dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aleksanderKM

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Nowa Sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    70

    Talking Kominy JAWAR - opinie i spostrzeżenia

    halo halo

    Zastanawiam się na postawieniem kominów firmy JAWAR do kominka oraz pieca na pellet. Posiada ktoś kominy tej firmy? Wszystkie opinie mile widziane. Te dobre i te złe

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Jawar to chyba wyłącznie rury izostatyczne? Takie rury to wart grzechu zakup...

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Konbit

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Stara Huta
    Kod pocztowy
    42-350
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,

    Posiadam dodatkową gwarancje od firmy JAWAR na wkłady oraz kominy systemowe wykonane przeze mnie.
    Jak osoba wyżej napisała, rury izostatyczne są nieporównywalnie lepsze od "stalowych". Producent daje podstawowa gwarancje przynajmniej 15lat niezaleznie od paliwa,gdzie przy "stalowych" paliwo tj. drewno musi byc przynajmniej 2 lata sezonowane (20% wilgotnosci) a gwarancja i tak nie bedzie dluzsza niz 5 lat wiec wydaje mi sie ze nieznaczna roznica w cenie a efekt nieporownywalnie lepszy.

    Jeżeli będzie..... MODEROWANO
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 27-04-2015 o 21:37 Powód: Reklamy na forum są niezgodne z regulaminem

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Na które rury ile gwarancji, bo coś trudno zgadnąć?!

    Chyba, że to gwarancja na drewno...

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aleksanderKM

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Nowa Sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    70

    Domyślnie

    Naprawdę nikt nie stosował kominów tej firmy??

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert.kosiecki

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-566
    Posty
    17

    Domyślnie

    Kupiłem do kominka komin Jawar w roku ubiegłym.
    Jestem dopiero po jednym sezonie palenia ale nie mam żadnych uwag do tego komina.
    Tak więc mogę polecić.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    grzybbek

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-128
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam,

    Czy ktoś zastosował najnowszy produkt firmy Jawar czyli komin JAWAR NORD ?

    Poniżej informacja producenta:

    "Chciałbym zwrócić Pana uwagę na system kominowy powietrzno-spalinowy JAWAR NORD. Jest to jedyny w Polsce taki system kominowy, dedykowany dla kominków. Dzięki zastosowaniu rury izostatycznej, oraz blaszek dociskających wełnę do tejże rury, powstaje pustka powietrzna, przez którą powietrze jest grawitacyjnie zasysane do kominka i jednocześnie jest ogrzewane do około 30-35 stopni Celsjusza. Powoduje to wzrost sprawności kominka o nawet 20% (co nam daje w ciągu roku ponad 2 miesiące grzania gratis).

    Dodatkowo odchodzi konieczność instalowania pod posadzką rury doprowadzającej powietrze do kominka. Brak tej rury zapobiega wychładzaniu pomieszczenia z kominkiem (zapewne salonu), oraz skraplanie się wody w i na tejże rurze. Dodać chciałbym także, że rura doprowadzająca powietrze do kominka powinna mieć co najmniej tak samą powierzchnię przekroju jak rura odprowadzająca spaliny, inaczej w kominku będzie następowało niepełne spalanie, a co za tym idzie wytwarzanie się trującego tlenku węgla CO (rura ta jest wtedy olbrzymim mostkiem termicznym). System Jawar Nord wyklucza taki problem, gdyż stosunek dostarczanego powietrza do wyprowadzanych spalin wynosi 1,2 : 1."


    http://www.jawar.com.pl/kominy-ceram...awar-nord.html

    Producent podaje, że jest to ich unikalne rozwiązanie w i nadaje się do domów pasywnych. Akurat domu pasywnego nie buduję, ale podobno bardzo dobrze sprawdza się w budynkach z wentylacją mechaniczną a to już jest dla mnie interesujące.

    Jednak nasuwa się pytanie dlaczego do tej pory nie stosowali tego rozwiązania inni producenci typu Schiedel czy Plewa. Rozwiązanie nie wydaje mi się nowe bo w sumie to samo rozwiązanie jest stosowane w systemach kominowych dla pieców gazowych kondensacyjnych.

    Jak to dla każdej nowości, pojawiają się pytania czy na prawdę to działa i czy warto.


    Pzdr
    Rafal

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aleksanderKM

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Nowa Sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    70

    Domyślnie

    Tez się nad kominami Nord zastanawiałem I pomysł wydaje się sensowny. i tez chetnie bym usłyszał opinie o tym kominie od osoby która taki posiada.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał aleksanderKM Zobacz post
    Tez się nad kominami Nord zastanawiałem I pomysł wydaje się sensowny. i tez chetnie bym usłyszał opinie o tym kominie od osoby która taki posiada.
    To absolutna nowość. Skandynawski model komina. Opinia o kominach nie prędzej jak dziesięć lat od ich wprowadzenia na rynek. Chyba, że lubisz tak: "mam już dwa sezony i jest super!".

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzybbek Zobacz post
    Witam,

    Czy ktoś zastosował najnowszy produkt firmy Jawar czyli komin JAWAR NORD ?

    Poniżej informacja producenta:

    "Chciałbym zwrócić Pana uwagę na system kominowy powietrzno-spalinowy JAWAR NORD. Jest to jedyny w Polsce taki system kominowy, dedykowany dla kominków. Dzięki zastosowaniu rury izostatycznej, oraz blaszek dociskających wełnę do tejże rury, powstaje pustka powietrzna, przez którą powietrze jest grawitacyjnie zasysane do kominka i jednocześnie jest ogrzewane do około 30-35 stopni Celsjusza. Powoduje to wzrost sprawności kominka o nawet 20% (co nam daje w ciągu roku ponad 2 miesiące grzania gratis).

    Dodatkowo odchodzi konieczność instalowania pod posadzką rury doprowadzającej powietrze do kominka. Brak tej rury zapobiega wychładzaniu pomieszczenia z kominkiem (zapewne salonu), oraz skraplanie się wody w i na tejże rurze. Dodać chciałbym także, że rura doprowadzająca powietrze do kominka powinna mieć co najmniej tak samą powierzchnię przekroju jak rura odprowadzająca spaliny, inaczej w kominku będzie następowało niepełne spalanie, a co za tym idzie wytwarzanie się trującego tlenku węgla CO (rura ta jest wtedy olbrzymim mostkiem termicznym). System Jawar Nord wyklucza taki problem, gdyż stosunek dostarczanego powietrza do wyprowadzanych spalin wynosi 1,2 : 1."


    http://www.jawar.com.pl/kominy-ceramiczne/jawar-nord.html

    Producent podaje, że jest to ich unikalne rozwiązanie w i nadaje się do domów pasywnych. Akurat domu pasywnego nie buduję, ale podobno bardzo dobrze sprawdza się w budynkach z wentylacją mechaniczną a to już jest dla mnie interesujące.

    Jednak nasuwa się pytanie dlaczego do tej pory nie stosowali tego rozwiązania inni producenci typu Schiedel czy Plewa. Rozwiązanie nie wydaje mi się nowe bo w sumie to samo rozwiązanie jest stosowane w systemach kominowych dla pieców gazowych kondensacyjnych.

    Jak to dla każdej nowości, pojawiają się pytania czy na prawdę to działa i czy warto.


    Pzdr
    Rafal
    Trzeba być niezwykle naiwnym marketingowcem, licząc na to, że ktoś uwierzy w tą mieszaninę prawdy i bełkotu...
    Bełkot poparty brakiem wiedzy...

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aleksanderKM

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Nowa Sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    70

    Domyślnie

    Rozumiem ze to nowość Ale czy to będzie działać?? Skoro przy piecach gazowych działa komin o podobnej zasadzie to czemu tu by miało być inaczej. Ale tez nie chce się zdziwić przy kominku. Jak się okaże że będzie się dusił. A dolotu w podłodze nie będzie wykonanego. Bo powietrze miało być kominem zasysane. A kominek będzie szczelny z zamknięta komorą spalania. Bo dom posiada rekuperację.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aleksanderKM

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Nowa Sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    70

    Domyślnie

    I o ile w kotłowni chciałem zastosować taki komin wyłącznie dla poprawy sprawności pieca na pellet. W kotłowni i tak będzie wykonana Zetka wentylacyjna. W salonie jak pisałem powyżej nie chce się zdziwić.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Pomijając buńczuczne zapewnienia, o nagłej przemianie kominka podłączonego do komina w tej technologii (wzrost mocy o całe 20%!!!), system powinien działać przy niskiej emisji temperatur generowanych z kominka. Czyli wszystkie kominki z PW, piecokominki i kominki nowe - mające względna szczelność i pewne symptomy sterowalności. Gdy spalanie drewna wymknie się spod kontroli, może dojść do podgrzania powietrza w kanale nawiewnym. Wełna o grubości 3 cm ma ograniczona izolacyjność. Oczywiście paląc krótko, np jednym wsadem, problem można wykluczyć.

    Rura kanalizacyjna pod chudziakiem, zawsze będzie tańsza. Pan marketingowiec bredzi o problemach ze skraplaniem, bajdurzy o wychładzaniu. Nie uważał też na lekcjach fizyki, co wynika z jego wypowiedzi na temat przekrojów.

    Powietrze z góry to rzadkość, zwykle w sytuacji gdy brak innej możliwości. Dzieła, gdy ciągniemy je odrębnym kanałem, odizolowanym od temperatury spalin. To co działa w niskotemperaturowych piecach gazowych, w kominku może bardzo kaprysić.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aleksanderKM

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Nowa Sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    70

    Domyślnie

    Jak pisałem wcześniej Chciałbym zastosować tego typu komin do dwóch urządzeń.
    1. Pieca na pellet Red Compakt 18 kw. Piec posiada dolot powietrza i mogło by to fajnie współgrać. Temperatura spalin w tym piecu jest na poziomie ok 80-110 st.
    2. Do kominka tradycyjnego suchego ale z zamknięta komorą spalania o mocy 8-10 kw i z dolotem (raczej nowy typ). Przy takim kominku to chyba temperatura spalin jest na poziomie 150-240 st. Ale dokładnie nie wie. Bo jeszcze nie wybrałem konkretnego modelu. Z kominka chciałbym rozprowadzić ciepło kanałami powietrznymi. Kominek ma pełnić funkcję alternatywnego źródła ciepła w okresie wiosennym albo jesiennym. Nie przywiduje ciągłego palenia jak w kotłowni.

    I czy te kominy NORD sprawdzą się przy takim doborze urządzeń grzewczych.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał aleksanderKM Zobacz post
    Jak pisałem wcześniej Chciałbym zastosować tego typu komin do dwóch urządzeń.
    1. Pieca na pellet Red Compakt 18 kw. Piec posiada dolot powietrza i mogło by to fajnie współgrać. Temperatura spalin w tym piecu jest na poziomie ok 80-110 st.
    2. Do kominka tradycyjnego suchego ale z zamknięta komorą spalania o mocy 8-10 kw i z dolotem (raczej nowy typ). Przy takim kominku to chyba temperatura spalin jest na poziomie 150-240 st. Ale dokładnie nie wie. Bo jeszcze nie wybrałem konkretnego modelu. Z kominka chciałbym rozprowadzić ciepło kanałami powietrznymi. Kominek ma pełnić funkcję alternatywnego źródła ciepła w okresie wiosennym albo jesiennym. Nie przywiduje ciągłego palenia jak w kotłowni.

    I czy te kominy NORD sprawdzą się przy takim doborze urządzeń grzewczych.
    Piece na pellet mają możliwość kontroli procesu spalania nie tylko za pomocą regulacji dopływu powietrza, ale poprzez dozowanie paliwa z opcją natychmiastowego odcięcia dawki, tak jak w piecach na gaz czy olej. Temperatura spalin jest więc możliwa do regulacji.

    Kominek to urządzenie, do którego pakuje się drewno zazwyczaj w sporych dawkach. Kontrola procesu spalania jest możliwa, mając do dyspozycji nowe urządzenie i odrobinę wiedzy jak pali się drewno. Wiedzy zwykle brak, a nowość to pojęcie względne i tylko kwestią czasu jest kiedy mija. W połowie przypadków po kilku miesiącach...

    Z oczekiwanych 150 - 240 o C może się zrobić 800 i wszelkie założenia szlag trafił.

    Temperatura 150 - 240 to wymóg unijny, więc deklaracje producenta radzę traktować z przymrożeniem oka.

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    grzybbek

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-128
    Posty
    4

    Domyślnie

    Do Kominki Piotr Batura.

    Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że masz system kominowy Jawar NORD od dwóch sezonów i jesteś z niego zadowolony ? Podobno Schiedel jednak ma też taki typ komina, ale tylko w ofercie na Niemcy.

    Ja w sumie mam wybór czy zastosować system NORD czy klasyczny (rura kanalizacyjna pod chudziakiem), ale niestety dałem rurę o średnicy 110 mm i niestety to mało (dom ~220 m2 i kubatura ~950 m3).

    Dlatego mocno zastanawiam się nad systemem NORD tylko żeby to działało... bo przecież nie zmienię komina później.

    Dodam, że u mnie kominek będzie miał funkcję czysto ozdobną bez żadnego rozprowadzania ciepła.

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    grzybbek

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-128
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam,

    Nawiązują do wyboru komina systemowego to mój wybór, jeśli chodzi o kominek, padł na JAWAR Nord Ø 200mm, natomiast jeśli chodzi o piec kondensacyjny gazowy to będzie to JAWAR K Ø 120mm.

    Uważam, że firma JAWAR ma bardzo dobry produkt w dobrej cenie.

    Jak ktoś będzie mieć jakieś spostrzeżenia dotyczące użytkowania kominów firmy JAWAR to proszę się nimi dzielić.

    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Mam Jawar Nord i działa bez zarzutu wbrew temu co mówili: murarz stawiający komin, gość montujący kominki, sprzedawca ze składu budowlanego i paru innych.
    Pozdrawiam
    Tomek

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzybbek Zobacz post
    Nawiązują do wyboru komina systemowego to mój wybór, jeśli chodzi o kominek, padł na JAWAR Nord Ø 200mm, natomiast jeśli chodzi o piec kondensacyjny gazowy to będzie to JAWAR K Ø 120mm.



    Jak ktoś będzie mieć jakieś spostrzeżenia dotyczące użytkowania kominów firmy JAWAR to proszę się nimi dzielić.

    Pozdrawiam
    Poszedłem dokładnie w tym samym kierunku.
    Pozdrawiam
    Tomek

  20. #20
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Ciekawe produkty . Kominy systemowe z wkładką izostatyczną wytrzymają bardzo długo .
    Darek B

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony