dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ArekWLKP

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Lubiechowo
    Kod pocztowy
    64-061
    Posty
    31

    Question Dom w budowie - chcemy zmiany :) na dom pasywny :) POMOCY

    Witam,

    Czytam bardzo wiele wątków na tym forum, śledzę je by wybrać odpowiednie rozwiązanie. Jednak... no właśnie. Mnogość rozwiązań przytłacza.
    Mamy okazję kupić (kupujemy już ) dom realizowany zgodnie z projektem Mały Dworek (E-329) (archeton)

    http://www.archeton.pl/projekt-domu-...454_opisogolny

    w tym, że kilka zmian już jest wprowadzonych, chodzi głównie o rozkład pomieszczeń na dole:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parter NASZ.jpg
Wyświetleń:	139
Rozmiar:	52,9 KB
ID:	333283

    W górnej części domu również będą zmiany w układzie pomieszczeń ale my nie o tym

    Stan obecny wygląda następująco:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2015-09-10 18.40.25.jpg
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	333284 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2015-09-13 17.29.18.jpg
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	333285

    No i w tym miejscu zaczyna się nasze wołanie o pomoc.

    Pytanie jest następujące:

    Co zrobić by dom był możliwie jak najbardziej pasywny / energooszczędny ??
    Ważne by nie było to wiele droższe, jako młode małżeństwo jesteśmy zmuszeni wziąć kredyt i nie chcemy by był wysoki.

    Z podjętych już decyzji:
    Dachówka ceramiczna
    Brak deskowania - będzie membrana
    Zdecydowaliśmy że ocieplenie poddasza wykonane będzie pianką poliuretanową.
    Piec na eko-groszek.

    Z całą pewnością nie wykonamy wentylacji z odzyskiem ciepła (zbędne koszta)
    Rezygnujemy również z ogrzewania podłogowego (kwestie zdrowotne domowników)

    Jakie jeszcze elementy możemy wykonać, w jaki sposób by nie pożerały nas rachunki? by dobrze się w nim mieszkało?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    898

    Domyślnie

    Jeśli rekuperacja to zbędne koszta, to odpuśćcie sobie koncepcję energooszczędności w ogóle. "Ciepłe" rozwiązania wymagają inwestycji na początek, zwracającej się z reguły kilkanaście lat. Jeśli te inwestycje są na kredyt bankowy, to jeszcze dłużej i tutaj tylko "nadzieja" na wzrost cen energii uzasadnia sens ekonomiczny części z nich.

    Bez wentylacji z rekuperacją pasywny nie będzie nigdy. Relatywnie niewielkim kosztem można sporo osiągnąć dając 20cm ocieplenia ścian, min. 30cm stropu i okna trzyszybowe.

    P.S. Ile ten dom już tak stoi w tym stanie?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ArekWLKP

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Lubiechowo
    Kod pocztowy
    64-061
    Posty
    31

    Domyślnie

    Nie mówię że chcemy z niego zrobić dom pasywny (wiemy że to wydatki na wstępie, pieniądze których obecnie nie posiadamy), chcemy w miarę możliwości zbliżyć się do niego.

    Dom 2 lata stoi w tym stanie.
    Ostatnio edytowane przez ArekWLKP ; 08-10-2015 o 11:15

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar T0MII
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    powiat wołomiński
    Posty
    179

    Domyślnie

    Jak byś policzył se kilka różnych wariantów OZC to zrozumiałbyś że wentylacja mechaniczna nie jest zbędnym kosztem, a jedną z kluczowych inwestycji w energooszczędność domu. Bez wentylacji to Wy się nawet nie zbliżycie do domu energooszczędnego, a co dopiero pasywnego .

    Jako inżynier sanitarny nie wiem nic o kwestiach zdrowotnych ogrzewania podłogowego, no ale widać jakiś niedouczony jestem...

    No więc "kupić dobry kocioł" i będziecie zadowoleni!
    150 m2 PUM + przyklejony garaż, parter + poddasze użytkowe, dach dwuspadowy, gwc żwirowe pod budynkiem, 1 i 2 rząd pustaka zasypany perlitem, WM - centrala wykonanie własne (EBM + Klingenburg), V82 - Vetrex na foliach + ciepły parapet, ściany 20 cm grafitu 0,031; podłogi 16 cm 0,036; a w dachu jeszcze nie wiadomo co będzie. Podłogówka + kocioł gazowy.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ArekWLKP

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Lubiechowo
    Kod pocztowy
    64-061
    Posty
    31

    Domyślnie

    TOMII a jaki był by przypuszczalny koszt OZC do tego domu?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar T0MII
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    powiat wołomiński
    Posty
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArekWLKP Zobacz post
    TOMII a jaki był by przypuszczalny koszt OZC do tego domu?

    Gadaj z asoltem http://forum.muratordom.pl/member.php?113586-asolt , ja w domki jednorodzinne nie bardzo się bawię.

    Może warto od razu zrobić przy tym projekt CO.
    150 m2 PUM + przyklejony garaż, parter + poddasze użytkowe, dach dwuspadowy, gwc żwirowe pod budynkiem, 1 i 2 rząd pustaka zasypany perlitem, WM - centrala wykonanie własne (EBM + Klingenburg), V82 - Vetrex na foliach + ciepły parapet, ściany 20 cm grafitu 0,031; podłogi 16 cm 0,036; a w dachu jeszcze nie wiadomo co będzie. Podłogówka + kocioł gazowy.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArekWLKP Zobacz post
    Piec na eko-groszek.
    Z całą pewnością nie wykonamy wentylacji z odzyskiem ciepła (zbędne koszta)
    Rezygnujemy również z ogrzewania podłogowego (kwestie zdrowotne domowników)
    Zastanówcie się jeszcze raz nad tymi trzema decyzjami.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ArekWLKP

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Lubiechowo
    Kod pocztowy
    64-061
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Zastanówcie się jeszcze raz nad tymi trzema decyzjami.
    Może rozwiniesz swoją myśl kemot_p ? Jestem otwarty na debatę, rozważę inne propozycję byle były wsparte logicznymi argumentami.

    Podłogówka odpada, niestety w 100%.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar T0MII
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    powiat wołomiński
    Posty
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArekWLKP Zobacz post

    Podłogówka odpada, niestety w 100%.
    Czemu? Czekam na argumenty - również jestem otwarty na debatę.
    150 m2 PUM + przyklejony garaż, parter + poddasze użytkowe, dach dwuspadowy, gwc żwirowe pod budynkiem, 1 i 2 rząd pustaka zasypany perlitem, WM - centrala wykonanie własne (EBM + Klingenburg), V82 - Vetrex na foliach + ciepły parapet, ściany 20 cm grafitu 0,031; podłogi 16 cm 0,036; a w dachu jeszcze nie wiadomo co będzie. Podłogówka + kocioł gazowy.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ArekWLKP

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Lubiechowo
    Kod pocztowy
    64-061
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał T0MII Zobacz post
    Czemu? Czekam na argumenty - również jestem otwarty na debatę.
    Ogrzewanie podłogowe bardzo negatywnie działa na osoby posiadające żylaki. A niestety w rodzinie takie osoby posiadamy.
    Sam od pierwszego spotkania z tą metodą ogrzewania o tym marzyłem. Nie jestem do niej negatywnie nastawiony, życie wymusiło taką decyzję.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArekWLKP Zobacz post
    Może rozwiniesz swoją myśl kemot_p ? Jestem otwarty na debatę, rozważę inne propozycję byle były wsparte logicznymi argumentami.
    To jest moje zdanie, nie namawiam, nic nie sugeruję , piszę jak ja to widzę:
    Ad.1. Rozpoczynając przygodę na tym forum też byłem zwolennikiem eko-groszku. Teraz już nie. Nawet z prawnego punktu widzenia (ostatnia ustawa antysmogowa) może się okazać, że za kilka, kilkanaście lat będzie zakaz węgla. Inne kwestie, rezygnując z eko-groszku nie muszę budować kominów, mogę spokojnie wyjechać na narty nie martwiąc się o zatrudnienie palacza, no i system bezobsługowy, to zawsze wygoda.
    Ad. 2. Zbyt dużo ciepła traci się przez wentylację, więc taki rekuperator na pewno się zwróci, a WM to też komfort w porównaniu do grawitacyjnej.
    Ad. 3. Moja żona też ma żylaki więc rozważałem wszystkie za i przeciw. Nie spotkałem się z rzetelnymi badaniami lekarskimi (łącznie z rozmowami ze znajomy lekarzem "od żył"), które potwierdzałyby tezę, że podłogówka szkodzi osobom z żylakami - jeśli takowe opracowania masz to chętnie się z nimi zapoznam. Temperatura podłogi to raptem max trzydzieści kilka stopni - mniej niż podłoga na balkonie w lecie. No chyba, ze ktoś wpuszcza do podłogówki wodę o tej samej temperaturze co go grzejników - wtedy taka podłoga może "parzyć" i być niekomfortowa.
    Ostatnio edytowane przez kemot_p ; 08-10-2015 o 13:01

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ArekWLKP

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Lubiechowo
    Kod pocztowy
    64-061
    Posty
    31

    Domyślnie

    A jak to wygląda w kwestii kosztów? Tak jak wspomniałem to też dla nas decydujący aspekt. na wiosnę chcemy ruszyć z wykończeniem, warto by wiedzieć co robić, z kim (wykonawca) i o czym rozmawiać.

    a jakie ogrzewanie proponujesz ?

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Macie gaz?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.526
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Zastanówcie się jeszcze raz nad tymi trzema decyzjami.
    Ostatnia ustawa podpisana przez prezydenta (anty smogowa) powinna skłonic do refleksji nad pierwsza decyzją

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar T0MII
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    powiat wołomiński
    Posty
    179

    Domyślnie

    To teraz weź odpowiednio zaizolowany dom, z wentylacją mechaniczną i z dobrze zaprojektowaną podłogówką. Popatrz jakie będą temperatury powierzchni podłogi i pamiętaj że ponad 70% ciepła w takim wypadku jest przekazywanych przez promieniowanie. Ta podłoga nie będzie ciepła - ona po prostu nie będzie zimna. Oczywiście na medycynie się nie znam i jak najbardziej może mieć to negatywny wpływ na żylaki. Pytanie tylko w jak dużym stopniu.
    Większość takich mitów bierze się z powodu źle zaprojektowanych/wykonanych powierzchni grzejnych.
    150 m2 PUM + przyklejony garaż, parter + poddasze użytkowe, dach dwuspadowy, gwc żwirowe pod budynkiem, 1 i 2 rząd pustaka zasypany perlitem, WM - centrala wykonanie własne (EBM + Klingenburg), V82 - Vetrex na foliach + ciepły parapet, ściany 20 cm grafitu 0,031; podłogi 16 cm 0,036; a w dachu jeszcze nie wiadomo co będzie. Podłogówka + kocioł gazowy.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ArekWLKP

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Lubiechowo
    Kod pocztowy
    64-061
    Posty
    31

    Domyślnie

    z podłogówką z którą się spotkałem mam inne wspomnienia, była ciepła, przyjemnie ciepła (raczej nie zimna), widocznie grzała pomieszczenie.

  17. #17

    Domyślnie

    mój ostatni rachunek za gaz na ogrzanie domu 154 mkw po podłogach + CWU+ kuchenka 2450 zł
    wychodzi coś koło 204 zł/m-c
    dodam, że w domu nie mam kominka a temperatura utrzymywana 22,5 stopnia.
    OZC+ projekt podłogówki by asolt.
    „Bądź wierny sobie i realizuj własny program na życie”

  18. #18

    Domyślnie

    ale taki jest bez żadnej ściemy, faktura do wglądu
    mam żonę ciepłolubną.
    dodam że koszt całej hydrauliki (piec, zasobnik, sterowanie, podłogówka kanaliza, hydraulika, gaz do domu - koszt. około 30 tys. PLN)
    „Bądź wierny sobie i realizuj własny program na życie”

  19. #19

    Domyślnie

    p.s. gdybym drugi raz budował, zrezygnowałbym z kominów zawsze to jakieś 5-10 tys.PLN oszczędności na rzecz rekuperatora
    „Bądź wierny sobie i realizuj własny program na życie”

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.224

    Domyślnie

    „Co zrobić by dom był możliwie jak najbardziej pasywny / energooszczędny ??

    Z całą pewnością nie wykonamy wentylacji z odzyskiem ciepła (zbędne koszta)
    Rezygnujemy również z ogrzewania podłogowego (kwestie zdrowotne domowników)”

    Co zrobić?
    Ja bym usiadł i pomyślał – czy to, co wiem o budowaniu – wiem DOBRZE.
    Z założenia eliminujesz podstawy energooszczędności tego domu…

    Ten dom budujesz tu, w naszym kraju.
    Tu trzeba go ogrzewać zimą (i nie tylko zimą) bo taki mamy klimat, a to jest największy koszt jego utrzymania.
    Ogrzewanie to „rozpędzenie” bryły do około 20stC a potem podtrzymywanie tego stanu.
    O utracie (zyskach) ciepła przez dom decyduje GRADIENT temperatur pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. A bywa spory, do 40stC i nawet więcej… Na to wpływu nie masz…
    Podtrzymywanie ciepłoty wnętrz jest tym łatwiejsze, im wolniej bryła to ciepło traci.
    Wtedy „uzupełnianie” strat odbywa się wolniej (mniej intensywnie) a to prowadzi wprost do zmniejszenia wielkości strumienia ciepła „wpompowanego” w bryłę przez system grzewczy.
    A że zima bywa długa - ilości ciepła = KOSZTU ogrzewania.

    Ciepło przepływa w drodze trzech procesów jednocześnie – przewodnictwa, konwekcji i promieniowania.
    Ograniczenie przewodnictwa to „sweterek” styropianowy czy piankowy nałożony na bryłę.
    Ograniczenie konwekcji (wywiewania) to budowa konstrukcji SZCZELNEJ, a że wentylować wnętrza trzeba (jest tysiąc i jeden powodów) to – budowa w pełni sterowalnej wentylacji, czyli wentylacji mechanicznej. NIE MUSI BYĆ z odzyskiem ciepła (rekuperatorem).
    Ograniczenie promieniowania to „sweterek” nieprzepuszczalny dla głębokiej podczerwieni (czyli grafitowy styro) i nie za duże przeszklenia.

    Zbudowanie skutecznej termoizolacji – w praktyce nie jest łatwe, bo…
    MUSI być zrobione bardzo starannie. A to trwa. A „płacą za metry” zrobionej roboty a nie za „pieprzenie się z nią”. Tu pośpiech, tak wskazany przy łapaniu pcheł, nie jest dobry.

    Jest taka zasada, działająca też przy budowaniu, którą sformułował dr Goebbels:
    Ludziom trzeba wierzyć, ale ludzi trzeba sprawdzać!
    Powinieneś obejrzeć własnymi oczyma efekt każdego działania każdej ekipy i powinieneś umieć ocenić, czy „nie poszli na skróty” przy wykonywaniu pracy.
    Przykre, ale prawdziwe…

    Łopatologicznie….
    Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, zrównoważona (Tyle nawiewasz ile wywiewasz. ŻADNYCH podciśnień czy nadciśnień we wnętrzach!)
    Rozważyłbym może jakieś GWC, jak teren i kasa pozwoli.
    Ogrzewanie wielkopłaszczyznowe, niskotemperaturowe, czyli DOBRZE zrobiona podłogówka po całości. I nie pisz, że szkodzi, jak NIGDY nie przekracza 28stC, zwykle ma 24stC, bo oznaczałoby to, że osoby z żylakami nie mają prawa przeżyć lata w naszych szerokościach! Masz 36,6stC (i oby Ci to tak zostało) więc jest dla Ciebie „nie zimna” ale na pewno nie „gorąca”.
    Może widziałeś gdzieś bardzo źle zrobioną podłogówkę i nią się sugerujesz.
    Dobre są okna z wyższej półki, trzyszybowe. Najmniej się ciepła przez nie traci, tyle, że są droższe i…. rosą zachodzą od zewnątrz (co dobrze świadczy o ich jakości).

    Jak jest za oknem teraz – to widać.
    ZOSTAW GDZIEŚ NA CAŁĄ NOC kawałek styropianu, deski, kafla podłogowego i cegły.
    Rano idź i OBEJRZYJ je sobie…
    CZY MAJĄ RÓŻNE TEMPERATURY leżąc tyle czasu obok siebie?
    - NIE!!!
    To czemu „brane w rękę” jedne z nich są zimne a inne ciepłe?
    Przemyśl ten problem, bo zwykle bywa źródłem nieporozumień.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony