dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pilaros

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    80-209
    Posty
    8

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe zbyt słaba wydajność

    Mam zrobione nowe ogrzewanie gazowe w całym nowym domu jednorodzinnym na parterze o pow 190m2.Dom ocieplony z najlepszych materiałów, styropian ,welna lambda 0,31, okna trzyszybowe.Pod posadzką 17 cm styropianu na 3 warstwy.Chodzi od 3 tygodni i nie moge uzyskac w pomieszczeniach wiecej niz 21 stopni. W 3 pokojach mam oanele z matami do ogrzewania podlogowego i reszta domu gres. Chodzac po gresie czuc lekkie ciepełko lecz na panelach w pokojach wogole. Kotlownia to piec gazowy ze sprzeglem i zaworem trojdroznym. Na wyjsciu jest około 32 stopnie a piec ustawiony na 46 stopni,pompa wczesniej na pierwszym teraz na drugim biegu.Petle w calym domu są co 15 cm. Sterownik pieca znajduje sie w pokoju dziecka i jest ustawiony na 22 stopnie tak wiec piec chodzi non stop ale nie da sie uzyskac 22 stopni, jest 21. W dwoch rozdzielaczach rotametry byly odkrecone na max ale 2 dni temu przyjechal gosc ktory mi instalacje kladl i na oko ustawil te rotametry na 2 obroty poniewaz one od poczatku nie dzialaja. On nie wie czemu ale kazdy rotametr pokazuje ciagle zero .Sa na zasilaniu i listwa jest ciepla.Twierdzi ze nie wie czemu te rotametry nie dzialaja a jak mu mowie ze podlogowka za slabo chodzi to twierdzi ze sie musi rozkrecic i pozadnie nagrzac. Ogolnie rozkreca sie i nagrzewa juz 3 tygodnie i jakos mi sie nie chce wierzyc ze majac podlogowka w domu nie mam mozliwosci nagrzania pokoju np do 23 stopni lub wiecej. Co moze byc nie tak?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.032
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    nowy budynek, to masz m3 wody w ścianach, wylewkach, stropach... to wszystko musi odparować a na to potrzeba duuużo ciepła. Zawsze możesz doraźnie podnieć temprature na zasilaniu podłogi. W kolejnym sezonie powinno byc lepiej.
    Co do 0 przepływów to juz instalator musi szukać czemu woda nie płynie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pilaros Zobacz post
    Mam zrobione nowe ogrzewanie gazowe w całym nowym domu jednorodzinnym na parterze o pow 190m2.Dom ocieplony z najlepszych materiałów, styropian ,welna lambda 0,31, okna trzyszybowe.Pod posadzką 17 cm styropianu na 3 warstwy.Chodzi od 3 tygodni i nie moge uzyskac w pomieszczeniach wiecej niz 21 stopni. W 3 pokojach mam oanele z matami do ogrzewania podlogowego i reszta domu gres. Chodzac po gresie czuc lekkie ciepełko lecz na panelach w pokojach wogole. Kotlownia to piec gazowy ze sprzeglem i zaworem trojdroznym. Na wyjsciu jest około 32 stopnie a piec ustawiony na 46 stopni,pompa wczesniej na pierwszym teraz na drugim biegu.Petle w calym domu są co 15 cm. Sterownik pieca znajduje sie w pokoju dziecka i jest ustawiony na 22 stopnie tak wiec piec chodzi non stop ale nie da sie uzyskac 22 stopni, jest 21. W dwoch rozdzielaczach rotametry byly odkrecone na max ale 2 dni temu przyjechal gosc ktory mi instalacje kladl i na oko ustawil te rotametry na 2 obroty poniewaz one od poczatku nie dzialaja. On nie wie czemu ale kazdy rotametr pokazuje ciagle zero .Sa na zasilaniu i listwa jest ciepla.Twierdzi ze nie wie czemu te rotametry nie dzialaja a jak mu mowie ze podlogowka za slabo chodzi to twierdzi ze sie musi rozkrecic i pozadnie nagrzac. Ogolnie rozkreca sie i nagrzewa juz 3 tygodnie i jakos mi sie nie chce wierzyc ze majac podlogowka w domu nie mam mozliwosci nagrzania pokoju np do 23 stopni lub wiecej. Co moze byc nie tak?
    To pierwszy sezon grzewczy?
    Uwielbiam takich instalatorów którzy mówią nie wiem. Te niesprawne rotametry oznczają brak przepływu albo po prostu się zawiesił pływak w szklance i nie reaguje na przepływ. Może być też zapowietrzenie na tych pętlach. Jeżeli masz chęć to zakręć na belce zawory na powrocie na pętlach które mają przepływ. Jak ruszy na tych niby zapowietrzonych to pompa w piecu przepchnęła powietrze i ono sobie uleci przez odpowietrznik. ALe może być tez że te pętle są bardzo długie i skomplikowane zagięcia to opór przepływu jest duży więc na pompce z pieco to nie ruszy za chiny jak wszystkie pętle ma obsłużyć.
    Woda płynie tam gdzie łatwiej,

    Pakowanie 15cm rozstawu wszędzie na podłogówce to z projektu czy wiedza własna instalatora?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    a próbowałeś olać termostat i testować na korekcie lub temp. powrotu? Jak masz ustawioną krzywą? Jak podniesiesz temp. zasilania to też nic więcej nie idzie?
    Paterówka 100m / Z334 / Vaillant recoVAIR VAR 360/4 + ecoTEC pro VC 146/5-3 + VRC700

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pilaros

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    80-209
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    nowy budynek, to masz m3 wody w ścianach, wylewkach, stropach... to wszystko musi odparować a na to potrzeba duuużo ciepła. Zawsze możesz doraźnie podnieć temprature na zasilaniu podłogi. W kolejnym sezonie powinno byc lepiej.
    Co do 0 przepływów to juz instalator musi szukać czemu woda nie płynie.
    myśle że tak nie jest. W zimie po tynkach i posadzkach osuszaliśmy cały dom sześcioma osuszaczami i ośmioma grzejnikami elektrycznymi przez 3 tygodnie. Wylane zostało ponad 2 tys litrow wody ( sam nie mogłem w to uwierzyć ale sam to wylewałem codziennie). więc już po tym osuszaniu wnętrze było osuszone na maxa( mierzone miernikami) . Do tego mieliśmy upalne lato w ktoym wiele tygodni w domu było ok 25 stopni. Przepływy niby są bo podłogi coś grzeją ale rotametry wszystkie na 0 i zadnej reakcji przy kreceniu a jest ich okolo 20 sztuk i ani jeden nie działa.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pilaros

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    80-209
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    To pierwszy sezon grzewczy?
    Uwielbiam takich instalatorów którzy mówią nie wiem. Te niesprawne rotametry oznczają brak przepływu albo po prostu się zawiesił pływak w szklance i nie reaguje na przepływ. Może być też zapowietrzenie na tych pętlach. Jeżeli masz chęć to zakręć na belce zawory na powrocie na pętlach które mają przepływ. Jak ruszy na tych niby zapowietrzonych to pompa w piecu przepchnęła powietrze i ono sobie uleci przez odpowietrznik. ALe może być tez że te pętle są bardzo długie i skomplikowane zagięcia to opór przepływu jest duży więc na pompce z pieco to nie ruszy za chiny jak wszystkie pętle ma obsłużyć.
    Woda płynie tam gdzie łatwiej,

    Pakowanie 15cm rozstawu wszędzie na podłogówce to z projektu czy wiedza własna instalatora?
    Tak to pierwszy sezon grzewczy. Rotametrów jest ok 20 sztuk i dosłownie żaden nie działa.Wszystkie na 0 i przy kreceniu żaden ani drgnie. Przepływ niby jest bo przeciez podłoga coś tam grzeje. W pomieszczeniach jest ok 19-21 stopni, na gresie czuć ciepelko delikatne jak sie chodzi. Na panelach laminowanych wogóle nic nie czuć. Stosowałem pod panele maty na podłogówke 3mm ale już widać jak mocno one tłumią tą podłogówke. W miejscach gdzie łączy sie gres z panelami jest duża różnica. Gres lekko ciepły a na panelach ciepła zbytnio nie czuć.
    Rozstaw co 15cm to nie z projektu. Instalator twierdzi że tak najlepiej. Teraz troche mnie martwi salon który ma 50m2 i jest wysoki na 6m bo mam tam antresole. No i w salonie najzimniej w całym domu bo 19 stopni i wiecej nic sie nie da.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pilaros

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    80-209
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    a próbowałeś olać termostat i testować na korekcie lub temp. powrotu? Jak masz ustawioną krzywą? Jak podniesiesz temp. zasilania to też nic więcej nie idzie?
    nie probowałem tego co piszesz. Ogolnie pompy nie kumam bo tam jest kilka tych krzywych i nie wiem którą ustawić na podłogówke. Fachowiec od podłogówki też nie wie. Może podeślesz mi obrazek ikony jaka na podłogówke

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pilaros Zobacz post
    Mam zrobione nowe ogrzewanie gazowe w całym nowym domu jednorodzinnym na parterze o pow 190m2.Dom ocieplony z najlepszych materiałów, styropian ,welna lambda 0,31, okna trzyszybowe.Pod posadzką 17 cm styropianu na 3 warstwy.Chodzi od 3 tygodni i nie moge uzyskac w pomieszczeniach wiecej niz 21 stopni. W 3 pokojach mam oanele z matami do ogrzewania podlogowego i reszta domu gres. Chodzac po gresie czuc lekkie ciepełko lecz na panelach w pokojach wogole. Kotlownia to piec gazowy ze sprzeglem i zaworem trojdroznym. Na wyjsciu jest około 32 stopnie a piec ustawiony na 46 stopni,pompa wczesniej na pierwszym teraz na drugim biegu.Petle w calym domu są co 15 cm. Sterownik pieca znajduje sie w pokoju dziecka i jest ustawiony na 22 stopnie tak wiec piec chodzi non stop ale nie da sie uzyskac 22 stopni, jest 21. W dwoch rozdzielaczach rotametry byly odkrecone na max ale 2 dni temu przyjechal gosc ktory mi instalacje kladl i na oko ustawil te rotametry na 2 obroty poniewaz one od poczatku nie dzialaja. On nie wie czemu ale kazdy rotametr pokazuje ciagle zero .Sa na zasilaniu i listwa jest ciepla.Twierdzi ze nie wie czemu te rotametry nie dzialaja a jak mu mowie ze podlogowka za slabo chodzi to twierdzi ze sie musi rozkrecic i pozadnie nagrzac. Ogolnie rozkreca sie i nagrzewa juz 3 tygodnie i jakos mi sie nie chce wierzyc ze majac podlogowka w domu nie mam mozliwosci nagrzania pokoju np do 23 stopni lub wiecej. Co moze byc nie tak?
    Pewnie wciąż sporo wilgoci zostało w ścianach/podłodze.
    Olej sterowania pokojowe/czujniki. Steruj ręcznie. 190 m2 to nie jest mało. To pewnie pierwszy sezon? Zwiększ przepływy trzymaj dłużej na 45-50 stopniach i cierpliwie czekaj. Będzie ok. Przygotuj się na 50-100% większe zużycie niż projektowane.
    Jakie masz podkłady pod panele? Ile i gdzie masz pompy oraz sprzęgła? Jaka jest temp. na powrocie?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pilaros Zobacz post
    Ogolnie rozkreca sie i nagrzewa juz 3 tygodnie i jakos mi sie nie chce wierzyc ze majac podlogowka w domu nie mam mozliwosci nagrzania pokoju np do 23 stopni lub wiecej. Co moze byc nie tak?
    TO ten kocioł od trzech tygodni działa ci 24/24h ?
    W pomorskim oddziale PGNiiG otwierają szampany

    Ustawianie kotła na 46C po to, by za sprzęgłem było 31C jest bez sensu,
    No i jeśli instalator kupował i instalował rozdzielacze z niesprawnymi przepływomierzami, to niech je łaskawie wymontuje i wstawi coś, co działa.

    "Instalator twierdzi że tak najlepiej"
    Spoko gość. A jaki był rozstwaw w projekcie w salonie ?
    Jaki w reszcie domu ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 23-11-2022 o 21:34
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Jeszcze jedna rada:
    Kupiłeś usługę. Nie działa prawidłowo. Reklamuj.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pilaros

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    80-209
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Jeszcze jedna rada:
    Kupiłeś usługę. Nie działa prawidłowo. Reklamuj.
    problem w tym że instalator twoerdzi że wszystko jest dobrze i to wymaga czasu aby sie wszystko nagrzało. Prawda taka że dużo tego czasu mineło. Jeżeli chodzi o rotametry to nie wie czemu nie dzialają, robił niedawno instalacji w innym domu i mówił że tam też nie dzialają.

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pilaros

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    80-209
    Posty
    8

    Domyślnie

    nie dają mi spokoju te rotametry. Instalator mówi że na oko je wyregulował, każdy jest troche inaczej odkręcony, jeden mocniej drugi mniej lecz wszystkie wskazują 0. Niektore pływaki mają delikatne drgania i na niektórych rotametrach są bąble powietrza.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To może napiszesz, czy ten kocioł pracuje non-stop, czy może wyłącz się co jakiś czas ?
    Jaki to kocioł, jaką moc, jaka temperatura powrotu.
    Rozdzielacze (lub choć przepływomierze) powinien wymienić
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14

    Domyślnie

    Są dwa rodzaje rotametrow,jedne montuje się na zasilaniu(zero u góry szklanki) a drugie na powrocie(zero na dole)może masz odwrotnie podane zasilanie na belkę.Przyczyna też może tkwić w zbyt małych średnicach rur doprowadzających czynnik grzewczy do rozdzielaczy

  15. #15

    Domyślnie

    Jaki to rodzaj zaworu 3D?Z siłownikiem?zwykły termostatyczny z nastawa ręczna?

  16. #16

    Domyślnie

    kolego żeby ci pomóc to
    1. zdjęcia instalacji
    2. narysuj na kartce jak to wszystko jest podłączone

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    TO ten kocioł od trzech tygodni działa ci 24/24h ?
    W pomorskim oddziale PGNiiG otwierają szampany

    Do autora:
    Kolego, zdjęcia, zdjęcia.

    Pokaż zdjęcia rurek przed zalaniem szczególnie tam gdzie nie bangla. Pokaż projekt, z którego nie skorzystałeś bo instalator powiedział, że nie trzeba.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    658

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pilaros Zobacz post
    Tak to pierwszy sezon grzewczy. Rotametrów jest ok 20 sztuk i dosłownie żaden nie działa.Wszystkie na 0 i przy kreceniu żaden ani drgnie. Przepływ niby jest bo przeciez podłoga coś tam grzeje. W pomieszczeniach jest ok 19-21 stopni, na gresie czuć ciepelko delikatne jak sie chodzi. Na panelach laminowanych wogóle nic nie czuć. Stosowałem pod panele maty na podłogówke 3mm ale już widać jak mocno one tłumią tą podłogówke. W miejscach gdzie łączy sie gres z panelami jest duża różnica. Gres lekko ciepły a na panelach ciepła zbytnio nie czuć.
    Rozstaw co 15cm to nie z projektu. Instalator twierdzi że tak najlepiej. Teraz troche mnie martwi salon który ma 50m2 i jest wysoki na 6m bo mam tam antresole. No i w salonie najzimniej w całym domu bo 19 stopni i wiecej nic sie nie da.
    Mam podobnie, ale dom w mniejszej skali
    moj salon z kuchnia ma 35+m2 i też antresole na 6~7m w góre.
    Ogólnie trudno to ustawić jak należy.
    Na podłogę puszczam 40*
    pokoje są zakręcone, łazienki i salon z kuchnią lecą na max.

  19. #19

    Domyślnie

    Też jestem 2 tydzień po uruchomieniu podłogówki i kotła. Wylewki pół roku temu i tynki w tamtym roku. Dla porównania u mnie wygląda to tak , że jak było 40 st. na kotle na wyj , to na wyjściu ze sprzęgła szło na instalacje ~33 ale ja jeszcze nie mam ocieplonego poddasza. Podłogi na dole po pomiarach miały 25 . Jak na kotle było 45 na początku wygrzewania to podłoga miała nawet 31 już po 3 dniu . Wylewka cementowa. W noc kiedy były mróz ostatnio -10 to było na poddaszu 12 stopni. Niestety gazomierz zapier. jak szalony )) Żarło nawet 30 m3/dobe. Dom 250m2 po podłogach.
    Masz pompę dodatkową ??? masz odpowiednie przekroje rurek do rozdzielaczy ??? pętle nie większe niż 90 m ??? u mnie też 4 rozdzielacze ale maksymalny przepływ mogę zrobić 2//min , pompa chodzi na 50% a ta w kotle 70%.
    Ostatnio edytowane przez KUBEK1978 ; 24-11-2022 o 18:24

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pilaros

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    80-209
    Posty
    8

    Domyślnie

    Był dziś nowych fachowiec,Stwierdził że sprawa jest prosta bo za słaba jest pompa obiegowa do podłogówki. Teraz jest zamontowana 20-40 i mówie że musi być 20-60. Zastanawiam sie czy nie lepiej kupić jeszcze większą 20-80. Ogólnie pokazał mi to w sposób raki że zakręcił jeden z dwóch rozdzielaczy i faktycznie na tym jednym odkręconym rotametry momentalnie ruszyły. Wieć pytanie do Was czy nie lepiej kupić pompe jeszcze większą niż sugeruje czyli 20-80 ?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony