dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    -robert-

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Okolice Kalisza
    Kod pocztowy
    62-814
    Posty
    54

    Domyślnie Styropian fundamentowy "aqua" nakładać klej i siatkę?

    Witajcie,

    Mam spory dylemat, a muszę podjąć szybką decyzję.

    Ponieważ buduję dom na działce o niskim poziomie wód gruntowych (poniżej 2m) zdecydowałem się ocieplić fundament styropianem typu EPS - dokładniej AQ Fundament o nasiąkliwości wody przy długotrwałym (28 dni) zanurzeniu WL(T) 1% - według deklaracji producenta. Jest on wytwarzany w formie i na obu stronach ma wypukłe fragmenty - kanaliki. Dylemat polega na tym, czy mam na ten styropian kłaść klej i siatkę? czy wystarczy dla ochrony mechanicznej folia kubełkowa?

    No i co z częścią ponad gruntem? tu chyba siatka i klej jest konieczna aby później to otynkować, prawda?

    Załączam zdjęcia tego styropianu i link do parametrów technicznych: LINK
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20150930_145223.jpg
Wyświetleń:	357
Rozmiar:	89,5 KB
ID:	332533   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20150930_145300.jpg
Wyświetleń:	339
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	332534  

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ik_KT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-433
    Posty
    75

    Domyślnie

    Załączam schemat prawidłowego ocieplenia i izolacji fundamentu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	izolacja_fundamentu_Knauf_Therm.jpg
Wyświetleń:	4823
Rozmiar:	17,0 KB
ID:	332540

  3. #3
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Według mnie jak masz sucho i piach to samo styro w zupełności wystarczy - ja bym robił to w 2 warstwach z frezem płyty pionowo i frez zapiankowany. Jeżeli masz sucho i glina to styro i kubełki ale na zewnątrz - bo wtedy zima ziemia ci "pracuje"

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    -robert-

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Okolice Kalisza
    Kod pocztowy
    62-814
    Posty
    54

    Domyślnie

    Dziękuję

    dam zatem prosto na styropian folię kubełkową - rozumiem, że do poziomu gruntu.
    A powyżej poziomu gruntu pozostawić na razie goły styropian?
    bo powyżej gruntu mam jeszcze dwa bloczki ściany fundamentowej i na tę część też przyjdzie ten styropian.

  5. #5
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    nie wiem na jakim etapie jesteś - ja nie ocieplalem fundamentów kiedy miałem stan zerowy bo według mnie to totalna bzdura. Nie wiem w ogóle kto to w ogóle wymyślił taką technologię Ja zbudowałem dom w zeszłym roku, ściana fundamentowa cały czas odsłonieta i na zime pomalowana mazidłem. Obecnie ocieplam całościowo, czyli fundament, zasypanie i elewacja. Co zyskałem ? Beton dobrze związał (bloczki miałem chyba 2 dniowe), wszystko mi wyschło, nie miałem basenu miedzy styro a sciana fundamentową...

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    -robert-

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Okolice Kalisza
    Kod pocztowy
    62-814
    Posty
    54

    Domyślnie

    Ja kończę etap zero, no i jak wszyscy w koło tak i moja ekipa chce teraz ocieplić fundament. Wszystko kupione i jutro mają zaczynać, więc tak to zostawię, choć Twoja droga Grend wydaje się słuszna...

    Podsumowując, to siatkę i klej dam na tę część styropianu, która wystaje ponad grunt i tworzyć będzie cokół wokół domu.

  7. #7
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    ... bo to jest technologia "fahufca" - spotkasz się z tym jeszcze często albo bardzo często. Ja buduje sam i trochę mi pomaga murarz z 30 letnim doświadczeniem. Sposób w jaki on chce robic jakiś etap prac i jego technologia utwierdza mnie tylko ze dobrze zrobiłem budując sam. On jest reprezentantem tych fahufców bo może 1 na 20 jest jakiś inny.

    Technologia budowania jest trywialna - ma być prosto i ma być zachowana ciągłość izolacji... Zapytaj się swojej ekipy np. jak wykończaja ściane szczytową....

    ... jest dział samorobów - tam poczytaj dzienniki i masz wszystko opisane jak wygląda prawidłowo wykonana budowa, a rady madrosci ekip sprowadzają się do tego aby IM było łatwiej szybciej, chociaż przez to jest gorzej, ale to problem inwestora a nie fahufców

  8. #8
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Jak zaczna budować tobie sciany to najpierw sprawdx czy maja dobre poziomnice i pokaz im ze "oko" to nie jest prosto - bo oni nawet tego nie rozumieją. U mnie zaczęło się murowanie od rozebrania 2 scian - i pogadanki jak to ma wyglądać .....
    Samo zycie

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    -robert-

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Okolice Kalisza
    Kod pocztowy
    62-814
    Posty
    54

    Domyślnie

    Samorobów czytam ostro, w tym mnóstwo Twoich przydatnych wpisów

    Postaram się ich pilnować, szczególnie że ściany zewnętrzne będą z bk a wewnętrzne z silki i wszystko na klej.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MeArek
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Posty
    143

    Domyślnie

    Nie przejmuj się na takim etapie. Wyschną tak czy siak. Ja zrobiłem od razu siatką i klejem. Dałem folię kubełkami do styropianu, koparka obsypała i zapomniałem. Na wiosnę jak przebijałem się przez bloczki aby położyć rurę do doprowadzenia powietrza do kominka to uwierz mi dobrze wyschło wszystko.
    Przynajmniej jeden etap mam za sobą tzn. przy ocieplaniu tylko listwa startowa i do "przodu". Wytnę folię na fundamencie tylko jakbym kiedyś miał kaprys wykończenia cokołu. Ale każdy robi jak mu pasuje dlatego nie stresuj się tym.

    pozdrawiam.

  11. #11
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał -robert- Zobacz post
    Samorobów czytam ostro, w tym mnóstwo Twoich przydatnych wpisów

    Postaram się ich pilnować, szczególnie że ściany zewnętrzne będą z bk a wewnętrzne z silki i wszystko na klej.
    a czym się kierowałeś że chcesz zrobić w ten sposób sciany ?

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Leszek4

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    powiat wodzisławski
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał -robert- Zobacz post
    Samorobów czytam ostro, w tym mnóstwo Twoich przydatnych wpisów
    I nie zawsze bierz je do siebie, jak prawdę objawioną.
    Bo wiesz, styropian to wymarzone miejsce na gniazdko dla mrówek i gryzoni. Niezabezpieczony - zaprasza je do siebie. Zbrojenie siatką i zaciągniecie klejem jest właśnie z tego względu ważne... Na to masa izolacyjna bezrozpuszczalnikowa i folia kubełkowa.

  13. #13
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leszek4 Zobacz post
    I nie zawsze bierz je do siebie, jak prawdę objawioną.
    Bo wiesz, styropian to wymarzone miejsce na gniazdko dla mrówek i gryzoni. Niezabezpieczony - zaprasza je do siebie. Zbrojenie siatką i zaciągniecie klejem jest właśnie z tego względu ważne... Na to masa izolacyjna bezrozpuszczalnikowa i folia kubełkowa.
    siatka i klej to nie jest żadna bariera dla myszy... Większość robi listwe startowa jak najniżej aby tutaj mieć pewność że nie będzie ingerencji ....
    To jest taki sam sposób jak dysperbitem robić ochrone przeciwwodną - niby jest a jej nie ma, placebo dla lepszego samopoczucia
    Ostatnio edytowane przez grend ; 01-10-2015 o 20:45

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Leszek4

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    powiat wodzisławski
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    siatka i klej to nie jest żadna bariera dla myszy... Większość robi listwe startowa jak najniżej aby tutaj mieć pewność że nie będzie ingerencji ....
    To jest taki sam sposób jak dysperbitem robić ochrone przeciwwodną - niby jest a jej nie ma, placebo dla lepszego samopoczucia
    Listwę startową do styropianu fundamentowego...

    Widziałeś Ty kiedyś taką siatkę zabetonowaną klejem? Myślę, że nie.
    No ale skoro sobie z nią bez problemu niby radzą myszy, to dlaczego koledze doradzasz zostawienie zupełnie gołego styropianu?

    "Większość robi listwę startową" - a jak to obliczyłeś (tę większość)? Listwa startowa, to kosztowny wydatek. Znacznie ekonomiczniej, a i skutecznie, jest zatopić aluminiowe narożniki z siatką na całym obwodzie, zawijając wcześniej od dołu pierwszą warstwę styropianu w siatkę.

    PS. Dysperbit nie jest izolacją przeciwwodną..

  15. #15
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Większość która chce mieć pewność że mysz nie wejdzie w elewacje robi listwe startową i styro fundamentowe ochrania folią kubełkową albo pozostawia "gołą. Także łączenie styro elewacyjne ze styro fundamentowym robi jak najniżej.
    Doświadczona część za rada fahufcuf cyt "bo tak zawsze robię" robi siatkę i klej i mazidło bez listwy startowej i ma komfort psychiczny ze jest dobrze - takie placebo
    Wariant jaki chcesz zastosować to możesz sam wybrac.

    Dysperbit ? Do czego to słuzy ??? Do niczego ????

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Leszek4

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    powiat wodzisławski
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    Większość która chce mieć pewność że mysz nie wejdzie w elewacje robi listwe startową i styro fundamentowe ochrania folią kubełkową albo pozostawia "gołą. Także łączenie styro elewacyjne ze styro fundamentowym robi jak najniżej.
    Doświadczona część za rada fahufcuf cyt "bo tak zawsze robię" robi siatkę i klej i mazidło bez listwy startowej i ma komfort psychiczny ze jest dobrze - takie placebo
    Wariant jaki chcesz zastosować to możesz sam wybrac.

    Dysperbit ? Do czego to słuzy ??? Do niczego ????
    A większość, która ma świadomość, że folia kubełkowa przed mrówkami chroni mniej więcej tak, jak sieć rybacka, nie słucha porad takich, jak ta Twoja.
    Nie ma to jak proponować zaoszczędzenie paru stówek na zabezpieczenie styropianu siatką z klejem, by potem je wtopić w listwy startowe...

    Inwestor zrobi, jak będzie uważał. Teraz ma przynajmniej jakieś zdanie odrębne.

    Dysperbit jest izolacją przeciwwilgociową, nie przeciwwodną.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony