dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Powietrzna pompa ciepła w okolicach Krakowa

    Witam,czy ktoś z okolic Krakowa posiada powietrzną pompę ciepła?
    Co to za sprzęt,jaki jest jego koszt zakupu,koszt montażu,w jakim budynku pracuje,ile metrów ogrzewa,jakie generuje koszty,
    czy macie kominek do wspomagania pompy,jak się sprawuje przy np -30 stopniach?

    Proszę o opinie użytkowników tego systemu grzewczego
    Dziękuję i pozdrawiam

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartek32 Zobacz post
    Witam,czy ktoś z okolic Krakowa posiada powietrzną pompę ciepła?
    Co to za sprzęt,jaki jest jego koszt zakupu,koszt montażu,w jakim budynku pracuje,ile metrów ogrzewa,jakie generuje koszty,
    czy macie kominek do wspomagania pompy,jak się sprawuje przy np -30 stopniach?

    Proszę o opinie użytkowników tego systemu grzewczego
    Dziękuję i pozdrawiam
    Trochu poszukaj, wszystko znajdziesz tutaj, ja mam i jestem z okolic, jest na forum nawet wątek na ten temat

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartek32 Zobacz post
    Witam,czy ktoś z okolic Krakowa posiada powietrzną pompę ciepła?
    Co to za sprzęt,jaki jest jego koszt zakupu,koszt montażu,w jakim budynku pracuje,ile metrów ogrzewa,jakie generuje koszty,
    czy macie kominek do wspomagania pompy,jak się sprawuje przy np -30 stopniach?

    Proszę o opinie użytkowników tego systemu grzewczego
    Dziękuję i pozdrawiam
    Z tymi -30 oC w okolicach Krakowa w kilku ostatnich latach to trochę przesadziłes, takich dni było kilka przez ostatnie 3 zimy i wątpie aby ktos specjalnie w te dni obserwował i notował temp. i parametry pompy. Zresztą nie bardzo jest co mierzyć, w takiej temperature właczą sie po prostu grzałki. Daikin Altherma LTnie wyłacza spreżarki nawet przy -33 oC (zaobserwowane) oczywiscie COP jest wtedy bardzo mały.

  4. #4

    Domyślnie

    zdecydowanie takich temperatur (mam nadzieję), nie będziemy już doświadczać tak mocno jak kiedys. może znajdzie się kilka dosłownie dni w przeciągu najbliższych lat, ale z drugiej strony kto wie.. jak chcesz mieć pewność co do działania pompy przy takich temperaturach, to zainwestuj w gruntową

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    AnnaWo

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam! Testuję stojącą powietrzną pompę ciepła firmy Ariston NUOS FS 250 SOL. Pompę zamontowano u mnie pod koniec lata w łazience. jak na razie działa bez zarzutu. Pompa ma pojemność 250 l i w zupełności pokrywa zapotrzebowanie mojej trzyosobowej rodziny na ciepłą wodę użytkowa. Montaż nie był skomplikowany. Zajął 2 dni. Od momentu uruchomienia działa bez obsługowo na ustawionych podczas uruchomienia parametrach. Podgrzewa wodę do 54 stopni w czasie około 4 godzin. Przyznam, że nie spodziewałam się takich efektów i wygody. Dom jest jednokondygnacyjny o powierzchni 70 m, ocieplony styropianem, ogrzewany jest gazowo. Sezon grzewczy zweryfikuje ekonomiczność pompy w połączeniu z kotłem gazowym.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Nie ma co weryfikować, za kasę wydana na pompę miałabyś cieplej wody na 10 lat, a za prąd przez nią zużyty na kolejne 10.
    R-290 pod strzechy

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał AnnaWo Zobacz post
    Sezon grzewczy zweryfikuje ekonomiczność pompy w połączeniu z kotłem gazowym.
    Nie ma co weryfikowac, takie pompy są niepłacalne z zasady.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar JacekBB
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie ma co weryfikowac, takie pompy są niepłacalne z zasady.
    Łączenie pieca gazowego z pompę nie jest opłacalne, ale też bezsensowne technicznie. Pompa w zupełności poradzi sobie z ogrzaniem domu jeśli jest dobrze dobrana i dobrze dobrane są do niej odwierty. Podsumowując : jeśli ktoś decyduje się na pompę ciepła nie ma sensu inwestować w gaz.
    Reklamy są niezgodne z regulaminem forum.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Tu syt była odwrotna. Pompa wciśnięta jako oszczędzcz gazu.
    Choć moim zdaniem to na 95% marketingowy blef znudzonego handlowca.
    R-290 pod strzechy

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekBB Zobacz post
    jeśli jest dobrze dobrana i dobrze dobrane są do niej odwierty
    ale kolega ma powietrzną

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekBB Zobacz post
    Łączenie pieca gazowego z pompę nie jest opłacalne, ale też bezsensowne technicznie. Pompa w zupełności poradzi sobie z ogrzaniem domu jeśli jest dobrze dobrana i dobrze dobrane są do niej odwierty. Podsumowując : jeśli ktoś decyduje się na pompę ciepła nie ma sensu inwestować w gaz.
    Ja sie wypowiadałem i takie było tez zapytanie o pompę dedykowaną cwu, ona jest z zasady nieopłacalna.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Wszystko zależy od tego co i w jaki sposób się łączy i po co.
    Co do łączenia PC PW z kotłem na paliwo stałe - w większości przypadków b. kłopotliwe jeśli pompa nie jest do tego przystosowana (a większość nie jest), bo do rozwiązania jest problem hydrauliczny (układ otwarty/zamknięty - wymiennik) i temperaturowy (różny zakres temp. zasilania kotła i PC - podmieszanie).
    PC PW z solarami - jak wyżej.
    Oczywiście są pompy przystosowane do takich połączeń.

    Co do łączenia PC PW z gazem - oczywiście kupno oddzielnie pompy i kotła i jakieś łączenie tego w jeden układ nie ma sensu, ale są hybrydowe pompy ciepła czyli 2w1 i spisują się znakomicie.
    Koszty eksploatacji niższe od gazu i od samej PC PW - (to zależy od mocy i konfiguracji)
    Koszty inwestycyjne porównywalne lub niższe od PC PW szczególnie przy wyższych mocach.
    Bardzo dobre rozwiązanie do nowych instalacji grzejnikowych niskotemperaturowych, mieszanych (grzejniki/fancoile + podłogówka) lub modernizowanych.
    Do tego ok. 7kW chłodu do dyspozycji
    Od 2017 roku będzie wysyp tych pomp, bo sam kocioł gazowy nie spełni wymagań EP, jedynie w połączeniu z PV, solarami lub właśnie PC.

    Tak więc wyrokowanie, że coś jest bez sensu, nie zawsze ma sens

    sugeruję trochę pogooglać i poczytać o tych pompach.
    pzdr

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    Koszty eksploatacji niższe od gazu i od samej PC PW - (to zależy od mocy i konfiguracji)
    Bardzo dobre rozwiązanie do nowych instalacji grzejnikowych niskotemperaturowych, mieszanych (grzejniki/fancoile + podłogówka) lub modernizowanych.
    Wyjąłeś mi to z ust bo właśnie takie coś planujemy do teściów gdzie ma być położony gaz i modernizacja całej kotłowni na bezobsługową, ale ze względu na prognozowane rachunki za sam gaz i instalację na grzejnikach jest opcja aby to pożenić 2in1 gaz z PC PW.

    Znam wielu ludzi, którzy też pomyślą o tym 2in1 przy okazji wymiany kotła gazowego by obniżyć rachunki.

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    Do tego ok. 7kW chłodu do dyspozycji
    to dodatkowo bonus jak się coś pod ten chłód podepnie.

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    Od 2017 roku będzie wysyp tych pomp, bo sam kocioł gazowy nie spełni wymagań EP, jedynie w połączeniu z PV, solarami lub właśnie PC.
    a tu się nie zgodzę. Nie spodziewam się wysypu. W nowym domu kupić 2in1, płacić za instalację i przyłącze gazu plus płacić w obecnej cenie za 2in1 to słaby pomysł. Iść od razu w samą PC PW bez gazu lepszy pomysł.
    Dlatego tez bez dotacji lub większej konkurencji na rynku tych urządzeń 2in1 u teściów szybko z modernizacją nie ruszymy.

    Jedynie nowe budynki z większym obciążeniem cieplnym gdzie faktycznie musi być mocna i b.droga PC ma sens łączyć z gazem ale i tu bym chętnie jakieś zestawienie zobaczył jak to się rozłoży w sezonie % i w PLN udział w grzaniu takiego obiektu gazem i PC PW. Także jakby Pan coś takiego kiedyś na potrzeby klienta zrobił to proszę/simy o Ctrl+C i Ctrl+V na forum.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Nie ma co weryfikować, za kasę wydana na pompę miałabyś cieplej wody na 10 lat, a za prąd przez nią zużyty na kolejne 10.
    o jakiej pompie mówisz? standardowej czy do cwu? pompy ciepła do cwu nie zużywają prądu w takich ilościach. dzięki pompie zaoszczędzisz a nie stracisz. na jakiej podstawie takie wyliczenia?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewa.834 Zobacz post
    o jakiej pompie mówisz? standardowej czy do cwu? pompy ciepła do cwu nie zużywają prądu w takich ilościach. dzięki pompie zaoszczędzisz a nie stracisz. na jakiej podstawie takie wyliczenia?
    Pompa dedykowana do cwu jest z zasady nieopłacalna, pokazują to dokładnie obliczenia.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    A.B.C.

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-059
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Pompa dedykowana do cwu jest z zasady nieopłacalna, pokazują to dokładnie obliczenia.
    A możesz pokazać te obliczenia? Bo jakoś producenci twierdzą inaczej i pokazują kilka ciekawych opcji jak obniżyć opłaty za te rachunki za prąd...
    Najlepiej napisać, że się nie opłaca

    Popatrzcie jakie wyliczenia ja znalazłam - właśnie szukam jakiegoś sensownego rozwiązania - strasznie wysokie to te rachunki nie są... chyba ze masz dużą rodzinę... nie wiem. Tak podaje akurat viessmann
    http://www.viessmann.pl/content/dam/...2015_10_15.pdf

  17. #17

    Domyślnie

    A.B.C. - nie spodziewam się, żeby któremuś z producentów tych urządzeń wyszło kiedykolwiek że się nie opłaca

    i nikt nie kwestionuję też tego że rachunki będą niższe po zainstalowaniu tegoż urządzenia...
    ale...."Koszty miesięczne przygotowania c.w.u. dla różnych źródeł energii" które zalinkowałeś, są przedstawione tendecyjnie
    COP=3,3 - może i faktycznie taki jest w warunkach laboratoryjnych. Rzeczywisty w domu będzie niższy, o czym pisali nie raz forumowicze mający tego typu urządzenie podpiete pod ciepłomierz.
    kolejna rzecz - koszt podgrzewania CWU prądem - zawyżony - bo jak ktoś od początku decyduje się na grzanie CWU prądem, to używa do tych celów taryfyf strefowych i grzeje tylko w taniej taryfie i ta cena jest duuuużo niższa niz przedstawiona na tym rysunku.

    a to :"Dłuższa żywotność kotła (używanego jako dodatkowe źródło ciepła)" - to już mnie kompletnie rozbroiło
    Do tego, to urządzenie o którym piszesz kosztuje około 8tys
    być może da się w jakimś szczególnym przypadku uzasadnić taki zakup - ale przy takiej cenie samego urządzenie na pewno to nie będzie miało nic wspólnego z ekonomią

    a obliczenia asolt kiedys przedstawił tutaj:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6878110
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 23-11-2015 o 08:23
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    A.B.C.

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-059
    Posty
    20

    Domyślnie Powietrzna pompa ciepła w okolicach Krakowa

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    A.B.C. - nie spodziewam się, żeby któremuś z producentów tych urządzeń wyszło kiedykolwiek że się nie opłaca

    i nikt nie kwestionuję też tego że rachunki będą niższe po zainstalowaniu tegoż urządzenia...
    ale...."Koszty miesięczne przygotowania c.w.u. dla różnych źródeł energii" które zalinkowałeś, są przedstawione tendecyjnie
    COP=3,3 - może i faktycznie taki jest w warunkach laboratoryjnych. Rzeczywisty w domu będzie niższy, o czym pisali nie raz forumowicze mający tego typu urządzenie podpiete pod ciepłomierz.
    kolejna rzecz - koszt podgrzewania CWU prądem - zawyżony - bo jak ktoś od początku decyduje się na grzanie CWU prądem, to używa do tych celów taryfyf strefowych i grzeje tylko w taniej taryfie i ta cena jest duuuużo niższa niz przedstawiona na tym rysunku.

    a to :"Dłuższa żywotność kotła (używanego jako dodatkowe źródło ciepła)" - to już mnie kompletnie rozbroiło
    Do tego, to urządzenie o którym piszesz kosztuje około 8tys
    być może da się w jakimś szczególnym przypadku uzasadnić taki zakup - ale przy takiej cenie samego urządzenie na pewno to nie będzie miało nic wspólnego z ekonomią

    a obliczenia asolt kiedys przedstawił tutaj:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6878110
    Hmmm.... no a co z tą fotowoltaiką? Trochę się tym interesuje, ale nie jestem specjalistą - nie wchodziłam nigdy tak dogłębnie z temat.....
    Czy każdą pompę ciepła można podpiąć pod falownik i będzie współpracowała? Jest napisane, że ten vitocal ma system SG Ready - inaczej tego nie można zrobić?

    Bo jeśli ktoś mysli o jakimś małym systemie fotowoltaicznym, to może warto... tym bardziej, że podobno jak się skorzysta z Prosumenta na zakup urządzeń to nie można potem korzystać z niektórych "profitów" jakie daje ustawa o OZE... podobno wtedy lepiej jakoś tą energię wykorzystywać... tak gdzieś wyczytałam.....

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał A.B.C. Zobacz post
    A możesz pokazać te obliczenia? Bo jakoś producenci twierdzą inaczej i pokazują kilka ciekawych opcji jak obniżyć opłaty za te rachunki za prąd...
    Najlepiej napisać, że się nie opłaca
    Ktosik tam to już liczył
    Od producenta lepszym doradcą będzie kalkulator.

    Cytat Napisał Ktosik Zobacz post
    Kto bogatemu zabroni
    Pompa ciepła do cwu nie ma najmniejszego sensu ekonomicznego.
    Bojler owszem ale nie bojlerek 80l tylko min.140l z możliwością ustawienia czasowego i wykorzystania tańszej taryfy.
    Teraz wypadało by wziąść kalkulator do ręki co zawsze proponuję.
    A więc po kolei.Zużycie cwu można przyjąć jako 1000kWh/osobę/rok,zakładamy 3 osoby i grzanie cwu przez pół roku czyli na cwu zużyjemy przez te pół roku 1500kWh.
    Koszt 1kWh w taryfie G12 to 0,30zł czyli za te 1500kWh zapłacimy 450zl gdzie bojler kosztuje ok.1000zl.
    Pompę ciepła liczymy ze pracuje z COP3 czyli przez te pół roku na cwu użyjemy 500kWh czyli 150zl czyli o 300zl mniej niż przy bojlerze ale wydamy o ok.5000-6000zl więcej.
    Gdzie logika takiego myślenia i sens ?
    A wystarczy kalkulator....

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał A.B.C. Zobacz post

    Bo jeśli ktoś mysli o jakimś małym systemie fotowoltaicznym, to może warto... tym bardziej, że podobno jak się skorzysta z Prosumenta na zakup urządzeń to nie można potem korzystać z niektórych "profitów" jakie daje ustawa o OZE... podobno wtedy lepiej jakoś tą energię wykorzystywać... tak gdzieś wyczytałam.....
    działa to tak: albo Prosument albo ustawa. razem to nie działa. Jesli zdecydujesz się na korzystanie z Prosumenta to pozniej mozesz zapomnieć o taryfach gwarantowanych z ustawy (ktore beda obowiazywaly od stycznia 2016), bo regulamin prosumenta Cie z tego wyklucza. Wiec wtedy korzystniej wychodzi spożytkować energię na potrzeby własne, żeby nie sprzedawać za bezcen. bałagan i tyle, ja mam mieszane uczucia co do tego programu, więc nie komentuje szerzej

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony