dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 56
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.020 z 1115
  1. #1001

    Domyślnie

    Umiejętności szczerze zazdraszczam.

    Bo takie DIY wychodzi w śmiesznych pieniądzach, ponoć.

    Kiedy u siebie?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  2. #1002
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Umiejętności szczerze zazdraszczam.
    Ależ mogę wpaść do Ciebie i zrobimy po taniości. Teraz dobre kredyty dają z czystego powietrza -- zdaje się 1 czy 2% -- śmiech na sali. Do tego dotacja Mój prąd, odliczenie od podatku i cena jest bardzo sensowna.

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Bo takie DIY wychodzi w śmiesznych pieniądzach, ponoć.
    Owszem, aczkolwiek same narzędzia do obrabiania przewodów kosztują 2000 zł (średnia półka, bo są i droższe). Zakrętatkę i wkrętarkę Makity kupiłem żeby się nie męczyć z kotwami ręcznie grzechotką, kolejne 2000 zł. Uprzęże, liny, kolejne 2000, rusztowania, drabina itd. kolejne koszty. Niemniej jak zrobiłem te 3 instalacje to zwrot wychodzi w okolicach 5 lat. Przy 15 latach pracy chyba nie ma lepszej inwestycji, dlatego kasę wyłożyłem na instalację u rodziców, będą rachunki płacić mnie zamiast do elektrowni.

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Kiedy u siebie?
    Panele czekają i to czekają głównie na windę do paneli którą ojciec kombinuje, żeby nie włazić jak żółw po drabinie z panelem na plecach, tylko robić to w miarę cywilizowany (i bezpieczny) sposób. Jutro może przewody zamontuję, za dwa tygodnie w planach wjazd (dosłownie) z panelami i niech sobie produkują. Zastanawiam się jeszcze czy zwiększać moc przyłącza, czy te 11kW mi wystarczy. Docelowo jednak chciałbym pompować EV na trochę większej mocy niż tylko jedna faza.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  3. #1003
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Co to za narzędzia do obrabiania przewodów za 2 tyś ?

  4. #1004

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Ależ mogę wpaść do Ciebie i zrobimy po taniości. .
    Są na tym świecie dobrzy ludzie....

    Na razie, póki co, na przeszkodzie stoją:
    1. żona,
    2. kostka brukowa,
    3. żona,
    4. ogród
    5. żona,
    6. studnia,
    7. żona,
    8. ogrodzenie z przodu.....i....wspominałem już żonę?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  5. #1005
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Co to za narzędzia do obrabiania przewodów za 2 tyś ?
    Gógle Ci nie działają? Takie: https://allegro.pl/oferta/zestaw-nar...eig-8719105147 Link do "Makitów" też Ci podać czy uwierzysz jednak na słowo?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #1006
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Są na tym świecie dobrzy ludzie....
    Na razie, póki co, na przeszkodzie stoją:
    1. żona,
    2. kostka brukowa,
    3. żona,
    4. ogród
    5. żona,
    6. studnia,
    7. żona,
    8. ogrodzenie z przodu.....i....wspominałem już żonę?
    Ja żonie po prostu fakturę za panele wystawię i po problemie.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  7. #1007
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Gógle Ci nie działają? Takie: https://allegro.pl/oferta/zestaw-nar...eig-8719105147 Link do "Makitów" też Ci podać czy uwierzysz jednak na słowo?
    To nie chodzi o to czy wierze czy nie tylko zastanawia mnie dlaczego wydajesz 2 tyś na coś co można mieć za 10 razy mniej Ja kupiłem zaciskarkę za mniej niż 200 zł + klucz montażowy do MC4 za grosze , o jakiś cudach do zdejmowania izolacji z przewodu nawet nie myślałem bo do tego dobry jest nóż do tapet . Takie zestawy to może mają rację bytu dla profesjonalnych monterów PV którzy robią to cały czas. No ale kto bogatemu zabroni

  8. #1008
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    To nie chodzi o to czy wierze czy nie tylko zastanawia mnie dlaczego wydajesz 2 tyś na coś co można mieć za 10 razy mniej Ja kupiłem zaciskarkę za mniej niż 200 zł + klucz montażowy do MC4 za grosze , o jakiś cudach do zdejmowania izolacji z przewodu nawet nie myślałem bo do tego dobry jest nóż do tapet . Takie zestawy to może mają rację bytu dla profesjonalnych monterów PV którzy robią to cały czas. No ale kto bogatemu zabroni
    Ale! Ja zrobiłem szkolenie z PV (no tak, w sumie też to nie było konieczne, ale jak ja coś robię, to lubię robić to dobrze -- żeby zainstalować SOBIE klimatyzator też w 2010 pojechałem na szkolenie w COCH w Krakowie!) w sierpniu zeszłego roku po to aby zainstalować panele u siebie, w międzyczasie pojawiło się do zrobienia w cholerę instalacji: u rodziców, u teściowej, u szwagra i u wspólnego znajomego mojego i szwagra, a jeszcze po drodze się trafił szwagier mojego świadka ślubnego. Przeliczyłem i wyszło mi że mogę się uzbroić w lepszy sprzęt, szczególnie po obejrzeniu jak on działa a przypominając sobie właśnie obrzynanie przewodów nożykiem do tapet. Dobre narzędzia są fajne, bo nie puchnę przy cięciu przewodów -- szczypce z zestawu tną 16mm przewody jak nożyczki nitkę. Podobnie obrzynarka do izolacji, jeden ruch i izolacja na idealną długość zdjęta, bez obcinania drucików i cięcia sobie palców. Do tego mam pewność, że zaciski, które statystycznie są przyczyną większości pożarów instalacji, mam prawidłowo zarobione.

    Ponadto jak już zakupiłem sprzęt, a przez koronawirusa, pożegnałem się z 15-letnim kontrahentem -- bo nieczysto chciał zagrać, tj. wykonałem pracę a jak przyszło do wystawienia FVAT pod koniec miesiąca (jak to zwykle miało miejsce), to oznajmił że płaci 50% wstecznie i tak do odwołania -- a praca miała być normalnie na 100% albo i więcej, bo przecież "sytuacja trudna" i to wszystko bez gwarancji że to zostanie wyrównane. Wtedy miałem na budowie gościa od wykończeniówki, robił mi sufity a kolejny sypał celulozę -- ciekawe co by zrobili jakbym po wykonaniu roboty im oznajmił że płacę 50%, bo mam trudną sytuację w związku z koroną -- bierzcie pany 50% i się cieszcie że w ogóle coś zapłaciłem? No absurd.

    Zrobiłem te 3 instalacje no i mi się to spodobało (choć jak się po 20 latach zza biurka wylazło na dach, a ma się drugie tyle na karku, to organizm trochę protestuje) więc akurat w moim przypadku się narzędzia z pewnością nie zmarnowały.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 11-06-2020 o 14:33
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #1009
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    To ile trzeba liczyc na taki zestaw 8kw bez robocizny? Panele mozna samemu z chin sciagnac czy przy takiej ilosci to gra niewarta swieczki?

  10. #1010
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Busters Zobacz post
    To ile trzeba liczyc na taki zestaw 8kw bez robocizny? Panele mozna samemu z chin sciagnac czy przy takiej ilosci to gra niewarta swieczki?
    Nie warto na jedną instalację. Jeśli już to trzeba cały (min. mały) kontener. Teraz jeszcze dolar wysoko, a więksi zaczęli rzucać tani towar na rynek żeby płynność utrzymać także się zupełnie nie opłaca teraz ściągać. Mnie kWp (wszystko z mocowaniami) na markowych podzespołach (panele Jinko) wyszedł 2800 netto. Same panele to jest 1200/kWp.

  11. #1011
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bcgarage
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Żagań
    Posty
    106

    Domyślnie

    10kw montaż na goncie (pełne deskowanie 18osb, papa 5,2 pod gontem) - jaki koszt? Na gotowo, rusztowania mam, nie trzeba wozić. woj lubuskie, dach wschód/zachód 2 spadowy. Może być priv, nie najtaniej, ale dobrze

  12. #1012
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał bcgarage Zobacz post
    10kw montaż na goncie (pełne deskowanie 18osb, papa 5,2 pod gontem) - jaki koszt? Na gotowo, rusztowania mam, nie trzeba wozić. woj lubuskie, dach wschód/zachód 2 spadowy. Może być priv, nie najtaniej, ale dobrze
    W tej sytuacji problemy tylko widzę dwa. 1. Nie mam (jeszcze?) doświadczenia z gontem. Pewnie jest podobnie jak na blachę, ale nie wiem jak to się uszczelnia. 2. Strasznie daleko ode mnie do Ciebie (instalacja to 3-4 dni) więc trzeba uwzględnić dodatkowo opłatę noclegu. Spróbuj poszukać małej firmy lokalnej, ja ew. mogę pomóc w opiniowaniu cen i sprzętu. Zresztą rząd wielkości za kWp jest powyżej -- powyższa cena to bez mikrofalowników typu Solar Edge i paneli Half Cut czy innych BiFacial, tj. "zwykły" falownik 3F (u mnie Fronius) i "zwykłe" panele mono (u mnie Jinko Cheetach 320W).
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  13. #1013

    Domyślnie

    Szukam komu zlecić.

  14. #1014
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Szukam komu zlecić.
    Mogę Ci zrobić wyceny -- teraz KENO co chwilę jakimiś promocjami na panele sypie.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  15. #1015
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Kochani czytacze, mam ja wodę z wodociągu (tak, udało się w końcu podłączyć, jest też zrobione szambo 10m3 -- domontowałem sobie w zeszłym tygodniu rurę ascenizacyjną i sondowy czujnik zapełnienia za połowę cen jakie żądali majstry od szamba, sic!), średnio twardą, jak to określają wodociągi, z następującymi parametrami
    • CaCO3 262 mg/l
    • 5,24 mval/l
    • 2,62 mmol/l

    Wodę staramy się oszczędzać, więc zużycie mamy raczej poniżej przeciętnego. Ale córka dorasta i coś czuję że będzie się to zmieniać... Doradźcie proszę co tu zakupić do zmiękczania, bo w tym tygodniu ma przyjść hydraulik i ogarniać temat. W budżecie średnim cenowo, ale żeby do szału w czasie użytkowania nie doprowadzało.

    Ps. przebitka z timelapse z budowy szamba

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	192.168.1.4_01_20200407133605992_TIMING.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	53,5 KB
ID:	445181
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 14-06-2020 o 16:48
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  16. #1016
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Wodę staramy się oszczędzać, więc zużycie mamy raczej poniżej przeciętnego. Ale córka dorasta i coś czuję że będzie się to zmieniać... Doradźcie proszę co tu zakupić, bo w tym tygodniu ma przyjść hydraulik i ogarniać temat. W budżecie średnim cenowo, ale żeby do szału w czasie użytkowania nie doprowadzało.
    Pytasz o zmiękczacz? Jak faktycznie mało wody zużywasz, to najmniejszy pewnie da radę zmiękczając do zera. Jak będzie za mały to będzie się częściej regenerował (za duży z kolei będzie się regenerował nie potrzebnie zbyt często z kalendarza dla higieny gdy jeszcze ilość litrów nie przekroczyła możliwości złoża). Ale ważniejszą konsekwencją za małego może być za mały przepływ maksymalny przy skutecznym zmiękczaniu - więc to też weź pod uwagę.
    Ważne złoże i głowica - najlepiej Lewatit i Clack.
    Ja wybrałem Erie Sentecia. Bo nie tylko podzespoły OK, to jeszcze składany nie w garażu (jak większość na naszym rynku) a przez Erie w Belgii.
    Instalatora też polecam (a wymęczyłem go - miał argumenty żeby przekonać do swojego zdania i zna się na rzeczy).

  17. #1017
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pytasz o zmiękczacz? Jak faktycznie mało wody zużywasz, to najmniejszy pewnie da radę zmiękczając do zera. Jak będzie za mały to będzie się częściej regenerował (za duży z kolei będzie się regenerował nie potrzebnie zbyt często z kalendarza dla higieny gdy jeszcze ilość litrów nie przekroczyła możliwości złoża). Ale ważniejszą konsekwencją za małego może być za mały przepływ maksymalny przy skutecznym zmiękczaniu - więc to też weź pod uwagę.
    Ważne złoże i głowica - najlepiej Lewatit i Clack.
    Ja wybrałem Erie Sentecia. Bo nie tylko podzespoły OK, to jeszcze składany nie w garażu (jak większość na naszym rynku) a przez Erie w Belgii.
    Instalatora też polecam (a wymęczyłem go - miał argumenty żeby przekonać do swojego zdania i zna się na rzeczy).
    Tak, zmiękczacz, przepraszam za ten brak, zrobiłem C&P z wątku o zmiękczaczach i zapomniałem dopisać co potrzebuję. Dzięki za info, wygląda to sensownie cenowo.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  18. #1018
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pytasz o zmiękczacz? Jak faktycznie mało wody zużywasz, to najmniejszy pewnie da radę zmiękczając do zera. Jak będzie za mały to będzie się częściej regenerował (za duży z kolei będzie się regenerował nie potrzebnie zbyt często z kalendarza dla higieny gdy jeszcze ilość litrów nie przekroczyła możliwości złoża). Ale ważniejszą konsekwencją za małego może być za mały przepływ maksymalny przy skutecznym zmiękczaniu - więc to też weź pod uwagę.
    Ważne złoże i głowica - najlepiej Lewatit i Clack.
    Ja wybrałem Erie Sentecia. Bo nie tylko podzespoły OK, to jeszcze składany nie w garażu (jak większość na naszym rynku) a przez Erie w Belgii.
    Instalatora też polecam (a wymęczyłem go - miał argumenty żeby przekonać do swojego zdania i zna się na rzeczy).
    Zmiękczasz do 0 ? Miałem tak ale każdy mi mówi, że tak jest źle i nie zdrowo aby zmienić na 3 i tak zrobiłem

  19. #1019
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Zmiękczasz do 0 ? Miałem tak ale każdy mi mówi, że tak jest źle i nie zdrowo aby zmienić na 3 i tak zrobiłem

    Ja mam do zera - a do picia jeszcze to przepuszczam przez osmozę z mineralizatorem.
    Tylko ile z wodą dostarczasz wapnia? Tyle, co w plasterku sera czy jeszcze mniej?

  20. #1020
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czy taki zmiękczacz wymaga montażu przez jakiegoś specjalistę?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 51 z 56

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony