dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jerzy

    Zarejestrowany
    Mar 2001
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,

    Jak zmierzyc powierzchnie nowego mieszkania kupionego wlasnie od developera?

    Moje rachunki roznia sie troche od tego co mam w umowie, a chcialbym to wyjasnic przed podpisaniem umowy notarialnej.

    Developer twierdzi, ze dodaje sie 1cm na tynki na scianach nosnych i stad roznica. Znajomy budowlaniec natomiast mowil, ze obowiazuje juz nowa norma, ale nie byl pewien czy stosuje sie ja do obiamru mieszkania czy do innych rozliczen?

    Z gory dziekuje za wyjasnienia

    JN

  2. #2

    Domyślnie

    nie wiem, jaka powierzchnię masz w umowie, widziałem już umowę, gdzie płaciło się za powierzchnię liczoną po obrysie ZEWNĘTRZNYM ścian



    Jest norma



    PN-ISO 9836 Właściwości użytkowe w budownictwie. Okreslanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.



    Spróbuj tam.

    Nie trzeba kupować, można przejrzeć w czytelni Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (w Warszawie, przy ul. Świętokrzyskiej. Jak w innych miastach - nie mam pojęcia)

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Dzieki za "wyczerpujaca" informacje. W umowie mam ze place za "powierzchnie uzytkowa", ale nie jest to zdefiniowane wiec prawdopodobnie domyslnie przyjmuje sie norme ISO. Niestety nie mam do niej dostepu (przepraszam za zlosliwosc-nie wszyscy mieszkaja w Warszawie).

  4. #4

    Domyślnie

    Od 3 kwietnia 1999 r. stosuje się normę PN ISO 9836: 1997 „Normy właściwości użytkowych w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych”.
    Normę tę stosuje się do opracowań planistycznych, projektów budowlanych, kosztorysów, projektowej dokumentacji technicznej i ocen parametrów związanych z kształtowaniem przestrzennym. Norma nie jest powołana do rozliczeń finansowych między inwestorem a wykonawcą, bo aspekt ten należy ustalić indywidualnie w umowie z wykonawcą. Należy określić: cenę jednostkową, rodzaj powierzchni, do której odnosi się opłata oraz zasady obmiaru tejże powierzchni. I wówczas można się oprzeć na omawianej normie lub wybrać inne zasady.
    (szczegółowe informacje dotyczące zasad obmiaru oraz sposobów rozliczania się z wykonawcą zamieściliśmy w Muratorze nr 7/2000 „Jak mierzyć powierzchnię domu?&#8221

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Czy wejście w życie ustawy o ochronie lokatora, w której jest definicja powieżchni użytkowej (liczy sie ją w świetle wyprawionych ścian) zmienia sposób obliczania powierzchni w relacjach dveloper - właściciel, jeżeli w umowie zaznaczone jest, że ostatecznego rozliczenia dokonuje się po obmiarze powykonawczym powierzchni uzytkowej? Ustawa tak jak i przywołane normy nie służy do rozliczen budowlanych, ale do np. obliczania stawek czynszu.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Należy zwrócić uwagę, że nie wszystkie Polskie Normy, które są aktualne są obowiązujace. Według ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA z dnia 3 kwietnia 2001 r.
    w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm dla budownictwa. (Dz. U. Nr 38, poz. 456) 83
    Norma PN-ISO 9836:1997 "Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych" obowiązuje tylko w ograniczonym zakresie
    Obowiązujący jest p. 5.2.2., dla obliczenia wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku mieszkalnego
    Uważam, że w związku z tym że Norma PN-ISO 9836:1997 nie obowiązuje w zakresie powierzchni użutkowej najlepiej posługiwać się normą dalszym ciągu PN-70/B-02365 "Powierzchnia budynków. Podział, określenia i zasady obmiaru.", chyba, że strony umówią się inaczej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony