dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 66
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Viniu

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Żagań
    Kod pocztowy
    68-100
    Posty
    171

    Domyślnie I have a dream... czyli dom za 350tys.

    Tak, mam marzenie, a właściwie mamy, bo jest nas czworo: pani Viniowa, dwa Viniątka (4 i 8 lat) i ja. A natchnęła nas nasza córcia, kiedy wróciła od swojej koleżanki z pytaniem: co trzeba zrobić, żeby mieć swój domek. No więc odpowiadam dziecku, że trzeba dużo pracować, żeby dużo zarabiać i takie tam.

    I coś zakiełkowało. Jeden wieczór rozmowy z Viniową, drugi, i zaczęło się przeglądanie katalogów. Oczywiście marzenia były... noooo... były, ale założony budżet i lektura tego forum szybko sprowadziły nas na ziemię. Założenia generalnie się nie zmieniły: salon, kuchnia z częścią jadalnianą, dwa pokoje dla dzieci, sypialnia i chociażby maleńka pracownia (taka praca moja i żony), oraz obowiązkowo spiżarka – staramy się robić dużo własnych przetworów, więc gdzieś to trzeba trzymać. Wasze porady kazały nam odłożyć marzenia o pięknej formie niczym z katalogów. Skupiliśmy sie więc na możliwie uproszczonej bryle, prostym dachu, nie za dużej powierzchni i... nic z gotowych projektów nam nie pasowało. Wziąłem więc kartkę papieru ołówek i zacząłem szkicować. N-tą wersję szkicu postanowiłem przenieść do komputera (do najprostszego z możliwych programów graficznych) i wyszło i coś takiego:


    Powierzchnia zabudowy: 146m2
    Powierzchnia użytkowa: 116m2
    Parterówka, z nieużytkowym poddaszem o bryle niemalże stodoły, ławy fundamentowe 54x30cm brak ścian konstrukcyjnych wewnętrznych z uwagi na planowane wiązary, jeden komin. Z uwagi na kształt działki (którą dostaliśmy w prezencie od teściów) okna salonu i dwóch pokoi musiałem przewidzieć od strony południowej i zachodniej, kuchni i sypialni od wschodniej, elewacja północna bez okien. Pokrycie dachu jestem skłonny przyjąć blachodachówkę, ściany to suporex +20cm styropianu, kocioł na ekogroszek, podłogówka.

    I teraz rzecz chyba najważniejsza - budżet: absolutne maksimum na jakie możemy sobie pozwolić to 350tys. z czego 50tys. odłożone na rozpoczęcie robót, następnie 150tys. kredytu i kolejne 150tys. na wykończenie po sprzedaży mieszkania. Jeśli udałoby się uszczknąć z tej kwoty 10-20-30 tys. To byłoby oczywiście rewelacyjnie. Jeśli chodzi o wkład własny w robociznę, to cała branża sanitarna (wod.-kan. c.o.) i elektryczna w gratisie, jakaś część w pozostałej budowlance moimi rękoma ale raczej jako weekendowy pomocnik. Niestety nie mogę pozwolić sobie na kilkumiesięczny urlop, budowanie po pracy też to by się nie udało. Tak więc wykonawstwo poza branżami sanit. i elektr. będzie zlecone. Umeblowanie poza wyjątkiem nowej kuchni będzie musiało wystarczyć obecne z mieszkania.

    Po co to wszystko piszę? Ano dlatego, żeby poradzić się Was, doświadczonych w bojach budowy własnego miejsca na ziemi, czy tytułowy „I have a dream” ma sens, czy może jednak powinniśmy pozostawić nasze szkice w sferze marzeń, czy 350tys. to kwota, przy której można marzyć ?

    Oczywiście można powiedzieć: „zleć kosztorys”. Ale to pewnie będzie się wiązało z wydatkami, pomyślałem więc, że zanim zaczną się „wydatki” popytam, czy jest w ogóle sens.

    Czekam więc na Waszą opinię licząc na Wasze doświadczenie i realne, a nie teoretyczne spojrzenie na nasze marzenie.

    Pomożecie
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Elewacja front.jpg
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	12,3 KB
ID:	312390   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Elewacja tył.jpg
Wyświetleń:	146
Rozmiar:	11,4 KB
ID:	312391   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dach.jpg
Wyświetleń:	139
Rozmiar:	18,9 KB
ID:	312392   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Elewacja bok.jpg
Wyświetleń:	131
Rozmiar:	6,4 KB
ID:	312393   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Elewacja bok-ogród.jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	6,6 KB
ID:	312394  


  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Viniu

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Żagań
    Kod pocztowy
    68-100
    Posty
    171

    Domyślnie

    I pozostałe "szkice"
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Fundament.jpg
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	10,7 KB
ID:	312395   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rzut przyziemia.jpg
Wyświetleń:	331
Rozmiar:	19,4 KB
ID:	312396   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Więźba.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	14,4 KB
ID:	312397  

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Kwota realna za taki domek, ale za kieszeń musisz się trzymać.
    Rysunki strasznie małe a jak sie powiększą nie widać wymiarów. Węgiel to wg mnie nieporozumienie. Nie masz w tym domu składu opału, lokalizujesz spiżarkę obok węglowej kotłowni - błąd. Do spiżarki brak wejścia z kuchni kolejny błąd. W łazience (tam gdzie sa dwie umywalki) powinieneś móc zmieścić wanne lub prysznic, pralkę i kibelek nie dasz rady.
    Wywal te filarki w oknie salon kuchnia zrób ładne szerokie okno.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Budzet jest ok. Założenia projektowe również, choć detale planu pomieszczeń do zmiany.
    Jak pisal poprzednik - zapomnij o weglu. Takich domków nie ogrzewa sie już węglem.

    Gaz (jesli jest), prad w taniej taryfie, pompa ciepła....
    Mozliwosci jest wiele. Masz mozliwosc zrezygnowania (oszczedzenia) z kominów.

    Moj dom jest bardzo zblizony do Twoich zalozen, a ostatnio było tu wiele dzienników budowy podobnych domow.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pepa
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    128

    Domyślnie

    Założenie rozsądne...oprócz ekogroszku.No chyba ze nie masz innej możliwości.
    Przez ostatnie 7 lat mialam ekogroszek.Tona na miesiac z transportm 740 zl.
    Fakt ,dom stary nie ocieplony...ale uzytkowej ok 110 metrów.
    Moi znajomi placą tyle samo za gaz lub mniej i mają w tym cieplą wodę i kuchnie.
    I choćbyś niewiem jak dbal o czystość, to przepraszam... Syf bedzie nie tylko w kotlowni.
    My mamy podobne plany...i wielka potrzebę zmieszczenia sie w mniejszej kwocie.
    Ostatnio edytowane przez pepa ; 10-04-2015 o 10:29

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Viniu

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Żagań
    Kod pocztowy
    68-100
    Posty
    171

    Domyślnie

    Dzięki za pierwszy odzew.

    Tak myślałem, że kwota 350tys. może się okazać kwotą "na styk".

    Co ro rozwiązań projektowych, to do pewnych rozwiązań jestem niejako zmuszony. Po pierwsze nieszczęsny piec węglowy. Niestety - nad czym ubolewam strasznie - działka nie ma dostępu do gazu. Pozostaje więc ogrzewanie na "czarne złoto" lub prąd, bo pompa ciepła bedzie chyba już poza zasięgiem finansowym niestety.

    Spiżarka: tez mnie męczy ta lokalizacja. Zdaję sobie sprawę, że po pierwsze średnio wygodne będzie bieganie dookoła za każda pierdołą, do tego jeszcze przez kotłownię. Hmm.. może jeszcze coś tu wymyślę Póki co oddzieliłem ją ścianką 6cm z 4cm izolacją termiczną od wewnątrz spiżarki. Do tego zamierzam zamontować kratkę wentylacyjna taką podokienną żeby nie utrzymywac niższą temperaturę w pomieszczeniu.

    Z łazienką faktycznie moge się nie pomieścić, chyba, że zrezygnuję z jednej umywalki, albo z kibelka. W końcu WC jest osobno.

    Z filarkami w salonie/jadalni, to przyznaję, że pierwotna wersja ich nie przewidywała, miało być 3,5 okna tarasowego, ale po ostatnich wichurach trochę sie wystraszyłem. Obecnie w mieszkaniu mam 2,5x2,3m okno balkonowe i uwierzcie mi, że przy tych niedawnych wichurach bałem się, że okno wepcha mi do mieszkania !! Autentycznie gołym okiem widziałem jak się okno napręża wpychane do środka mieszkania. Dlatego też jakoś tak zapobiegawczo chciałem rozczłonkować tę dużą przeszkloną powierzchnię dla większej stabilizacji.

    Ps. Podpowie ktoś jak wrzucić plik w większym formacie ??

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Różnicę w koszcie pompy ciepła powietrzna vs ekogroszek przy Twoim projekcie oceniam na 10-15 tyś...., a zyskujesz bezobsługowe i nie trujące źródło ciepła.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Kendra

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    1.987

    Domyślnie

    Domek fajny, rozsądny, budżet powinien wystarczyć wierzę że się Wam uda, Będę mocno kibicowała

  9. #9

    Domyślnie

    Nie lepiej sobie zrobić ogrzewanie na podczerwień?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Viniu Zobacz post

    Z filarkami w salonie/jadalni, to przyznaję, że pierwotna wersja ich nie przewidywała, miało być 3,5 okna tarasowego, ale po ostatnich wichurach trochę sie wystraszyłem. Obecnie w mieszkaniu mam 2,5x2,3m okno balkonowe i uwierzcie mi, że przy tych niedawnych wichurach bałem się, że okno wepcha mi do mieszkania !! Autentycznie gołym okiem widziałem jak się okno napręża wpychane do środka mieszkania. Dlatego też jakoś tak zapobiegawczo chciałem rozczłonkować tę dużą przeszkloną powierzchnię dla większej stabilizacji.
    Żeby te filarki spełniły taką role muszą być wylane z betonu zbrojone. Potem o 4 wiecej szpalety parapety lepiej dołożyc tą kasę do dobrego okna. To ocieplenie spiżarki to trochę iluzja, raz że za cienko dwa że drzwi ciepłe to ze 2500zł a drzwi to spora cześć ściany.

    Za male masz to pomieszczenie techniczne/kotłownie, masz tam miejsce na zasobnik? Czym będzie grzał CWU w lecie? Z tym węglem to naprawdę zly pomysł. Policz dodatkowe metry co potrzebujesz na kocioł skałd opału i zastanów się czy nie warto grzać pompą ciepła jak brak gazu. Sam komin to 3 tys w kieszeni (jeden kanał). Może jak już zamień kotłownie ze spiżarką i zrób osobne wejście do kotłowni, wiem kominy sie rozjadą ale pomyśl.

  11. #11
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Różnicę w koszcie pompy ciepła powietrzna vs ekogroszek przy Twoim projekcie oceniam na 10-15 tyś...., a zyskujesz bezobsługowe i nie trujące źródło ciepła.
    Czy mógłbyś podać konkretne wyliczenia ?
    Darek B

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bracianka
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    708

    Domyślnie

    Zawsze można starać się postawić swój zbiornik na gaz. Ktoś na forum chyba robił coś takiego.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    Jeśli można wiedzieć, dlaczego nie parterowy z poddaszem użytkowym?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antymateria Zobacz post
    Jeśli można wiedzieć, dlaczego nie parterowy z poddaszem użytkowym?
    A co to za przyjemność napierniczać co chwila z góry na dół lub z dołu do góry ?
    Podobnie wątpliwa przyjemność uderzać głową o skosy,lub obcinać szafy,żeby pod skosy weszły.
    A poza tym,taka parterówka wyjdzie taniej w budowie niż poddasze.
    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Czy mógłbyś podać konkretne wyliczenia ?
    Ja bym powiedział,że powietrzna wyjdzie taniej niż ekogroszek.
    Sam sobie wylicz,z tym,że zacznij od momentu projektu przed budową a nie wyliczaj już po wybudowaniu domu,bo to jest bez sensu,tym bardziej,że projekt z tego co widać będzie indywidualny i całkowicie można wykasować kotłownie i kominy.
    Ostatnio edytowane przez karamba1 ; 10-04-2015 o 18:02

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Czy mógłbyś podać konkretne wyliczenia ?
    Kotlownia z pompą 9kW to 22-25tyś. Ile za kotłownie na węglu ? Do tej drugiej należy doliczyc oczywiscie koszt kominów...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek88.8

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-001
    Posty
    249

    Domyślnie

    Cytat Napisał karamba1 Zobacz post
    A poza tym,taka parterówka wyjdzie taniej w budowie niż poddasze..
    I tu się mylisz kolego. Poddasze jest dużo tańsze w budowie. Przeliczałem ostatnio koszty i poddasze dużo taniej postawisz. (mniej fundamentu, mniej dachu, itp.)

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Viniu

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Żagań
    Kod pocztowy
    68-100
    Posty
    171

    Domyślnie

    Fajnie, że wątek się rozwija Dla mnie laika każda wskazówka jest niezwykle cena.

    Cytat Napisał Antymateria Zobacz post
    Jeśli można wiedzieć, dlaczego nie parterowy z poddaszem użytkowym?
    Też w pewnej chwili się nad tym zastanowiłem, ale to trochę jak z blondynkami i brunetkami: nie wiesz dlaczego ale podobają Ci się brunetki, chociaż Twoja blond koleżanka jest najlepszą kumpelą na świecie No po prostu Tak już mamy, że bardzo nam się podobają parterówki Poza tym jak wspomniał karamba1, dom ma być na całe życie z uwzględnieniem starości, więc chcielibyśmy uniknąć latania po schodach. Dzisiaj pewnie to nie byłby problem, ale kto wie co będzie na starość (czyt. z chwilą spłacenia ostatniej raty kredytu )

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek88.8 Zobacz post
    I tu się mylisz kolego. Poddasze jest dużo tańsze w budowie. Przeliczałem ostatnio koszty i poddasze dużo taniej postawisz. (mniej fundamentu, mniej dachu, itp.)
    Naprawdę ?
    Pokaż te wyliczenia,przyjmij do wyliczeń dom Viniu o powierzchni użytkowej 116m2 i całośc 116m2 o wys.2,7m,czyli parterówka z poddaszem niech też ma 116m2 o wys.2,7m
    Sam jestem ciekawy wyliczeń

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Kotlownia z pompą 9kW to 22-25tyś. Ile za kotłownie na węglu ? Do tej drugiej należy doliczyc oczywiscie koszt kominów...
    Dobrze,że są jeszcze na tym forum kumający bazę inwestorzy

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pepa
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    128

    Domyślnie

    Cytat Napisał Viniu Zobacz post
    Fajnie, że wątek się rozwija Dla mnie laika każda wskazówka jest niezwykle cena.



    Też w pewnej chwili się nad tym zastanowiłem, ale to trochę jak z blondynkami i brunetkami: nie wiesz dlaczego ale podobają Ci się brunetki, chociaż Twoja blond koleżanka jest najlepszą kumpelą na świecie No po prostu Tak już mamy, że bardzo nam się podobają parterówki Poza tym jak wspomniał karamba1, dom ma być na całe życie z uwzględnieniem starości, więc chcielibyśmy uniknąć latania po schodach. Dzisiaj pewnie to nie byłby problem, ale kto wie co będzie na starość (czyt. z chwilą spłacenia ostatniej raty kredytu )
    A parterówka z uż.poddaszem +pokój na parterze?
    Zawsze to jakies rozwiązanie.
    Wiele tego masz w gotowcach i można śmiało przelozyc na indywidualny

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony