dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 10
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 192
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Włodek W.
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Skąd
    warszawa była
    Dzielnica
    zachodnie
    Posty
    1.929

    Domyślnie

    A jak nie zrobić skrętki w puszkach .U mnie są wszyskie tak zrobione co mam zrobić ? Tyle kostek nie weszło by do puszki , oświetenie .,,Pan'" elektryk Przygoda Andrzej i syn skarcił mnie na 6000zł( bez materiału ) i nie skończył pracy 7 razy umawiał się na zakończenie Ityle go widziałem ,,Znajomy " Boże chroń nas inwestorów przed takimi ,,fachowcami"
    Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło..

  2. #22

    Domyślnie

    Witam !!!

    Teraz ja bym zalutował te skręcane połączenia i kropka.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    A mnie nadal nurtuje definicja punktu.
    Mój elektryk jako punkt liczy sobie np. każde podłączenie kabla do rozdzielni głównej (tej z bezpiecznikami). Czyli obok ceny samej rozdzielni głównej (1300) zł policzył sobie tam za 24 punkty. Co Wy na to?

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Włodek W.
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Skąd
    warszawa była
    Dzielnica
    zachodnie
    Posty
    1.929

    Domyślnie

    abromba Za rozdzielnię ,policzyli ok12zł za punkt (140pól) za ,,karę" że musieli dochodzić całą instalację . . od początku Wydaje mi śię że ,chyba ciut przydrogo .Należy umawiać zapłatę przed pracą . Wychodzi taniej
    Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło..

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Włodek, czy mógłbyś to jakoś przystępniej dla laika napisać, bo nie za bardzo rozumiem

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Włodek W.
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Skąd
    warszawa była
    Dzielnica
    zachodnie
    Posty
    1.929

    Domyślnie

    Czy już zapłaciłeś za instalację elektr.? . Jeżeli tak, to lepiej zapomnij o temacie , będziesz spokojnie spał . ja tak zrobiłem .
    Jeżeli jesteś przed . to musisz nie dać się nabić w butelkę. tak ja przez ,,pana "Przygodę A. i syn Piotr elektryka ,.miałem prawdziwą ''przygodę" z elektrykiem .Cały miesiąc wstrzymał mi budowę kasę dostał z góry ,,znajomy" (był w potrzebie ) : Pozdrawiam
    Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło..

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek Rz
    Witam !!!!

    Do kolegi MIRKA K - jeśli twierdzisz że połączenie na skrętkę jest najpewniejszym połączeniem przewodów elektrycznych to" gratuluje".
    Nie ma nic gorszego od skręcenia dwóch przewodów i "już " .Po kilku latach zacznie tam iskrzeć i ........instalacja gotowa . 100x lepszym rozwiązaniem jest kostka nie mówiąc o faktycznym skręceniu przewodów a potem zalutowaniu połączenia .

    pozdr D.RZ
    To ja też poproszę o gratulacje, bo twierdzę wszem i wobec, że połączenie na skrętkę jest bardzo dobre, jeśli oczywiście solidnie skręcisz. No bo jaka inna metoda zapewni ci styk dwóch przewodów (lub więcej) na długości 2-3cm. Jest to metoda od 97 do 99 razy lepsza od kostki.

    Punkt liczy się z reguły tak - każde gniazdo to punkt (obwody ogólne)
    Każdy włącznik + wypust oświetleniowy to punkt, za każdy dodatkowy wypust płaci sie z reguły jak za punkt, czyli 2 wyłączniki + 1 żarówka to 2 punkty, 2 wył + 2 żarówki to 3 punkty.
    Obwody bezpośrednie - jeśli nie jest ich b. dużo i b. długich to z reguły liczone za punkt, czasem liczone z metra.
    Rozdzielnice liczy się różnie, często zależnie od wyposażenia, no i oczywiście wielkości, niektóre obsadzone, niektóre elektryk musi sam wytynkować i obsadzić.
    Pozdrawiam
    KrzysiekSw

  8. #28

    Domyślnie

    Zgadza się dobra skrętka jest OK. Był taki czas, że połączenia owijane były stosowane w elektronice zamiast lutowania (większe komputery, centrale telefoniczne, automatyka). Potem te pajęczyny kablowe zostały zastąpione przez całe płyty z elektroniką i temat nieco zdechł, ale tak było: tam gdzie było dużo połączeń prawodami, stosowano masowo "owijki" (wire wrap). Zalety to szybki montaż (specjalne elektryczne lub pneumatyczne owijaczki bardzo to przyspieszają), pewne połączenia.
    Co nie zmienia faktu, że połączenia energetyczne skręcane są obecnie uważne za nieprawidłowe.
    Co do punktów, firma, która mnie robiła, liczy to jeszcze inaczej. W przypadku światła - punkt to lampa. Czyli żarówka + wyłącznik = 1 punkt.
    Żarówka + 2 wyłączniki schodowe = 1 punkt. Nie sprzeczałem się.
    Jaka piękna katastrofa ...

  9. #29

    Domyślnie punkt punktowi nierówny :)

    Mnie elektryk zaśpiewał 50 zł za punkt. Gdy powiedziałem, że inni płacą 35-40 to zaczął się tłumaczyć, że tamci liczą każdą puszkę (wyłącznik, itd.) oddzielnie. I chyba w tym tkwi czasem różnica w cenach...
    Kto płacił 35 zł za punkt liczony jako wyłącznik + oświetlenie niech się odezwie...
    Ile płacić za samą robociznę? Czy 25 zł to nie jest zbyt drogo?
    Mówię o cenach warszawskich.

  10. #30

    Domyślnie

    Ja tak płaciłem. Nawet odrobinę taniej.
    Jaka piękna katastrofa ...

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nurni
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.863
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    281

    Domyślnie

    Rozliczenie z wczoraj - 25 zł za punkt (każdy)

    Pozdrawiam
    Mój DOM na mojej ZIEMI.
    Dziennik
    Komentarze

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Ja też za włącznik + oświetlenie - robocizna i materiał 35 zł. Nawet w salonie, gdzie mam ze 12 m. odległości.

    Z tym,że tę centralkę (rozdzielnię) nieszczęsną policzył mi jako 24 punkty...

  13. #33

    Domyślnie

    witam
    Od dłuższego czasu obserwuję ten temat i tak nasuwa się mi jedno pytanie .
    Dlaczego nikt z forumowiczów nie wspomina że nie ma puszek na ścianie
    .A może wszyscy mają bo mój kolega który znalazł tanich elektryków ma ich bardzo dużo co w efekcie daje bardzo dużą ilość punktów .czy 35 pusz to nie lekka przesada jak na domek jednorodzinny .czy jeśliby nie było ani jednej puszki co w efekcie daje mniejszą liczbę punktów przewód w peszlu to czy cena 45 zł za punkt z materiałem to dużo ?
    Polecam swoje usługi
    małopolska ale nie tylko
    604192084

  14. #34

    Domyślnie

    Szanowni Państwo punkt to punkt czyli puszka pod włącznik,kontakt lub zakończenie kablowe, natomiast puszka w której się łączy przewody nie jest punktem. koszt jednego punktu jest 45zł wraz z materiałem tzn z przewodem 3x2.5 i 3x1,5 przy załorzeniu iż jest to dom jednorodzinny to nie powinno wyjść więcej niż ok 200mb przewodu 3x2,5 i 100mb 3x1,5 do tego dochodzi skrzynka czyli osadzenie skrzynki + jej uzbrojenie to ok 200zł - bez bezpieczników, i tablicy. Jeśli rozważacie co bardziej warto czy samemu kupować a elektrykowi tylko płacić za prace to odradzam bo np przewód przyłączeniowy np 5x10mm dla klienta indywidualnego kosztuje ok 24zł a elektryk który współpracuje z konkretnym dostawcą kupuje go po 14zł bezpieczniki kosztują w detalu ok 18zł a elektryk kupi je z 20% rabatem, poza tym do instalacji elektrycznej trzeba doliczyć też inne paterjały jak kołki, uchwyty i inne j np podkuwania a w wartości 45 zł jest to wszystko ujęte.
    Z racji wykonywanego zawodu sam poprawiałem instalacje po tzw tanich elektrykach co zamiast przewodu do łazienki 3x2,5 był położony 3x0,75 i klient skarżył się że mu światło przygasa.
    Poza tym cena miedzi strasznie skoczyła w góre i dlatego jak jeszcze rok temu instalacje robiło się coś koło 37-40zł za punkt tak teraz 45zł to cena minimalna.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Włodek W.
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Skąd
    warszawa była
    Dzielnica
    zachodnie
    Posty
    1.929

    Domyślnie

    keler napisał Cena miedzi strasznie skoczyła. tak ale w maju ,teraz przewód 3x1,5 jest w tej samej cenie gdy wat był 7%tzn. 1,2 w castoramie 400\750V.czyli norma .Punkt powinien byc tanszy?
    Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło..

  16. #36

    Domyślnie

    Ale ceny na robocizne od maja też wzrosły bo ceny żywności poszły w góre.

  17. #37
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ziigii

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    7

    Domyślnie

    Od maja ? w ciągu 1,5 roku ceny przewodów poszły o prawie 100% w górę w tedy były około 70 zł./100m.to teraz 130-140 zł./100m. /3x1,5mm.2/ nie spotkałem się jeszcze z tym aby przewody potaniały chyba że jakaś promocja w dużych supermarketach budowlanych ale kto ma czas obskakiwać markety w poszukiwaniu promocii.

  18. #38

    Domyślnie

    To ja chyba znalazłem elektryka jak za darmo :) 15pln bez materiału lub 25 zł z materiałem za punkt odbioru (gniazdko lub wyłącznik i żarówka)
    Dodam że elektryk zna się na robocie i dlatego będzie u mnie robił instalację. Acha 20km od W-wy

  19. #39

    Domyślnie

    i wszystko na dwóch obwodach zabezpieczających i przewodem 2x0,75 skrętka i bez różnicówki i przepięciówki.

  20. #40

    Domyślnie

    U mnie wyszło 29PLN/punkt (robocizna + materiały - przewody, puszki, szafka)

Strona 2 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony