dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 52
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    Poradzi sobie w silne mrozy?
    Wtedy może znacząco wzrosnąć koszt energii.
    Będzie w skali roku taniej niż ekogroszek?
    ....
    Poradzi sobie przez cały rok. Czy taniej niż ekogroszek w sensie opłat miesięcznych/rocznych to raczej nie, ale pewnie niewiele drożej nawet przy PC powietrznej. Jeżeli jednak patrzysz na koszty inwestycji to brak komina i kotłowni ze składem opału da Ci większy zysk od węglowego ogrzewania. Dodaj do tego jeszcze tanią ciepłą wodę poza sezonem grzewczym.
    Gruntowa jest tańsza w użytkowaniu ale sporo droższa przy zakupie. Jeżeli musisz mocno liczyć się z pieniędzmi na etapie inwestycji to zrób powietrzną pompę.


    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    Poradzi sobie w silne mrozy?
    ... ale namówić resztą rodziny na nie stawianie komina jest jeszcze trudniej niż na samą pompę ciepła (chcą go "na wszelki wypadek")....
    To zrób im komin do kominka i wytłumacz, że w razie Niemca będziecie palić w kominku.

    Jeżeli masz dostęp do gazu z sieci to powinieneś jeszcze skalkulować sobie tę opcję. Najlepiej z piecem kondensacyjnym.

    Posłuchaj też rad Wojtek_Wisznia Mała w sprawie porządnego ocieplenia domu. Najważniejsze jest, aby jak najmniej tego ciepła potrzebować. Sprawą wtórną (chociaż oczywiście ważną) jest z czego, jak i jakim kosztem to ciepło pozyskać.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    ja wypowiedź Arturo72 zrozumiałem tak (uwzględniając inne wypowiedzi na forum), że przy słabym ociepleniu pompa może nie dać rady ogrzać domu...
    Zupełnie błędne wnioski.
    Chodzi o sens stosowanie PC w domu niskoenergetycznym. Zakładając, że rocznie dom potrzebuje 5000kW energii to przy grzaniu w 2 taryfie kablami lub podłogówką wodną z kociołkiem np. Kospela zapłacimy rocznie (przyjmując 30gr/kWh) 1500zł. Uzyskując z PC średni COP na poziomie 3 za tą samą ilość wytworzonej energii cieplnej zapłacimy tylko 500zł. Czyli rocznie zaoszczędzimy 1000zł inwestując wcześniej około 20.000zł w zainstalowanie pompy ciepła. Po 20 latach PC może nadawać się do wymiany więc cały interes będzie bardzo wątpliwy.
    Jeżeli dom potrzebuje 2 lub 3x więcej energii a cena PC zmienia się niewiele to zwrot inwestycji zaczyna być sensowny.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    Jak to poprawnie zrobić? lub kto taki robi)
    Np. ten, który dał podpowiedź o OZC.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    ja wypowiedź Arturo72 zrozumiałem tak (uwzględniając inne wypowiedzi na forum), że przy słabym ociepleniu pompa może nie dać rady ogrzać domu...
    Pompa ciepła, jak każde inne urządzenie grzewcze ma swoją moc. I jeżeli ta moc jest dobrana właściwie do szczytowego zapotrzebowania na ciepło (podczas dużych mrozów), to nie ma się o co martwić, będzie w domu ciepło.

    Mam nieco większy dom od twojego (133m2), średnio ocieplony, duże okna i drzwi, a rocznie na CO i CWU grzane polską gruntową pompą ciepła wydaję około 1200-1500zł.

    A jeżeli twoja rodzina boi się pompy ciepła, to niech wywali lodówkę, ona też jest pompą ciepła, która z powodzeniem wykorzystywana jest w większości domów od ponad stu lat

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    Acha.
    Na stronie http://www.dobredomy.pl/kalkulator/bianka/ jest tez kalkulator.

    Domyślnie (gaz ziemny, którego mieć nie mogę) pokazuje 2697zł/rok za ogrzewanie.
    Po zmianie na pompę ciepła pokazuje: 1616zł/rok
    Przy "eko"-groszku pokazuje 1060-1450zł/rok zależnie od typu kotła.

    Są te dane wiarygodne?
    Bo jeśli tak to jak nic ekologia tylko dla bogatych (nie można zrobić tańszego pradu dla posiadaczy pomp ciepła etc? ). Choć prąd i tak z węgla...więc może to tez nie takie ekologiczne? tylko komin w innym miejscu....no to jeszcze przesył...
    Te dane są niewiarygodne.
    Dotyczy to pompy ciepła i ekogroszku.
    Ludzie z forum o najniższych kosztach grzania ekogroszkiem maja ceny 12-13gr/kWh a średnia cena koło 16 groszy/1kWh.
    Ja powietrzna pompą ciepła osiągam bez problemu cenę 9gr/1kWh a inni 10gr/1 kWh JEŚLI potrafią zmieścić się całkowicie w drugiej taryfie.

    Inaczej pisząc u siebie zużywam 4000 kWh z pompa powietrzna a bez niej bym potrzebował minimum 12000 kWh.
    Sa różne obliczenia do wydajności tej PC powietrznej co mam i niektórzy uważają że bez PC bym nawet zużył 14000 kWh ale dla tylu nie liczę.

    Ja płacę 1050 zł za prąd na rok a z ekogroszkiem od 2-2,5 tony zależy od zaangażowania w spalanie i jego jakość a co za tym idzie cenę.
    Szacuję to na minimum 1600 zł do maks 1800 zł. Wiec o 60-80% drożej od powietrznej PC.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    wspomniałeś o ciszy w ogrodzie. Jak bardzo hałasuje pompa ?
    Też sie bałem hałasu powietrznej.Też sprawdzałem. Ja mam moją pod podcieniem (łazienka) z dała od okna - najbliższe z 3.3mb od okna tarasowege (reszta daleko). Jakieś 2.5 m prosto i za rogiem z 80cm. Nigdy w domu PC nie słyszę, jedynie czasem słysze moduł wewnętrzny i pompkę obiegową, ale tylko na i jest to 3-5x ciszej niż kiedyś szumiące kaloryfery.
    Prawda jest taka ze latem CWU grzeje o 2-3 w nocy i nie słyszę PC.
    Wiosna/ jesień grzeje 13-16 i np. 4-7 rano i jestem w pracy.
    A zimą człowiek rzadko jest na dworze.

    A nawet jak jestem na dworze w zimę czy jeśień i PC jest ode mnie 4mb za rogiem a wieje wiatr to słyszę w uszach tylko wiatr i nie wiem czy PC pracuje. Słownie kilka razy w roku PC słyszę jak załączy sie od 13-16 na CO lub latem na CWU ale to szum nie przeszkadzający mi czy gościa na tarasie, nikt przy stole z tego powodu głosu nie musi podnosić.
    Tak wyszło że "za rogiem" to PC niewiele się słyszy.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  7. #27
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wojtek_Wisznia Mała

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wisznia Mała
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    330

    Domyślnie

    @ Krix: Odpowiadając na Twoje pytania:
    1. Nie jestem w stanie doradzać Ci co do wyboru producenta pompy. Jeżeli jednak zdecydujesz się na pompę powietrzną to zainwestuj w pompę ze sprężarką inwerterową.
    Mam jednak inną radę: Jak się zdecydujesz na pompę któregoś z producentów to na jego www poszukaj autoryzowanych wykonawców. Zleć im kompleksowo inwestycję od projektu wykonawczego poprzez wykonanie instalacji (możesz im też dołożyć wodę zimną i kanalizację - pewnie chętnie się podejmą), dostawę i montaż urządzeń (pompa, zasobniki, rury itd.) po rozruch i dalej serwisowanie instalacji (przeglądy okresowe, działania interwencyjne (gdy masz umowę serwisową ewentualne działania podejmowane są szybciej, np. 24h w przypadku ogrzewania w sezonie grzewczym). W razie problemów z rozruchem, czy eksploatacją instalacji unikniesz typowej na budowach spychologii (a to że nie było projektu lub był ogólnikowy lub zupełnie zły, że urządzenia ma wadę albo, że źle je podłączyli (zawsze są winni Ci inni), z którą ciężko walczyć indywidualnemu inwestorowi.

    2. Cisza w ogrodzie. Tu znowu wracamy do producenta. Porządna pompa będzie w pracy niezauważalna (a przynajmniej nieuciążliwa). Jeżeli nie postawisz jej przy tarasie lub blisko pod otwieranym oknem to będzie OK. Ale pamiętaj nie tylko Ty się liczysz. Zwróć uwagę, żeby sąsiadowi nie uprzykrzyć życia. Patrząc na Twój rzut proponowałbym z prawej strony garażu i jak najbliżej wjazdu - nieco dłuższe podłączenie do pom. tech., ale dalej od okien i od strony drogi nie powinno też przeszkadzać innym.

    3. Grubość ocieplenia.
    Ściany 15cm styropianu to już standard. Moim zdaniem warto dołożyć do 20 cm. Dochodzi tylko cena styropianu. Robocizna, kleje, siatki pozostają bez zmian. Ten wydatek na pewno Ci się zwróci. Jeżeli nie chcesz zwiększać grubości to przynajmniej daj styropian szary o lepszych parametrach izolacyjnych. Tu warto uwzględnić jeszcze rolety. Typowa skrzynka rolety o dł. do 1,8m ma 16cm grubości, a te do dłuższych rolet (na drzwi) mają 20 cm grubości. Zastosowanie 20cm ocieplenia pozwoli przy oknach na dołożenie jeszcze 3-4cm ocieplenia pod skrzynkę co ograniczy mostek termiczny. Przy drzwiach można lokalnie pogrubić jeszcze bardziej izolację i ukryć to np. w boniowaniu. Innym sposobem na schowanie skrzynki rolet jest zmniejszenie o 4cm grubości nadproża i dołożenie tam izolacji.

    Dach/strop. Dom masz parterowy więc szkoda pchać ocieplenie w połacie (więcej ocieplenia i ogrzewasz niepotrzebnie strych) - lepiej ocieplić strop. Tu jednak polecałby danie 30-35 cm wełny w dwóch warstwach. Jedną warstwę między belki (strop pewnie zrobisz drewniany - polecam prefabrykowane dźwigary kratowe, które zastąpią i strop i klasyczną więźbę, a dokładność wykonania płaszczyzny połaci jest o niebo większa niż przy klasycznej więźbie), drugą poprzecznie i pod belkami nad rusztem sufitu z płyt GK.

    4. Zasadność zastosowania pompy. Przy Twoim domu jak najbardziej tak. Tylko w domu pasywnym (prosta, zwarta bryła plus 30-40cm ciągłego ocieplenia plus jeszcze odpowiednie rozmieszczenie okien) faktem jest, że PC ma marne szanse na ekonomiczny zwrot. Przy analizie rentowności inwestycji w pompę ciepła poza obniżeniem kosztu ogrzewania (który przy małym i bardzo dobrze ocieplonym domu może faktycznie dawać znikomy zysk) należy jeszcze doliczyć atrakcyjny koszt przygotowania ciepłej wody (no i brak wydatków na np. solar). Dodatkowym atutem za pompą jest możliwość wykorzystania jej do chłodzenia pomieszczeń (oczywiście nie każde urządzenie ma taką opcję). Przy chłodzeniu lepsza jest jednak pompa gruntowa, bo możne pracować w trybie pasywnym, tzw. „natural cooling”, który jest korzystniejszy ekonomicznie i nie zużywa sprężarki (sprężarka nie uruchamia się w tym trybie).

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    Te dane są niewiarygodne.
    Dotyczy to pompy ciepła i ekogroszku.
    Te dane są niewiarygodne nie tylko z powodu błednych cen, sprawnosci, ale przede wszytkim z powodu niedokładnego ozc które jest podstawą wszelkich obliczen opłacalnosci.

  9. #29
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    NowyT

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-650
    Posty
    7

    Domyślnie

    Wszyscy piszecie o zaletach pompy PW, natomiast nikt nie napisał z posiadaczy ile ma stopni w domu zimą. Zakładając że duża cześć osób woli ciepło w domu (powyżej 22 stopni) można wątpić czy pompa PW zapewni wymagany komfort. Pozdrawiam

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    a te powietrzne pompy to nie zjedzą ludzi kosztami?
    pytam się bo dawno mnie tu nie było
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał NowyT Zobacz post
    Wszyscy piszecie o zaletach pompy PW, natomiast nikt nie napisał z posiadaczy ile ma stopni w domu zimą. Zakładając że duża cześć osób woli ciepło w domu (powyżej 22 stopni) można wątpić czy pompa PW zapewni wymagany komfort. Pozdrawiam

    o to to to he he he
    u mnie byłoby masakra bo mam żonę blokową i u nas prawie cały sezon 24 stop
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał NowyT Zobacz post
    Wszyscy piszecie o zaletach pompy PW, natomiast nikt nie napisał z posiadaczy ile ma stopni w domu zimą. Zakładając że duża cześć osób woli ciepło w domu (powyżej 22 stopni) można wątpić czy pompa PW zapewni wymagany komfort. Pozdrawiam
    Przy ogrzewaniu podłogowym podobny komfort masz przy nizszej temperaturze powietrza. Wynika to ze względu na gradient temperatury w pomieszczeniu. Po za tym jak dla mnie temperatura powyżej 22 stopni w domu to sadyzm i znęcanie się nad dziećmi. Ja preferuje temperatury w okolicach 19 stopni. Moje dzieci są również zimnolubne. Naleje im zimnej wody do wanny to wchodza i nie narzekają, jak szwagier przygotował kąpiel i weszli do wanny gdzie już kąpało się jego dziecko to się popłakali że za gorąca. Wysokie temperatury w zimę nie są zdrowe
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Dziennik budowy http://forum.muratordom.pl/showthrea...antresol%C4%85

    Komentarze do dziennika http://forum.muratordom.pl/showthrea...14#post6670414

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    nowy wsiądż na rower i podjedż do mnie i łukasza to się pośmiejemy razem
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar JacekBB
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    o to to to he he he
    u mnie byłoby masakra bo mam żonę blokową i u nas prawie cały sezon 24 stop
    Przy podłogówce trochę inaczej odczuwasz ciepło niż przy grzejnikach, to też weź pod uwagę. 24 stop. to za dużo nawet na podłogówkę. Wiesz mi, że 21-22 stop. przy podłogówce to już wystarczająca temp.
    Reklamy są niezgodne z regulaminem forum.

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    ja ci wierzę ale powiedz to mojej żonie
    he he
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  16. #36

    Domyślnie

    Trzeba częściej dogrzewać. Dyssypacja energii przez pocieranie
    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    ja ci wierzę ale powiedz to mojej żonie
    he he
    Ostatnio edytowane przez marcelix ; 15-09-2015 o 15:57
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Dziennik budowy http://forum.muratordom.pl/showthrea...antresol%C4%85

    Komentarze do dziennika http://forum.muratordom.pl/showthrea...14#post6670414

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    ja ci wierzę ale powiedz to mojej żonie
    he he
    malux wyrzuć z domu termometry i żona się nie zorientuje że w domu tylko 20 stopni
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    malux wyrzuć z domu termometry i żona się nie zorientuje że w domu tylko 20 stopni
    albo tak skalibruj, żeby pokazywały 28, wtedy zrobi jej się za gorąco

  19. #39
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    NowyT

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-650
    Posty
    7

    Domyślnie

    Pytam, bo też jestem blokowy. Dla mnie inwestycja w pompę jest logiczna wyłącznie w sytuacji robienia projektu-wtedy faktycznie rezygnując z komina i wielu rzeczy o których piszecie porównanie kosztów jest akceptowalne. Ale z drugiej strony jeśli się okaże że pompa nie dogrzewa i jest zimno to co wtedy? zmiana na ekogroszek? odpada bo nie ma już możliwości przerobienia kotłowni, przebudowy dachu..... A to oznacza że następnym domem w najbliższej przyszłości dla mnie jest cmentarz bo kobita zziebnieta zamorduje jak nic

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał NowyT Zobacz post
    Pytam, bo też jestem blokowy. Dla mnie inwestycja w pompę jest logiczna wyłącznie w sytuacji robienia projektu-wtedy faktycznie rezygnując z komina i wielu rzeczy o których piszecie porównanie kosztów jest akceptowalne. Ale z drugiej strony jeśli się okaże że pompa nie dogrzewa i jest zimno to co wtedy? zmiana na ekogroszek? odpada bo nie ma już możliwości przerobienia kotłowni, przebudowy dachu..... A to oznacza że następnym domem w najbliższej przyszłości dla mnie jest cmentarz bo kobita zziebnieta zamorduje jak nic
    Pompa ciepła, tak jak każde inne urządzenie grzewcze, ma swoją moc. I jeżeli ta moc jest dobrana prawidłowo, to nie ma prawa być zimno. Dlatego należy zrobić dokładne OZC.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony