dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie 2 przewody, jak podłączyć lampę sufitową?

    W 2 miejscach w domu mam takie coś, że w miejscu gdzie ma być lampa sufitowa wychodzą mi 2 przewody 3-żyłowe, w tych pomieszczeniach jest również druga lampa z jednym przewodem. Jak mam te "podwójne" przewody podłączyć? W kostce do lampy mam po 2 dziurki na L i na N, więc mógłbym wetknąć tam po 2 żyły wetknąć a uziemienie spiąć szybkozłączką, tylko czy tak będzie dobrze? Lampy teraz kosztują takie obłędne pieniądze, że bym wolał nie puścić ich z dymem.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał zgoda Zobacz post
    Lampy teraz kosztują takie obłędne pieniądze, że bym wolał nie puścić ich z dymem.
    A wiesz ile kosztuje leczenie i rehabilitacja porażonych prądem? A pogrzeb ile kosztuje?
    Dlatego proponuję przed jakimkolwiek "spinaniem" określić jakie funkcje pełnią poszczególne żyły. Kolorami przewodów się nie sugeruj, bo wielu magików z tego forum i pokrewnych, uważa że jest to bez znaczenia...
    Ostatnio edytowane przez zbich70 ; 27-07-2015 o 17:26

  3. #3

    Domyślnie

    Faza w brązowym, w niebieskim zero. Jak sprawdzić co jest w żółtym, jeżeli to może nie być uziemienie? W drugim przewodzie jest całkowita cisza. W pojedynczym przewodzie koło drugiej lampy takoż.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał zgoda Zobacz post
    Faza w brązowym, w niebieskim zero. Jak sprawdzić co jest w żółtym, jeżeli to może nie być uziemienie? W drugim przewodzie jest całkowita cisza. W pojedynczym przewodzie koło drugiej lampy takoż.
    Zapewne ktoś zrobił coś takiego że od wyłącznika idzie przewód zasilający tam gdzie jest faza i zero(wyłącznik powinien wyłączać fazę).
    W tym samym miejscu jest początek obwodu do drugiej lampy -stąd dwa przewody po trzy żyły..
    Elektryk zapewne planował tak, że w jednej z puszek przyłączeniowych lamp połączy je ze sobą uzyskując w ten sposób sterowanie obu lamp.
    Zapewne w wyłączniku oświetlenia masz przewód trzy żyłowy(jeśli instalacja puszkowa) lub dwa przewody po trzy żyły ( jeśli bez puszkowa) . Jest to łatwo podłączyć tylko nie wiem czy kolega wie o co chodzi i jaką ma instalację?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał zgoda Zobacz post
    Jak sprawdzić co jest w żółtym, jeżeli to może nie być uziemienie?
    Trzeba odnaleźć drugi koniec tego przewodu i sprawdzić gdzie jest przyłączony.
    Może być przyłączony do szyny PE w rozdzielnicy i - o ile ta szyna jest również prawidłowo przyłączona - będzie to przewód ochronny (nie żadne uziemienie).
    Ale z równym prawdopodobieństwem mógł zostać użyty jako przewód fazowy bo "Ziutek ze szwagrem" nie take ynstalacje ogarniali "kabelkami papuziastymi" albo czymkolwiek co im tam w łapy wpadło...
    Może być też tak, że żółto-zielony "wisi w powietrzu" bo "Heniek z kuzynem" te nikomu nie potrzebne badziewie obcięli przy samej d**ie, żeby nie przeszkadzało...

  6. #6

    Domyślnie

    W wyłączniku do sterowania mam brązowy.

  7. #7

    Domyślnie

    Dobra, przerosło mnie to. Przyjdzie elektryk to zrobi, bo ja nie dam sobie z tym rady.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony