dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Zasypka fundamentów z Gp

    Witam wszystkich forumowiczów. Jak dotąd byłem wiernym "czytaczem" forum, jednak teraz potrzebuję również zadać pytanie, na które jeszcze tutaj nie znalazłem odpowiedzi. Na wstępię chciałbym podziękować wszystkich co tworzą to forum, zarówno pytającym jak i odpowiadającym. Dzięki Wam tworzy się świetne kompendium wiedzy!

    Do rzeczy:
    Mój przekrój gruntu wygląda następująco (badania geotechniczne)
    1. 0.0 - 0.5m humus
    2. 0.5 - 1.0m glina piaszczysta warstwowana piaskiem IL = 0.11 (po odkrywce, wtrącenia piasku okazały się miejscowe)
    3. 1.0 - 1.8m glina piaszczysta IL = 0.20
    4. 1.8 - 3.0m glina piaszczysta IL = 0.25

    + ustabilizowane zwierciadło wody gruntowej na 2.0m (badania na jesień)

    Budynek jednorodzinny posadowiony na 1.0m. Fundamenty wykonywane metodą, wykop, zazbrój i zalej betonem (bez szalowań). Izolacja typu średniego. Grunt z wykopów fundamentu to glina piaszczysta.

    Pytanie:
    Czy taka glina nadaje się do zasypki fundamentów? Moje obserwacje i podsumowanie rozmów:
    - KD uważa, że taki grunt jest dobry do zagęszczeń i "na nie jednej budowie sprowadzali taki grunt aby zageszczać".
    - Wykonawca z oczywistych względów też tak uważa
    - kilku Geotechników/Geologów u których dopytywałem się o możliwość badania zagęszczenia podsypki uważa, że taka glina jest zagęszczalna, ale trzeba to robić z głową i odpowiednimi narzędziami. Sugerowali raczej wykorzystanie jej jako obsypke fundamentów (dookoła), tak aby grunt rodzimy był taki sam jak obsypka, żeby nie powodować sytuacji w której woda z otoczenia znajduje ujście np w obsypce z pospółki (na chwilę obecną nie mam w planach wykonania drenów). Oczywiście woda opadowa z dachu będzie odprowadzana rynnami do kanalizacji deszczowej.

    Osobiście od poczatku jestem zdania, że wzruszona glina słabo będzie się zagęszczać i nie osiągnie takiego zagęszczenia jak przy pospółce. Wybrałbym ziemię z pomiędzy fundamentów do gruntu rodzimego i użył pospółki pod chudziaka (miąższość warstwy koło 1m). Przemawia do mnie opinia Geotechników (co do użycia tego samego gruntu do obsypki). Chciałbym poznać Wasze zdanie i opinie.

    Wspomnę jeszcze, że chce się przyłożyć do fundamentów i zrobić je porządnie tak, aby nie wracać do tematu za kilka lat jak mi podłoga zacznie osiadać.
    Ostatnio edytowane przez 7oorum ; 05-05-2015 o 08:51

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Przychyliłbym się jednak do opinii "Geotechników", oczywiście nie metr na raz nasypać tylko tak na 4 razy po 30 cm i zagęszczać

    Kierownika budowy co chce metr nasypać gliny - spuścić z wodą w kiblu

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Nie bardzo zrozumiałem gdzie chcesz tą glinę nasypać - jeśli w "środku domu", w obrębie fundamentów pod podłogą to nie zasypuj gliną tylko piaskiem.
    Jeśli chcesz obsypać fundament za zewnątrz budynku to proszę bardzo.

  4. #4

    Domyślnie

    No to odpowiem jak koniec końców zrobilem:
    Glinę z wewnątrz fundamentów wybrałem do gruntu rodzimego, i zasypałem warstwami piasku po 25 cm (zagęszczając nasypaną warstwę ubijarką płytowa 150tką), aż do żądanej rzędnej wysokościowej (miąższość warstwy piasku ok 1m). Wybraną glinę obrzuciłem wcześniej zaizolowaną ścianę fundamentową (2x dysperbit + eps 120, 10cm + folia kubełkowa).

    Co do zasypki fundamentów jestem spokojny. Badania sondą dynamiczną dały wynik wskaźnika zagęszczenia na poziomie 0.95+. Grunt, że podłoga mi się nie zapadnie. Mam też nadzieję, że izolacja ze spokojem poradzi sobie z ew wilgocią zbierającą się dookoła budynku. Pożyjemy, zobaczymy Dzięki za opinie!

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    No i gra muzyka.
    Prostuję tylko jeden niuans:
    glina o której mówisz pewnie nie była gruntem nasypowym a więc ona była również gruntem rodzimym.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony