dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1

    Domyślnie Kocioł na pellet i bufor?

    Witam, co sądzicie o takim rozwiązaniu np. Kocioł Red compact 18 i bufor 500 L lub 800 L, na parterze podłogowe ogrzewanie plus 1 kaloryfer w łazience a na poddaszu cztery grzejniki + podłogowe w łazience.
    Mam dylemat z tym buforem może lepiej zwykły boj*ler CWU jakieś 200 L
    Może ktoś z was ma podobną instalacje w użyciu

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    800L z zasobnikiem CWU w środku.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  3. #3

    Domyślnie

    Tylko nie jestem pewien czy bufor ma sens nie wystarczy sam bojler?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Przy pelleciaku ma sens. Kocioł dogrzeje bufor, wygasi się i instalacja będzie zasilana z bufora, jak temp. na buforze spadnie, kocioł się sam rozpali i dogrzeje bufor i tak w kółko.
    Nie pisałeś ile masz do ogrzania i jaki dom ale można kupić kociołek mniejszej mocy, będzie też tańszy, ewentualnie z lepszym palnikiem czy sterownikiem.

  5. #5

    Domyślnie

    Tak tylko to tak wygląda zimą a jak to jest latem, dlatego myślę o mniejszym buforze lublin bojlerze, a domek nowy Ściany jedno warstwowe H+H termo 36,5 podłoga 13 cm styropianu dach 30 wełny powierzchnia 140 m2

  6. #6

    Domyślnie

    Moim zdaniem bufor to super sprawa tylko u nas wszyscy odradzają,

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wing Zobacz post
    Tak tylko to tak wygląda zimą a jak to jest latem, dlatego myślę o mniejszym buforze lublin bojlerze, a domek nowy Ściany jedno warstwowe H+H termo 36,5 podłoga 13 cm styropianu dach 30 wełny powierzchnia 140 m2
    A co ma piernik do wiatraka że tak zapytam ?
    Latem będzie po prostu jeszcze rzadziej się odpalał

  8. #8

    Domyślnie

    hmmm. Może zaczniemy od tego dlaczego i do czego stosowało się bufory przy kotłach peletowych. Kotły były kiedyś z palnikami jednostopniowymi sterowanymi temperaturą wody w kotle pracowało to tak zadawaliśmy na kotle temperaturę powiedzmy 70 st kocioł się rozpalał pracował z pełną moca do osiągnięcia zadanej temperatury i sie wygaszał i jeśli temperatura spadła o wartość histerezy to się rozpalał i tak w kółko w ciągu jednego cyklu grzewczego ( nagrzewane budynku) następowało to kilka razy i tutaj należało zastosować bufor by ograniczyć ilość cykli rozpalających. Poźniej wprowadzono palniki dwustopniowe z takim samym sterowaniem i też zasadnie było stosowanie bufora. Jeszcze poźniej wprowadzono palniki wielostopniowe ale idea sterowania pozostała taka sama. Z compactem jest trochę inaczej kocioł ma modulację wielostopniową i pracuje trochę inaczej zadajemy na kotle 70 st i ta temperatura jest tylko wyznacznikiem do modulacji kocioł po osiągnięciu zadanej temperatury przechodzi do pracy na najniższej mocy i pracuje aż do momentu kiedy dostanie sygnał z termostatu zewnętrznego ( nagrzanie budynku) i wtedy się wygasi a rozpali kiedy znowu dostanie sygnał z termostatu zewnętrznego. A budynki akumulują ciepło i to stanowi swojego rodzaju bufor który ograniczy nam dobową ilość cykli rozpalających. Ale wykład strzeliłem aż się spociłem
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Oczywiście masz rację, obecne palniki i sterowania pracują teraz inaczej i dość ładnie modulują mocą, jeśli będzie kocioł dobrany dobrze mocą do strat jakie generuje budynek może pracować nawet bez bufora i nie wygaszając się w ogóle ale jak tutaj kolega podał 140m, domek dość ciepły a kocioł 18kW także bufor będzie zasadny przy takiej mocy kotła. Myślę że tak będzie lepiej a i zapalarka dłużej wytrzyma.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie bedzie zasadny układ ma bardzo niską modulacje wiec spokojnie będzie ładnie pracował mało jest kotłów które potrafią zjechać z mocą do 3,8 kW zachowując przy tym sprawnosc 88,5%. A urządzenie potrafi zjechać jeszcze niżej tylko już nikt poniżej tych wartości urządzenia nie badał. Zdecydowania wiekszość compactów pracuje bez bufora i to na różnych domach mniejszych wiekszych niektóre na budynkach poniżej 100 m2.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Ja znowu przy takim domku wstawiłbym bufor, grzałbym go na pełnej mocy i stop, 3,8kW w nowym domu to jednak i tak dużo, przy lepszej izolacji czasami tyle jest potrzeba przy -20 za oknem.

  12. #12

    Domyślnie

    Ale to nie eko groszek on nie pracuje cały czas. Wiec tylko nagrzewa dom szybciutko i się wygasza czekając spokojnie aż temperatura w budynku odpowiednio spadnie.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    Ale to nie eko groszek on nie pracuje cały czas. Wiec tylko nagrzewa dom szybciutko i się wygasza czekając spokojnie aż temperatura w budynku odpowiednio spadnie.
    Groszki pracują bardzo podobnie z tym że przechodzą w podtrzymanie ognia bez wygaszania
    Sterowniki również potrafią ładnie modulować mocą
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  14. #14

    Domyślnie

    Z tego co czytałem to np. w Niemczech czy Australii te kociolki pracują z buforami ale to może być związane z dotacjami które wymuszają ich montaż, ale i to musi mieć jakieś uzasadnienie

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Dotacja raczej niema tutaj nic do bufora
    Ma za to na pewno emisja i sprawność kotła czyli ma być choć trochę bardziej ekologicznie.

  16. #16

    Domyślnie

    akurat tutaj to nie ma znaczenia znaczenie ma przyzwyczajenie instalatorów i projektantów w niemczech tam kotły na pellet są popularne od dawna i od zawsze były montowane z buforem i tak to już zostało.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  17. #17

    Domyślnie

    Możliwe, ja pomału też tek myślę że jak kocioł będzie pracował przez jakiś czas na pełnej mocy to będzie wydajniejszy, niż miał by się kichcic.
    Zastanawiam się nad tym tematem o jakiegoś czasu, pomału musze dojść do skutku i to już w najbliższych tygodniach,myślę że mi tu dobrze doradźcie

  18. #18

    Domyślnie

    Powiem tak instalacja na dole jest niskotemperaturowa ma chodzić na jakieś 28 stopni, i tu wiele osób sądzi ze bufor jest wręcz wskazany

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Niestety ostateczną decyzję będziesz musiał podjąć sam, o ile pojawi się tutaj więcej "radzących" opinie będą równie podzielone i tyle będzie z tych rad niestety.
    W naszym kochanym kraju robi się po prostu taniej bo bufor to dość duży wydatek a wstawianie jakiegoś pseudo buforka mija się z celem i tu naprawdę szkoda kasy.
    O takich dotacjach jak w niemczech możemy tylko pomarzyć nie wspominając już nawet o zasobności portfela niemieckiego i polskiego inwestora.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wing Zobacz post
    Powiem tak instalacja na dole jest niskotemperaturowa ma chodzić na jakieś 28 stopni, i tu wiele osób sądzi ze bufor jest wręcz wskazany
    Tutaj akurat te osoby się mylą, równie dobrze możesz zasilać 28 stopni z kotła jak i z bufora. Przy samym kotle trzeba przemysleć instalację bo wiadomo że będzie niski powrót przy zasilaniu taką temperaturą, przy buforze niema takiego problemu bo woda sobie zasuwa na krótko między buforem a kotłem czyli powrót masz wysoko a reszta instalacji jest zasilana z bufora.
    Jeśli masz wszędzie podłogówkę a kasy wystarczy może by tak pomyśleć nad jakąś pompą ciepła ?
    W każdym bądź razie masz drogę otwartą na przyszłość jak oddychniesz finansowo po budowie
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony