dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 21
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 403
  1. #81

    Domyślnie

    JTKirk
    Pc to nie jest czysyty prąd ale przy scop 3 jest go zużywane o ileśtam mniej więc czyściej jest jakby nie patrzył.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  2. #82

    Domyślnie

    Wykona
    Każdą tezę da się udowodnić odpowiednio manipulując danymi

    Podane wyżej wyliczenia dotyczą taryfy g11 i drogiej instalacji. Przecież jak ktoś kupi instalację o porównywalnych parametrach a zapłaci nie 19000 a 15000 to w teorii na papierze dużo szybciej mu się zwróci. Natomiast liczenie instalacji PV dla II taryfy jest bez sensu. Ale można zrobić to lepiej.

    Na dachu portu lotniczego w Rzeszowie zainstalowano moduły PV za kwotę 22mln PLN część dofinansowano z UE. Pozwoli to zaoszczędzić rocznie na rachunkach za prąd ok 80tyś PLN. Zwrot za jakieś 225 lat. Jak mówi rzecznik prasowy portu dzięki temu szybciej znika oblodzenie a dachu terminala.
    Więc jak widać nie każdy patrzy przez pryzmat zwrotu ważne że dach nie jest oblodzony za długo

    Zastanawiacie się pewnie dlaczego tak długo się będą zwracały koszty skoro was przekonuję że będzie to zwrot ok 10 lat bez dotacji a oni z dotacją 225 lat.
    Proste moduły zostały zainstalowane od PÓŁNOCNEJ strony. Więc jak widać Kaizen PV się kompletnie nie opłaca. Tak samo jak PC.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  3. #83

    Domyślnie

    Kaizen "manipulujesz" danymi
    "Jeżeli może korzystać w 80% z taniego (czy nawet darmowego) prądu, to wydawanie 20K zł na zaspokojenie tych 20% kosztownych godzin jest "trochę" za drogie."

    Produkujesz 80% energii w drogiej a 20% w taniej taryfie a nie na odwrót. Dodatkowo na przykładzie żeby wszyscy zrozumieli
    Jeśli mając pc zużywam rocznie 10000kWh prądu z tego 3000kWh przypada na 1 taryfę to robię instalację ok3kWp aby mi wyprodukowała te 3000kWh dla taniej taryfy a resztę zużywam z sieci a nie robię instalację 10kWp żeby mi wyprodukowała prawie cały prąd w drogiej taryfie a żebym go zużył w taniej bo wtedy to normalne że ci nigdy się nie opłaci zwłaszcza jak wprowadzą ujemne ceny jak na zachodzie. Natomiast jak sobie policzysz że ok. 3000kWh zostało wyprodukowane i zużyte w drogiej taryfie i wtedy policzysz sobie te niecałe 19150 PLN albo i mniej i podzielisz sobie przez koszt drogich kWh to nie ma bata żeby ci się nie opłaciło zwłaszcza z dotacją 40%. Więc wydanie tych pieniędzy jest opłacalne pod warunkiem iż te 20% drogiej taryfy stanowi liczbowo 3000-3500 kWh rocznie (bo taką instalację liczymy i na niej opieramy dywagacje)
    I nie "manipuluj" danymi bo później ktoś kto się nie zorientuje napisze: Za drogie to mało powiedziane
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Wykona
    Każdą tezę da się udowodnić odpowiednio manipulując danymi .
    Nie jestem przeciwnikiem PV, co więcej bacznie obserwuję rynek, a jeśli ceny jeszcze spadną to wręcz rozważam zakup bardzo małej instalacji ok 1-1.5 kW.

  5. #85
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Akurat byłem u znajomego który "chyba" potrafi liczyć skoro prowadzi własną firmę od x lat i mając pompę ciepła grzeje TYLKO w g11.

    Więc nie wiem czy ma zdrowe zmysły czy nie ale są tacy ludzie.
    Czyli prądem grzeje tylko w 1/3. Czysty prąd to grzanie z COP=1 (albo ciut mniej).

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Może nie jest to tam napisane ale nadprodukcję z 1 taryfy, której nie zużyjesz przejdzie do rozliczenia do 2 taryfy i mam to potwierdzone na infolini od człowieka który zajmuje się rozliczeniami w PGE obrót.
    Czyli się zmieniło. Bez zmiany prawa. Samowolka interpretacyjna.
    Wysłałem maila. Wolę móc sobie na spokojnie przeczytać i upewnić się, czy dobrze odpowiadający zrozumiał pytanie.

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Wyprodukowanie jednego modułu w 2014 pozostawiało średnio w przeliczeniu na Co2 ślad węglowy w postaci 50gram/kWh
    To panele sprzedaje się na kWh? To z tekstu marketingowego? I skąd to CO2? Z produkcji prądu w elektrowniach węglowych w Chinach, czy z elektrowni atomowych we Francji?

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Kaizen "manipulujesz" danymi
    "Jeżeli może korzystać w 80% z taniego (czy nawet darmowego) prądu, to wydawanie 20K zł na zaspokojenie tych 20% kosztownych godzin jest "trochę" za drogie."

    Produkujesz 80% energii w drogiej a 20% w taniej taryfie a nie na odwrót.
    Pisze o sytuacji, gdy 80% zużywam w taniej, a 20% w drogiej. Nie na odwrót. Czytaj ze zrozumieniem.


    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Dodatkowo jak teraz zużywam jakieś 6000kWh rocznie a nie mam pc to dlaczego mam sobie udawadniać
    Dyskutujemy na pewnym forum. O ogrzewaniu. I o takiej sytuacji dyskutuję - a nie o grzaniu węglem i czyszczeniu sumienia panelami na dachu.

  6. #86

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Prostaś to ja ci powiem tak, na przykładzie historyjki.
    Za dziesięć lat przychodzi do ciebie córka/wnuczka i pyta się tato/dziadku a ty co zrobiłeś żeby zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska?
    Nic córko/wnusiu policzyłem że ekologia się nie opłaca a teraz już idź bo macie umówioną wizytę u pulmonologa musi ci przepisać leki na astmę.
    Pieniądze to nie wszystko należy pamiętać iż 1kWp PV oszczędza nam ok 1 tony co2. Więc montując 5kWp pv +pc scop 3. Przy twoim zużyciu zmniejszasz emisję rocznie o jakieś 15ton co2 nie zawsze należy przeliczać wszystko na pieniądze/ryzyko bo gdyby każdy tak przeliczał to nikt by nigdy nie założył PV czy pompy ciepła. Bo jak sobie policzę iż pc będzie mnie kosztowała 35k to ile ja węgla za to kupię na jakieś 10 lat. A koszt prądu a pompa się po 15 latach zepsuje. Normalnie bezsens totalny.

    Strasznie się zafiksowałeś na te panele.

    Wyluzuj trochę, nie odwodzę Cię od ich instalowania. Masz swoje przemyślenia i OK.
    Ja lubię racjonalizatorskie rozwiązania. Mam dylemat przed budową nr 2 i głośno rozważa, za i przeciw.

    A co zrobiłem dla naszego klimatu?
    No cóż jeżdżę samochodem napędzanym benzyną spełniającą normę EURO6 (jako pierwszy w gminie, przy rejestracji było zamieszanie, bo kobitki nie wiedziały, czy taka norma może być, bo najwyżej miały w tabelkach EURO5....)
    I zbudowałem dom, który potrzebuje stosunkowo mało prądu (COP=1 dla grzania).

  7. #87

    Domyślnie

    Kaizen jak nie manipulujesz skoro piszesz o koszcie 20K który musisz ponieść aby zaspokoić żużycie 20% energii. To ja ci tłumaczę że jeśli to zużycie (20%) stanowi 3000kWh to jest tak jak piszę jeśli natomiast (20%) stanowi 600kWh to jak najbardziej instalacja jest bez sensu.
    Co do zużycia energii potrzebnej do produkcji to są dane z netu nie broszurki i dla chin jest to prawie 80gram/kWh dla europy 30gram/kWh więc uśredniłem do 50gram/kWh jak oni to przeliczali to ci nie powiem niemniej takie dane znalazłem jak jakoś bardziej chcesz się w to wczytać to sobie poszukaj.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  8. #88

    Domyślnie

    ProStaś a tam zafiksowałem po prostu Kaizen już tyle czasu mnie męczy i wmawia mi że "białe jest białe a czarne jest czarne" że muszę trochę czasu poświęcić na odwrócenie tego negatywnego trendu gdyż jakby tak każdy przeliczał to nigdy byśmy PV nie zainstalowali a trzeba bo jak nie to zostaniemy w tyle nawet za "murzynami" że się tak brzydko wyrażę. Tym bardziej że 2015 mieliśmy 20 stopień zasilania bo nie było jak chłodzić elektrowni jakbyśmy mieli więcej w PV to by te braki nadgoniła a tak było co było a może być jeszcze gorzej nie wiem jak ty ale nie widzi mi się blackout jak będą upały 35C.
    Co do samochodu super że taki oszczędny ale jakbyś policzył ile poszło CO2 żeby go wyprodukować Dlatego jestem za naprawianiem starych do czasu aż jest to sensowne. Ale mniejsza z tym. Ja tam zbieram chociaż na Leaf'a (ale ile CO2 poszło żeby go wyprodukowac?)
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  9. #89
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    jakby tak każdy przeliczał to nigdy byśmy PV nie zainstalowali
    No to się zgubiłem, czemu twierdzisz, że się ze mną nie zgadzasz.
    Rozumiem, że nie podważasz opinii, że ekonomicznie, bez dopłat panele fotowoltaiczne są nieuzasadnione?

    A co do reszty, to ja nie z tych, co noszą koszulki z napisem "Precz z wykorzystywaniem pracy dzieci" uszytą przez chińskie dzieci czy palą węglem a oskarżając tych, co nie chcą kupować paneli o powodowanie astmy u dzieci.

    Z mojejstrony EOT.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-01-2017 o 17:30

  10. #90

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli prądem grzeje tylko w 1/3. Czysty prąd to grzanie z COP=1 (albo ciut mniej).
    no właśnie. wyjątkowo się zgadzamy
    hook01 - czystym prądem (z COP=1) grzeje się praktycznie tylko w taniej taryfie
    PC (z COP>1 ) - już niekoniecznie, tutaj całkiem sporo jest ludzi którzy z rożnych względów zostali przy G11. Choć pewnie i tak dla części z nich G12w byłaby tańszym wyborem niż G11 (bez większego zmieniania parametrów grzania)
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #91

    Domyślnie

    Kaizen bez dopłat PV dla mnie ma sens ekonomiczny w g11. Przy 2 taryfach zależy od przypadku. Z dopłatami ma jeszcze większy sens. Również dziękuję za rozmowę.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  12. #92
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał reksgildo Zobacz post
    Masz napisane od czego będzie zależeć jaki będziesz musiał wnieść wkład własny? Czy od dotacji musisz zapłacić podatek? Ja mam dotację z Prosumenta 40% i podobno jest od tego podatek. Moja księgowa to sprawdza każdy twierdzi inaczej
    Niestety nic tam w tych tematach nie pisze.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  13. #93
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    reksgildo

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    orzesze
    Posty
    199

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Niestety nic tam w tych tematach nie pisze.
    "...A to Polska właśnie...". Tak jest ze wszystkim. Trzeba tak napisać regulamin, specyfikację, wymagania czy co tam jeszcze żeby każdy mógł to interpretować jak chce. Napiszą Ci wkład własny minimum... podpiszesz umowę i potem się zdziwisz. Ja mam instalację 3,2kW w G11 i też myślałem o przejściu na G12w czytam w tym temacie już 2 opinie że dwa zakłady energ. i 2 interpretacje. Ja jak dostałem faktury prognozowane już po montażu fotowoltaiki to nic z nich nie kumam.

    A tak na marginesie. Programy w gminach są nie po to żeby było lepiej czy żeby dbać o środowisko tylko po to żeby urzędnik opracował dotację i miał święty spokój a gmina mogła się pochwalić że dba o ekologię. U mnie jest program zwalczania niskiej emisji. Dostałem dotację do PC max 4000 zł. Ale żeby było śmiesznie dotują też piece na "ekogroszek". Jak jest z "ekogroszkiem" nie będę się rozpisywał. Będąc na odbiorze PC Pani z Urzędu zapytana o to stwierdziła że taki jest regulamin.
    Jak zauważyła POŚ pyta ile to kosztowało. Odpowiadam 11 tys. Ona to kiedy to się zwróci, szambo jest tańsze, 6m3 to koszt ok 4000 zł. Pytam ją a ile osób mieszka na te 6m3? Ona że 4. Mówię jej że tak skromnie licząc to 2 razy w miesiącu trzeba je wywozić koszt ok 150-200zł to na rok 1800-2400. Ona na to skąd wywozimy raz na rok raz na półtora roku. Sorry że się rozpisałem nie na temat ale wkurza mnie ta ignorancja ludzi którzy biorą się za coś o czym nie mają pojęcia i jeszcze biorą za to kasę. Mimo wszystko miłego dnia.
    Dom 145m2 pow użytkowej +40m2 strych nad częścią parteru. Ytong 24cm + 20cm białego styro. Płyta fundamentowa 25 cm, pod płytą 15 cm EPS 200 na płycie 10 cm EPS 100. Podłoga poddasza 8 cm EPS 100. Ocieplenie dachu piana otwartokomórkowa 25 cm część użytkowa, 20 cm strych. Okna Vetrex V82, dachowe FAKRO. Podłogówka na całości, na strychu 1 pętla. Podłogi parter płytki, sypialnie na górze panele 8cm. WM Brink Excellent 300. Fotowoltaika 3,2 kW. PC Panasonic T-CAP 9kW 1 fazowy z buforem 100l

  14. #94
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Byle dupa urzędnika i gminy była bezpieczna... Jest tam zapis, że w razie odstąpienia od umowy płacę 300zł.
    Z jednej strony się im nie dziwię bo jak zaczną pytać to każdy będzie chciał co innego. Z drugiej strony jako współinwestor chciałbym przynajmniej mieć prawo zaopiniować projekt czy specyfikację przetargową...
    U mnie w temacie niskiej emisji udało się wymusić zapis o kotłach minimum 4 klasy... A o szambach nawet nie gadam...
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  15. #95

    Domyślnie

    Jestem po krótkiej wizycie weryfikacyjnej w związku z dofinansowaniem na poziomie 86 % do instalacji PV i pompy ciepła do CWU.
    Okazuje się że zaplanowano instalację PV o mocy 2kW (do mojego rocznego zużycia 3 MWh), ostatecznie po oględzinach dachu zwiększono PV do 3KW.
    Zależało mi na dodatkowym 1KW (w sumie 4KW) do zasilenia pompy ciepłą CWU, niestety to nie przejdzie.
    I teraz zastanawiam się nad sensem tej pompy ciepła mając do tej pory ogrzewanie CWU bądź co bądź stosunkowo nową instalacją z kotłem gazowym kondensacyjnym i zużyciem rocznym gazu na cele CWU na poziomie 2800kWh.
    Właśnie otrzymałem rozliczenie roczne za gaz i wychodzi z faktury , że koszt 1kWh to 0,23 zł a więc roczny koszt podgrzewania CWU to ~650zł.
    Skoro instalcja PV nie pokryje zapotrzebowania dla pompy CWU, (prąd muszę kupić z sieci po 0,63 zł/kWh - też wyliczone z faktur) to przy COP w okolicy 3, koszt 1kWh wychodzi 0,21 zł, a więc żadna oszczędność.
    Łudziłem się, że może tą pompą ogrzeję dom w okresach przejsciowych ale jak czytam one mają dość słabą żywotność do niemal ciągłej pracy. Poza tym dochodzi znaczne skomplikowanie instalacji no i koszt pompy na poziomie 2 - 2,5 kPLN po dofinansowaniu.
    To się chyba nie opłaca.
    Czy moje wyliczenia są słuszne?

  16. #96

    Domyślnie

    Pamiętaj im mniej gazu zużyjemy tym mniej Putin będzie miał na swoje wojny dlatego zawsze opłaca się zmniejszać zużycie gazu. Swoją drogą jak masz miejsce na dachu to może jakby ci dali falownik 3kV w przyszłości sam byś za swoje dorzucił te brakujące 1kWp i byłoby ok.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  17. #97
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał danielw Zobacz post
    Jestem po krótkiej wizycie weryfikacyjnej w związku z dofinansowaniem na poziomie 86 % do instalacji PV i pompy ciepła do CWU.
    Okazuje się że zaplanowano instalację PV o mocy 2kW (do mojego rocznego zużycia 3 MWh), ostatecznie po oględzinach dachu zwiększono PV do 3KW.
    Zależało mi na dodatkowym 1KW (w sumie 4KW) do zasilenia pompy ciepłą CWU, niestety to nie przejdzie.
    I teraz zastanawiam się nad sensem tej pompy ciepła mając do tej pory ogrzewanie CWU bądź co bądź stosunkowo nową instalacją z kotłem gazowym kondensacyjnym i zużyciem rocznym gazu na cele CWU na poziomie 2800kWh.
    Witam !

    Gdyby zostało Ci trochę miejsca na dachu to może warto spróbować w Twoim przypadku z kolektorami słonecznymi, tutaj kalkulacja jest prosta bo ogrzewasz ciepłą wodę ze słońca za darmo. Oczywiście nie przez cały rok, ale przy dobrej jakości urządzeniach próżniowych spokojnie można cieszyć się ciepłą wodą od marca do października. A w ostateczności zawsze zostaje Ci gaz, który w przypadku słabego nasłonecznienia będzie szczytowym źródłem.

    Druga mniej efektywna opcja to grzałka fotowoltaiczna w zasobniku CWU, która załącza się w przypadku nadmiaru zysków słonecznych. W takim jednak przypadku przydałaby się trochę większa moc, bo może się okazać że zostanie Ci mało energii do zbilansowania.

    Pozdrawiam !
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #98

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A to oznacza, że naprodukcja w droższej strefie przepada, a w tańszej będę musiał kupować nawet, jak sumarycznie wyprodukuję 2x więcej kWh niż zużyję.
    Bzdura, powyższa interpretacja jest niezgodna z ustawą , w razie potrzeby służę rachunkiem za ostatnie pół roku z PGE

  19. #99

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Niestety nic tam w tych tematach nie pisze.
    Jest podatek

  20. #100
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Bzdura, powyższa interpretacja jest niezgodna z ustawą
    Zacytujesz przepis, z którym jest sprzeczna? Czy operator może Ci wziąć z droższej strefy, i rozliczyć ze zwrotem w tańszej? Albo odwrotnie? Czy musi rozliczać w tej strefie, w której wprowadziłeś? Bo to fajne pole do dojenia prosumenta, jak o tym decyduje dostawca i nie ma ograniczenia, że prąd dostarczony w drogiej strefie ma być rozliczony z drogim, a tani z tanim.
    Ja takiego doprecyzowania w ustawie nie widzę.

Strona 5 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony