Witam,

Mam do was pytanie o radę jak rozwiązać kwestię formalną powiększenia szamba lub instalacji oczyszczalni.
Sytuacja jest następująca:
kupiłem pół bliźniaka na działce 500m2 z szambem o pojemności 4m2.
Tak małe szambo jest bardzo uciążliwe (po tygodniu gdy była u mnie rodzina - 5 osób szambo wymagało opróżniania po tygodniu)...

Szambo zostało zbudowane na działce przez poprzednią osobę podczas budowy obu bliźniaków (działka przed sprzedażą miała powierzchnię1000m2).

Schody zaczęły się gdy chciałem formalnie zgłosić chęć powiększenia szamba lub instalacji oczyszczalni.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego mówi:
"
Kanalizacja sanitarna

$ 21.1. Plan ustala skanalizowanie całego obszaru objętego planem.
2. Dla osiągnięcia założonego celu plan nakazuje odprowadzanie ścieków w system pompowy do projektowanej sieci kanalizacyjnej, z odprowadzeniem do istniejącej (Piaseczno) lub projektowanej oczyszczalni ścieków.

$ 22. Plan dopuszcza możliwość oczyszczania ścieków w lokalnych oczyszczalniach biologicznych dla zorganizowanych zespołów zabudowy mieszkaniowej, z odprowadzeniem oczyszczonych ścieków do rowów melioracyjnych. W każdym przypadku takie odstępstwo musi zostać uzgodnione z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego.
$ 23. Plan dopuszcza stosowanie doraźnie następującego rozwiązania tymczasowego w zakresie kanalizacji sanitarnej na obszarze objętym planem, za wyjątkiem bezpośredniego sąsiedztwa cieków wodnych ($ 12, ust. 3):
- lokalnych szamb szczelnych dla indywidualnych użytkowników, o ile powierzchnia działki nie jest mniejsza niż 1000m2 (tylko do czasu wybudowania kanalizacji gminnej).

"
Według planu:
-pracownicy gminy nie są pewni jak interpretować zapis planu. Stwierdzono, ze zespół budynków t zapewne min. 2 domy.
W mojej okolicy zamieszkałe są 3 domy (1-nieleganla oczyszczalnia, 2-nielegalnie powiększone szambo, 3-zgłoszone duże szambo).
Problemem jest także zapis o konieczności odprowadzenia oczyszczonej wody do rowów - w całej okolicy nie ma rowów, rzek, cieków, jezior, poziom wody gruntowej jest bardzo nisko.
-możemy powiększyć szambo wyłącznie jeśli będziemy mieli większą działkę

Kanalizacja owszem jest planowana - od wielu lat. Dowiedziałem się w gminie, że na pewno do 2020 nie ma jej wpisanej do budżetu - musimy czekać.

Proszę was o radę - informację (jeżeli ktoś spotkał się z podobnym problemem) - co możemy zrobić aby prawnie albo powiększyć szambo (na działce 500m2) lub wybudować oczyszczalnię (rozwiązanie, które osobiście wolałbym zastosować).
Wiem, że mogę zrobić jak sąsiedzi - nie pytać i robić. W pierwszej kolejności wolę jednak spróbować zrobić wszystko tak jak powinno być.
Jest jakiś sposób aby uzyskać przy w/w sytuacji zgodę na działania, które mają na celu polepszenie warunków/zwiększenie komfortu obsługi odprowadzenia nieczystości???

Będę wdzięczny za rady.