dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Question Folie grzewcze

    Witam,

    Wpadłem niedawno na opcje ogrzewania foliami grzewczymi. Mniej popularne, lecz ponoć bardzo wydajne i oszczędne. Są opcje ogrzewania pod posadzki, podłogowego lub sufitowego. Co sądzicie oraz które wybrać i czy jest sens?

  2. #2

    Domyślnie

    na czym ma polegać oszczędność?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  3. #3

    Domyślnie

    Z tego co słyszałem folia grzewcza jest produkowana z zastosowaniem nanotechnologii. 98% sprawności cieplnej folii grzewczej pozwala uzyskać bardzo wysoki parametr efektywności. Można ją kłaść na trzy sposoby: pod posadzki, pod panele/drewno, na sufity. W odróżnieniu od tego jaki rodzaj folii się wybiera koszt instalacji i ogrzewania się różni jednak koniec końców jest dużo tańszy niż. Oszczędność ma polegać, po pierwsze na mniejszym koszcie instalacji (np. dla domu 120m2 i zapotrzebowaniu na energię 70kWh/m2 koszt instalacji wynosi do 15 tyś PLN. a do takiego samego domu koszt zamontowania ogrzewania gazem ziemnym to ponad 20 tyś PLN.) Po drugie na braku kosztów serwisowania w odróżnieniu do każdego innego typu ogrzewania i po trzecie na możliwości połączenia ogrzewania foliami grzewczymi z instalacją fotowoltaiczną, która prowadzi do darmowego ogrzewania w perspektywie kilku-kilkunastu lat.

  4. #4

    Domyślnie

    bardzo wysoki koszt instalacji w stosunku np. do kabli grzewczych czy wodnej podłogówki z grzałką. za to sprawność kabli to pewnie 100%. kiepska reklama.

    EDIT: a pod fotowoltaikę bardziej nadaje się klimatyzator lub pompa ciepła. nie potrzebują tak wielkich mocy
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    A ja zaraz użyję impusatora kinetycznego ... działanie impusatora kinetycznego polega na przekazaniu energii kinetycznej do kości czaszki oraz
    wytworzenie ciśnienia, które spowoduje uwolnienie monotlelenku di wodoru z pod kopuły.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    bardzo wysoki koszt instalacji w stosunku np. do kabli grzewczych czy wodnej podłogówki z grzałką. za to sprawność kabli to pewnie 100%. kiepska reklama.
    Reklama!? Pytam o wasze dobre opinie, oprócz tego co uslyszalem i przeczytałem w katalogu, który dostałem. Miło widzieć tylko pomocnych twarzy rzucających się do podpowiedzi.

  7. #7

    Domyślnie

    to masz odpowiedzi - nie warto inwestować w folie grzewcze

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kyle Zobacz post
    Reklama!? Pytam o wasze dobre opinie, oprócz tego co uslyszalem i przeczytałem w katalogu, który dostałem. Miło widzieć tylko pomocnych twarzy rzucających się do podpowiedzi.
    Krótko. Grzanie w taryfie G11 a 58 - 65 gr/kWh. Podaj proszę, od czego może być taniej. Starczy na opinie?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Zwykły lub nie zwykły drut oporowy w postaci kabli grzejnych, nie potrzeba zmieniać, kozy na kozę.
    Tylko z powodu tego że jedna koza jest biała, druga czarna. Nadal jest kozą.
    A cena tego rozwiązania, zabija, niczym zabicie wieka trumny krokwiakiem.

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    __Missju__

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Zwykły lub nie zwykły drut oporowy w postaci kabli grzejnych, nie potrzeba zmieniać, kozy na kozę.
    Tylko z powodu tego że jedna koza jest biała, druga czarna. Nadal jest kozą.
    A cena tego rozwiązania, zabija, niczym zabicie wieka trumny krokwiakiem.
    Minęły już ponad dwa lata od poprzednich odpowiedzi. Może teraz ktoś da odpowiedź popartą jakimkolwiek doświadczeniem, ponieważ poprzednie były żenujące "nie bo nie".
    Czy połączenie fotowoltaiki i takich mat np. tutaj http://redsnake.pl/folie-grzewcze/ (nic nie reklamuję, tylko pytam, bo jestem na etapie wyboru ogrzewania) rzeczywiście nie ma uzasadnienia ekonomicznego?? Czy nadwyżka energii wrzucona do sieci nie wystarczy do ogrzania w sezonie grzewczym??

    Montaż tego typu systemu nie będzie droższy od pompy ciepła i instalacji wodnej...
    Ostatnio edytowane przez __Missju__ ; 06-01-2018 o 22:06 Powód: rozszerzenie opisu

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał __Missju__ Zobacz post
    Montaż tego typu systemu nie będzie droższy od pompy ciepła i instalacji wodnej...
    Za to jest 2-3x droższy, od zwykłych kabli grzejnych. A gdzie zaleta tyle warta?

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    Niekoniecznie droższy. Dobre kable, jakosciowo i z podobna gwarancja na 25 lat kosztuja tyle samo co folia grzewcza. I nie Red Snake ale Heat Plus, bo to jest producent a nie dystrybutor, jak RS. Na dom 150 m folie zaleznie od miejsca umieszczenia to kwota od 8 do 11 tys zł

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszek57 Zobacz post
    Dobre kable, jakosciowo i z podobna gwarancja na 25 lat kosztuja tyle samo co folia grzewcza. I nie Red Snake ale Heat Plus, bo to jest producent a nie dystrybutor, jak RS. Na dom 150 m folie zaleznie od miejsca umieszczenia to kwota od 8 do 11 tys zł
    Heat Plus Polska - Autoryzowany dystrybutor marki Heat Plus koncernu SEGGI CENTURY CO LTD na terenie całej Polski.

    Jakie konkretnie ceny mają? Ja za 115m2 w kablach Elektra zapłaciłbym 3464zł netto (gdybym brał sam materiał) i niewiele drożej za Devi (ceny z https://www.ogrzewanie-elektryczne.pl/). Za ułożenie z materiałem, i pomiarami powykonawczymi zapłaciłem 5900zł brutto.

    Mają jeszcze jedną wadę - 220W/m2 albo 400W/m2 to kosmos na dzisiejsze standardy. W moim domku by to oznaczało, że musiałbym mieć do samej podłogówki ponad 25kW mocy umownej.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    El-Tom

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Nowa Sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    17

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Heat Plus Polska - Autoryzowany dystrybutor marki Heat Plus koncernu SEGGI CENTURY CO LTD na terenie całej Polski.

    Jakie konkretnie ceny mają? Ja za 115m2 w kablach Elektra zapłaciłbym 3464zł netto (gdybym brał sam materiał) i niewiele drożej za Devi (ceny z https://www.ogrzewanie-elektryczne.pl/). Za ułożenie z materiałem, i pomiarami powykonawczymi zapłaciłem 5900zł brutto.

    Mają jeszcze jedną wadę - 220W/m2 albo 400W/m2 to kosmos na dzisiejsze standardy. W moim domku by to oznaczało, że musiałbym mieć do samej podłogówki ponad 25kW mocy umownej.
    Mamy nadzieję, że są Państwo zadowoleni z wyboru elektrycznego ogrzewania podłogowego kablami grzewczymi.

    Istniejemy w branży instalacyjnej od 1997 r. i od początku naszą domeną jest elektryczne ogrzewanie podłogowe przy wykorzystaniu kabli / mat producentów DEVI / ELEKTRA. W razie wątpliwości przy wyborze systemu zapraszamy forumowiczów muratordom do bezpośredniego kontaktu z naszą firmą - nasi doradcy podpowiedzą na co zwrócić uwagę po wstępnej rozmowie - Kontakt Ogrzewanie-Elektryczne.pl

    Gdyby ktoś zastanawiał się nad kosztem zakupu z opcjonalnym montażem elektrycznego ogrzewania podłogowego i chciał uzyskać niezobowiązującą ofertę to zapraszamy do naszego formularza - Bezpłatna wycena ogrzewania podłogowego . Nasz dział projektowy zapewnia bezpłatne wyceny elektrycznego ogrzewania podłogowego na podstawie wstępnego formularza i następnego kontaktu bezpośredniego z klientem, aby przedstawić wycenę systemu ogrzewania podłogowego z montażem lub bez.
    Ostatnio edytowane przez El-Tom ; 26-08-2020 o 07:57
    Ogrzewanie domu - Sklep z szybką wysyłką
    Jesteśmy wieloletnią firmą, która rozpoczynała sprzedaż internetową w kraju jako jedna z pierwszych.
    Wybierz sklep Ogrzewanie-Elektryczne.pl i postaw na wysoką jakość obsługi specjalistów oraz wysyłką oryginalnego towaru.

  15. #15

    Domyślnie

    No i dostałem odpowiedź. ELTOM proponuje mi 14,8 kW do domu w którym max potrzebna moc grzewcza przy -18 st wynosi 3 kW, a przeciętna w sezonie grzewczym to 1,4 kW. Dziękuje, już wiem wszystko.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    No i dostałem odpowiedź. ELTOM proponuje mi 14,8 kW do domu w którym max potrzebna moc grzewcza przy -18 st wynosi 3 kW, a przeciętna w sezonie grzewczym to 1,4 kW. Dziękuje, już wiem wszystko.
    Trochę dziwne. Mnie przy OZC dla -18 3,3kW zaproponowali kiedyś kable ok 9kW na 106m2 .

  17. #17

    Domyślnie

    No ja planuję max 6-7kW, kable 10W/m a nie 18

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    El-Tom

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Nowa Sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Trochę dziwne. Mnie przy OZC dla -18 3,3kW zaproponowali kiedyś kable ok 9kW na 106m2 .
    3kW na dom o powierzchni 179m2 to zdecydowanie za mało. Moc systemu dobieramy opierając się na wieloletnim doświadczeniu, sami użytkujemy energooszczędne obiekty ogrzewane takim systemem. Zastosowanie mniejszej mocy wiąże się z koniecznością zmiany typu kabli deviflex z 18W/m na 10W/m lub 6W/m, których cena za każdy wat mocy jest znacznie wyższa i nie przekłada się na znaczne oszczędności na etapie inwestycji, a znacznie obniża komfort użytkowy. W projekcie budynku są podane maksymalne straty ciepła, a nie maksymalna moc systemu grzewczego. Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się bardzo dużą bezwładnością cieplną i odpowiedni nadmiar mocy zapewnia dość szybką reakcję systemu na potrzebę podniesienia temperatury. Proszę policzyć - ciepło właściwe wylewki betonowej szacunkowo wynosi około 2,7MJ/m3*K, przy powierzchni domu o którym mowa, tj. 179m2 i grubości wylewki 6cm, objętość betonu w wylewce wynosi około 10,7m3, z czego wynika że podniesienie temperatury samej wylewki o 1 stopień C wymaga około 29MJ, tj. 8kWh energii. Przy mocy systemu 6kW (nadmiar 3kW do strat ciepła do otoczenia) samo podniesienie temperatury wylewki betonowej (z pominięciem warstwy kleju i płytek) o 1 stopień C będzie trwało prawie 3 godziny, a przy mocy 15kW (nadmiar 12kW do strat ciepła), ten czas skróci się do około 40 minut, a w rzeczywistości ten czas jest znacznie dłuższy ponieważ ściany i meble podczas nagrzewania odbierają dużą ilość energii cieplnej. Zaproponowana moc nie jest przeszacowana a uwzględnia praktyczne doświadczenie na temat elektrycznego ogrzewania podłogowego, aby zapewnić oszczędności oraz komfort użytkowy. Więcej informacji na ten temat dostali Państwo na adres mailowy.
    Ogrzewanie domu - Sklep z szybką wysyłką
    Jesteśmy wieloletnią firmą, która rozpoczynała sprzedaż internetową w kraju jako jedna z pierwszych.
    Wybierz sklep Ogrzewanie-Elektryczne.pl i postaw na wysoką jakość obsługi specjalistów oraz wysyłką oryginalnego towaru.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    El-Tom

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Nowa Sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Chodzenie po polu EM Ci nie przeszkadza?
    Jest to niestety rozpowszechniony mit w naszym kraju

    W Unii Europejskiej, jak również w Polsce, dopuszczalne wartości indukcji magnetycznej w obiektach mieszkalnych określone są (dla częstotliwości 50 Hz) na poziomie do 100 µT (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 17 czerwca 1998 roku; Dz. Ustaw Nr 79, 1998, poz. 513, str. 296).

    DEVI/Danfoss od dziesięcioleci stosuje ekranowane kable grzejne oraz dodatkowo zaleca w budownictwie jednorodzinnym stosowania jednostronnie zasilanych kabli grzejnych. Dwie równoległe żyły grzejne same w sobie znoszą indukcję magnetyczną- nie ma możliwości powstania cewki magnetycznej.

    Z załączonej poniżej tabelki wynika, że w przypadku jednostronnie zasilanych, dwużyłowych kabli grzejnych DEVI z naszej oferty - indukcja magnetyczna jest praktycznie pomijalna.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	14508_z2.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	57,9 KB
ID:	447921

    Nasz artykuł ekspercki na obud.pl:

    https://www.obud.pl/art,14508,czy-el...a,d_instalacje
    Ostatnio edytowane przez El-Tom ; 08-09-2020 o 09:46
    Ogrzewanie domu - Sklep z szybką wysyłką
    Jesteśmy wieloletnią firmą, która rozpoczynała sprzedaż internetową w kraju jako jedna z pierwszych.
    Wybierz sklep Ogrzewanie-Elektryczne.pl i postaw na wysoką jakość obsługi specjalistów oraz wysyłką oryginalnego towaru.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał El-Tom Zobacz post
    3kW na dom o powierzchni 179m2 to zdecydowanie za mało. Moc systemu dobieramy opierając się na wieloletnim doświadczeniu, sami użytkujemy energooszczędne obiekty ogrzewane takim systemem.
    Współcześnie budowane domy opierają się wieloletniemu doświadczeniu. WT wymuszają inne budowanie. Od wyliczenia obciążenia są audytorzy. Dobierając moc kabli, aby grzać tylko w taniej strefie można skorzystać ze wzoru z kompendium Devi.

    Można też pójść na skróty, które w przypadku wodnej podłogówki prowadzą do katastrofy, ale dobrze się sprawdzają przy kablach w nowym domu - kable 16-18W/m (zależnie od producenta) co 10cm w łazienkach (albo gęściej, jak mały % zostaje na kable) i co 20 cm w innych pomieszczeniach. I tak będzie duży zapas - ale mniejsza moc to niewielkie oszczędności albo i wyższe koszty (no, poza łazienkami) a zużycia energii to nie zmieni.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-09-2020 o 10:47

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony