dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Question Fundament na chudziaku?

    Przede wszystkim chciałem się ze wszystkimi przywitać na forum

    Sprawa wygląda w sposób następujący. Zrobiony jest już wykop na dość podmokłej działce - woda pojawia się na głębokości ok 1,2m (teren już podniesiony o jakieś 30cm). Podczas kopania prawdopodobnie został przerwany dren i niestety trochę wody naszło (co widać na załączony zdjęciu).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	58,3 KB
ID:	318047
    Po burzy mózgów z Kierownikiem budowy i ekipą budowlaną stwierdzili, że oczywiście wodę trzeba odpompować i zrobić drenaż opaskowy - który nie wiadomo czy zda egzamin - stare dreny "PGR'owskie" zapewne są pozapychane, a najbliższy rów melioracyjny jest prawie 100 metrów od działki
    Po ściągnięciu wody chcą wylać ok 30 kubików betonu B7,5, następnie na tym postawić ławy fundamentowe w szalunku.
    Moje pytanie brzmi jaki jest sens wylewania 30 kubików chudziaka - skoro to i tak popęka pod naporem ciężaru samych fundamentów. Czy nie lepiej wsypać tam pospółki - kliniec też niestety do tanich nie należy... albo posadzić ławy w lekkim zagłębieniu w szalunkach na folii budowlanej.

    Prawdopodobnie pytania z cyklu idiotycznych, ale jestem laikiem, a też nie chce żeby zdzierano ze mnie pieniądze
    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
    Ostatnio edytowane przez Cooldude ; 22-05-2015 o 10:21

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.227

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cooldude Zobacz post

    Sprawa wygląda w sposób następujący. Zrobiony jest już wykop na dość podmokłej działce - woda pojawia się na głębokości ok 1,2m (teren już podniesiony o jakieś 30cm). Podczas kopania prawdopodobnie został przerwany dren i niestety trochę wody naszło (co widać na załączony zdjęciu).
    Który teren podniosłeś? dno wykopu ?

    Czy do wykopu nadal napływa woda? Czy ta woda wychodzi dnem czy płynie drenami to widać. Jeżeli przerwaliście dreny to ja należy odbudować okrążając budynek.

    Co do chudego betonu, jeżeli po wypompowaniu wody nowa nie napływa, to należy wykop pogłębić, i ja bym wykonał chudziak ale pod ławami nie pod całością. Jeżeli woda dalej wychodzi to pomyślałbym o stabilizacji gruntu pod całym budynkiem.

    Badań gruntu pewnie nie robiłeś ? W takiej bryi warto przemyśleć czy szerokości ław są dobre. I nie murowałbym ściany z bloczków.

  3. #3

    Domyślnie

    Teren był podnoszony 4 lata temu, także przed wykopem.
    Woda napływała bokiem, nie wybijała z ziemi. Ława fundamentowa na pewno będzie szersza z dodatkowym prętem zbrojeniowym.
    Badań gruntowych niestety nie robiłem - człowiek zna się na wielu rzeczach, ale nie na wszystkim niestety (chodzi oczywiście o to, że powinienem to zlecić przed wykopem)

    Co masz na myśli mówiąc o stabilizacji całego gruntu - jakiegoś rodzaju zagęszczenie? Nie wiem czy właśnie tego nie miał w zamyśle kierownik budowy z chudziakiem.
    Ściany fundamentowe nie z bloczków, więc z czego?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    To w ogóle wygląda na jakąś podmokłą łąkę - bagna - sądząc też po roślinności w tle. Pachnie torfem albo czymś takim.
    I ta woda na "zdrenowanym terenie" też o czymś świadczy.

    Roboty stop - i - odżałowałbym 1000 PLN na parę odwiertów dla geotechnika, tak dla pewności, bo kopać samemu dziur rozpoznawczych w tym czymś się
    raczej nie da.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.227

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cooldude Zobacz post
    Ława fundamentowa na pewno będzie szersza z dodatkowym prętem zbrojeniowym.
    Dodatkowy pręt nic nie da.

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post

    Roboty stop - i - odżałowałbym 1000 PLN na parę odwiertów dla geotechnika,
    Ja bym tak zrobił jak kolega radzi.

    Dziwnie to wygląda.

  6. #6

    Domyślnie

    Wygląda jak torfowisko.

  7. #7

    Domyślnie

    Wracam po długiej przerwie...
    badania geotechniczne zrobione na 3 metry, jednakże problem pojawia się przy konstruktorze, który ma przerobić projekt fundamentu - np na płytę fundamentową. Tylko jeden z kilku podjął się tematu na podstawie wykonanych badań. Reszta konstruktorów ma "swoich" geotechników i oczywiście powiedzieli mi, że trzeba takowe wykonać raz jeszcze najlepiej na 5 metrów Oczywiście od razu otrzymuje wyceny na drobną sumkę 3000 do 4500pln

    W załączniku przekrój. Nadmienie, że dom to parterówka bez podpiwniczenia.
    I tak wiem... z poziomem wody jestem w czarnej d...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	grunt.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	68,7 KB
ID:	326013

  8. #8

    Domyślnie

    Woda to najmniejszy problem w Twojej sytuacji, masz grunty organiczne do 2m

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał forgetit Zobacz post
    Woda to najmniejszy problem w Twojej sytuacji, masz grunty organiczne do 2m
    To już wiem... zdążyłem się też zorientować, że tanio nie będzie - i na to jestem przygotowany. Zasadnicze pytanie brzmi czy faktycznie zachodzi potrzeba badań geotechnicznych na 5 metrów

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony