dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 70
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 1398
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mysław Zobacz post
    Dobór zabezpieczenia w rozdzielnicy uzależniam od zabezpieczenia jakie zamontują mi w przyłączu ... znając zakłady elektryczne - żadnego
    W skrzynce licznikowej nie będzie żadnego zabezpieczenia poza wyłącznikiem nadprądowym.

    zobaczymy jak to wyjdzie finalnie, cena niestety też gra swoją rolę.
    To jest zakup w sumie jednorazowy. Prędzej wygrasz w totka niż linią poleci prąd piorunowy. Co nie oznacza, że nie należy dobrze zabezpieczyć elektronikę w domu. Lepiej niech uszkodzi SPD za 2000pln niż spali sprzęt w domu pewnie na 20-30 tys. złotych łącznie razem. Kupić, zapomnieć i cieszyć się dobrym zabezpieczeniem. Nawet nie próbuj kupować SPD za 400 czy nawet 800pln, które głównie są oparte tylko o warystory mimo, że są typu 1. Nie dość, że zerowa ochrona to zrobisz bombę w rozdzielnicy, więc uważaj co kupujesz. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że z rozdzielnic w domu robią bomby. Zwłaszcza tyczy to się przyłącza napowietrznego, ale nawet jak jest ziemne to też należy dobrze zabezpieczyć.

    Tu mała pokazówka jak kupisz tani, chiński SPD -> https://www.youtube.com/watch?v=ejX8KXFxg30

  2. #82

    Domyślnie

    BTW, czemu zdecydowałeś się na pompę ciepła tę głębinową a nie powietrzną? Moja wiedza odnośnie PC jest prawie zerowa, jakie korzyści przynosi te głębinowe PC?

  3. #83
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    c.d.

    Pozostało zatem układ napełnić układ glikolem (do tej pory był napełniony wodą, aby nie wypychało sond, a i tak je trzeba klinować a przy wpychaniu ponad 40mb trzeba się wspomagać wiertnicą i specjalnymi prętami do tego typu działań).

    4 grudnia zjawiła się ekipa wykonawcy w trochę odmiennym składzie, poza wiertnikiem dwie pozostałe osoby zajmowały się już innymi zadaniami - o czym poniżej na zdjęciach, i najpierw napełnili ponownie cały układ wodą, aby sprawdzić czy nic nie przecieka, następnie zamontowali rozdzielacz i osprzęt hydrauliczny, wykonali kolejną próbę i zabrali się do napełniania układu glikolem. Oczywiście wybrałem ten ekologiczny - wiem, że niektórzy wolą stosować ten toksyczny, bo jest skuteczniejszy - jednak uważam, że trzeba być odpowiedzialnym za swoje działania i nie chciałbym stanowić zagrożenia dla wód użytkowych i okolicy - gdyby coś się wydarzyło i toksyczny glikol wyciekł do gleby lub wyciekł w domu... zagrażając mnie i mojej rodzinie (PS - ktoś z czytających pali e-papieroski?, wiecie który glikol jest tam używany? ... ja bym na waszym miejscu dwa razy się zastanowił przed kolejnym sztachem...)

    Tak oto wyglądał fragment napełniania, odpowietrzania itd...





    A tak wygląda gotowa instalacja (bez zbiornika buforowego i sekcji pompowej) do podłączenia pod pompę ciepła.
    W przyszłości jest plan okablowania i oczujnikowania poszczególnych sekcji, pomoże to też w regulacji przepływów i poprawy skuteczności działania układu dolnego źródła.



    Gdyby ktoś pytał, dlaczego jest tyle połączeń - odpowiadam słowami wykonawcy: Jak Pan chce, my to zrobimy ciurkiem, jednym materiałem i na nowo zarobimy uszczelki na złączach (te czarne fragmenty rur od mosiężnych przyłączy) ale musi nam Pan wierzyć na słowo, że po pół roku zacznie to Panu cieknąc, a tak zrobione przez fabrykę, wytrzymuje bez żadnych problemów.
    Zatem nie dyskutowałem, obejrzałem jak to jest wykonane i w sumie, faktycznie jest to element jednorazowy, po rozebraniu stożek z materiału już nie dociśka z taką siłą rury i powstają nieszczelności. Można to było tez wykonać na podzespołach innego producenta, ale wtedy nie miałbym odpowiedniego protokołu i pisemnej gwarancji producenta na okres 50lat na materiał i sondy źródła dolnego! Co więcej, wykonawca instalacji udzielił 6-cio letniej gwarancji na wykonane prace.

    c.d.n...

    PS - bo w międzyczasie ktoś może nie zauważył, ale strop się zalał - o czym dalej
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  4. #84
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    BTW, czemu zdecydowałeś się na pompę ciepła tę głębinową a nie powietrzną? Moja wiedza odnośnie PC jest prawie zerowa, jakie korzyści przynosi te głębinowe PC?
    Hej

    Hmm, pierwszą przewagą jest skuteczność przy niskich temperaturach vs koszty dzielone przez kubaturę jaką mam do ogrzania

    Wiem, że pompy powietrze/woda są coraz lepsze i coraz bardziej wydajne i niektórzy mówią że przy -15 a i -20 dadzą radę, ale przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło CWU i CO (i nie chodzi o temperaturę ale o ilość samego ciepła o zadanej temperaturze - bo instalacje są zaprojektowane jako niskotemperaturowe z okresowym przegrzewaniem CWU), w pompie powietrznej o wiele częściej chodziła by grzałka (a w sumie od dwóch do trzech sekcji grzałki) co przekłada się wprost na koszty prądu.

    Co do pompy solanka/woda czyli jako to nazwałeś "głębinowa" (choć do tego określenia mi bardziej pasuje system woda/woda z oddzielnymi studniami poboru i zrzutu wody z głębin czy z dna jeziora), są o wiele skuteczniejsze, mają wyższy COP, są droższe w zakupie i instalacji, ale potem jest więcej plusów w tym niższe koszty eksploatacji, zero filtrów, o wiele mniej prac przy czyszczeniu plecaków, itd.. nie muszę się martwić o korozję wymiennika na podwórku (która wbrew obietnicom następuje dość znacznie - popatrz na plecaki od klimatyzatorów).

    Do tego mało jest pomp powietrze/woda z inwerterami o mocy 13kW jakiej ja potrzebuję.

    Wg projektu i badań - na 300mb odwiertu moc minimalna do uzyskania z gruntu to około 13,5kW - moje zapotrzebowanie budynku to 12kW wg projektu, stąd montaż pompy o mocy regulowanej w zakresie 4-16kW, która będzie mogła regulować swoją moc zależnie od potrzeby - pozostaje kwestia nastrojenia / wysterowania systemu i kanału zwrotnego do pompy. Ale dzięki takiemu doborowi, czyli mając pompę regulowaną, mogę tak dostosować jej moc do zapotrzebowania ciepła przez CO i CWU przy dostępnym cieple z gruntu, żeby uzyskać wymierne korzyści w postaci wysokiej skuteczności i niższych rachunków (nie muszę w tym scenariuszu zastanawiać się co częste na forum muratora - co lepsze, większa czy mniejsza moc pompy, a może większa czy mniejsza moc odwiertu i jak to razem mądrze połączyć?).

    Druga strona medalu, że pompa to dość proste urządzenie, i jeżeli ktoś zna się choć trochę na regulacji i mechanizmach w nich zachodzących, na prawdę można sobie to wszystko nieźle dostroić. Warunek jest jeden - konstrukcja pompy musi być dość wszechstronna... Napisze o tym jak to widzę już niedługo w tym jak zrobić (prawie) pasywne chłodzenie, bez zbędnych modułów od producentów pomp, wartych połowę a czasem wręcz drugie tyle co sama pompa, a które w praktyce ograniczają się do zmiany trybu pracy z pominięciem sprężarki...
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  5. #85

    Domyślnie

    Czym zamierzasz ocieplić ściany? Styropian czy wełna skalna? Mnie w styropianie przeraża jego "plastikowość, sztuczność". Wełna bardziej kojarzy mi się z naturalnością i lepszą izolacją cieplną niż styropian. 30cm rockwoola na zewnątrz i dom jak termos . Chociaż pewnie przy odpowiedniej grubości styropianu to samo się osiągnie lub zbliżone parametry do wełny, ale tańszym kosztem.

  6. #86
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    W skrzynce licznikowej nie będzie żadnego zabezpieczenia poza wyłącznikiem nadprądowym.
    Jak znam firmy energetyczne i ich wykonawców, to pomimo zaleceń w takiej konkretnej sytuacji jak moja, aby było jakieś zabezpieczenie - na pewno go nie będzie.
    Podłączany będę ziemią, przez ZK w linii ogrodzenia, ale zasilanie schodzi ze słupa linii napowietrznej - która w całości w okolicy wykonana jest warkoczem i biegnie napowietrznie z nieodległego (300m) transformatora nasłupowego, więc jak najbardziej ochronniki muszą być i zgadzam się z Tobą, za tym aby był to osprzęt dobrej firmy.

    Filmik ciekawy - ale chciałbym zobaczyć więcej takich z porównaniem różnych produktów, różnych producentów Nie lekceważę zjawisk atmosferycznych choć bardzo lubię je obserwować

    Natomiast druga sprawa, prócz tego źródła, będę miał też panele PV, antenę, instalację odgromową, więc trochę zabawy będzie. Zaś przy ochronie rozważałem linię produktów DEHNGuard z wymiennymi modułami, więc wpisałeś się w temat.
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  7. #87

    Domyślnie

    DEHNGuard to SPD typu drugiego. To się nie nadaje. Tego używasz za SPD typu pierwszego np. DEHNventil(też ma wymienne moduły, https://www.tim.pl/ogranicznik-przep...ext=03cc96ebab ). Jak wsadzisz Guardy to efekt będzie taki sam jak z tego filmiku.

    Przeczytaj sobie ten artykuł Jarosława Wiatera z Politechniki Białostockiej. Oni mają największe w Polsce laboratorium wysokich napięć, więc mają gdzie testować SPD o kształcie udaru 10/350 us. Wcześniej wszystkim zajmował się prof. Sowa -> http://www.elektro.info.pl/artykul/i...rzepiec-bc?p=2

    Na rynku naprawdę jest nieciekawie i niebezpiecznie odnośnie SPD, rynek zalało badziewie chińskie.

    Jak będziesz robił instalację odgromową możesz też pójść w DEHNa, mają fajne gąsiory ze stali nierdzewnej, oni to nazywają NIRO, uchwyty fajne do odejść i zwodów DEHNsnap i wiele innych fajnych akcesorii, które nie szpecą domu. Zerknij sobie na ten filmik -> https://www.youtube.com/watch?v=miFjHOisD4k

    ps. To, że na słupach jest AsXSn dla prądu udarowego o kształcie 10/350, czyli pioruna nie jest żadnym izolatorem jego izolacja.
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 29-12-2015 o 15:00

  8. #88
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    DEHNGuard to SPD typu drugiego. To się nie nadaje. Tego używasz za SPD typu pierwszego np. DEHNventil(też ma wymienne moduły, https://www.tim.pl/ogranicznik-przep...ext=03cc96ebab ). Jak wsadzisz Guardy to efekt będzie taki sam jak z tego filmiku.

    Przeczytaj sobie ten artykuł Jarosława Wiatera z Politechniki Białostockiej. Oni mają największe w Polsce laboratorium wysokich napięć, więc mają gdzie testować SPD o kształcie udaru 10/350 us. Wcześniej wszystkim zajmował się prof. Sowa -> http://www.elektro.info.pl/artykul/i...rzepiec-bc?p=2

    Na rynku naprawdę jest nieciekawie i niebezpiecznie odnośnie SPD, rynek zalało badziewie chińskie.

    Jak będziesz robił instalację odgromową możesz też pójść w DEHNa, mają fajne gąsiory ze stali nierdzewnej, oni to nazywają NIRO, uchwyty fajne do odejść i zwodów DEHNsnap i wiele innych fajnych akcesorii, które nie szpecą domu. Zerknij sobie na ten filmik -> https://www.youtube.com/watch?v=miFjHOisD4k

    ps. To, że na słupach jest AsXSn dla prądu udarowego o kształcie 10/350, czyli pioruna nie jest żadnym izolatorem jego izolacja.
    Hej, ok to konkretnie:

    1. Rodzaj zastosowanego zabezpieczenia zależy od tego gdzie go instalujemy... więc u mnie z racji domu jednorodzinnego i istnienia LPS będzie SPD T1 + T2
    2. Jeżeli już o wszystkich klasach mowa, to będzie i T3 ale przed sprzętem audio i sprzętem komputerowym oraz elementami sterującymi i istotnymi elementami wykonawczymi automatyki jako dodatkowe zabezpieczenie + zabezpieczenie na okablowaniu miedzianym łączącym te systemy (ochrona przed SEMP i LEMP).
    3. Nie sądzę (choć nie mam dowodów) że Shrack, Shneider czy Hager nie mają zabezpieczeń SPD typu warystorowego z iskrownikami (są w katalogach), kwestia czy na pewno są to warystory, bo rzeczywiście Chińczycy dużo na rynku napsuli. Ale chodzi mi tu o fakt, że nie tylko DEHN jest na rynku - choć sam doceniam ich doświadczenie i innowacje.
    4. Co do instalacji odgromowej, bryłę mam na tyle ciekawą, i prostą jednocześnie, że wystarczy kabel na szczycie, dach jest z blachy, rynny podobnie, oraz sztyca odgromowa przy maszcie antenowym na wysięgnikach podłączona do systemu i zwodów (dwie sztuki zwodów planowałem zamiast jednego).
    5. Częściej, przyczyną problemów i uszkodzeń, od zastosowania słabszej jakości urządzeń, jest kiepsko lub tragicznie wykonana instalacja odgromowa, zwody, przekroje kabli od ekwipotencjalizacji więc tutaj jest kilka zmiennych, nie tylko producent sprzętu.

    Ale dziękuję za materiały, obejrzałem, przeczytałem, ciekawa wiedza - sam posiłkuję się materiałami np P. Edwarda Musiał - też polecam jego opracowania, m.in. odnośnie uziemień i ekwipotencjalizcji, oraz ochronie w sieciach nn.

    Ze swojej strony chciałbym zastosować najlepsze SPD, mieć super wypasiony LPS, do tego ochronniki sieci Ethernet, odgromniki gazowe na instalacji małoprądowej, protectory typu SFL, czy nawet ochronniki DEHN Connect - ponieważ, nie tylko z sieci zasilającej mogą dotrzeć wyładowania... zatem na pewno ochroną należy objąć:

    a) budynek i instalacje przed bezpośrednim wyładowaniem
    b) zasilanie od strony wejścia do budynku przed przepięciami i wyładowaniami
    c) instalacje zewnętrzne zdolne indukować wysokie napięcia (CCTV, domofon, instalacje oświetleniowe, radiowe, etc)
    d) instalacje wewnętrzne zdolne indukować wysokie napięcia szkodliwe dla elektroniki budynkowej (automatyka, alarmówka, CCTV, SKD, systemy komfortu, audio-video)...

    Dziś mało kto zdaje sobie zaprawę ile km kabli ma w domu i jak to wszystko działa, i to zarówno od strony separacji ich wobec siebie nawzajem, jak i separacji czy raczej ochrony przed zagrożeniami zewnętrznymi... wiadomo, że w domowych warunkach ciężko (choć nie awykonalnie) zrobić jest strefę chroniącą przed EMP, ponieważ dla każdego medium trzeba będzie stosować repetery (dla telefonii, radia, sieci wifi...) ale to są koszty i wymagają wiedzy i bardzo złożonego podejścia (np znam ludzi którzy kładli tapety ograniczające upływ elektromagnetyczny na ścianach swoich pokoi, ale zapominali o metalowej instalacji wodociągowej, grzewczej, lub o wyklejeniu specjalną folią okien ...
    a
    No ale cóż, wracam do pracy, bo muszę wyrysować szczyty wieńca aby móc zacząć projektować układ PV na dachu.
    A wcześniej te same dane przekazać do wykonawcy więźby.
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  9. #89
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Czym zamierzasz ocieplić ściany? Styropian czy wełna skalna? Mnie w styropianie przeraża jego "plastikowość, sztuczność". Wełna bardziej kojarzy mi się z naturalnością i lepszą izolacją cieplną niż styropian. 30cm rockwoola na zewnątrz i dom jak termos . Chociaż pewnie przy odpowiedniej grubości styropianu to samo się osiągnie lub zbliżone parametry do wełny, ale tańszym kosztem.
    Co do dyskusji - styropian vs wełna...

    Wybrałem i nadal przy tym obstaję - styropian grafitowy, fazowany/frezowany, grubość 25-30cm, muszę jeszcze ponowić obliczenia jak już poznam wszystkie wynikowe otwory i ilość % betonu wystawionego do izolacji zewnętrznej. Ponieważ nie mogłem zwężyć belek czy słupów aby dołożyć nawet ze 3cm styro/xps w miejscach wylewanych z żelbetu elementów, rozważam doklejenie do wszystkich elementów betonowych widocznych z zewnątrz, płyt PIR o grubości 3-5cm, ale to też muszę obliczyć, czy jest to opłacalne - czyli czy da wymierne korzyści (czas, koszt, materiały, dodatkowe trudności przy montażu docelowej warstwy izolacji).

    IMO - wełna osiada, z czasem jednak chłonie wodę, jest trudniejsza do aplikacji (droższa), wymaga więcej pracy, nie ma wełny fazowanej... więc albo układasz dwie warstwy, albo godzisz się na mostki/szczeliny. Do tego wełna sama w sobie jest droższa... Nawet na poddaszu rozważam styro, lub ostatecznie wełnę mineralną + styropian.

    jeżeli już wełna, to na zewnątrz tylko wełna mineralna, lub jak kto woli kamienna (stone wool/rock wool), wełny szklane się nie nadają... i wbrew opiniom, są palne/a przynajmniej mocno topliwe.

    Co do odczuć, wydaje mi się, że styropian i wełna ma tyle samo wspólnego z naturalnością ile naturalnie występują w naturze Jedno i drugie stworzył człowiek. I w jednym i drugim przypadku wzorując się na naturze.
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  10. #90

    Domyślnie

    Shrack, Shneider czy Hager mają wszystko, ale i tak wszystkie drogi prowadzą do DEHNa hehe. Przynajmniej sprzęt przetestowany w laboratoriach wysokich napięć. Wiesz za co płacisz. Poza tym cena z dupy się nie bierze, co dobre kosztuje, nie ma cudów.

    Znam dr. Musiała też . Chociaż całym guru od instalacji odgromowych i ekwipotencjalizacji był śp. prof. Sowa.

    Dobra starczy śmiecenia Twego tematu. Powodzenia. Nie popełniaj błędów. Po co uczyć się na swoich błędach, nieopłacalne

    ps. DEHNpath'e do Twojej szafy rackowej :

    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 29-12-2015 o 16:17

  11. #91
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    AH - właśnie mi zaświtał w głowie pomysł

    Jeżeli zagląda tu jakiś przedstawiciel DEHN, SHRACK, HAGER, SHNEIDER, itd. i jest chętny wspomóc naszą skromną budowę, w zamian za reklamę na budynku/w okolicy budynku, może tu na forum, nawet w jakimś materiale promocyjnym podczas montażu, etc... zapraszam serdecznie! A co mi tam, siebie nie sprzedaję, tylko produkt mojej głowy i pracy. Warunki do omówienia na PW i dalej telefonicznie.

    Podobną propozycję kieruję do dostawców wyposażenia teletechnicznego, instalacji sanitarnych, instalacji grzewczych (w tym podłogówka, pompy ciepła), instalacji PV, systemów wentylacji z odzyskiem ciepła.



    Ale zaznaczam, że mogą nas zainteresować tylko konkretne propozycje, za rozsądne i możliwe do spełnienia oczekiwania.

    PS - może ktoś jeszcze zechce doposażyć/zrabatować mały warsztat majsterkowicza (elektronika, robotyka, automatyka, mechanika - słowem mechatronika)
    PSS - a może ktoś zechce doposażyć kuchnię moje małżonki (wystarczy rozsądna i ciekawa oferta cenowa na sprzęt i akcesoria AGD - od lodówki, przez kuchenki i piecyki po dwufunkcyjny okap)
    PSSS - a może ktoś zechce jeszcze nas wspomóc przy projektowaniu ogródka i otoczenia domu? TO już chyba bardziej realne?

    PSSS - pomarzyć zawsze przyjemnie - prawda? Zwłaszcza przed nowym rokiem!
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  12. #92

    Domyślnie

    To była jakaś aluzja do mnie? Tak rozgadałem się z tym DEHN'em jakbym rzeczywiście był jakimś przedstawicielem. Nie, nie jestem. Jestem zwykłym inżynierem sieciowym(ten od internetów).

    pzdr.

  13. #93
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    To była jakaś aluzja do mnie? Tak rozgadałem się z tym DEHN'em jakbym rzeczywiście był jakimś przedstawicielem. Nie, nie jestem. Jestem zwykłym inżynierem sieciowym(ten od internetów).

    pzdr.
    Powiedzmy, że byłeś inspiracją
    A od Internetów to był kierownik nie inżynier (kolega trochę po branży widzę).
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  14. #94
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    c.d.

    Siedzę i oglądam hucpy i szopki w Sejmie... a konkretnie próby opozycji wobec "demokratycznie wybranych słusznych władz, przedstawicieli narodu" w zakresie kolejnych coraz ciekawszych i coraz bardziej prezentujących PRL'owskie wybrzmienia i standardy ustaw czy decyzji... aż ciśnie się na usta pytanie, kiedy w godle polski pojawi się druga głowa orła, a na fladze dojdzie trzeci kolor... i niestety niebieski?

    Jakkolwiek, aby chwilę się oderwać i nie zejść tutaj na zawał, z powodu coraz to ciekawszych zapisów wspaniałych ustaw, w tym np wycofania kadencyjności, wymagań etycznych, wymagań niekaralności, wymagań merytorycznych dla władz mediów publicznych, ... to w sejmie, bo w tle zlikwidowano aferę madrycką, zlikwidowano Trybunał Konstytucyjny, zablokowano pracę kontrwywiadu wojskowego, ... czekam na rychłe uniewinnienie męża Pani Marty Kaczyńskiej, oraz na powołanie szanownego prezesa na Naczelnika albo Marszałka narodu ... DOŚĆ POLITYKI ... nie dość, że się ujawniam, co niedługo pewnie będzie ścigane i karalne... to jeszcze psuję i wam humory (no lub wręcz odwrotnie)... Tyle że to na prawdę wygląda na działanie na rzecz Federacji Rosyjskiej, a nie na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej.

    A tymczasem, u mnie trwa budowa... tylko czy mnie jeszcze będzie na nią stać? Może lepiej wyjechać do tak znienawidzonej przez nowy rząd, złej i paskudnie bogatej (bo może demokratycznej pomimo królestwa, i logicznie pomimo wielokulturowości, zarządzanej) UK?

    Może zamiast budować się w kraju, trzeba skończyć SSO, sprzedać (albo przykryć dużą białą płachtą) i rozważyć otrzymywane oferty pracy poza granicami kraju, dla którego jednak jeszcze do niedawna chciało się pracować?

    Ehh, ku przestrodze:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mysl.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	81,1 KB
ID:	341690

    Pozdrawiam
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  15. #95
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    c.d.

    24 listopada, podczas prowadzenia pierwszych odwiertów, zorganizowałem trochę czyszczenia działki i min. spaliłem większą część wykoszonych krzaków, trawy, samosiejek oraz wykopanych karp. poniżej dwa zdjęcia


    Wspomnienie nie tak odległych a jednak starych czasów.


    Powyższe zdjęcie rozesłałem do kilku osób z pytaniem: co to jest?

    Najlepsza odpowiedź brzmiała: ogniste logo Mortal Kombat
    Po bliższym przyjrzeniu na serio pasowało, a to tylko rozgarnięte przed wygaszeniem całodniowe ognisko.

    W tym samym czasie, na budowie Panowie kończyli zbrojenie stropu i wieńców parteru, wykonywali też resztkę szalunków.
    O nich w następnym odcinku

    c.d.n...
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  16. #96
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    c.d.

    25 listopada, na działce zastał nas taki widok...











    Zatem dziadek mróz był, a z rejestratora temperatury wynika, ze było max -4,5 stopnia Celsjusza, zanotowane na wysokości 1m npt.

    Na szczęście wyszło słońce i dość szybko poradziło sobie z oszronionymi prętami i zbrojeniem, zatem ekipa przystąpiła do ostatnich poprawek i przygotowań do zalewania stropu nad parterem.














    Pompa z perspektywy stropu przed zalewaniem


    Gotowi do biegu... START


    Zalewamy i wibrujemy! Ze względu na gęste i ciasne zbrojenie pierwsza pompa przyjechała z betonem o wyższej klasie, z drobniejszym kruszywem, tak aby dokładnie dolać trudno dostępne miejsce w złożonych belkach.



    Małe FauxPa ekipy, które musieli potem posprzątać ręcznie łopatami... ale zadanie wykonali.


    Płyta widziana z kontenera, o godzinie 22:00... przed pełnym zakryciem (część zakryta była już na tyle twarda, że dało się bez większych problemów po niej poruszać i zakryć beton przed mrozem, reszta musiała zaczekać... w sumie nakrycie było dodatkowe, ponieważ sama domieszka przeciwmrozowa do betonu spełniła swoje zadanie.

    c.d.n...
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  17. #97
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie



    WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI NOWEGO ROKU 2016

    Pozdrawiamy wszystkich folowersów i gości naszego dziennika i zapraszam do dalszego zaglądania.
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  18. #98

    Domyślnie

    Może Ciebie to zainteresuje -> http://www.pompaciepla-24.pl Nie wiem czy to jest jego własna twórczość programistyczna czy coś gotowego, ale 270m^2+CWU i PC 10kW ma co robić przy -12 stopni.

  19. #99
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cześć,

    zapoznałem się, zapytałem, zobaczymy co/czy odpowie, ale na szybko, to fajna wizualizacja

    Jak rozumiem, pompa jest jego własnej konstrukcji i ma 10kW, źródło ma więcej mocy niż pompa (dobrze rozumiem że ma 750mb odwiertów lub wymiennika poziomego?).

    Dziwne, że z pompy stale wychodzi ponad 70 stopni, żeby całość ocenić, brakuje kilku informacji:

    Nie wiemy nic o izolacji domu.
    Nie wiemy czy ogrzewa podłogówką czy grzejnikami, czy nawiewem.
    Nie wiadomo czy ma rekuperator... (zakładam, że tak, ciekawe czy też sam budował)?

    Nie wiemy jakie ma warunki gruntowe dla dolnego źródła, wprawdzie napisał (5 obwodów po 150mb) ale po takim rozmiarze to raczej wymiennik poziomy i nie wiem czy ma 5 obwodów po 150mb czyli 750mb? i czym on to gania? jakie przekroje? czy może 5x po 30mb co daje 150 mb...odwiertów (bo np skalisty grunt - co raczej nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem).

    Dziwne są wyniki pomiaru z wymiennika... i nie chodzi o cykliczność, ale o to dogrzewanie gruntu glikolem o temp 16 st z pompy... powinno być przecież mrożone (chyba że to taki sposób na regenerację dolnego źródła?)

    Do tego moc pobierana szczytowa pompy ciepła jego własnej konstrukcji wynosi prawie 3kW, np. wybrana przeze mnie w szczycie pobiera trochę ponad 2kW (bez grzałek, których moc całkowita - 3 sekcje - to chyba 8kW, ale z elektroniką, pompami, sprężarką, itd.)

    Raczej wątpię też w podaną ilość zużywanego wcześniej gazu - średnio 45m3 to jakieś 100zł/msc w taryfie W3, a tutaj za prąd wychodzi mu średnio z rocznego zużycia ponad 400zł/msc... może 450m3 gazu? to było by bliższe prawdy i pracy kotłów i opłacalności inwestycji w pompę ciepła i 750mb odwiertów...


    U mnie jest 270m2 pow domu, z czego ogrzewane wprost jakieś 190m2, a reszta dogrzewana ciepłem odpadowym (i w razie potrzeby załączanym nadmuchem z wymiennikiem wodnym).

    Z obliczeń OZE wyszło zapotrzebowanie na ciepło dla domu na poziomie 12,5kW gdzie zaprojektowane było CWU (z cyrkulacją) i CO (podłogówka + grzejniki w garażu + nagrzewnica na nawiewie wodna dla powietrza z zewnątrz).
    Trochę zmodyfikowaliśmy założenia, zmniejszając powierzchnię grzaną wprost, likwidując grzejniki na rzecz nagrzewnicy nadmuchowej i ciepła odpadowego/resztkowego z wentylacji + podłogówka elektryczna stosowana w garażu tylko w razie potrzeby.

    Z projektu odwiertów, założono moc dolnego źródła (320mb w 4 odwiertach) na poziomie 13-14kW, po odwiertach i badaniach zakłada się moc na poziomie 15kW (teren nawodniony, piaski i żwiry), do tego dolne źródło teoretycznie jest wykonane z materiału, który ma polepszyć jego efektywność, ale to się okaże...) czyli dla pompy jaką planuję zamontować - o mocy regulowanej 4-16kW to dobre warunki pracy. Jeżeli dom dotrzyma szczelności i izolacyjności - powinno być ok.

    Gdybym miał płacić tyle rocznie za samo ogrzewanie ... to na pewno rewidowałbym efektywność systemu... bo wychodzi powyżej 400zł msc, a gdzie jeszcze przesył i normalne zużycie?

    Albo informacje są źle podane, albo ja je źle interpretuję, ale pomysł i działanie systemu - w tym wizualizacja, ciekawe.

    Dzięki za linka!
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  20. #100
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Hmm, dawno nie pisałem, ale dużo pracy przy dwójce nowego potomstwa, a do tego zima, zima, mróz za mordę nas trzyma... na budowie oczywiście

    Więc tak, mamy wszystkie ściany konstrukcyjne wszystkich kondygnacji, w tym szczytowe i kolankowe poddasza.
    Zostało zalać wieniec ścian szczytowych (zaszalowany) i jeden wieniec ściany nośnej wewnętrznej (podpora kleszczy i jednocześnie podłogi poddasza, też już zaszalowany). Oprócz tego zostało dokończyć ścianki działowe na piętrze i będzie gotowe. Czekamy więc na dobrą pogodę i cieplejsze temperatury.

    Załączam zdjęcia z dzisiaj - wiem, ciemno, ale dopiero o tej porze miałem dziś czas.

    Tutaj jak to wyglądało 8 stycznia - jak widać prace trwały (nawet sprzątanie spore się odbyło):






    A tutaj seria fotek z dzisiaj:









    Rzut na nie podzielone jeszcze przestrzenie techniczne na piętrze...


    Rzut na korytarz i schody...


    I widok z góry na podział, jeszcze nie widać działowych ścianek.


    Zatem kolejny krok to więźba i okna i tym zagadnieniom poświęcę najbliższych kilka wpisów, tymczasem prócz tak przyziemnych spraw jak zmiana SSO w SSZ, przyszła pora na bardziej zaawansowane i techniczne rozwiązania - INSTALACJE.

    I tym tematom tez poświęcę trochę uwagi, dzieląc się pewnymi spostrzeżeniami, ale to oczywiście materiał na kolejny post

    Zatem c.d.n!
    Ostatnio edytowane przez Mysław ; 20-01-2016 o 01:13 Powód: zdjęcia
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


Strona 5 z 70

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony