek tworzenie g*wna, a im jest to na rękę bo nie muszą martwić się o żywotność produktu.

    Podobnie z elektroniką i "cyną" bez ołowiu, która powoduje awarie elektroniki. Wystarczy reballing z cyną z ołowiem, bo wtedy można takiej cyny użyć i masz niezawodne urządzenie.urządzenia.

    Nie jest sztuką stworzyć urządzenie, które w miarę szybko się zepsuje, tylko sztuką jest stworzenie urządzenia które będzie niezawodne, a stworzenie takiego urządzenia jest kosztowne.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 28-03-2015 o 11:45
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  20. #60
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Nigdy nie znaleziono ani jednej linijki kodu, ani gościa który taką linijkę kodu stworzył.
    To logiczne, żaden producent nie udostępnia swoich kodów więc gdzie chciałbyś ich szukać.

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    A to, że elektronika się psuje wynika z banalnej przyczyny kosztów: produkcji i używania marnej jakości produktów w tanich wyrobach.
    Być może po części masz rację, ale prawda jak zwykle leży gdzieś po środku. Można uznać oczywiście poniższy filmik za teorię spiskową dziennikarzy a nie producentów, ale zobaczyć warto.


    Sam uważam że padłem ofiarą programowalnej usterki drukarki. Jakieś 5 lat temu kupiłem drukarkę HP którą miesiąc później kupiło sobie dwóch moich znajomych. Rok temu drukarka mi padła, z tym że nie mechanicznie. Na wyświetlaczu wyświetlił się błąd systemu i drukarka trafiła do kosza. Dwa miesiące później mój znajomy zaliczył to samo. Trzeciemu drukarka chodzi do dzisiaj tyle że on jej praktycznie nie używa. Z żarówkami LED jest jeszcze prościej. Do 3 watowej żarówki ładują ledy o łącznej mocy 2W, przyklejają z tyłu radiator, przewatowywują je i niska żywotność gotowa. Nie mówiąc o zasilaczach tych żarówek w środku w których od ciepła padają elektrolity. Dendrytus jak będę kiedyś miał okazję pokażę ci cyfrową żarówkę Ampio która świeci dużo jaśniej niż jej marketowy odpowiednik, do chłodzenia wystarczy jej płytka elektroniczna i żarówka jest ciepła a nie gorąca.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zarowka_led_ampio.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	5,3 KB
ID:	310416
    Ostatnio edytowane przez iF-Jimi ; 28-03-2015 o 13:56

Strona 3 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony