dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Pęknięcia na bloczkach fundamentowych

    Witam wszystkich, postanowiłem przedstawić tu mój problem bo moim zdaniem lepiej zaciągać języka z kilku źródeł.

    Problem wygląda następująco. Dom który buduję stoi w zabudowie szeregowej (9 domków), działki wyprzedawane kolejno jak się trafił klient. W zeszłym roku sąsiad - inwestor wykupił dwie kolejne sąsiadujące z moją działki i powstał plan, że częściowo wspólna budowa wyjdzie taniej. Głównie chodziło o transport materiału i zalewanie ław betonem , murarka to już miała być we własnym zakresie. Skończyło się na tym, że ja postawiłem fundamenty, a on wylał tylko ławę w sąsiadującym domku, w kolejnym nie zrobił nic. Na zimę ława została obsypana z 3 stron, z czwartej nie - bo trwała "budowa". Ściany u mnie miały być wznoszone na tą jesień, albo przyszłą wiosnę. Dostałem telefon od sąsiada, który zamierza na dniach ciągnąć budowę aż po dach, więc pojechałem zobaczyć jak to tam wygląda. Zaskoczyło mnie choć powinienem się tego spodziewać, na nieosłoniętej części fundamentu powstały dwa pęknięcia.

    Zdjęcie przed zimą

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	110-Ława.jpg
Wyświetleń:	588
Rozmiar:	100,6 KB
ID:	324586

    Ława fundamentowa po bokach wzdłużnych ma szerokość 60cm, przez środek 80 cm, boki zewnętrzne poprzeczne 50 cm, a w miejscach gdzie stoją ścianki działowe 40 cm. Wysokość fundamentów to chudziak 10cm ława 40 cm bloczki 1,3 m. Fundament wydawało by się dość solidny, ale taki wyszedł po badaniach gruntu - od tyłu działka graniczy ze strumykiem. Dlatego to co wyszło wydaje mi się działaniem warunków atmosferycznych przez zimę

    Pęknięcie 1

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1-1.jpg
Wyświetleń:	1302
Rozmiar:	95,7 KB
ID:	324587

    Pęknięcie 2

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2-1.jpg
Wyświetleń:	857
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	324588

    Pęknięcie 2 od tyłu szczelina tu jest rysą a czasami brak jej zupełnie jakby piasek w środku budynku zamarzł i wypchnął bloczki na zewnątrz to samo jest przy pęknięciu pierwszym więcej zdjęci jak potrzeba zamieszczę w kolejnym poście

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2-3.jpg
Wyświetleń:	522
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	324589

    3 pęknięcie które odkryłem po obejściu całej budowy po przeciwnej stronie budynku mniej więcej na wysokości pęknięcia 2, pęknięcie bez szczeliny tylko rysa od środka nie ma nic

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3-1.jpg
Wyświetleń:	487
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	324590

    W żadnym przypadku nie nastąpiło pęknięcie wylewanej ławy popękały same bloczki, wydaje mi się że to wina złego obsypania lub braku na zimę. Teraz myślę, że trzeba było zasypać sąsiadowi ten fundamenty i zabezpieczyć swoje.

    Rozwiązanie jakie zaproponował mi majster to zdjęcie warstwy 3 bloczków i wykonanie zbrojonego wieńca na odcinku około 2 metrów nad pęknięciem, dalsza część pęknięcia od wieńca do ławy miała by być wyżłobiona (poszerzone pęknięcie) i ponownie zaklejona (obsypana) betonem. Zamierzam się jeszcze skontaktować z kierowniczką budowy i zobaczyć co ona powie, a na razie liczę na wasze opinie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Ja obstawiam że to nie efekt zimy a źle wykonanego zasypania fundamentu. Masz zasypany środek, pewnie ubijany i gołą ścianę z bloczka na zewnątrz - to musi popękać.

  3. #3

    Domyślnie

    Nieprawidłowo zagęszczony piasek w fundamencie - ubijali go zostawiając niezasypane sciany zewnętrzne. Powinno się w miare równocześnie zasypywac z zewnątrz i wewnątrz ubijając. Przyszła woda, deszcz mróz i rozsadziło

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eztebar Zobacz post

    Rozwiązanie jakie zaproponował mi majster to zdjęcie warstwy 3 bloczków i wykonanie zbrojonego wieńca na odcinku około 2 metrów nad pęknięciem, dalsza część pęknięcia od wieńca do ławy miała by być wyżłobiona (poszerzone pęknięcie) i ponownie zaklejona (obsypana) betonem. Zamierzam się jeszcze skontaktować z kierowniczką budowy i zobaczyć co ona powie, a na razie liczę na wasze opinie.
    I tak to się naprawia, robi się wieniec ale nie na 2 metrach, tylko raczej na całym obwodzie, ale o sposobie naprawy decyduje kierownik budowy, wieniec powinien być przeliczony, a nie zrobiony na zasadzie "panie... będzie dobrze"
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  5. #5

    Domyślnie

    Mróz na pewno zrobił swoje, a że podsypane nie było z tej strony... Co do ubijania był równocześnie ubijany, no tylko że z 3 stron, odkopałem dzisiaj to trzecie zarysowanie co znalazłem i rysa idzie przez 4 warstwy bloczków, dwie górne nie były podsypane ani z prawa ani z lewa, bo to akurat garaż wiec coś zapewne przemarzło zimą i pękło. Nauczka taka, że na zimę trzeba porządnie zabezpieczać, aż po ostatni bloczek. Jutro wpadnie ekipa, zdejmie mi po 3 warstwy bloczków nad pęknięciem i założy zbrojenie + szalunki na winiec. Z zewnętrznej strony, tak jak już pisałem, zostanie wyryty rowek, a następnie zostanie obsypane betonem. Inaczej się nie da bo po obu stronach domu są kolejne szeregowce, choć nie mam pojęcia kiedy będzie ten z drugiej strony. Od wewnątrz natomiast, przy każdym pęknięciu, zostanie dodany zbrojony słup żelbetowy zakotwiony do fundamentów i na górze połączony z wieńcem. Rozwiązanie wydaje się być solidne, postaram się wrzucić fotki jak to wyszło.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony