dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Rozmieszczenie nawiewników - proszę o pomoc

    Na wstępie chciałabym się ze wszystkimi przywitać.
    Pozostałam z tematem budowy oraz wykończenia domu sama i bardzo chciałabym prosić Was o rady i pomoc.
    Dodam, że jestem w tej dziedzinie całkowitym laikiem oraz nie znam się na fachowym nazewnictwie, za co z góry przepraszam.

    A teraz do rzeczy.
    Jestem na etapie zakupu okien i związanych z tym zagadnieniami. Zastanawiam się nad montażem nawiewników w kilku oknach i
    ich odpowiednim rozmieszczeniu w pomieszczeniach. W domu będzie wentylacja grawitacyjna.





    Na zamieszczonych zdjęciach są rzuty parteru i piętra z zaznaczonymi kanałami wentylacyjnymi oraz proponowanymi przez mnie
    nawiewnikami w oknach.

    I teraz moje pytania. Czy taka ilość i rozmieszczenie nawiewników wystarczą do prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej?
    Czy w kuchni i łazienkach nie ma potrzeby stosowania nawiewników, jeśli będzie kratka?
    Bardzo proszę o pomoc.

  2. #2
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał 100krotka_polna Zobacz post
    Na wstępie chciałabym się ze wszystkimi przywitać.
    Pozostałam z tematem budowy oraz wykończenia domu sama i bardzo chciałabym prosić Was o rady i pomoc.
    Dodam, że jestem w tej dziedzinie całkowitym laikiem oraz nie znam się na fachowym nazewnictwie, za co z góry przepraszam.

    A teraz do rzeczy.
    Jestem na etapie zakupu okien i związanych z tym zagadnieniami. Zastanawiam się nad montażem nawiewników w kilku oknach i
    ich odpowiednim rozmieszczeniu w pomieszczeniach. W domu będzie wentylacja grawitacyjna.





    Na zamieszczonych zdjęciach są rzuty parteru i piętra z zaznaczonymi kanałami wentylacyjnymi oraz proponowanymi przez mnie
    nawiewnikami w oknach.

    I teraz moje pytania. Czy taka ilość i rozmieszczenie nawiewników wystarczą do prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej?
    Czy w kuchni i łazienkach nie ma potrzeby stosowania nawiewników, jeśli będzie kratka?
    Bardzo proszę o pomoc.
    dr inż. Jarosław Müller Katedra Ogrzewnictwa, Wentylacji, Klimatyzacji i Chłodnictwa: By wentylacja grawitacyjna spełniała swoją rolę, nawiewnik powinien mieć minimum 9m dł.
    dr inż. Jerzy Sowa. Politechnika Warszawska. Wydział Inżynierii Środowiska.: Nie ma problemu wentylacji grawitacyjnej, bo niema takiej wentylacji.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał 100krotka_polna Zobacz post
    Na wstępie chciałabym się ze wszystkimi przywitać.
    Pozostałam z tematem budowy oraz wykończenia domu sama i bardzo chciałabym prosić Was o rady i pomoc.
    Dodam, że jestem w tej dziedzinie całkowitym laikiem oraz nie znam się na fachowym nazewnictwie, za co z góry przepraszam.

    A teraz do rzeczy.
    Jestem na etapie zakupu okien i związanych z tym zagadnieniami. Zastanawiam się nad montażem nawiewników w kilku oknach i
    ich odpowiednim rozmieszczeniu w pomieszczeniach. W domu będzie wentylacja grawitacyjna.





    Na zamieszczonych zdjęciach są rzuty parteru i piętra z zaznaczonymi kanałami wentylacyjnymi oraz proponowanymi przez mnie
    nawiewnikami w oknach.

    I teraz moje pytania. Czy taka ilość i rozmieszczenie nawiewników wystarczą do prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej?
    Czy w kuchni i łazienkach nie ma potrzeby stosowania nawiewników, jeśli będzie kratka?
    Bardzo proszę o pomoc.
    Te dwa kominy to tyle co nic. Jak ma ta wentylacja grawitacyjna działać? Pomyśl o wentylacji mechanicznej. Taniej (bez kominów) i skutecznie przez cały rok. Wentylacja grawitacyjna w lecie nie działa wcale albo bardzo słabo.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  4. #4

    Domyślnie

    Dom jest już postawiony z tymi kominami. Niestety na tamtym etapie budowy wszystkie decyzje podejmował mój mąż i zdecydował, że zamiast wentylacji mechanicznej (jak było w projekcie) zrobimy grawitacyjną. Architekt dokonał przeróbek wstawiając trzy kominy, tak jak na poniższych schematach:







    Zdjęcia kiepskiej jakości, bo robione komórką ze słabym aparatem, ale mam nadzieję, że widać o co chodzi.

    Czy jest jakaś możliwość, żeby taka wentylacja działała? Wolałabym pozostać przy wentylacji grawitacyjnej, bo zmiana na wentylację mechaniczną wiązałaby ze sobą spore koszty.
    Czy w takiej sytuacji montaż nawiewników ma jakikolwiek sens?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał 100krotka_polna Zobacz post
    Dom jest już postawiony z tymi kominami. Niestety na tamtym etapie budowy wszystkie decyzje podejmował mój mąż i zdecydował, że zamiast wentylacji mechanicznej (jak było w projekcie) zrobimy grawitacyjną. Architekt dokonał przeróbek wstawiając trzy kominy, tak jak na poniższych schematach:







    Zdjęcia kiepskiej jakości, bo robione komórką ze słabym aparatem, ale mam nadzieję, że widać o co chodzi.

    Czy jest jakaś możliwość, żeby taka wentylacja działała? Wolałabym pozostać przy wentylacji grawitacyjnej, bo zmiana na wentylację mechaniczną wiązałaby ze sobą spore koszty.
    Czy w takiej sytuacji montaż nawiewników ma jakikolwiek sens?
    Nie wydaje mi się. Tanie nie są. Równie dobrze możesz rozszczelniać okna. Możesz też zrobić wentylację wyporową - jest o tym temat tu na forum. Wychodzi tanio a jest zawsze skuteczna. Niestety raczej nie zamówisz jej w firmie, trzeba kombinować samemu. O szczegóły pytaj Nydara.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Nie wydaje mi się. Tanie nie są. Równie dobrze możesz rozszczelniać okna. Możesz też zrobić wentylację wyporową - jest o tym temat tu na forum. Wychodzi tanio a jest zawsze skuteczna. Niestety raczej nie zamówisz jej w firmie, trzeba kombinować samemu. O szczegóły pytaj Nydara.
    Bardzo dziękuję za pomoc Zapoznam się bliżej z tematem wentylacji wyporowej i zdecyduję co dalej .

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomaszkoo

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    46

    Domyślnie

    Odswieże temat. Mam ten sam problem dot. rozmieszczenia nawiewników. Wygląda to tak:

    http://wentylacja.com.pl/photo/forum...rterjpg-23.jpg
    http://wentylacja.com.pl/photo/forum...aszejpg-24.jpg

    Czy całość będzie działała prawidłowo?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony