dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Pergola - ukryte łączenia belek

    Dzień dobry,

    Nie jestem pewien czy wybrałem odpowiednią grupę na forum. Być może lepsza byłaby "Domy drewniane". Ale do brzegu. Myślę o samodzielnym zbudowaniu pergoli. Zależy mi bardzo by w w konstrukcji nie było widać blach które najczęściej wyglądają nieestetycznie. Biorąc pod uwagę, że ciężar drewna użytego na poziomą konstrukcję może być znaczny, pojedyncze wkręty ciesielskie mogą być niewystarczające.

    To co do tej pory znalazłem to następujące sposoby łączenia:

    Hobafix http://www.reswood.pl/produkty/sihga...obafix-hf.html
    Simpson Strong Tie: http://www.kadetech.pl/filter/catego...i-belki-ukryte

    Hobafix wygląda estetycznie, tyle że podejrzewam iż cena jest bardzo wysoka Podobny Simpson ATF też nie jest tani i jedno złącze kosztuje około 100 zł. Z kolei łączniki BT-4 wymagają chyba więcej pracy (konieczność dodatkowego nacięcia belki) i trudniej dokładnie przewiercić otwory przez belkę tak by były dokładnie pionowe.

    Czy znacie jeszcze inne alternatywy połączeń? Zależy mi na estetyce i łatwości dokładnego spasowania (to w sumie też estetyka). Chciałbym uzyskać np takie konstrukcje

    http://www.houzz.com/photos/402386/M...io-other-metro
    http://www.houzz.com/photos/542918/L...-patio-seattle
    http://www.houzz.com/photos/2095138/...io-other-metro
    http://www.houzz.com/photos/65587/Mo...l-patio-hawaii
    http://www.houzz.com/photos/6658760/...atio-vancouver

    pozdrawiam
    Piotr

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał prezmer Zobacz post
    Czy znacie jeszcze inne alternatywy połączeń? Zależy mi na estetyce i łatwości dokładnego spasowania (to w sumie też estetyka). Chciałbym uzyskać np takie konstrukcje
    Ja bym to zrobił na wkręty + dobry klej. Bardziej bym się martwił żeby drewno było b. dobrze wysuszone, a po sklejeniu zaimpregnowane i polakierowane.

    Czy będziesz to robił samemu?, masz doświadczenie z takimi konstrukcjami? czy zlecisz stolarzowi?
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  3. #3

    Domyślnie

    Zobacz, zapytaj w tutaj. Mają dużo połączeń i systemów. Osobiście brałem system ozdobny SD - może on Ci przypasuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał murodamian Zobacz post
    Zobacz, zapytaj w tutaj. Mają dużo połączeń i systemów. Osobiście brałem system ozdobny SD - może on Ci przypasuje.
    Dzięki, przejrzałem dostępne łączniki ale zupełnie nie spełniają moich oczekiwań. Szukam czegoś prostego, bez niepotrzebnych ozdób ale jednocześnie nie potrafię pogodzić się z widoczną blachą ocynkowaną.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Ja bym to zrobił na wkręty + dobry klej. Bardziej bym się martwił żeby drewno było b. dobrze wysuszone, a po sklejeniu zaimpregnowane i polakierowane.

    Czy będziesz to robił samemu?, masz doświadczenie z takimi konstrukcjami? czy zlecisz stolarzowi?
    Czy dobre wysuszenie drewna zapobiega skręcaniu się belek umieszczonych na zewnątrz? Planuję wykonać konstrukcję samemu + ewentualna pomoc żony, kiedy zabraknie mi rąk. Pergoli jeszcze nie budowałem. To co do tej pory zrobiłem to zaprojektowałem i wykonałem drewniany domek gospodarczy o powierzchni 24 m. kw.

  6. #6
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Kiedys nie bylo złaczy stalowych i robiono np wieźbę bez żadnego gwozdzia - wystarczy nacinac krokwie. W pergoli można to wykonać bezproblemowo, nie wykonując zadnych skomplikowanych nacięć i możesz dowolnie wszystko zbijac od góry

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Jeśli chcesz połączeń estetycznych, bez łączenia gwoździami/wkrętami - musisz poznać japońskie techniki ciesielskie.

  8. #8
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    na tych przykładach co podałes - widzisz tam jakieś blachy ?
    Te konstrukcje sa BANALNIE proste i nie potrzeba żadnych blach. Gwożdzie i tylko gwożdzie. Wstawki drewniane miedzy krokwiami nie maja żadnego znaczenia nośnego - służą tylko jako rozpórki ,a krokwie robisz naciecie i od góry przybijasz gwoździe ...

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    dez

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    693

    Domyślnie

    Nie myślałeś nad połączeniem wkrętem i zaślepieniem otworu?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	po-25C5-2582-25C4-2585czenie5.jpg
Wyświetleń:	158
Rozmiar:	73,2 KB
ID:	343811

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał dez Zobacz post
    Nie myślałeś nad połączeniem wkrętem i zaślepieniem otworu?
    Też biorę to pod uwagę, czyli rozwiązanie wykorzystujące wręgi w kantówce i wkręty ciesielskie. Tyle że przy robieniu wręg wymagana jest duża dokładność aby efekt końcowy wyglądał estetycznie. Szczeliny będą wyglądać paskudnie.

  11. #11
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał prezmer Zobacz post
    Też biorę to pod uwagę, czyli rozwiązanie wykorzystujące wręgi w kantówce i wkręty ciesielskie. Tyle że przy robieniu wręg wymagana jest duża dokładność aby efekt końcowy wyglądał estetycznie. Szczeliny będą wyglądać paskudnie.
    nie wiem co ty wymyslasz.... To nie jest pergola ale zasada jest ta sama i konstrukcja ta sama
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1341.jpg
Wyświetleń:	460
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	344126

    Jeden wielki BANAŁ - potrzebujesz tylko piłę ręczną, dłuto i pilnik. Do tego z 12 cm gwożdzie i to wszystko. Nic nie wkrecasz z boku, nie uzywasz zadnych blach itp

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcinjaskolski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-864
    Posty
    11

    Domyślnie

    Wysuszenie to nie wszystko. Lata sezonowania powodują, że znikają naprężenia. Tylko pewnie takich belek nie dostaniesz albo będą drogie
    Jak drewno poleży kilka - kilkanaście latek to mamy skarb Dlatego mając miejsce warto myśleć o swoich dzieciach, które być może będą chciały się budować kiedyś i odłożyć troszkę drewna

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pewew

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Kazimierza Wielka
    Kod pocztowy
    28-500
    Posty
    1

    Domyślnie

    Odnośnie systemu SPAM - korzystam z niego i jest świetny. Efekty można zobaczyć SPAM
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 05-09-2017 o 14:50 Powód: SPAM

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony