dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Alberciczek

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    48

    Domyślnie Zadaszenie tarasu

    Temat bumerang chybana tym forum
    Nastała wiosna, więc znowu trzeba coś zrobic przy domku. Mam taras wyłożony kostką chodnikwą o wymirach 3x4. Chciałby zrobić sobie zadaszenie tego tarasiku, żeby móc sobie na tym tarasiku posiedzieć i rano wypić kawkę czy wieczorem pogrilować nawet, jak pogoda ku temu nie sprzyja. Od razu chciałbym też zadzaszyć drzwi wejścowe, które są zaraz obok tarasu ( z lewej strony ), a więc żeby zadzaszenie drzwi i tarasu byłoby jedną konstrukcją, tylko zadzaszenie drzwi będzie krótsze od tarasu - taras 4,5m, a drzwi 1,5m.
    Widziałbym to tak, że do ściany budynku mcuję murłatę o długości 6m. Druga murłata w odległości około 1,5 m też o tej samej długości i trzecia murłata na końcu zadzaszenia oparta o dwa lub trzy słupki. Dodatkowy słupek będzie podpierał tą drugą murłatę przy drzwiach. Na murłaty chcę dać kantówki i na kantówki deski, a na deski papa zwykła i na nią papę Ikopal 3D działkowiec.
    I tu rodzą się pytania :
    1. Jakie powinny być wymiary murłaty? Dwie będą długie na 6m, a trzecia na 4,20m.
    2. W jaki sposób je przymocować do ściany budynku - rozumiem, że przykręcić wkrętami, pytanie tylko jak grubymi i w jakiej ilości?
    3. Jaki spadek zaproponowalibyście na taki malutku tarasik - czy 20 cm wystarczy?
    4. Jako że będzie spadek, to kantówki pójdą pod kątem. W jaki sposób je przymocować do murłaty która będzie przykręcona do budynku? Trzeba zrobić w murłacie nacięcia na kantówkę?
    5. W jaki sposób przymocować kantówki do trzeciej murłaty, która będzie oparta na słupkach? Bo w tym miejscu kantówki też będą pod kątem.
    6. Jakiej grubości powinny być kantówki i deski na zadaszenie?
    7.Jakie wymiary powinny mieć słupki, żeby wytrzymały ciężar tego zawieszenia?
    8. Jak głęboko w ziemię wpuścić słupki - czy 1m wystarczy?
    Pytam o wymiary, ponieważ drewno będę zamawiał w pobliskim tartaku, a nie kupował w sklepie budowlanym, gdzie są tylko wybrane wymiary.
    Proszę o wyrozumiałość i pomoc - zdolności manualne mam w bardzo szerokim zakresie i napewno z waszą pomocą dam radę to zadaszenie zrobić. Tym bardziej jak będzie ono takie malutkie. W miejscu gdzie mieszkam, są firmy, któe robią dachy, ale żadna nie chce mi takiego malutkiego zadaszenia zrobić, bo im się to nie opłaca. Wiadomo - lepiej zrobić dach niż zadzaszenie takiego tarasiku.

  2. #2

    Domyślnie

    Murłata sruba gwintowaną mocowana na pewno na wylot przez sciane a nie na kolkach.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Alberciczek

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    48

    Domyślnie

    Zapomniałem dodać - ściana gruba na 0,5m. Z drugiej strony ściany jest kuchnia, a więc śruby mocujące na wylot odpadają - nie mogę przecież mieć śrub mocujących murłatę w kuchni.

  4. #4

    Domyślnie

    To co na kołkach szybkiego montażu chcesz tą murłate miec? Podkuj sobie tynku, wsadz podkladke, nakretke, wystaw na zewnatrz gwint i tyle.
    Ja to tak widze, a pisze to dlatego, bo u mnie mam daszek nad wejsciem do domu, taki 1,2 m na 2,5 metra i na wylot jest przylapany, nawet w srodku domu porecze drewniane jak stolaz robil sa na wylot polapane. ATOM

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Szpilki można wkleić w ścianę za pomocą żywicy (kotwa chemiczna). Z czego ściana ? Jeżeli cegła kratówka to będą potrzebne dodatkowo odpowiednie koszulki.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Alberciczek

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    48

    Domyślnie

    Ściana z cegły pełnej.
    Hmmm, jeżeli sprawa tak wygląda, to będę musiał niestety tą pierwszą murłatę dać na trzech słupkach. Jakiej grubości powinny być te murłaty i słupki?

  7. #7

    Domyślnie

    Ja bym robił na wyczucie : ) Nie raz widywałem takie daszki czy podpórki balkonu z drewna i jak widze oczyma wymiar to tak grubosc 15x15 gdzies chyba, to nie sa czasem jakies standard slupki? 15x13 moze maja? Zastanow sie czy gdzies w okolicy ktos tak nie ma daszku, tarasu albo drewnianego slupa na podpurke jaskolki nad wejsciem.

    http://www.zodan.pl/upload_ext/obraz...vZQdQ7rfrO.jpg takie cos, choc to mi sie ciut za grube widzi, ale moze zdjecie pogrubia

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Alberciczek

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    48

    Domyślnie

    Też myślałem o słupkach 15x13 - takie są chyba standardowe, bo są w sklepach. Ja i tak bedę zamawiał na tartaku, ale jakieś orientacyjne wymiary musze mieć.
    A jakiej grubości murłaty dać? I czy na murłatach trzeba robić jakieś nacięcia, żeby położyć na nie kantówki?

  9. #9

    Domyślnie

    Ja Ci już tego nie powiem. Wiesz trzeba to dobrze przemyslec, wiele rzeczy może tez wyjsc w praniu po prostu. Zaplanujesz tak, a bedziesz to robil i stwierdzisz ze inaczej bedzie lepiej i zmiana koncepcji. Tutaj tez wiele zalezy od gustu bo niejedej ma gdzies estetyke i wszystko by blachami, katownikami poskrecal zeby sie trzymalo a nie wygladalo. Niestety ten daszek co mam jest zabudowany od spodu podbitką, a tak to bym chętnie zrobil zdjecie i Ci podeslal. Nic nie juz nie poradze, chyba tylko to zebys powpisywal jakies hasla w google i przegladal zdjecia.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Alberciczek

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    48

    Domyślnie

    A jak wygląda sprawa łączenia murłat z kantówkami i kantówek ze słupkami? Trzeba robić jakieś nacięcia w murłatach i słupkach?

  11. #11

    Domyślnie

    Nie znam sie na dachach ale kiedys trafilem na spoko kanał, niektore filmy nie sa cale bo gosc chce na tym zarobic, ale wiele fajnych rzeczy mozna podejzec https://www.youtube.com/watch?v=j2ZdZ8DWgGc

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Alberciczek

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    48

    Domyślnie

    Oooo, fajny link. Napewno mi się przyda, bo nie tylko jedno można zobaczyć jak się robi. Dzięki.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arcadiusz

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Jutrosin
    Kod pocztowy
    63-930
    Posty
    128

    Domyślnie

    Witam, w moim przypadku chciałbym zrobić zadaszenie nad tarasem, który będzie kryty blachodachówką. W późniejszych latach taras ten zostałby zabudowany. Od czoła tarasu chciałbym mieć belkę rozpiętą na słupach na długości około 5mb, a nie chciałbym dawać zastrzałów, Jaki przekrój musiałaby mieć taka belka żeby nie ugięła się? Czy w takim przypadku lepiej dać inny materiał np.: dwuteownik stalowy i obudować go drewnem
    Dom powierzchnia użytkowa 213m2, kubatura 600m3, 120m2 ogrzewania podłogowego + kaloryfery. Kocioł Atmos dc25 + laddomat+bufor 1000l.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam, można zrezygnować ze słupków, mocując "murłatę" do ściany co 120 cm kontownikami do montażu ciesielskiego (gotowe w Castoramach) , mają otwory montażowe, wystarczy dokręcić je do bleki a całość do ściany (nawet po 4 kołki rozporowe / kontownik) - całość nie do wyrwania (chyba że celowo).

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arcadiusz

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Jutrosin
    Kod pocztowy
    63-930
    Posty
    128

    Domyślnie

    Chodzi mi od czoła, nie od ściany, teraz nie ma nic - powietrze, dach musi się opierać na słupach oraz belce nośnej dalej deskowanie papa i blacho-dachówka..., czyli chodzi mi o przekrój tej belki nośnej długosci 5m, który nie powodowałby jej ugięcia.
    Dom powierzchnia użytkowa 213m2, kubatura 600m3, 120m2 ogrzewania podłogowego + kaloryfery. Kocioł Atmos dc25 + laddomat+bufor 1000l.

  16. #16

    Domyślnie

    Zakładając chęć posiadania (od frontu) belki wsporczej o rozpiętości 5m - mogę jedynie sugerować użycie stalowego ceownika z nakładką drewnianą - dla ułatwienia dalszego montażu połaci zadaszenia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony