dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 141
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Instalacja TV i internetowa

    Witam
    W domu już jest elektryka, tynków jeszcze nie ma. Mam puszczony do salonu ze strychu przewód antenowy na ścianę przy schodach, tutaj bedzie TV.
    Na ścianie od tarasu, w rogu między drzwiami tarasowymi a tą ścianą przy schodach jest puszka od światłowodów. I tyle z instalacji.

    Powiedzcie, co jeszcze i jak położyć aby w przyszłości nie było problemów z podłączeniem.
    Czy przy puszcze od światłowodów zrobić puszkę na gniazdko dla kabla internetowego i rozciągnąć go pokoi na górze i do kotłowni ? Czy z pod tej puszki wystarczy jeden przewód i jedno gniazdko czy trzeba tyle ile pokoi itd ?

    Przy tym przewodzie antenowym warto położyć jeszcze jeden przewód aby było dla SAT i DVBT?

    Ostatnio edytowane przez rustin ; 29-10-2015 o 11:56

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Napisz jakie masz oczekiwania co do mediów w domu, wtedy coś się doradzi. Absolutne minimum już masz, ale to jest absolutne minimum.

    W szczególności, zastanów się czy chcesz mieć w przyszłości możliwość oglądania w każdym pokoju TV w sposób niezależny; czy chcesz mieć w pokojach internet kablowy czy może WiFi ci wystarczy; czy chcesz mieć w salonie kino domowe.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Sęk w tym , że sam nie wiem
    Na początku myślałem aby TV był tylko w salonie ,ale jak syn dorośnie to może lepiej aby mógł mieć u siebie, żeby można w spokoju oglądać tv w salonie.
    Także, myślałem aby puścić przewód antenowy z tych dwóch pokoi po stronie salonu na dole. Przewody na strych a potem je połączyć i do jednej anteny. Oczywiście aby można było oglądać różne programy na różnych tv
    Czy jest sens dawać dwa przewody antenowe do jednego gniazda ?

    Co do netu to wifi chyba wystarczy ale jakby był na poddaszu stacjonarny to chyba lepiej przez kabel ?
    Chcę aby kocioł w kotłowni miał połączenie z netem.
    Kino domowe w salonie mile widziane, co w takim przypadku ?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    No dobra, lektura obowiązkowa -> przeanalizuj sobie przykładowe schematy z tej strony :

    http://www.dipol.com.pl/uniwersalne_..._bib213.htm#05



    TV - załóżmy że chcesz mieć naziemną i satelitarną, TVSAT niezależnie w różnych pomieszczeniach.

    Opcja 1 - instalacja "tradycyjna":

    - Od anteny naziemnej ciągniesz po jednym kablu do potencjalnych odbiorników, czyli u Ciebie salon i pokój syna.
    - To samo z anteną TV SAT, po jednym kablu do każdego pokoju.
    - Łącznie ciągniesz 4 kable (2 pokoje razy dwa kable).
    - Gdybyś chciał mieć dekoder TV SAT z nagrywarką to ciągniesz od anteny TV SAT jeszcze jeden dodatkowy kabel.
    - Do anteny TVSAT dokupujesz konwerter typu Twin (dwa odbiorniki) lub QUAD (do 4 odbiorników) lub jeszcze większy (z tego co widzę max to Octo - 8 odbiorników)
    - w każdej lokalizacji montujesz dwa gniazda, jedno dla TVSAT, drugie dla TV naziemnej (choć być może w handlu są podwójne do jednej puszki, trzeba by sprawdzić)

    Opcja 2 - instalacja multiswitchowa. Multiswitch to taki "telewizyjny router", sumuje wszystkie sygnały i puszcze je jednym przewodem do danego pomieszczenia.

    - topologia gwiazdy - multiswitch jest w centrum. Znajdujesz dla niego dogodne miejsce, może być poddasze itp. Taka "serwerownia"
    - od anteny TVSAT ciągniesz 4 kable do centrum.
    - od anteny naziemnej ciągniesz jeden kabel do centrum
    - w centrum stawiasz multiswitch
    - od multiswitcha ciągniesz po jednym kablu do każdego pokoju. Jak dekoder z nagrywarką to dwa kable
    - sygnał do dekodera (SAT) i telewizora (naziemna) jest filtrowany i dzielony w odpowiednim gnieździe.
    - do anteny TVSAT dokupujesz konwerter typu QUATRO

    Radio - obok anteny tv naziemnej możesz dać antenę radiową i zsumować sygnał z naziemną za pomocą zwrotnicy. Dalej jednym kablem, czy to do multiswitcha czy od razu do pokoju.

    Tematy do przemyślenia - lokalizacja anten. TVSAT musi "patrzeć" na południe, a w zasadzie południowy wschód.

    Która opcja jest lepsza ? Multiswitch daje więcej możliwości przy większych instalacjach \ większej ilości odbiorników, oszczędza się na kablach, no ale sam multiswitch za darmo nie jest.


    LAN - ja jestem zwolennikiem połączenia kablowego. Szczególnie że piszesz o światłowodzie, czyli łącze będzie szybkie. Oczywiście WiFi jak najbardziej ale raczej jako wygodny dodatek. Wybierz jakiś punkt centralny sieci gdzie będzie router i z tego miejsca rozciągnij sieć kablową do pomieszczeń. Jeżeli to będzie inne miejsce niż przyłącze internetu, pamiętaj o kablu łączącym te miejsca. Bardzo ważne - daj gniazda przy odbiornikach RTV - każdy nowy TV korzysta z internetu, tunery TV potrzebują sieci aby uruchomić usługę multiroom, a amplituner od kina domowego może sobie odtwarzać muzykę z dysku sieciowego.

    Da się wszystko zrobić na WiFI, ale byle adapter kosztuje tyle co karton (300m) nie najgorszej skrętki.

    Kino Domowe - w rogach salonu dał bym kable głośnikowe, centrum oczywiście gdzieś koło przyszłej szafki ze sprzętem. Oczywiście w puszkach.

    Jak się boisz kosztów elektryka, a nie masz dwóch lewych rąk - działaj sam. Temat jest naprawdę prosty.

  5. #5

    Domyślnie

    Masz złącze światłowodowe - jakie usługi operator udostępnia w swojej sieci ? Na moim terenie nie ma lepszego rozwiązania jak TV kablowa, osobiście uciekałbym o wszelkiego rodzaju anten czy to SAT czy zwykłych naziemnych, pozbywasz się problemów na dachu, nie martwisz się w czasie wichur czy wyładowań atmosferycznych, nie przejmujesz się opadami śniegu z deszczem.
    Jeżeli jednak kablówki tam nie będzie - posłuchaj kolegi wyżej - wszystko wyjaśnił, z jedna uwagą - przynajmniej jeden router WiFi na każdej z kondygnacji, wszystko zależy od wielkości/konstrukcji budynku - jeden punkt radiowy może nie sięgać wszędzie.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Panowie przemyślałem czego oczekuję i wiem jak zrobią . Powiedzcie co ewentualnie poprawić.
    1. Z salonu i dwóch pokoi na poddaszu dam po jednym przewodzie antenowym na strych , tam zostaną połączone złączko i do anteny czy to DVBT czy SAT, dzięki czemu potem zamontuje w tych pomieszczeniach gniazdka 3w1 - dla pewności zapytam jeszcze raz czy do tego gniazdka 3w1 wystarczy jeden przewód antenowy ?
    2. Do salonu podciągnę ze strychu jeszcze jeden kabel antenowy aby można było go użyć do nagrywania - jakie gniazdko zastosować do tego, bo jak rozumiem, będzie to osobna puszka w ścianie
    3. Przy puszcze od światłowodu w salonie , podciągnę skrętkę na strych aby tam zrobić router WIFI - obok puszki światłowodu zrobić gniazdo internetowe aby wpiąć przewód od puszki światłowodu do połączenia światłowód-strych ?
    4. Ze strychu podciągnę skrętki po 1 szt ( będą wpięte w router ) do kotłowni , do pokoju syna dla kompa stacjonarnego i do salonu aby podłączyć TV i jedną skrętkę gdzieś pod schody aby tam podłączyć drugi router WIFI do wzmocnienia sygnału na parterze.

    Tak chcę aby wyglądała sieć w moim domu. Czy wszystko dobrze rozpisałem ?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Tak, mniej więcej się zgadza. Pamiętaj, że przy puszce światłowodu będziesz musiał postawić zakończenie tegoż - to niewielkie urządzenie, jednak wymagające zasilania, więc musi być na nie i miejsce i gniazdko zasilania w pobliżu. Nie lepiej tej puszki światłowodu nie robić, tylko zapewnić peszel o w miare prostym przebiegu od razu gdzieś, gdzie stanie docelowy switch rozdzielający internet? Na strych albo choćby pod te schody?
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    To robiła. Firma zewnątrza tzn z gminy dofinansowaniw i ta puszka z ich logiem itd ma być tak jak oni założyli.
    Czyli przy tej puszcze musze zrobić jeszcze gniazdko na jej zasilanie?

    Kto mi napisał ze tyle metrów skretki od tej puszki na strych i tam główny router to nie może być ,bo jak będzie wyładowanie atmosferyczne to popali mi wszystko co jest podłączone do routera.

    To jak to teraz z głową zrobić? puszka juz jest. Chce wifi w domu plus możliwość podlaczenia na kabel w pokojach na górze,tv w salonie i kotlownie.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Ta puszka to jest tylko zakończenie światłowodu? Czy tam jest gniazdko RJ, takie, w które normalnie przewód LAN wpinasz? (najlepiej zrób zdjęcie i pokaż)

    Jeśli tam się kończy goły światłowód, to do tego będzie podpięte urządzenie podobne do modemu ADSL (a nazywające się ONT), urządzenie jak najbardziej potrzebuje zasilania, zatem tak, jak najbardziej przy tym gniazdku światłowodowym dobrze byłoby przewidzieć elektryczne.
    Niemniej, giętki światłowód służący do połączenia tego gniazdka z urządzeniem może być dość długi, więc teoretycznie mógłbyś tu sporo pokombinować, ale podejrzewam, że dostawca urządzenia będzie miał typowe patchcordy metrowej długości i będzie się upierał przy postawieniu urządzenia przy tym gniazdku. Dobrze by było, gdybyś to ustalił z nimi.

    Co do wyładowania - to jest trudny temat i nie da się tak jednoznacznie powiedzieć, jak ktoś Ci napisał. Bo co z tego, że to połączenie zrobisz krótsze, jak dziesiątki innych będą długie? Tak czy tak światłowód nie przewodzi prądu, więc w ten sposób rozpatrując wręcz korzystniej byłoby go wciągnąć na strych.
    Ostatnio edytowane przez Jarek.P ; 31-10-2015 o 10:29
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Jarek.P instalację RTV dobrze rozpisałem i mogę tak robić ?
    Jak zrobić internet aby w całym domu było WIFI , do tego skrętka w kotłowni , przy telewizorze i w pokoju nad salonem. Gdzie i co umieścić, gdzie kabel podciągnąć ? Puszka musi zostać tak jak jest.



  11. #11

    Domyślnie

    Tak jak pisałem wyżej - ustal w gminie co to dokładnie za firma i jakie usługi świadczy - najlepiej do nich zadzwoń.
    Jeżeli obecnie tylko internet - od tego miejsce do punktu gdzie możesz zlokalizować router/switch min. 1 przewód LAN, docelowo i tak pewnie kiedyś pojawi się sygnał TV dlatego poprowadź także przewód koncentryczny (także najlepiej 2) oczywiście gniazdo 230V także tam przygotuj - najlepiej min podwójne.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Ta puszka to ODF, do tego wejdzie światłowód a z drugiej strony będzie wystawał patchcord światłowodowy. Przypomnij się jutro wieczorem, jakbym sam zapomniał, to Ci pokażę, jak to wygląda u mnie. Póki co u Ciebie jest pusta puszka, do niej dopiero wejdzie czarny, dość sztywny kabel światłowodowy i szczerze mówiąc, mocno się zastanawiam, jak wykonawca sobie to wyobraża, Tego kabla na ogół się nie docina co do centymetra tylko zostawia z pewnym zapasem, który to zapas będzie wątpliwą ozdobą, jeśli ta puszka ma być gdzieś w normalnym wnętrzu domowym, jak się domyślam po otoczeniu, w salonie. Szczerze mówiąc, na twoim miejscu stanąłbym na głowie, żeby tą puszkę ustawić gdzieś indziej, pod schodami czy na strychu, do miejsca, którym światłowód ma wejść do domu doprowadzając pustego peszla (warunek: peszel poprowadzony prostą drogą, bez ostrych przegięć, najwyżej łagodne łuki, dobrze, żeby w peszlu był już wprowadzony mocny sznurek albo drut jako pilot.

    Od tej puszki będzie poprowadzony giętki krótki łącznik światłowodowy do właściwego modemu, w którym będzie gniazdko z twoim internetem (w najprostszym przypadku, w bardziej zaawansowanym to może być rozbudowany router z wifi). Ten łącznik jak pisałem, teoretycznie może być dowolnie długi, ale podejrzewam, że dostawca będzie miał jedynie krótkie i siłą rzeczy ów modem będzie musiał stać gdzieś przy tej puszce i będzie musiał mieć zasilanie, a dopiero z tego puntu będziesz mógł rozprowadzić po domu internet. Sam więc widzisz, że najkorzystniej dla Ciebie byłoby ta puszkę przerzucić w inne, bardziej wygodne miejsce i na twoim miejscu w tą stronę bym uderzał. Nie można? Dlaczego? Bo dostawca ma takie widzimisie? Ale przepraszam, to Ty przecież im mówisz, gdzie chcesz mieć ten internet, nie oni Tobie. Przygotuj im infrastrukturę (peszel, miejsce), uzgodnij to najlepiej z nimi (z monterami, drobny "prezent" może w tym pomóc, jeśli będą problemy robić) i niech zrobią to tak, jak Tobie pasuje, nie jak im wygodnie, bo w tej wersji to jest spora instalacja do kłębienia się za zasłonką.

    I teraz co do samej instalacji w domu: tu nie ma wiele do dodania do tego, co już koledzy pisali: gdzieś musi być punt, w którym się spotkają przewody instalacji LAN, fajnie jeśli to będzie miejsce dyskretne (strych, pod schodami, szafa wnękowa). Tam muszą się zejść wszelakie przewody LAN, tam doprowadź przewody od planowanych punktów na access pointy od wifi (lepiej zaplanować a nie wykorzystać, niż nie zaplanować i potem mieć problem. Kabel ethernet jest tani.). Tamże postawisz sobie jakiś router, jeśli kabli LAN będzie więcej, to może jeszcze jakiś switch i dobrze by było, gdyby tam się znalazł ten węzeł od światłowodu. Jeśli się nie znajdzie, to dodatkowo od tego miejsca będziesz musiał położyć kabel ethernet do okolic tej puszki światłowodowej.

    Do instalacji RTV nie mam uwag, jest ok. Do gniazdka RTVSat wystarczy jeden przewód.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  13. #13

    Domyślnie

    Witam
    Obecny standard w Niemczech, w Polsce niedługo też. W każdym pokoju gniazdo antenowe i podwójne sieciowe. wszystkie kable zbiegają się obok rozdzielni elektrycznej w osobnej skrzynce. Jeśli planujesz antenę satelitarną, to między nią a rozdzielnicą medialną cztery przewody ( i/lub światłowód), będzie można zainstalować spliter satelitarny. Do skrzynki medialnej dochodzi też telefon, można go podać dalej jedną parą przewodów sieciowych lub pociągnąć oddzielne przewody jeśli bardzo chcesz.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Telewizja może być ze światłowodu. U mnie będzie ona z światłowodu lub dvbt.

    Jarek.P mam już elewację, przewód na światłowód zakopany i wpuszczony do domu. Jak teraz miałbym to zrobić aby dać go gdzie indziej ? Musieli by dawać drugi przewód osłonowy, tego przecież nie zegnie o 90' , że przejść nim po ścianie wewnątrz np pod schody także opcja przeniesienia odpada. Jakoś się to zabuduje płytą lub jakąś szafkę się da.

    Czyli w okolicę puszki podciągnąć jeszcze gniazdko na 220v ? Od niego pójdzie przewód i modem . Obok puszki światłowodu zrobić puszkę na skrętkę aby wpiąć w nią modem , tylko po której stronie będzie wygodniej potem , lewej czy prawej ? I przewód od tej puszki co będzie wpięty modem podciagnąć do głównego miejsca gdzie będzie stał modem wifi i od niego będą się rozchodzić inne skrętki do pomieszczeń o których pisałem ?

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Czekaj, nie rozumiem. Kabel światłowodowy już tam jest??? Bo na zdjęciach to wygląda na gołą, pustą puszkę. Czy może przez "przewód na światłowód" rozumiesz peszel (rurę karbowaną), do której światłowód będzie dopiero wciągnięty?

    Jeśli to już jest zrobione, to jak pisałem, obok niej gniazdko elektryczne i gniazdko ethernet, zakończone gdzieś na strychu albo pod schodami, czy gdzie tam chcesz mieć węzeł rozdzielający media. Wszystko jedno, w jakiej kolejności te gniazdka, możesz robić po lewej, żeby to bardziej w narożniku schować.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Sorki za głupie pytanie gniazdo ethernet to po prostu gniazdo na skrętkę ? Czyli z tej puszki światłowodu , wyjdzie jakiś tam przewód do modemu a modem skrętką wepnie się w to gniazdo ethernet ?

    Co do puszki , teraz to wiem, że lepiej jakby dali pod schodami czy coś, ale to wyszło z zaskoczenia, ponieważ zapisy były kilka miesięcy wcześniej a , że ja na budowie rzadko bywam nie zapisałem się. Akurat byłem jak kopali i podłączali światłowody , zapytałem czy da radę u mnie , pomyślał i kazał szybko pokazać gdzie mają zamontować i którędy będzie szedł światłowód bo akurat kopali obok mnie do następnej posesji. Nie było czasu na myślenie co i jak , wogóle na jakiej zasadzie to jest a szkoda było nie skorzystać, skoro mimo braku zapisu itd zechcieli mi podłączyć za darmo.
    Zapytałem gdzie ludzie dają, powiedział , że w salonie więc i jak tak kazałem.

    Co do puszki. Z głównej rozdzielni jest puszczona pomarańczowa rurka na światłowód , zakopana u mnie na działce i dana w peszlu pod elewacją a resztę już widać. W puszce wystaje osłona na światłowody. Teraz aby to poprawić trzeba by odkopać i jeżeli wogólę się da , połączyć z następna osłoną światłowodu , następnie wejść do domu np pod schodu. Dlatego , niestety zostanie jak jest.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Tak, gniazdo ethernetu to gniazdo pod skrętkę, takie "komputerowe": (tu podwójne)

    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Jarek.P wogóle da się łączyć tą rurkę osłonową ? Tylko po wewnątrz ją nie wygne o 90' aby pod tynkiem poszła a na zewnątrz musiało by być na elewacji , zostanie pewnie jak jest. W sumie to będzie tylko ta puszka i modem wpięty w gniazdo ethernet ? A ten modem przy puszce może być też WIFI czy to nie ma sensu jeżeli potem na strychu czy gdzieś indziej dam główny z WIFI ?

    Powiedz mi jeszcze . jeżeli chciałbym mieć przygotowane TV pod światłowody , to potrzebuję doprowadzić do niego 2x skrętki ? Jedna dla internetu a druga dla programów telewizyjny ? Jak to wogólę wygląda.
    Dzięki za cierpliwość.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Rurki osłonowe łączy się bez problemu nasuwanymi złączkami. Wygięcie o 90 stopni ostrym zakrętem nie wchodzi jednak w grę, to musi był łuk.

    Modem - zależy, co dostaniesz. U mnie jest to pudełko niewiele większe od tej puszki na światłowód, do pudełka wchodzi światłowód (już ten giętki, o którym pisałem wcześniej), zasilanie z zasilacza wtykanego w gniazdko i wychodzi przewód ethernet (skrętka), który jest wpięty już w mój router. Równie dobrze jednak możesz od razu dostać router z wejściem światłowodowym, który załatwi wszystko, łącznie z wifi, w takim przypadku miejsce w salonie mogłoby nawet nie być takie głupie, zwłaszcza jeśli możesz je jakoś zabudować. Jeśli planujesz również usługi TV, to raczej dostaniesz takie większe urządzenie.

    Do podłączenia TV do takiej instalacji dostaniesz kolejne pudełko, popularnie zwane dekoderem (a tak profesjonalnie jest to set-top box), pudełko będzie do postawienia przy telewizorze i podłączone będzie do niego przewodem HDMI. Dekoder zaś skrętką musi być podłączony do dedykowanego dla TV gniazdka modemu światłowodowego, który wtedy będzie odrobinę bardziej rozbudowany, najprawdopodobniej będzie to już taki model z wifi.

    Tak więc, jeśliby to miało zostać tam, gdzie jest, pod tą ścianą, musiałbyś tam mieć:
    - gniazdko 230V do zasilania modemu
    - gniazdko LAN do wyprowadzenia internetu do węzła z którego będzie to rozdzielone na inne punkty domu (ALBO przewody z owych innych punktów domu też doprowadzić do tego miejsca w salonie, ale nie wiem, czy to najrozsądniejsze wyjście z punktu widzenia estetyki w salonie)
    - możliwość podłączenia TV do modemu, na trzy sposoby:
    a) osobnym przewodem po prostu łączącym modem z dekoderem przy TV, ze zdjęć wynika, że daleko nie ma, więc połączenie tego przewodem typu skrętka leżącym na podłodze będzie wyjściem najprostszym.
    b) dodatkowe, dedykowane gniazdka LAN przy modemie i przy TV połączone odcinkiem skrętki"w ścianie", do użycia tylko dla tego połączenia.
    c) instalacja typu "gwiazda", w której przy modemie masz np. podwójne gniazdo LAN, przy TV też podwójne gniazdo LAN, przewody z tych gniazd spotykają się gdzieś np. na strychu i tam masz normalny panel do krosowania w którym sobie wykonasz połączenie między gniazdkami przy TV i przy modemie, łącząc je na krótko. Drugim przewodem od modemu będzie szedł internet, a drugie gniazdko przy TV - zapewne się przyda, obecnie większość porządnych telewizorów też potrafi korzystać z sieci.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał morfosek Zobacz post
    Witam
    Obecny standard w Niemczech, w Polsce niedługo też. W każdym pokoju gniazdo antenowe i podwójne sieciowe. wszystkie kable zbiegają się obok rozdzielni elektrycznej w osobnej skrzynce... .
    No bez przesady - takie instalacje w Polsce robię przynajmniej od 10lat w domach jednorodzinnych , nie sądzę jednak że będzie to standardem, bo każdy klient ma inne oczekiwania, niektórzy chcą napchać telewizję gdzie się tylko da, inni chcą się jej pozbyć i wskazują tylko jeden punkt. "Typowa" instalacja LAN w każdym pokoju to już prawie zabytek - w sensie wszechobecna dostępność urządzeń mobilnych bez możliwości przyłączenia przewodu, wymusza przygotowywanie instalacji pod kątem dostępu WiFi, 10 lat temu tłumaczyłem klientom, że tylko przewód - teraz zmieniłem podejście do tematu, trzeba analizować każdą instalację oddzielnie.
    Kolego rustin tak jak pisałem wyżej oraz koledzy - do każdego punktu gdzie będzie telewizor oraz biurko z PC (w pokojach może to być kilka lokalizacji) doprowadź przewód LAN, dodatkowo znajdź miejsca centralne, na każdej kondygnacji gdzie rozmieścisz routery WiFi.
    Możliwe, że światłowód ma zapas w studzience lub innym miejscu zbiorczym, jeżeli to możliwe zaproś instalatorów, lub zapytaj wszelakiej maści "telefonistów" po byłej TPSA, którzy obecnie trudnią się bardzo często instalacjami na światłowodach, doradzą a może i przeniosą przyłącze w inne bardziej dogodne miejsca, tak jak pisał kol. Jarek. Musisz jednak założyć więcej wolnego miejsca, bo urządzenia końcowe mogą być różnych rozmiarów.
    Ostatnio edytowane przez kasprzyk ; 01-11-2015 o 08:35

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony