dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 50 z 56
Pokaż wyniki od 981 do 1.000 z 1115
  1. #981
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nie zapominajmy, ze Warszawa ma 3 zrodla wody pitnej, obslugiwane przez rozne stacje uzdatniania. A tak generalnie, to nie twierdze, ze woda z kranu jest super itd. Ale szczerze mowiac, to smak herbaty nie rozni sie od tej z wody butelkowanej...
    Jako że jestem po Ochronie Środowiska specjalizacja WODA, to trochę o temacie wody wiem. Naoglądałem się nie tylko oczyszczalni, ale i stacji uzdatniania wody. Wawa ma NAJLEPSZĄ wodę w Polsce i jedną z najlepszych wód kranowych w europie. Jeśli gdzieś było/jest gorzej, to wynik samego wodociągu (starego, jak np. na Ochocie to było do niedawna). Najczęściej jakościowo jest to woda lepsza niż butelkowana. I tak jest w większości przypadków wody kranowej w PL. Jedne są lepsze inne gorsze, ale ogólnie jest to woda wysokiej jakości.

    Za obleśny czarny osad w herbacie i smak odpowiadają minerały, głównie mangan i żelazo. Ale w życiu bym się nie zdecydował na filtrowanie odwróconą osmozą, bo to jest kompletne wyjaławianie wody. Ja herbaty (owocowej głównie) piję dużo, ze 2 litry dziennie wciągam do pracy przy komputerze i szybko bym się taką wodą załatwił. Jeśli już to po tym trzeba ją na nowo mineralizować. Podobnie niefajnie pić wodę zmiękczoną, dlatego jak już wcześniej pisałem do lodówki pod kostkarrkę i do wody pitnej mam osobne podejście.

    W temacie zbiornika nadal mam mętlik, a na decyzję ostatnie 3 dni. Eh. W każdym razie Apic twierdzi że nie trzeba wężownicy ze stali nierdzewnej...
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  2. #982
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Za obleśny czarny osad w herbacie i smak odpowiadają minerały, głównie mangan i żelazo.
    A nie połączenia wapnia z wody ze szczawianami z herbaty?

    Wyjaławianie wody to robią chyba ozonem. Naprawdę chciałbyś mieć życie w wodociągu?

    W zestawie osmozy mam mineralizator.

  3. #983
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Ja odwróconej osmozy też nie chciałam, założyliśmy filtry podzlewowe. Ostatni to kapilarny. Ma niby pozbawić wody żyjątek Oby. W każdym razie zniknął dzbanek do filtrowania wody
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  4. #984
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Doli. Zobacz post
    Ja odwróconej osmozy też nie chciałam, założyliśmy filtry podzlewowe. Ostatni to kapilarny.
    Kapilarnego nie sprawdzałem. Jej wadą jest to, że membrana kapilarna kosztuje połowę tego, co osmotyczna, a trzeba co najmniej raz do roku wymienić. Więc wychodzi drożej. Skuteczność chyba mają podobną.

    Ale jak chciałem oszczędzać wodę (więcej trafia do kanalizacji z płukania membrany, niż do czajnika) o kupiłem zestaw FP3, to szybko się z osmozą przeprosiłem.
    Ma jeszcze tę zaletę, że z podwójnej wylewki można też pobrać wodę demineralizowaną - do czajnika, zmiękczacza, parownicy i innych urządzeń. Kwestii osadów w urządzeniach, gdzie następuje odparowanie wody zmiękczacz nie załatwia (nie zmienia twardości węglanowej - osmoza tak).

    Co do zasady - to wolę mieć czystą wodę zmineralizowaną tym co trzeba, niż cały bałagan z wodociągu.

  5. #985

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    W temacie zbiornika nadal mam mętlik, a na decyzję ostatnie 3 dni. Eh. W każdym razie Apic twierdzi że nie trzeba wężownicy ze stali nierdzewnej...
    Jako, że nie tak dawno sam kupowałem i robiłem doktorat ze zbiorników...., powiem Ci co ja bym zrobił patrząc na Twoje wymagania (rodzina jak rozumiem 2+2 i spore rozbiory wody).
    1. zasobnik to najłatwiej wymienialna część układanki zwanej PC...
    2. kup sunexa 400 l https://swatt.pl/pl/zasobnik-emaliow...ws-15-400-1257
    3. zapomnij o kłopocie i idź dalej....

    Zasobniki grzane wężownicą z PC dają więcej ciepłej wody niż grzane przepływowo, tudzież zasobniki z mamką (zbiornik w zbiorniku). Podgrzewają się za to wolniej i mniej efektywnie, coś za coś.
    Taki zasobnik jak z linku jest tańszy, ma 7 lat gwarancji, sam możesz wymienić anodę raz na 18 m-cy, od czasu do czasu podgrzejesz go do 50C i o lagionnelii (przy ciągłym używaniu wody) możesz zapomnieć.

    Jeśli chcesz się trzymać koncepcji grzania przepływowego to IMO minimum to jest 450l i to co ma Owczar.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  6. #986
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kapilarnego nie sprawdzałem. Jej wadą jest to, że membrana kapilarna kosztuje połowę tego, co osmotyczna, a trzeba co najmniej raz do roku wymienić. Więc wychodzi drożej. Skuteczność chyba mają podobną.

    Ale jak chciałem oszczędzać wodę (więcej trafia do kanalizacji z płukania membrany, niż do czajnika) o kupiłem zestaw FP3, to szybko się z osmozą przeprosiłem.
    Ma jeszcze tę zaletę, że z podwójnej wylewki można też pobrać wodę demineralizowaną - do czajnika, zmiękczacza, parownicy i innych urządzeń. Kwestii osadów w urządzeniach, gdzie następuje odparowanie wody zmiękczacz nie załatwia (nie zmienia twardości węglanowej - osmoza tak).

    Co do zasady - to wolę mieć czystą wodę zmineralizowaną tym co trzeba, niż cały bałagan z wodociągu.
    Oprócz samego mechanizmu osmozy do kapilary przekonało mnie właśnie to marnowanie wody do płukania membrany. I to, że do osmozy potrzebny jest bufor. Ja nie mam miejsca na niego. Co do kosztów, to wiesz nie ważne ile co kosztuje, ważne czy cię na to stać
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  7. #987
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Zasobniki grzane wężownicą z PC dają więcej ciepłej wody niż grzane przepływowo, tudzież zasobniki z mamką (zbiornik w zbiorniku). Podgrzewają się za to wolniej i mniej efektywnie, coś za coś.
    Czemu z wężownicą miałyby mieć mniejszą efektywność?
    Z tym "wolniej" też bym podyskutował. Bo niby czemu? Szybciej przy wężownicy będziesz miał do dyspozycji ciepłą wodę przy tej samej mocy (oczywiście wężownica musi być odpowiednio dużej powierzchni) niż wlewając wodę do baniaka mieszając ją i uśredniając szybko temperaturę nawet, jak mowa o grzaniu przepływowym CWU.

    Cytat Napisał Doli. Zobacz post
    Oprócz samego mechanizmu osmozy do kapilary przekonało mnie właśnie to marnowanie wody do płukania membrany. I to, że do osmozy potrzebny jest bufor. Ja nie mam miejsca na niego. Co do kosztów, to wiesz nie ważne ile co kosztuje, ważne czy cię na to stać
    Producent membrany kapilarnej podaje wydajność "do 1,9l/min". To trochę słabo. Oczywiście wielokrotnie więcej, niż membrana osmotyczna - ale dzięki baniaczkowi pod zlewem nie mam problemu z napełnieniem czajnika szybciej, niż przy kapilarnej. Owszem, robi się problem, jak potrzebuję więcej wody. Ale to nie częste sytuacje i po prostu trzeba poczekać.

    Wody można tez nie marnować, jak komuś przeszkadza to a jest na etapie budowy. Można ją odprowadzić np. do podlewania ogrodu. Kosztowo osmoza wychodzi taniej, nawet, jak woda się marnuje do drogiego szamba. A co jest mniej uciążliwe dla środowiska (marnowanie tej wody, czy wyrzucanie membrany do śmieci co 3-12 miesięcy) można podyskutować. Za to z pewnością używanie wody demineralizowanej z osmozy do żelazka, parownicy, nawilżacza itp. z pewnością jest mniej uciążliwe dla środowiska, niż kupowanie jej w sklepie. I jest oczywiście wielokrotnie tańsze.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-12-2019 o 17:30

  8. #988

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu z wężownicą miałyby mieć mniejszą efektywność?
    Z tym "wolniej" też bym podyskutował. Bo niby czemu? Szybciej przy wężownicy będziesz miał do dyspozycji ciepłą wodę przy tej samej mocy (oczywiście wężownica musi być odpowiednio dużej powierzchni) niż wlewając wodę do baniaka mieszając ją i uśredniając szybko temperaturę nawet, jak mowa o grzaniu przepływowym CWU.
    .
    Zasobniki typu 380/120 (zasobnik w zasobniku) oraz Multi Inox zdecydowanie szybciej się nagrzewają - decyduje o tym sposób ładowania i pow. wymiany ciepła. Sprawdzone na dziesiątkach instalacji przez wihajstra, nawet u mnie pokazywał mi na swoich porównawczych danych. Mój zasobnik zdecydowanie wolniej się nagrzewał aniżeli taki 380/120, czy 450 Multi Inox.

    Do tego takie. kombinowane nazwijmy to zasobniki. można podgrzać z samej PC do wyższej temp. Zasobniki z wężownicą ładowaną wprost z PC nie dają takiego odbioru ciepła i by uzyskać podobnie wysokie temp. PC musiałaby ładować na 2 lub 3 razy taktując. To również wiedza od wihajstra, a i o taktowaniu parę razy pisał jasiek71.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  9. #989
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Zasobniki z wężownicą ładowaną wprost z PC nie dają takiego odbioru ciepła i by uzyskać podobnie wysokie temp. PC musiałaby ładować na 2 lub 3 razy taktując. To również wiedza od wihajstra, a i o taktowaniu parę razy pisał jasiek71.
    I nie jest to kwestia za małej wężownicy?

  10. #990

    Domyślnie

    Nie.
    Mój ma 3,4 m2, Galmet max do PC 3,8m2, Kospel do PC bodaj 4m2.
    Ileż tam jest raptem wody?

    Jak grzejesz zimny zasobnik to wszystko idzie gładko, powrót zimny, jest OK.
    Jak zaczyna osiągać wyższe temp. to się zaczynają kłopoty, mała delta, mały odbiór, PC uznaje, że zagrzała wodę i STOP.

    W zbiornikach kombinowanych "pracuje" cały zład wody, te 380, 450 lub więcej. Odpowiednie podłączenie pompy zasilającej i powrotu, da efekt, że do PC wracać będzie długo "zimna" woda. I per saldo spowoduje to podgrzanie do wyższej temp.

    Tak samo jest z PC i ogrzewaniem w okresach przejściowych, jak ktoś ma mało wylewki. Nie ma odbioru - nie ma grzania.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  11. #991
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Mój ma 3,4 m2, Galmet max do PC 3,8m2, Kospel do PC bodaj 4m2.
    Ileż tam jest raptem wody?
    Nie ważne, ile wody - ważne jaką ma moc grzewczą. Jeżeli wystarczającą, by oddać to, co PC wyprodukuje na optymalnych obrotach - to sprawność ma optymalną. Dalej - wężownica jest na dole, więc grzeje najzimniejszą możliwą wodę - czyli tZ najniższa możliwa

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Jak grzejesz zimny zasobnik to wszystko idzie gładko, powrót zimny, jest OK.
    Jak zaczyna osiągać wyższe temp. to się zaczynają kłopoty, mała delta, mały odbiór, PC uznaje, że zagrzała wodę i STOP.
    A no właśnie. Weźmy taki Multi Inox w dwóch wersjach - z wężownicą i bezpośrednio. Obydwie z przepływowym grzaniem CWU i zakładając ten sam przepływ i tę samą moc pompy - powrót.
    1. wpuszczasz wodę bezpośrednio do bufora i powrót pobierasz z samego dołu. Ruch tej wody powoduje mieszanie się całej zawartości bufora i niewielką różnicę temperatur między dołem, a górą. I stosunkowo ciepły powrót.
    2. wpuszczasz wodę w wężownicę umieszczoną na dole. Ruch wody jest minimalny i polega wyłącznie na unoszeniu się do góry ogrzanej. Na dole zasobnik jest zimny do ostatniej chwili czyli jest w stanie schłodzić powrót do niższej temperatury, niż wersja bezpośrednia (o ile moc wężownicy jest wystarczająca). A skoro przepływ i moc ta sama - to i zasilanie musi mieć niższą temperaturę czyli COP będzie wyższy.


    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    W zbiornikach kombinowanych "pracuje" cały zład wody, te 380, 450 lub więcej. Odpowiednie podłączenie pompy zasilającej i powrotu, da efekt, że do PC wracać będzie długo "zimna" woda. I per saldo spowoduje to podgrzanie do wyższej temp.
    Dokładnie odwrotnie - wymiesza i powrót będzie cieplejszy. Przy wężownicy nie nastąpi mieszanie dołu i powrót będzie chłodniejszy.

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Tak samo jest z PC i ogrzewaniem w okresach przejściowych, jak ktoś ma mało wylewki. Nie ma odbioru - nie ma grzania.
    Taki trochę średni przykład, bo beton się nie wymiesza. A to podstawowa różnica między zasobnikiem ogrzewanym wężownicą czy płaszczem a bezpośrednio wpuszczaną wodą.

    Ale ważniejsza kwestia, to że przepływowe ogrzewanie wody wymusza ładowanie bufora na znacznie wyższych temperaturach. Zwykły zasobnik CWU można grzać gdy (prawie) cały jest wyziębiony do temperatury wody wodociągowej. Przepływowego nie jesteś w stanie schłodzić do takich temperatur, bo przecież nikt nie będzie lał "ciepłej" wody która ma 20 czy 30* żeby dalej wychładzać zasobnik.

  12. #992

    Domyślnie

    Nie rozumiesz idei grzania takich zasobników i pracy PC.
    A do tego ani Ty, ani ja, nie znamy dokładnie, gdzie i w jaki sposób instalatorzy montują zasilanie - powrót - pomiar temp.
    To są ich know-how.

    Spędziłem sporo czasu na rozgryzanie tematu oraz na wielogodzinne rozmowy z wihim (byłem w pewnym zakresie obecny przy montażu mojej PC, co trwało w sumie bite 3 dni).

    Na tzw, zasobnikach kombinowanych uzyskasz wyższe temp. wody bez taktowania oraz szybsze zagrzanie wody (brak kłopotu z lagionellą), jednocześnie taki Galmet Multi Inox 450 nie przygotuje tyle ciepłej wody co chociażby mój zasobnik. Przepływowo grzana CWU nie ogrzeje się tak szybko, by dać odpowiednio wysoką temp. wody. Jednocześnie na "raz" w zasobniku grzanym przez wężownicę jest tej CWU dostępnej więcej. I to w zasadzie jedyna zaleta takich zasobników (no jeszcze cena).
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  13. #993
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Producent membrany kapilarnej podaje wydajność "do 1,9l/min". To trochę słabo.

    [...] Za to z pewnością używanie wody demineralizowanej z osmozy do żelazka, parownicy, nawilżacza itp. z pewnością jest mniej uciążliwe dla środowiska, niż kupowanie jej w sklepie. I jest oczywiście wielokrotnie tańsze.
    Nie wiem co tam podaje producent, ale z kraniku leje się na tyle szybko, że napełnienie czajnika litrem wody zajmuje kilkanaście sekund. Nie odczuwam tego jako niedogodności Przefiltrowanie wody w dzbanku zajmowało więcej czasu.

    A co do wody demineralizowanej, to kupuję baniak 5l do żelazka i wymieniam z raz na pół roku, to nie kalkuluje mi się ta osmoza. EOT
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  14. #994
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Są i ony, PremAir i MOCarz.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200102_105110.jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	16,2 KB
ID:	438878

    Zerknąłem tylko szybko czy cegieł nie przysłali, bo czasu brakło na pełne rozpakowanie.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  15. #995
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Cześć Myjk! Dotarłem do końca dziennika – kopalnia wiedzy. Dawno nie było aktualizacji. Jak postępy w budowie?

  16. #996
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Czasu ostatnio braknie nawet na oddychanie i zaczyna też braknąć kasy Robią się aktualnie sufity podwieszane, dwa razy już przekładałem zasypanie sufitu celulozą, bo musiałem poprawić kanały WM, domontować kanały do klimatyzacji (a w zasadzie to tylko puściłem 50cm rury fi 160 od sufitu w górę w stronę poddasza, muszę to jeszcze zapiankować przed zasypaniem), mam problem z wykonaniem przepustów (czerpnia i wyrzutnia) do WM, czekam też na klimakonwektor do salonu (5 tys. kosztuje sic!) żeby też podłączyć i zamknąć w zabudowie, przy okazji szukam przewodów elektrycznych bo o ile przy puszkach były ładnie opisane, to już z drugiej strony ni cholery... Okazało się też że hydraulik za nisko (o 10 cm) mi osadził jeden stelaż, będzie w piątek kuć i podnosić. Mam problem z wystrojem łazienek, bo robione rok temu wizualizacje opierające się na dostępnym asortymencie dzisiaj są już nieaktualne, bo wybranych płytek nie ma nawet na szrotach. Także łazimy teraz w wolnych chwilach i zglądamy po składach. Może niebawem coś uzupełnię o foto, póki co mocy mi zabrakło. Pardon.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  17. #997
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A jak tam pompa ciepła?

  18. #998
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Jeszcze nie odpalona, bo nie było konieczności -- póki co na tapecie fotowoltaika. Zrobiłem już u rodziców i u teściowej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2020-05-17.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	66,9 KB
ID:	445056 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2020-05-29.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	78,8 KB
ID:	445057

    U mnie profile już leżą, wczoraj kable kładłem bo oczywiście te położone przez elektryka to na szczaw się nadają -- ja dołożyłem co prawda rzutem na taśmę kable do PV przed zrobieniem elewacji, ale tylko do jednego stringu, a potrzebne są do jeszcze jednego (wsch.-zach.).
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  19. #999

    Domyślnie

    Mam 8 instalacji do zrobienia za kilka miesięcy (3 z nich można już).

    Może byś wpadł do Krakowa?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  20. #1000
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Mam 8 instalacji do zrobienia za kilka miesięcy (3 z nich można już).
    Może byś wpadł do Krakowa?
    Ale to Twoje prywatne, czy zlecenia?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

Strona 50 z 56

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony