dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 52
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie a może wystarczy mi powietrzna pompa ciepła??

    Myślałem o pompie gruntowej (dom będzie budowany w przyszłym roku, w tym tylko fundament)
    ale tak sobie czytam:
    http://www.biawar.com.pl/pompy-ciep%...zne/nibe-f2040

    "minimalna temperatura powietrza jako dolnego źródła ciepła -20C"

    niech to będzie nawet -15...

    może mi to wystarczy?

    Odpadają koszty odwiertu....za to można mieć jakieś alternatywne źródło ogrzewania na super zimne dni...mogę nawet grzać prądem..ile takich dni będzie? niezbyt wiele. Dodatkowo i tak będzie kominek.

    Co sądzicie?

    (dodam, że nie mam możliwości ogrzewania gazowego więc jedyną alternatywą jest ekogroszek)
    Ostatnio edytowane przez Krix ; 12-09-2015 o 13:49

  2. #2
    Banned
    Wojtko55

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Bialystok
    Kod pocztowy
    15-814
    Posty
    204

    Domyślnie

    Oczywiście, że można tak zrobić. Jak połączysz kocioł z pompą powietrzna to powinno byc git

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtko55 Zobacz post
    Oczywiście, że można tak zrobić. Jak połączysz kocioł z pompą powietrzna to powinno byc git
    tylko czy to ma sens....może jednak po prostu gruntowa.

    no i trzecia alternatywa do której reszta mojej rodziny mocno mnie przekonuje: tylko ekogroszek i zrezygnować z "eksprerymentów".

    te dylematy będą mnie teraz gnębić przez najbliższe miesiące

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zrób OZC, i wtedy w zależności od wyników sobie dobierz. Ale jak dobrze ocieplisz to może być dobry wybór.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    a jakaś tania chińska gruntówka? można podpytać kolegę jbloch
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wojtek_Wisznia Mała

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wisznia Mała
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    330

    Domyślnie

    Ekogroszek w XXI w. to jakaś masakra, a nie rozwiązanie. Trujesz siebie i sąsiadów w okolicy, a do jednego z pomieszczeń w domu zamiast w skarpetkach będziesz wchodził w gumofilcach. Licząc koszty pamiętaj, że m^2 kotłowni kosztuje, komin to też koszty. Mając PC w kotłowni będziesz miał jeszcze pralkę, suszarkę, deskę do prasowania i co najważniejsze święty spokój z obsługą. Przy ekogroszku musisz jeszcze pomyśleć jak będziesz podgrzewał sobie wodą użytkową poza sezonem grzewczym (chyba nie zamierzasz palić?!). Albo będziesz drogo podgrzewał prądem, albo będziesz musiał jeszcze zainwestować np. w solary. Koniec końców wydasz tyle co na pompę.

    Co do samego wyboru pompy: gruntowa czy powietrzna. Oba rozwiązania będą dobre jeżeli zakupisz porządne urządzenie, które zamontuje Ci fachowa ekipa. Przy gruntowej (poza ciszą w ogrodzie i wyższą sprawnością układu) masz jeszcze możliwość pasywnego chłodzenia domu. Pamiętaj o jednym: pompa ciepła ma sens w dobrze ocieplonym domu i przy ogrzewaniu niskotemperaturowym (podłogówka, ścienne, itp.)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_Wisznia Mała Zobacz post
    Pamiętaj o jednym: pompa ciepła ma sens w dobrze ocieplonym domu
    Powiedziałbym, że wprost przeciwnie
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Klimon
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Więcbork
    Kod pocztowy
    89-410
    Posty
    152

    Domyślnie

    Oczywiście, że wystarczy pompa powietrzna. Ogrzeje cały dom i CWU. Kominek to dla nastroju.

    Ekogorszki to dla tych co nie mają co robić i lubią sprzątać.

    Zamiast komina i kotłowni nasz pompę ciepła.
    Powietrzne pompy ciepła z montażem od 19.900zł netto.

    Klimon.pl - nowoczesne ogrzewanie

    www.klimon.pl - pompy ciepła od 7 do 200kW


    Usati.pl

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wojtek_Wisznia Mała

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wisznia Mała
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    330

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Powiedziałbym, że wprost przeciwnie
    A jak to umotywujesz? Tylko patrząc na marketingowo podaną cenę dostarczenia 1kW ciepła? Trzeba uwzględnić jeszcze kilka spraw z poziomu inwestycji oraz ograniczeń technicznych:
    1) Cena PC (urządzenia i dolnego źródła) szybko rośnie wraz ze wzrostem mocy,
    2) PC mają tym większą sprawność (tym samym taniej wytwarzają ten 1 kW ciepła) im różnica temperatur między dolnym źródłem a grzejnikiem jest mniejsza. Dlatego największy sens ma współpraca PC z ogrzewaniem niskotemperaturowym jakim jest podłogówka (ewentualnie ogrzewanie ścienne lub sufitowe - praktycznie w budownictwie jednorodzinnym niespotykane). A moc podłogówki ograniczona jest powierzchnią (co oczywiste) i maksymalną temperaturą przy jakiej mamy jeszcze komfort użytkowania (o ile mnie pamięć nie myli to zaleca się max. 29 stopni w pokojach i 32 w łazience).
    W źle ocieplonym domu możemy mieć problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości ciepła. Pojawia się wtedy konieczność dołożenia powierzchni grzejnej (np. ogrzewania ściennego) lub częściej przez inwestorów wybierane dołożenie klasycznych grzejników. A grzejniki, nawet o zwiększonej powierzchni, wymagają wyższej temperatury zasilania (leci sprawność i tym samym rosną koszty wytwarzania ciepła) i komplikujemy instalację (również koszty), bo musimy stosować mieszacze, żeby mieć w instalacji zasilanie różnymi temperaturami (niższą na podłogówkę i wyższą na grzejniki).

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_Wisznia Mała Zobacz post
    A jak to umotywujesz? (...)
    A co tu motywować? Po prostu pompa ciepła coraz mniej "się opłaca" im bardziej energooszczędny jest obiekt (im mniejszy, lepiej izolowany).
    Wystarczy pomyśleć.
    Przy odpowiednio niskim zapotrzebowaniu na energię pompa może w ogóle się nie opłacać biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne bo można z powodzeniem grzać nawet czystym prądem z COP=1 w taniej taryfie - więc jest zupełnie odwrotnie do tego co ty mówisz. I to słusznie zauważył "chcialbympompe".
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_Wisznia Mała Zobacz post
    Pamiętaj o jednym: pompa ciepła ma sens w dobrze ocieplonym domu
    Już wyżej Cię sprostowano a ja teraz na liczbach Cię sprostuje,żebyś już więcej takich głupot nie pisał.
    Mamy dwa domy,jeden słabo ocieplony zużywający na ogrzewanie 10000kWh a drugi dobrze ocieplony zużywający na ogrzewanie 5000kWh i teraz:
    10000kWh/COP3=3333kWh
    5000kWh/COP3=1666kWh

    W którym domu pompa ciepła będzie miała większy sens i przyczyni się do większej oszczędności energii na ogrzewanie ?

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wojtek_Wisznia Mała

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wisznia Mała
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    330

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    A co tu motywować? Po prostu pompa ciepła coraz mniej "się opłaca" im bardziej energooszczędny jest obiekt (im mniejszy, lepiej izolowany).
    Wystarczy pomyśleć.
    "chcialbympompe".
    No to dziwnie pojmujesz opłacalność. Według Ciebie lepiej mieć pompę w słabo ocieplonym domu bo wtedy przynosi ona większe oszczędności. Tylko, że to są ILUZORYCZNE oszczędności!!!
    Jak w reklamie ING z Konradem: "Tyle mamy oszczędności ile mamy na koncie"! I ja w tym właśnie duchu pisałem. Sensowniej jest lepiej ocieplić budynek i tym samym kupić mniejszą (w sensie mocy) pompę. Na etapie inwestycji wydajemy TYLE SAMO LUB MNIEJ, a później już każdego miesiąca płacimy mniej za prąd.

    Tu warto jeszcze zauważyć, że rozmawiamy o konkretnym przypadku - w linku, który podał Krix są pompy od 8kW do 16kW. Między PC 8kW i 12kW (tak samo między 12kW i 16kW) jest różnica 7380zł brutto co przy cenie styropianu przyjmijmy brutto 155zł/m^3 daje nam 47,6m^3 styropianu. Jeżeli "zużyjemy" go na poprawę izolacyjności domu dokładając powiedzmy 5cm dodatkowego ocieplenia to za zaoszczędzone pieniądze mamy 952m^2 styropianu co z nawiązką pozwala obłożyć dom ze wszystkich stron.

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Przy odpowiednio niskim zapotrzebowaniu na energię pompa może w ogóle się nie opłacać biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne bo można z powodzeniem grzać nawet czystym prądem z COP=1 w taniej taryfie - więc jest zupełnie odwrotnie do tego co ty mówisz. I to słusznie zauważył "chcialbympompe".
    Tu też pozwolisz, że wtrącę swoje co nieco. Nawet w domach pasywnych ludzie stosują PC, gdyż nie tylko ogrzewanie jest w domu potrzebne. PC dołoży w takim domu ile trzeba do ogrzewania i załatwia kwestię podgrzewania wody użytkowej.

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Już wyżej Cię sprostowano a ja teraz na liczbach Cię sprostuje,żebyś już więcej takich głupot nie pisał.
    Mamy dwa domy,jeden słabo ocieplony zużywający na ogrzewanie 10000kWh a drugi dobrze ocieplony zużywający na ogrzewanie 5000kWh i teraz:
    10000kWh/COP3=3333kWh
    5000kWh/COP3=1666kWh

    W którym domu pompa ciepła będzie miała większy sens i przyczyni się do większej oszczędności energii na ogrzewanie ?
    Po pierwsze: Zanim zaczniesz komuś od głupot przygadywać to przynajmniej postaraj się przeczytać ze zrozumieniem czyjąś wypowiedź. A nawet gdy się nie zgadzasz to można swój komentarz grzeczniej napisać.

    Po drugie: W swoich wyliczeniach zastosowałeś jedno, ale bardzo istotne uproszczenie, które dyskwalifikuje ich sens. Mianowicie założyłeś, że jedyną zmienną jest mieć a nie mieć pompy. A sens mojej wypowiedzi jest taki: zrób takie ocieplenie, żeby pozwoliło kupić PC o jak najmniejszej mocy (docieplenie robisz za faktycznie zaoszczędzone na pompie pieniądze). Dzięki takiemu podejściu osiągniesz COP > 4,5 i FAKTYCZNIE będziesz płacił mniejsze rachunki.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Dobra PC P/W nie jest experymentem
    ja to wiem, ale nie jestem jedynym decydującym niestety.....więc potrzebuję zebrać dobre argumenty..

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Klimon Zobacz post
    Oczywiście, że wystarczy pompa powietrzna. Ogrzeje cały dom i CWU. Kominek to dla nastroju.
    Poradzi sobie w silne mrozy?
    Wtedy może znacząco wzrosnąć koszt energii.
    Będzie w skali roku taniej niż ekogroszek?
    Niestety...nie mam aż takich zasobów by nie patrzeć się na koszty. (z brudem sobie poradzę......)

    Więc pewnie gruntówka lepsza? (tańsza energia?)
    Mam (miałem) wstępną analizą za PPC. Z odwiertami wyszło ok 17tysięcy więcej od instalacji ekogroszku. To nie jest tak źle.
    Gdyby pominąć budowę komina to pewnie z 10 tysięcy więcej - ale namówić resztą rodziny na nie stawianie komina jest jeszcze trudniej niż na samą pompe ciepła (chcą go "na wszelki wypadek").

    No i plus, że przy pompie ciepła można kotłownie wykorzystać na pralnię.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    Poradzi sobie w silne mrozy?
    Wtedy może znacząco wzrosnąć koszt energii.
    Będzie w skali roku taniej niż ekogroszek?
    Niestety...nie mam aż takich zasobów by nie patrzeć się na koszty. (z brudem sobie poradzę......)
    Dokladne i rzetelne ozc + audyt energetyczny i do wiekszosci pytan bedą odpowiedzi. A to tylko gdybanie.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_Wisznia Mała Zobacz post
    Co do samego wyboru pompy: gruntowa czy powietrzna. Oba rozwiązania będą dobre jeżeli zakupisz porządne urządzenie, które zamontuje Ci fachowa ekipa. Przy gruntowej (poza ciszą w ogrodzie i wyższą sprawnością układu) masz jeszcze możliwość pasywnego chłodzenia domu. Pamiętaj o jednym: pompa ciepła ma sens w dobrze ocieplonym domu i przy ogrzewaniu niskotemperaturowym (podłogówka, ścienne, itp.)
    czy masz opinię o pompach PPC? http://www.ppcpompy.eu
    Wydają mi się ok - ma je wiele osób - potencjalne tańsze przeglądy i naprawy.
    Oprócz tego brałem pod uwagę NIBE (zwłaszcza w kontekście pompy powietrznej) i inverter eco-forest (http://www.inverter.com.pl/) (bardzo dobry kontakt mailowy z nimi podczas wstępnej analizy).

    wspomniałeś o ciszy w ogrodzie. Jak bardzo hałasuje pompa powietrzna?

    dobrze ocieplony dom: ściany styropian 15, od góry styropian + wełna. Za mało czy wystarczy?

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Już wyżej Cię sprostowano a ja teraz na liczbach Cię sprostuje,żebyś już więcej takich głupot nie pisał.
    Mamy dwa domy,jeden słabo ocieplony zużywający na ogrzewanie 10000kWh a drugi dobrze ocieplony zużywający na ogrzewanie 5000kWh i teraz:
    10000kWh/COP3=3333kWh
    5000kWh/COP3=1666kWh

    W którym domu pompa ciepła będzie miała większy sens i przyczyni się do większej oszczędności energii na ogrzewanie ?
    ja wypowiedź Arturo72 zrozumiałem tak (uwzględniając inne wypowiedzi na forum), że przy słabym ociepleniu pompa może nie dać rady ogrzać domu...

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_Wisznia Mała Zobacz post
    Tu warto jeszcze zauważyć, że rozmawiamy o konkretnym przypadku - w linku, który podał Krix są pompy od 8kW do 16kW. Między PC 8kW i 12kW (tak samo między 12kW i 16kW) jest różnica 7380zł brutto co przy cenie styropianu przyjmijmy brutto 155zł/m^3 daje nam 47,6m^3 styropianu. Jeżeli "zużyjemy" go na poprawę izolacyjności domu dokładając powiedzmy 5cm dodatkowego ocieplenia to za zaoszczędzone pieniądze mamy 952m^2 styropianu co z nawiązką pozwala obłożyć dom ze wszystkich stron.
    Mam (tzn. będę miał) stosunkowo mały dom. http://www.dobredomy.pl/projekt/bianka/
    W dotychczasowych kosztorysach z firm z którymi się kontaktowałem wszyscy sugerowali najsłabsza pompę.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dokladne i rzetelne ozc + audyt energetyczny i do wiekszosci pytan bedą odpowiedzi. A to tylko gdybanie.
    Jak to poprawnie zrobić? lub kto taki robi)
    Poczytałem: http://forum.muratordom.pl/showthrea...awie-Purmo-OZC
    i nie wygląda to na coś banalnego
    Ostatnio edytowane przez Krix ; 14-09-2015 o 17:02

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Acha.
    Na stronie http://www.dobredomy.pl/kalkulator/bianka/ jest tez kalkulator.

    Domyślnie (gaz ziemny, którego mieć nie mogę) pokazuje 2697zł/rok za ogrzewanie.
    Po zmianie na pompę ciepła pokazuje: 1616zł/rok
    Przy "eko"-groszku pokazuje 1060-1450zł/rok zależnie od typu kotła.

    Są te dane wiarygodne?
    Bo jeśli tak to jak nic ekologia tylko dla bogatych (nie można zrobić tańszego pradu dla posiadaczy pomp ciepła etc? ). Choć prąd i tak z węgla...więc może to tez nie takie ekologiczne? tylko komin w innym miejscu....no to jeszcze przesył...
    Ostatnio edytowane przez Krix ; 14-09-2015 o 17:04

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony