dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 8
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 141
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Jarek.P wogóle da się łączyć tą rurkę osłonową ? Tylko po wewnątrz ją nie wygne o 90' aby pod tynkiem poszła a na zewnątrz musiało by być na elewacji , zostanie pewnie jak jest. W sumie to będzie tylko ta puszka i modem wpięty w gniazdo ethernet ? A ten modem przy puszce może być też WIFI czy to nie ma sensu jeżeli potem na strychu czy gdzieś indziej dam główny z WIFI ?

    Powiedz mi jeszcze . jeżeli chciałbym mieć przygotowane TV pod światłowody , to potrzebuję doprowadzić do niego 2x skrętki ? Jedna dla internetu a druga dla programów telewizyjny ? Jak to wogólę wygląda.
    Dzięki za cierpliwość.
    Jeżeli nie zmienisz miejsca zakończenia światłowodu - to przygotuj przewody o których pisałem w poście 11

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A ja mam pociągniętą skrętkę do salonu, kotłowni, sypialni i... żadne gniazdo nie jest wykorzystane...
    Tuner SAT ma WiFi, telewizor ma WiFi...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Super, zwłaszcza, jeśli Ci to wystarcza. Komuś może jednak zależeć na większych transferach, niż wifi oferuje, bądź trywialnie na nie dławieniu przepustowości wifi przez urządzenia, które bezproblemowo można podłączyć przewodem.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Patrząc na mój dom w pierwszym poście i założenia jakie chcę spełnić to gdzie dać według was główny router WIFI od którego będą rozchodzić się skrętki i aby w całym domu było WIFI. Oczywiście ten router też musi mieć zasilanie 220v ?
    1.na strychu
    2.garderobie przymocowany do ściany ( pomieszczenie na parterze 4,9m2 )
    3.pod schodami , też jakoś przymocowany do ściany ze względu , że nie będzie półki jak w przypadku 2.

    Czy przy puszce światłowodu zamiast modemu o którym piszesz ,Jarek.P , mogę kupić na swój koszt ( pewnie i tak wszystko będzie pozostałe na mój koszt bo innym już założyli i mają umowy a ja tylko przyłącze ) router WIFI z wejściem na światłowód , z niego wyjście ethernet i skrętką do gniazdka ethernet które będzie prowadziło do głównego routera ? Czy musi być modem przy puszcze od światłowodu a od niego skrętka ?

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Router wifi może być pod schodami, w garderobie, ewentualnie jeśli ten węzeł światłlowodowy zrobisz w salonie, to może też być po prostu tam. I na początek tyle, jak już będzie to sobie sprawdzisz, czy masz zasięg w całym domu. Jeśli gdzieś nie będzie, to wtedy pomyślisz, gdzie dołożyć, może na strychu.

    Przy puszce od światłowodu, jeśli planujesz również wykupienie usług TV, najprawdopodobniej dostaniesz i tak bardziej zaawansowany modem-router, z wbudowanym wifi, więc pytanie trochę nieaktualne. Zakup własnego routera z wejściem światłowodowym o tyle nie ma sensu, że nie wiedziałbyś co kupić, żeby się dogadało z drugą stroną. To musi być urządzenie dostarczone przez dostawcę usług i przez niego skonfigurowane. I jak pisałem, jeśli planujesz zakup usług TV, to zapewne i tak dostaniesz taki właśnie modem-router z wifi i gniazdkami 4xethernet (ale z tego jedno gniazdko odejdzie na potrzeby ste-top boxa do TV).
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    To w sumie wszystko wiem. Nie zrozumiałem tylko jak zrobić aby korzystać z telewizji ze swiatlowodu.
    Z głównego routera tego co będzie np na strychu dam jedna skretke pod tv aby był dostęp do neta. Dla telewizji od tego routera dać druga skretke? czy ona musi być od puszki ze swiatlowodu?

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Pisałem o tym. Do korzystania z TV postawią Ci zamiast prostego modemu, modem trochę bardziej rozbudowany, taki typowy "router" (tylko że z gniazdkiem światłowodowym), jedno z gniazdek tego routera będzie dedykowane dla podłączenia dekodera do TV. Tak więc będziesz miał: puszka światłowodowa - giętki światłowód - modemorouter i daje z tego routera: wifi, gniazdka z "internetem" gniazdko do podłączenia dekodera TV, tenże dekoder łączysz kablem hdmi z telewizorem.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Obiecane zdjęcia jak to wygląda u mnie.

    Puszka światłowodowa, podobna do twojej:



    Estetyka montażu to zasługa mojego providera, ale u mnie jest to zabudowane w serwerowni, więc mi nie przeszkadza. Szara taśma pełni rolę plomby gwarancyjnej
    Po lewo do puszki wchodzi światłowód, ten sam, który wychodzi z widocznej na zdjęciu dziury prowadzącej do kanału wentylacyjnego, którym światłowód wchodzi do domu. Do tego jeszcze dochodzi kilkuzwojowy krag zapasu światłowodu zwinięty w kółko i umocowany na boku serwerowni poza zdjęciem. U Ciebie być może nadmiar kabla będzie wyciągnięty i schowany w studzience.
    Po prawej stronie puszki wystaje żółty patchcord światłowodowy, to ten elastyczny światłowód, o którym wspominałem.


    Modem ONT:



    U mnie jest to prosty model, bo ja nie mam usługi TV (nie chciałem, wystarcza mi DVB-T). Do modemu wchodzi światłowód (żółty, ten wychodzący z puszki), zasilanie, a wychodzi czerwony kabel LAN z "internetem", tenże kabel wchodzi już do mojego routera i dalej jest rozdzielany na urządzenia podłączone kablowo, accesspointy wifi, tego nie będę pokazywał tutaj, żeby Cię nie straszyć, bo jestem tutaj delikatnie mówiąc niemiarodajnym przykładem (chodzi o to, że mam odrobinkę bardziej rozbudowaną instalację, niż to się zwykle w domach jednorodzinnych spotyka).
    U Ciebie, jak pisałem, zamiast tego małegoo modemu możesz mieć normalny "router" z wifi i czterema gniazdkami LAN, z których jedno będzie do dołączenia dekodera TV, jeśli pozostałych trzech byłoby Ci mało, można internet dalej rozdzielić jakimś switchem, dołożyć kolejny access point do wifi...
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Już chyba wszystko zrozumiałem. Czyli do telewizji jeżeli zechcę mieć ze światłowodu to i tak będzie szedł inny kabel niż skrętka z routera np na strychu i go dam gdzieś przy podłodze z okolic puszki światłowodu do miejsca gdzie będzie TV i nie ma sensu robić jakiejś instalacji podtynkowej i puszek ?

    Jarek.P dziękuje Ci bardzo za cierpliwość i pomoc, Musze Cię zmartwić to nie koniec

    1,Jeżeli w salonie chciałbym dać kable pod głośniki , to robi się też puszkę jak na zwykłe gniazdko i przewód głośnikowy 2 żyłowy prowadzi do danego punktu w salonie i tam też się zakańcza puszką ? Czy jak się robi instalację audio ?
    2. Zasilanie do routera tego głównego , np na strychu też musi być z gniazdka 220v?

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Znaczy, jeśli chodzi o ścisłość, ten dodatkowy kabel to też będzie skrętka, dokładnie taka sama, jak do internetu. Tylko gniazdko na modemie będzie przeznaczone tylko do TV. Możesz ten kabel dać po prostu na podłodze, możesz zrobić do tego gniazdka w ścianie - to już jak Ci pasuje.

    Pytania dodatkowe (nie ma sprawy, nie krępuj się) - jak Ci pasuje. Można zrobić tak, jak piszesz: dwie puszki i z nich wystające końce przewodu głośnikowego, można też w te puszki zamontować gniazdka głośnikowe, są takie instalacyjne, z zaciskami do głośnków (zdjęcie). Z gniazdkami jest bardziej elegancko, a mniej audiofilsko (dwa złącza po drodze więcej, audiofil zawału dostanie, normalny człowiek nie usłyszy różnicy)



    2 - tak. Z tą uwagą, że jeśli dostaniesz ten rozszerzony modem-router i on będzie w salonie przy puszce światłowodowej, to on będzie twoim głównym routerem. Na strychu możesz sobie dostawić switch albo drugi router z wifi.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Znaczy, jeśli chodzi o ścisłość, ten dodatkowy kabel to też będzie skrętka, dokładnie taka sama, jak do internetu. Tylko gniazdko na modemie będzie przeznaczone tylko do TV. Możesz ten kabel dać po prostu na podłodze, możesz zrobić do tego gniazdka w ścianie - to już jak Ci pasuje.
    Nie do końca tak. Modemy GPON mogą mieć wyjścia LAN oraz RF - czyli tak jak pisałem wcześniej, od miejsca gdzie jest gniazdo światłowodowe, należy przygotować zarówno skrętkę komputerową jak i przewód koncentryczny. Może być też sytuacja, że będzie konwerter światło/RF w przelocie, za nim Router światło/LAN
    Jeżeli w obecnym miejscu zakończenia światłowodu nie przewidujesz lokalizacji dla tych "pudełek" możesz przedłużyć za pomocą patchcordu (połączeniówka) inst. światłowodową. Do tego celu powinieneś przygotować odpowiednią średnicę peszla ułożonego w ścianie, jeżeli nie masz takiej możliwości, to połóż w osłonie odpowiedniej długości patchcord. - to do kolegi rustin

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Kurczę, ale wychodzenie z GPONa do telewizora/dekodera złączem RF, to trochę jak zaprzęganie konia do Ferrari. Naprawdę tak to gdzieś robią???

    O możliwości przedłużenia światłowodu długim patchcordem gdzieś wyżej wspominałem, ale bez przekonania, bo dla światłowodowego laika może to być spory problem choćby z samym zakupem odpowiedniego pathcordu, a nie wiem, czy panowie instalatorowie będą skorzy
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  13. #33

    Domyślnie

    Tak robią wszędzie, gdzie telewizja kablowa przechodzi na światło. Zrobienie nowego przyłącza do domu niby trudna sztuka, jednak tutaj wystarczy zgoda na przekopanie, przecisk, rozebranie kilku płyek, polbruku itd. Zapytaj się teraz tych samych ludzi czy pozwolą na rewoltę wewnątrz ... chodzi o wykorzystanie obecnej infrastruktury, wchodzisz po RF-ie do istniejącej sieci TV i po kłopocie.
    Właściwe to w jaki sposób chciałbyś podłączyć większą ilość telewizorów - z LAN konwerter przy każdym TV na RF ?
    Ostatnio edytowane przez kasprzyk ; 02-11-2015 o 18:59

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Nic nie rozumiem
    Mam zamiar podciągnąć zasilanie pod puszkę światłowodu, gniazdko na skrętkę które pójdzie do centrum dowodzenia np ten strych , z tamtad puszczę skrętkę do kotłowni , pokoju i salonu aby był net w tv. Jeżeli zdecyduje się na telewizję ze światłowodu , dostanę ten lepszy modem z wifi który będzie przy puszce światłowodu, przewód do telewizji puszczę podłogą za szafką ( odległość ok 2m ) , od tego modemu skrętką do 'centrum dowodzenia' i tam też będzie router wifi z którego będą rozchodzić się skrętki i wifi będzie wtedy w dwóch miejscach w domu aby był silniejszy sygnał. Jeżeli nie zdecyduję się na telewizję , będzie wszystko tak samo oprócz tego , ze przy puszce światłowodu będzie modem i pójdzie skrętką do tego roautera na górze.
    Dobrze rozumie ?

  15. #35

    Domyślnie

    schemat poglądowy
    automat mocno pomniejszył rysunek - nie wiem czy są inne sposoby zamieszczania ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rrrrrrrrttttt.jpg
Wyświetleń:	157
Rozmiar:	17,5 KB
ID:	335942  
    Ostatnio edytowane przez kasprzyk ; 02-11-2015 o 19:51

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    nic nie widać, wyślij na pocztę [email protected]

    Najważniejsze, czy dobrze opisałem ? Mogę tak zrobić?

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Tak robią wszędzie, gdzie telewizja kablowa przechodzi na światło. Zrobienie nowego przyłącza do domu niby trudna sztuka, jednak tutaj wystarczy zgoda na przekopanie, przecisk, rozebranie kilku płyek, polbruku itd. Zapytaj się teraz tych samych ludzi czy pozwolą na rewoltę wewnątrz ... chodzi o wykorzystanie obecnej infrastruktury, wchodzisz po RF-ie do istniejącej sieci TV i po kłopocie.
    Właściwe to w jaki sposób chciałbyś podłączyć większą ilość telewizorów - z LAN konwerter przy każdym TV na RF ?
    Problem rozpatrywałem pod kątem instalacji w domu jednorodzinnym, przy modernizacji istniejącej kablówki to inna bajka i tutaj przechodzenie na RF może i ma sens.

    Większą ilość telewizorów? W momencie, gdy każdy abonent ma swój ONT (bo mi o taką instalację chodzi), to przecież bezproblemowo, przy każdym TV set-top box podłączony przewodem LAN do ONT i w tym momencie mamy czyste IPTV, bez bawienia się w żadne technologie rodem z czasów dorożek konnych
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Jarek.P w poście 34 dobrze napisałem ? Tak robić ?

  19. #39

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post

    Większą ilość telewizorów? W momencie, gdy każdy abonent ma swój ONT (bo mi o taką instalację chodzi), to przecież bezproblemowo, przy każdym TV set-top box podłączony przewodem LAN do ONT i w tym momencie mamy czyste IPTV, bez bawienia się w żadne technologie rodem z czasów dorożek konnych
    ONT ? możesz rozwinąć bo akurat nie łapię.
    Set-to-box montują już w telewizorach ?

Strona 2 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony