dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    shofer

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    7
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Fundamen - czy zaprawa nie jest za mocna

    Witam

    Proszę o opinię w temacie zaprawy murarskiej, przy murowaniu ścian fundamentowych z bloczków betonowych.

    Dom budujemy metodą gospodarczą, proporcje mieszania zaprawy murarskiej podał nam kierownik budowy, uznał że 1:3 (plus plastyfikator) będzie dobrze. Skonsultowałem to także ze znajomym murarzem, który potwierdził że do murowania ścian fundamentowych zawsze stosują*zaprawę*w proporcjach 1:3 lub 1:4
    Z informacji jakie uzyskałem z internetu jest to zaprawa wytrzymująca 15Mpa, natomiast w projekcie mam zapis że zastosowana zaprawa powinna mieć*5Mpa

    Czy nie zastosowałem, zbyt mocnej zaprawy ?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    shofer: moc / siła zaprawy budowlanej zależy od tego jaki cement użyjesz, to jedno, a zalecana zaprawa zależy od tego jakich bloczków używasz...

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    shofer

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    7
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Balto cement to Górażdze 32,5, natomiast bloczki betonowe zgodnie z certyfikatem są z betonu B15 (na certyfikacie).
    Dzwoniłem do producenta, który który stoi na stanowisku że w testach wychodzą pomiędzy B20 a B25 i że to również mogę otrzymać "na papierze" w formie certyfikatu, bo B15 to dolna granica jaką*przyjmują przy ich produkcji. Przyjmijmy jednak, że jest zgodnie z certyfikatem, czyli B15, czy zatem użyłem zbyt mocnej zaprawy ?

  4. #4

    Domyślnie

    jak byś nie czarował to ze zwykłego piasku i cementu z worka nie zrobisz mocniejszej niż b10, także bez obaw

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał SO-JER Zobacz post
    jak byś nie czarował to ze zwykłego piasku i cementu z worka nie zrobisz mocniejszej niż b10, także bez obaw
    To się zgadza, ale jednocześnie często te bloczki z B.... cośtam, cośtam, jakoś dziwnie się rozpadaja jak upadną na coś twardego lub młotkiem w niego przy.... Jak ktoś kuł nieoszukany beton np B25, zawibrowany, podlewany itp to wie co większość tych bloczków jest warta.... klient i tak przeważnie najpierw pyta o cenę dlatego takie robią aby cena była atrakcyjna

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Jeżeli beton ma klasę circa B15-B20, to zaprawa 1:4 czy 1:5 na cemencie klasy 32,5 IR może być, bo oznacza to, że tak czy inaczej najpierw pójdzie zaprawa a nie bloczek jak będą przeciążenia. Dziś miałem szalony dzień - zaczął się o 2 nad ranem to nie miałem czasu sprawdzić, ale klasa zaprawy będzie ok 10MPa najwyżej 12...

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    shofer

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    7
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za wyjaśnienie.
    Jedno zmartwienie mniej

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony