dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Zrzeczenie się spadku matki, a prawa do zachówku dzieci...

    Witam
    Sprawa wygląda najstępująco... Mam babcie, babcia ma córkę i syna (mój ojciec)...
    Chodzi o przepisanie na mnie nieruchomośći. Czy jeśli moja ciotka zrzecze się prawa do spadku (działka oraz ziemia z nieruchomością) po babci, to czy ona jej dzieci będą miały jakieś prawo do zachówku? Czy po takim wpisie notarialnym jestem zabezpieczony przed ewentualną zmianą zdania w przyszłości oraz wszelakimi rozczeniami do spłaty?

    Myślałem także o umowie służebności, ale to już wychodzą astronomiczne kwoty do zapłaty w US...

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bracianka
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    708

    Domyślnie

    Teoretycznie zrzeczenie się dziedziczenia powoduje, że brak jest możliwości dochodzenia ZACHOWKU (nie zachówku) przez tą osobę, która dziedziczenia się zrzekła oraz jej dzieci. Teoretycznie, bo zrzeczenie się dziedziczenia jest umową między przyszłym spadkodawcą i przyszłym spadkobiercą ustawowym - wszystko zależy, jak tą umowę strony będą chciały sformułować (umowa musi być zawarta przed notariuszem). Poza tym taką umowę można później uchylić, więc nigdy nie można powiedzieć, że umowa zrzeczenia się dziedziczenia wywiera skutki na zawsze.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bracianka Zobacz post
    Teoretycznie zrzeczenie się dziedziczenia powoduje, że brak jest możliwości dochodzenia ZACHOWKU (nie zachówku) przez tą osobę, która dziedziczenia się zrzekła oraz jej dzieci. Teoretycznie, bo zrzeczenie się dziedziczenia jest umową między przyszłym spadkodawcą i przyszłym spadkobiercą ustawowym - wszystko zależy, jak tą umowę strony będą chciały sformułować (umowa musi być zawarta przed notariuszem). Poza tym taką umowę można później uchylić, więc nigdy nie można powiedzieć, że umowa zrzeczenia się dziedziczenia wywiera skutki na zawsze.
    Ale aby zrzec się spadku to musi być spadkodawca czyli osoba zmarła-piszesz mam babcię,jeżeli właścicielka tej nieruchomości żyje to wystarczy darowizna.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Przy darowiźnie - zachowek zawsze "występuje" - chyba, że upłynęło od darowizny więcej niż 10 lat (upraszczając temat).
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bracianka
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    708

    Domyślnie

    Nie - umowy o zrzeczenie dziedziczenia zawiera się między żyjącymi - przyszłym spadkodawcą i przyszłym spadkobiercą. To o czym Ty piszesz, już po śmierci spadkodawcy, to najprawdopodobniej zwykłe odrzucenie spadku. Przy odrzuceniu spadku w miejsce odrzucającego wchodzą jego zstępni (dzieci, wnuki, itd.), zgodnie z ustawowymi kręgami dziedziczenia.

    Co do zachowku od darowizn - termin dziesięcioletni liczy się w stos. do osób, które nie dziedziczą lub nie są uprawnione do zachowku. Po za tym zawsze można w umowie darowizny zawrzeć "wyłączenie ze schedy spadkowej" - wtedy wartość darowizny nie będzie wliczała się do wartości spadku, od której wylicza się zachowek.

  6. #6
    Banned
    Ljane

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-362
    Posty
    15

    Domyślnie

    Na drugi raz - to nie lepiej iść do prawnika niż radzić się na forum?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony