dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rigmec

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Radochów
    Kod pocztowy
    47-540
    Posty
    134

    Domyślnie "Podrozdzielnica"

    Szukalem na forum ale nie znalazlem odpowiedzi na moje pytanie. Czy mozna zrobic cos w rodzaju podrozdzielnicy dla pietra. Chodzi o to, ze znacznie wygodniej bylo by wyprowadzic mi jeden kabel na pietro i zamontowac rozdzielnie dla pietra. Zasilane bylo by oswietlenie, ogrzewanie podlogowe w lazience i ogrzewanie w sypialni no i gniazdka. Chodzi mi glownie o sposob wykonania stropu i material z jakiego zbudowane sa sciany. Mam zasilanie 3 fazy wiec myslalem o kablu 5x4 mm2 nastepnie z jednej fazy pociagnal bym ( przez RCD) gniazdka i oswietlenie na osobnych wylacznikach a z pozostalych faz ogrzewanie bez RCD.

  2. #2

    Domyślnie

    Zrobić można. Skoro nie znalazłeś, to szukałeś bardzo pobieżnie.

    Podział faz rób biorąc pod uwagę cały dom. Idealnie to możliwie równe rozłożenie obciążeń. Twój plan jest od tego odległy. Ale weź też pod uwagę, że jak padnie ta jedna faza, to masz ciepło, ale ciemno i nawet sobie lampki nocnej na piętrze nie włączysz.

    Nie rozumiem, co ma do tego strop i materiał ścian. Niezależnie od technologii budowy budynku, da się w nim wykonać instalację elektryczną.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rigmec

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Radochów
    Kod pocztowy
    47-540
    Posty
    134

    Domyślnie

    Dom ma 100 lat a stropy sa w formie lukow ale jak strop kleina tylko murowame od sciany do sciany tylko na jedna cegle, take male zamczysko. Robiac w sposob ktory chce uzyje otwor ktory juz istnieje bo niechetnie wiercilbym wiecej otworow. Moge teoretycznie pociagnac instalacje schodami ale byloby to uciazliwe.
    Rozlozenie obciazen w sumie bedzie jak najbardziej zrownowazone bo dodatkowo bede miec ogrzewanie w przedpokoju na parterze, bojler, piekarnik etc.
    W kazdym razie bardzo mnie twoj post cieszy no bardzo uproscil sprawe.

  4. #4

    Domyślnie

    Tylko dobrze przemyśl , czy wystarczy 5x4mm - piszesz bojler - jaka moc, piekarnik (pewnie rzadziej używany) ogrzewanie podłogowe - tutaj też ważna moc.
    4-kę będziesz mógł zabezpieczyć pod względem długotrwałej dopuszczalnej obciążalności prądowej zab. 20A (o ile będzie on prowadzony podtynkowo), daje to Tobie około 4,6kW na każdą z faz - przelicz czy wystarczy.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał rigmec Zobacz post
    Szukalem na forum ale nie znalazlem odpowiedzi na moje pytanie. Czy mozna zrobic cos w rodzaju podrozdzielnicy dla pietra. Chodzi o to, ze znacznie wygodniej bylo by wyprowadzic mi jeden kabel na pietro i zamontowac rozdzielnie dla pietra. Zasilane bylo by oswietlenie, ogrzewanie podlogowe w lazience i ogrzewanie w sypialni no i gniazdka. Chodzi mi glownie o sposob wykonania stropu i material z jakiego zbudowane sa sciany. Mam zasilanie 3 fazy wiec myslalem o kablu 5x4 mm2 nastepnie z jednej fazy pociagnal bym ( przez RCD) gniazdka i oswietlenie na osobnych wylacznikach a z pozostalych faz ogrzewanie bez RCD.
    Witam.
    Podrozdzielnicę wykonać można.

    Tylko - co do zasady - jeśli nie jesteś elektrykiem - to nie samemu!

    Wiem, że nie święci garnki lepią i każdy Polak na wszystkim się zna, ale możliwość zafundowania domownikom śmierci, w razie np. awarii podłogówki w łazience niezabezpieczonej przez RCD - powinno skłonić do kilku refleksji, i co najmniej konsultacji z elektrykiem, który podpowie i sprawdzi (pomierzy) po wykonaniu .

    Nie obrażaj się. Wątpię żebyś chciał inwestować jakieś 2,5 tys zł w nie-chiński miernik, który pozwoli zweryfikować czy "wszystko jest w porządku" po wykonaniu instalacji. Wiele rzeczy widać, ale nie wszystko. Test organoleptyczny raczej odradzam...

    Teraz garść porad:

    przekrój przewodu jakim pod-rozdzielnicę zasilisz zależy od:
    mocy urządzeń (na dziś i zapas na przyszłość) tu wspomniana długotrwałą obciążalność prądowa, ale także
    od dopuszczalnego spadku napięcia - który zależy m. in. od długości.

    Trzeba to policzyć. Podałeś za mało danych by dać Ci odpowiedź - czy wystarczy 5x4mm2

    Przy okazji - warto zastanowić się nad odpowiedzią na kilka pytań - po co stosuje się wyłączniki RCD? Jaki jest efekt kiedy zadziałają? Dlaczego producenci podłogowego ogrzewania zalecają ich podłączenie w obwodach, które są zabezpieczone RCD?

    To co proponujesz: ogrzewanie bez RCD , i oświetlenie razem z gniazdami na RCD - jest błędne i niezgodne ze sztuką. Pierwsze dosłownie śmiertelnie niebezpieczne , drugie w razie awarii srodze niedogodne.

    Należy dążyć do tego, by fazy były możliwie równo obciążone. Czajnik bezprzewodowy czy żelazko potrafią mieć moc pięciokrotnie większą od niewielkiej maty grzejnej w łazience.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony