dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    synu

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-306
    Posty
    3

    Domyślnie Pompa ciepła kolektor pionowy

    Witam.

    Ostatnio czytałem ciekawy artykuł na temat bocznego efektu cieplnego w pionowym kolektorze pompy ciepła. Czy któraś z firm działających na Polskim rynku zajmuje się tym tematem. Czy jest sens stosowania dodatkowych izolacji w odwiertach?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Jeżeli rozumiem dobrze pytanie, to sens stosowania izolacji w odwiertach jest podobny do sensu przykrywania kocami grzejników.
    Źle zrozumiałem, prawda?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    synu

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-306
    Posty
    3

    Domyślnie

    No ja tu ekspertem nie jestem . Z tego co zrozumiałem chodzi o to, że ta cieplejsza powrotna rura ogrzewa nam chłodniejszą która idzie w głąb ziemi. Niby bilans wychodzi na 0, ale tracimy przez to na potencjale "dogrzewania" tego chłodniejszego czynnika, bo on od startu jest trochę cieplejszy. Skoro nikt się nie odezwał to pewnie nikt u nas nad tym nie pracuje .

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Nikt nad tym nie pracuje bo nie trzeba nad tym "pracować" - wystarczy logiczne myślenie.
    Jeśli zaizolujesz jedną rurę wymiennika (tę chłodniejszą, idącą w dół) to uczestniczyć w wymianie ciepła będzie tylko 50% rury za którą użytkownik zapłaci. Kiepski interes.
    To prawda że chłodniejsza rura będzie oddziaływać na cieplejszą z racji małej odległości i tutaj idealnym rozwiązaniem byłoby rozsunięcie tych rur o kilka/kilkanaście metrów od siebie. Niestety ma to poważną wadę, jest technicznie (powszechnie) niewykonalne.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    synu

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-306
    Posty
    3

    Domyślnie

    Nie chodzi o całkowite izolowanie drugiej rury tylko np. wkład izolacyjny pomiędzy rurami. Poszperałem trochę i okazało się, że póki co ten pomysł jest nawet na zachodzie dopiero w fazie badań. Przynajmniej tym razem daleko w tyle nie jesteśmy, bo podobno ktoś na pwr we wrocławiu doktorat z tego robi.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał synu Zobacz post
    Witam.

    Ostatnio czytałem ciekawy artykuł na temat bocznego efektu cieplnego w pionowym kolektorze pompy ciepła. Czy któraś z firm działających na Polskim rynku zajmuje się tym tematem. Czy jest sens stosowania dodatkowych izolacji w odwiertach?
    Witam,
    W sprawie tego pytania polecam kontakt z instalatorem pomp ciepła marki Buderus. Kontakt z instalatorami możliwy jest za pośrednictwem wyszukiwarki na stronie internetowej www.buderus.pl, lub poprzez kontakt telefoniczny z całodobową infolinią pod numerem telefonu: 660 301 801.
    Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,
    ______________________________
    Konsultant marki Buderus

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant marki Buderus Zobacz post
    Witam,
    W sprawie tego pytania polecam kontakt z instalatorem pomp ciepła marki Buderus. Kontakt z instalatorami możliwy jest za pośrednictwem wyszukiwarki na stronie internetowej www.buderus.pl, lub poprzez kontakt telefoniczny z całodobową infolinią pod numerem telefonu: 660 301 801.
    Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,
    ______________________________
    Konsultant marki Buderus
    To za co tobie płacą "Konsultancie marki"???
    Za pisanie na forach takich informacji, że witryna firmy Buderus jest pod adresem buderus.pl???
    Jeżeli tak to pieniądze zmarnowane.

    Myślałem że zależy wam aby instalator zajmował się bezbłędną instalacją waszych urządzeń a nie infolinią....
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    To za co tobie płacą "Konsultancie marki"???
    Za pisanie na forach takich informacji, że witryna firmy Buderus jest pod adresem buderus.pl???
    Jeżeli tak to pieniądze zmarnowane.

    Myślałem że zależy wam aby instalator zajmował się bezbłędną instalacją waszych urządzeń a nie infolinią....
    Witam,

    Zadaniem konsultanta marki Buderus jest przede wszystkim udzielanie merytorycznego wsparcia. W przypadku awarii lub problematycznych zagadnień polecamy jednak kontakt ze specjalistami, którzy będą potrzebowali szczegółowych informacji i postarają się tym samym rozwiązać problem i wyjaśnić wszystkie kwestie.
    .
    Pozdrawiam,

    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    drapek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    401

    Domyślnie

    tacy konsultanci są bardzo pomocni...
    Bo ja np gdyby padła mi pompa ciepła buderus'a to zapewne dzwonił bym o pomoc do piekarni albo rybnego, ale teraz już wiem że mam zadzwonić do specjalisty od pomp ciepła

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Planujemy w domu ogrzewanie pompą ciepła z kolektorem pionowym. Przepraszam, jeśli powtarzam pytanie, na które odpowiedź znalazłabym w jakimś innym wątku, ale są ich setki

    Po pierwsze: jakie modele/marki rekomendujecie? Chodzi mi oczywiście o jakość do ceny.
    Po drugie: chcę ogrzewać dom pompą ciepła, ale NIE CHCĘ wentylacji mechanicznej. I tu pojawia się pytanie o sens takiej inwestycji i czy to się opłaci przy wentylacji grawitacyjnej(przez którą ucieka sporo ciepła z domu).

  11. #11

    Domyślnie

    Oczywiście, że jest opłacalna. Natomiast różne są poglądy co do opłacalności rekuperacji, ale jej główną zaletą jest komfort w domu i stabilne warunki działania, czego nie można powiedzieć o wentylacji grawitacyjnej
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał elrow23 Zobacz post
    opłacić się opłaci, ale na pewno nie tak jak przy mechanicznej. jeżeli pytasz o producentów gruntówek, to sprawdź vikersonn
    Skup się elrow na dyskretniejszym reklamowaniu tej firmy bo słabo ci idzie.
    Każdy post to nawiązanie do jednego...

    Za to w sprawach technicznych nie wprowadzaj ludzi w błąd bo mijasz się z prawdą w stwierdzeniu "ale na pewno nie tak jak przy mechanicznej".
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  13. #13

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Jeśli macie odpowiednio dużo miejsca to rozważcie kolektor płaski.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Jak myślicie czy do regeneracji DZ ggwc może się sprawdzić? Ktoś użytkuje, wszelkie spostrzeżenia miłe widziane.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Niewiele mocy będzie z wymiennika na wentylacji, znacznie mniej niż w ciągu zimy się wyciąga z DZ więc raczej nie przyczyni się to bardzo do regeneracji.
    Za to wyższą wydajność będzie miało chłodzenie o ile do czasu upałów nie zdąży się temperatura wokół wymiennika ustabilizować do tych 12-13*C.
    Myślę że powinieneś poczekać jeszcze sezon z oceną źródła i obserwować (zapisywać) temperatury co jakiś czas żeby mieć obraz zmian.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Ok, w poniedziałek zamknę nasilanie w piwnicy, zobaczymy czy coś się zmieni.
    Myślałem tak na zapas nad dołączeniem poziomego wymiennika do tych dwóch nitek. Szkoda mi tylko kostkę rujnować.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Ok, w poniedziałek zamknę nasilanie w piwnicy, zobaczymy czy coś się zmieni.
    Myślałem tak na zapas nad dołączeniem poziomego wymiennika do tych dwóch nitek. Szkoda mi tylko kostkę rujnować.
    A ja myślałem nad zrobieniem odwiertu i szeregowym wpięciu w poziomy wymiennik ale po monitorowaniu tempperatur dz pomysł upadł. Duży udział w bilansie energii ma udział uciepła zrzucanego do wymienników gruntowych w okresie pozagrzewczym.
    Twój pomysł połączenia wymiennika poziomego z pionowym na pewno by się sprawdził, podobnie u mnie, dobiło w tym roku do 21stC na poziomym, rok wcześniej bylo 20stC, tegoroczny udział klimakonwektora to tylko 1stC a komfort w domu podczas gorącego lata diametralnie się poprawił. W tym roku, w zależności od tego jakie będzie lato, mam zamiar zrzucać do gruntowego wymiennika o wiele więcej ciepła niż do tej pory.
    Graniczna temperatura dla pompy ciepła 25stC, przy 21stC sprężarka już dostawała szału
    Odnośnie odwiertów, dla mnie idealne sa wymienniki radialne(ukośne).
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 16-01-2016 o 17:23

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Tomek, masz odwierty czy kolektor płaski, ggwc też?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Tomek, masz odwierty czy kolektor płaski, ggwc też?
    Mam 200m rury 32mm położonej liniowo-działa to u mnie jako gwc i wymiennik pc o mocy 6,2KW (0/35).
    Podobno nie ma prawa to działać
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 16-01-2016 o 18:52

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony