dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 37 z 37
  1. #21

    Domyślnie

    Odgrzebię ten temat, bo stoję przed dylematem, no właśnie 3 czy 4 pustaki na ściankę kolankową? Oglądałem realizację projektów do którego już sie przymierzyłem no i co widzę?

    Przy 3 pustakach dom ma ładny wygląd z zewnątrz, okap jest nisko nad oknem na parterze, widać proporcje dach-elewacja
    Przy 4 pustakach widać już zaburzone proporcje, niby to 24 cm wysokości, ale ... już to nie to, okno kuchenne zostaje takie osamotnione, widać połać elewacji nad oknem, to już nie to.

    Co zyskujemy? Tylko przestrzeń i to taką pod którą zazwyczaj nie chodzimy, bo pod skosami z reguły stoi biurko lub łóżko.

    Mam ogromny dylemat, bo architek ciągle namawia mnie na 4 pustaki, że to wygoda, ale o jakiej wygodzie mówimy na poddaszu jeśli przebywa się tam tylko wieczorami i nocą? Zresztą skos to dalej skos, co za róznica czy 24 wyżej od podłogi. Po trzecie okna dachowe myje sie przy podwyższonej ściance tylko z drabiny a pooglądać można jedynie niebo (sluzy jako świetlik).

    Oczywisce dom domu nierówny, akurat w przypadku mojego projektu widać różnice, nieznaczną ale jednak.

    3 pustaki
    https://agadam26.mojabudowa.pl/pliki...r_agadam26.jpg
    4 pustaki
    https://mojabudowa.pl/pliki/lisandra...bdef17043b.jpg

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Co zyskujemy? Tylko przestrzeń i to taką pod którą zazwyczaj nie chodzimy, bo pod skosami z reguły stoi biurko lub łóżko.

    Mam ogromny dylemat, bo architek ciągle namawia mnie na 4 pustaki, że to wygoda, ale o jakiej wygodzie mówimy na poddaszu jeśli przebywa się tam tylko wieczorami i nocą? Zresztą skos to dalej skos, co za róznica czy 24 wyżej od podłogi. Po trzecie okna dachowe myje sie przy podwyższonej ściance tylko z drabiny a pooglądać można jedynie niebo (sluzy jako świetlik).
    Każdy wybór można jakoś uzasadnić. Wskazujesz na walory estetyczne. Co z funkcjonalnymi?
    Może to kwestia wzrostu, ale nie zgodziłem się na ścianę kolankową 110 cm z tej przyczyny, że pokoje są nieustawne i traci się dużą część pomieszczeń. Miało być 160 cm, a ostatecznie wyszło 180 cm.

    Sugeruję zastanowić się do czego i jak będziesz korzystał z pomieszczeń na górze. Weź pod uwagę wykonanie ocieplenia dachu i ewentualnej zabudowy KG (traci się przestrzeń). Zaplanuj też ułożenie mebli. Jeśli nie potrzebujesz dużo miejsca - ok, lecz jeśli chcesz podejść do ściany, to sugeruję dać nie mniej niż 5 bloczków.

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Oczywisce dom domu nierówny, akurat w przypadku mojego projektu widać różnice, nieznaczną ale jednak.

    3 pustaki
    https://agadam26.mojabudowa.pl/pliki...r_agadam26.jpg
    4 pustaki
    https://mojabudowa.pl/pliki/lisandra...bdef17043b.jpg
    Szczerze, to ciężko mi wyłapać różnicę między tymi zdjęciami.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  3. #23

    Domyślnie

    dzięki za odpowiedź!

    5 bloczków to bym się naprawdę nie odwazył bo akurat przy tym domu to by juz totalnie zaburzyło proporcje dach elewacja. 180 cm ścianka kolankowa u Ciebie jest? Razem z murłatą i wieńcem? Pokaż zdjęcia domu. Pomieszczenia na górze odpoczynek, sen, wieczór. Wg projektu pod skosami w jednym pokoju biurko i łózko pojedyczne szczytem do skosow , w drugim łóżko podwojne szczytem do skosów, a w trzecim łóżko równolegle do skosów wiec nikt pod ściane juz chodzić raczej nie będzie stąd pytanie : po co więc podnosić (pójdą cegły i dodatkowe m2 na docieplenie), a i nad garazem jest pomieszczenie dość spore, ale nie wiem co tam bedzie.

    Akurat w tych dwoch domkach co dałem zdjęcia róznice ciezko wyłapac, ale jest, no bo to tylko 24 cm a w przypadku 4 pustaków moze ktos delikatnie jeszcze się opuścił na krokwiach, ale widać ewidentnie chociazby po okapie nad wejsciem, że jest wyzej.
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 20-06-2022 o 14:50

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie


    Licz jakiej wys. meble tam postawisz. Dużo osób stawia łóżko - to warto by wezgłowie tam się zmieściło; komoda - 80-120 cm etc.

  5. #25

    Domyślnie

    Zupełnie nie mój klimat jeśli chodzi o dom, który pokazałeś. Z taką ścianka nie wiem czy nie pokusił bym się o pełne piętro i dach kopertowy.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    To może trzeba wybrać projekt, który już od początku zakłada 4 bloczki i ma dostosowaną do tego architekturę zamiast dokładać bloczek do istniejącego, który psuje wizję projektanta?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Co zyskujemy? Tylko przestrzeń i to taką pod którą zazwyczaj nie chodzimy, bo pod skosami z reguły stoi biurko lub łóżko.
    Przestrzeń zyskujesz wszędzie, bo wszędzie masz o tyle wyżej (przy dachu o tym samym kącie). Więc podniesienie ma sporą wartość użytkową. Estetyka - kwestia gustu. Nie ocenisz jej jednak na podstawie jednego zdjęcia. Przydałby się model 3d i pooglądanie z różnych stron. Można też pobawić się wielkością okapu czy kątem dachu żeby ładniej wyglądało a nawet kolory mogą wizualnie zrobić różnicę.

    A co do samego projektu - jak Ci się podoba wizualnie, to fajnie. Ale co z użytecznością i ekonomią? Masz garaż w bryle... Będzie ogrzewany? Chyba nie do 21* i nad nim będzie wiecznie niedogrzany pokoik? Czy to będzie stryszek który pozbawi pomieszczenie w głównej części okna w ścianie szczytowej i będą tam same okna połaciowe? Dobrze przemyślałeś wybór domu z poddaszem użytkowym przy tak małym (na oko oczywiście) domku? Ani to komfortowe, ani tanie w porównaniu do parterówki.

  8. #28

    Domyślnie

    Cóż, Kaizen. Nie chciałbyś wiedzieć ile nocy nie przespałem myśląc no właśnie parter czy poddasze, skłaniając się ku temu pierwszemu. Mam rodzinę 2+2 i sytuację rodzinną taką, że może za parę lat będe musiał zaopiekować się mamą. Pytanie gdzie nas wszystkich wcisnę w parter, gdy ogrzewanie jakie wybrałem to na paliwo stałe jako kocioł zgazowujący drewno (mam swoje połacie lasu).
    Czy garaż bedzie grzany? nie wiem, pewnie tak z uwagi na ten pokój nad nim. Pokój nad garażem ma mieć dwa okna szczytowe.

    Projektant trochę poszerzył mi domek względem projektu gotowego i z pomieszczeń mieszkalnych na dole mam 69m2 + poddasze razem z pomieszczeniem nad garażem 86m2 (po podłogach 105m2).

    Nie mam też niewiadomo jakiej działki by stawiać parter i obok gdzieś budynek garaż/wiata a nie ukrywam trochę majsterkuje i lubię pogrzebać i jest to taki niezbędnik. Garaż w bryle i obok kotłownia to był taki kompromis. No i mam małe dzieci 2 i 4 latka więc rosną. Czy parter by spełnił moje oczekiwania? Tak, ale gdybym miał inną sytuację rodzinną.

    Co do wielkości okapu czy względy kolorystyczne, niby można kombinować, choć z drugiej strony dom ma być ładny już na etapie projektu, nisko osadzony okapem nad oknami a nie wyglądać jak kiosk z zaburzonymi proporcjami, by potem kombinować z kolorami by chociaż miało jakikolwiek wygląd. Dlatego ciągle się zastanawiam gdzie jest przewaga, czy kwestia funkcjonalności czy estetyki zewnętrznej. I warto wziąć pod uwagę, że na poddaszu (juz napisalem wczesniej) bede pod skosami miał łóżka, wiec jaka to różnica czy jest tam w sumie 75 czy 100 przy ścianie? Argumentem projektanta jest jako, że moge bliżej podejść do sciany stojąć wyprostowanym. No jaki to argument, jeśli jednocześnie projektuje mi ustawienie łóżek pod skosami? A okna dachowe mam jedynie w łazience i jednym pokoju, więc nie wiem co się tak uczepił tej ściany, czego tam szukać chyba much Bo przy każdej ściance kolankowej nie powiesze ani obrazu ani półki na ksiązki. Heh...

    Dylematów mam mnóstwo, wiem że parter bez garażu wyszedł by taniej bo właściwie dochodzi drugi poziom...no ale co poradzić.

    Na zdjęciach jest dom z garażem dwustanowiskowym. U mnie będzie na jednostanowisko (garaż szerokość 4 m, brama 3 m)
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 21-06-2022 o 13:14

  9. #29
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kusnana

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-098
    Posty
    1

    Domyślnie

    super temat

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Nie mam też niewiadomo jakiej działki by stawiać parter i obok gdzieś budynek garaż/wiata a nie ukrywam trochę majsterkuje i lubię pogrzebać i jest to taki niezbędnik. Garaż w bryle i obok kotłownia to był taki kompromis. No i mam małe dzieci 2 i 4 latka więc rosną. Czy parter by spełnił moje oczekiwania? Tak, ale gdybym miał inną sytuację rodzinną.
    Mam całkiem podobną - Tu możesz przeczytać mój pierwszy post na FM z założeniami. Tym bardziej, przy starszej osobie schody są złem maksymalnym. Można wygospodarować pokoik na dole - ale to mało komfortowe, gdy chcesz wieczorem pohałasować w salonie.

    Owszem, możesz podejść bliżej do ściany. Ale możesz też postawić wyższą szafę przy ścianie działowej czy szczytowej. 105m2x0,24m=25,2m3 kubatury więcej do wykorzystania. Rozplanowałeś umeblowanie? Pomieścisz się tam z rzeczami?

    Ogrzewanie drewnem jest fajne, kiedy nie musisz tego robić i robisz, kiedy chcesz. Jak musisz palić nawet, jak masz złamaną rękę czy wysoką gorączkę to już fajne nie jest. Aktualnie budowany, mały dom nie zużywa dużo ciepła - więc kosztami energii należy mniej się przejmować niż komfortem. Jak potrzebujesz z 5000kWh rocznie na CO i CWU (zawyżone raczej szacunki - u mnie <4MWh/r) to kupując drewno zapłacisz 863 zł a grzejąc grzałką i kablami i grzałkami za 2 000 zł. Niby jest różnica - ale dochodzi koszt przeglądu kominiarskiego, serwis kotła, naprawy, amortyzacja. Więc urobisz się po pachy za kilkaset złotych rocznie i wydając znacznie więcej na etapie budowy, potrzebujesz sporej kotłowni, komina. Do tego sterowanie ogrzewaniem przy kotle jest dużo mniej precyzyjne - więc różnica w kosztach będzie jeszcze mniejsza. Warto?

    Ostatnio mnie teściowa uszczęśliwiła drewnem - może z 5-6m3 dębu przywiozła. Za samo ścięcie i połupanie zapłaciła 1,5K zł. Własne drewno wychodzi tanio tylko jak cenisz swoją pracę na 0zł/h i sam wszystko zrobisz. Bo cena drewna z dostawą jest całkiem podobna, a nie trzeba się narobić.

    Co do poddasza - już o tym dyskutowaliśmy tutaj i tutaj Nie ma sensu powtarzać. Chociaż nie rozumiem, jakie masz zastrzeżenia do Arosa II. Jakbym teraz budował przy takich założeniach jak miałem (są takie, jak Twoje) - to właśnie ten projekt, tylko z dachem kopertowym.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-06-2022 o 13:29

  11. #31

    Domyślnie

    Nie wiem ile masz dziec i w jakim wiekui, ale gdzie schowasz ich rowery, hulajnogi, mój motocykl no i lato wiosne odpuszczam, ale zimą w największe mrozy auto, wykaszarke, kosiarkę, szpadel. No musisz dostawiać kolejny budynek na działce, który też będzie kosztował i zabierał miejsce np. folii warzywnej (jeśli ktoś uwielbia i świetnie wypoczywa przy uprawie). Popatrz też na to, że syn już np. w liceum przyprowadzi dziewczynę i w parterze nie skoczą juz na prywatę, tylko kręcić się bedzie obok nich i matka z ojcem i może babcia. Patrzę na to też z tej strony. Dodatkowo jestem też jeszcze produktywny w tym wieku, więc nic nie wiadomo czy i 4 pokoje nie będzie za mało.

    Arosa II i Lena Eko to są moje top topów jeśli chodzi o projekt domów parterowych (arosa zmiana na czterospad). Z tym, że kłóci mi się trochę dom i 9m2 pokój, choć obecnie żyję na 57m2 w bloku i jakoś żyję i tu też bym dał radę. Arosa jest też 3 m dłuższy i podobnie szeroki jak dom który zamierzam wybudować, a więc 3x9 , około 30m2 zabudowy dochodzi, za darmo też tego nie postawisz. W poddaszu w mniejszej zabudowie mam i garaz i więcej pokoi. Pewnie drożej, ale coś za coś.

    Co do ogrzewania drewnem znam wszelkie wady, ale nie boję się pracy. A jeśli zdarzy się coś takiego w moim życiu, że nie będę dał rady pociapać drewna, to akurat zapewnienie domu w ciepło to będzie małe zmartwienie. Zresztą są teraz rozłupywarki, nikt nie ciapie już siekierą. A i taka praca potrafi uspokajać w przeciwieństwie do oglądania niektórych programów w tv. Także polecam
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 21-06-2022 o 14:56

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Co do wielkości okapu czy względy kolorystyczne, niby można kombinować, choć z drugiej strony dom ma być ładny już na etapie projektu, nisko osadzony okapem nad oknami a nie wyglądać jak kiosk z zaburzonymi proporcjami, by potem kombinować z kolorami by chociaż miało jakikolwiek wygląd. Dlatego ciągle się zastanawiam gdzie jest przewaga, czy kwestia funkcjonalności czy estetyki zewnętrznej. I warto wziąć pod uwagę, że na poddaszu (juz napisalem wczesniej) bede pod skosami miał łóżka, wiec jaka to różnica czy jest tam w sumie 75 czy 100 przy ścianie? Argumentem projektanta jest jako, że moge bliżej podejść do sciany stojąć wyprostowanym. No jaki to argument, jeśli jednocześnie projektuje mi ustawienie łóżek pod skosami? A okna dachowe mam jedynie w łazience i jednym pokoju, więc nie wiem co się tak uczepił tej ściany, czego tam szukać chyba much Bo przy każdej ściance kolankowej nie powiesze ani obrazu ani półki na ksiązki. Heh...
    Może powinieneś zmienić projektanta, który popatrzy na projekt nie tylko użytkowo ale również zrozumie Twoje poczucie estetyki i zaproponuje odpowiednie rozwiązania architektoniczne.
    Albo po prostu z tego gotowca nie da się nic więcej wycisnąć, bo powstawał dla innych założeń.

    Kocioł zgazowujący to niegłupia rzecz jak ma się własny las. Kaizen wypisał minusy, trzeba też brać pod uwagę, że pracy wymaga nie tylko pozyskanie drewna, ale odnawianie tego zasobu. Ale za to daje odrobinę niezależności i stabilności, gdy ceny latają.
    Żeby to jednak było efektywne źródło ogrzewania niezbędny będzie bufor. To dodatkowe m2 zabrany z powierzchni użytkowej, ale rzadziej trzeba rozpalać a i samo spalanie będzie bardziej ekonomiczne.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  13. #33

    Domyślnie

    Gotowiec miał 3 pustaki, projektant dołożył 4 na koncepcji i tak zostało , dopóki nie zacząłem grzebać w realizacjach typowego projektu, gdzie zdarzały się i domy z 3 pustakami na ściance jak i 4 , z korzyścią dla wyglądu domu z trzema pustakami (dom bardziej osadzony, ładniejszy wygląd ogółem).

    Zresztą jeżdząc ostatnio po osiedlach ogladam domki i 90% domów z poddaszem ma podniesioną sciankę conajmniej o pustak, jak o dwa to dom juz gubi proporcje i nawet poziome pasy w innym kolorze niz elewacja nie pomagają. Dom w środku może jest przestronny, ale wygląd no cóż co kto lubi.

    Tak projektant mówi, że moze zmienic, ale żeby nie zmieniać bo wszyscy tak mają. Mam parę dni do namysłu i podejmę decyzje. Zobaczymy, niemniej dzięki za podpowiedzi.

    Co do kotła tak będzie bufor bez tego nawet bym nie ruszał tej opcji dokładania co reklamy na polsacie drewna do kotła. A kotłownia i tak będzie czy tam będzie już stał ten bufor czy nie to wielkiej różnicy nie ma. Kotłownia w budynku garażu od strony tyłu domu. Gdyby nie swoje drewno też bym nie spojrzał na kotły zgazowujące, wcale nie są tanie jak się wydaje. Ratuje tylko to, że jak za parę lat gdyby zdarzyło się, ze energia stanie się dobrem luksusowym to siedzę i nie przykręcam kurka z termostatem. No chyba, że ktoś wpadnie na super ekologiczny pomysł zakaz paliw stałych w domach.
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 21-06-2022 o 15:11

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Fajnie mieć *pewne* źródło energii. To fajny pomysl. Zrobiłbym jednak tak, by możliwy był bezproblemowy montaż PC, jak kiedyś zakażą palić drewnem. W tym celu zrobiłbym niskotemperaturową instalację wszędzie - np. podłogówka.

  15. #35

    Domyślnie

    Tak, tak planuję cała podłogówka. Jeśli się okaże w przyszłości, że będą liczniki na prąd ze zdalnym odczytem i zmienna cena energii to może się okazać ze w słoneczny lub wietrzny dzień będzie można kociołkiem elektrycznym nabić bufor, bo cena prądu będzie oscylować wokół zera. Tak jak to ma miejsce na zachodzie, wtedy można planować. Póki co nie w Polsce, może przed 2030 coś w tym kierunku się ruszy.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    No musisz dostawiać kolejny budynek na działce, który też będzie kosztował i zabierał miejsce
    Kilkakrotnie taniej wyjdzie niż garaż w bryle tej samej wielkości. Może być doklejony do domu. Oszczedzisz też co roku na ogrzewaniu.

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Arosa II i Lena Eko to są moje top topów jeśli chodzi o projekt domów parterowych (arosa zmiana na czterospad). Z tym, że kłóci mi się trochę dom i 9m2 pokój, choć obecnie żyję na 57m2 w bloku i jakoś żyję i tu też bym dał radę. Arosa jest też 3 m dłuższy i podobnie szeroki jak dom który zamierzam wybudować, a więc 3x9 , około 30m2 zabudowy dochodzi, za darmo też tego nie postawisz. W poddaszu w mniejszej zabudowie mam i garaz i więcej pokoi.
    Te 30m2 "kosztują" 6mbx3m=18m ściany zewnętrznej + 6mb fundamentu + troche dachu (choć przy nieużytkowym moze być tańsza więźba i mniejszy kąt i odchodzą okna polaciowe, wiec dch nie musi być wiekszy a jezeli nawet to niewiele i może kosztować tyle samo a nawet być tańszy). Za to oszczędzasz 36mbx0,75m=27m2 sciany kolankowej zewnetrznej + wieniec . Ocieplenie połaci to kolejne koszty - ocieplenie stropu to z 1/4 kosztów by uzyskac te same straty (powierzchnia dachu jest znacznie większa, ma więcej mostków, roboty i akcesoriów też więcej).

    Pokoje - de gustibus. Jak dla mnie sypialnie/gabinet mogą być małe. Za to zależalo mi na przestrzeni w strefie dziennej. Jakiej wielkosci planujesz salon? Jaki pokoik na parterze dla zniedołężniałej staruszki wydzielisz? Większy niż 9m2?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-06-2022 o 20:24

  17. #37

    Domyślnie

    Salon z jadalnią 29.95m2, pokój na dole 13.25m2
    https://ibb.co/jwQhQYk
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 21-06-2022 o 22:02

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony