dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 171
  1. #1

    Domyślnie Pokoje - Obwód

    Witam. Ile można podłączyć pokoi (oświetlenie) na jednym obwodzie YDY 1.5 mm(zabezpieczenie B10).

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DziadekT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Racibory
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    294

    Domyślnie

    To pytanie z cyklu: ile spali samochód na 100 km. Widziałem pokoje z 1 punktem świetlnym (świetlówka 15 W) i z 80 punktami (halogeny po 35 W).

  3. #3

    Domyślnie

    Spójrz na to inaczej. Na jednym B10 możesz dać 2300 W, biorąc 100 watów na pokój, możesz oświetlić 23 pokoje, 50 watów - 46 pokoi i tak dalej.
    Wniosek z tego, że liczby obwodów oświetleniowych w budynkach mieszkalnych nie projektuje się pod względem dopuszczalnej obciążalności, a z innych względów, na przykład możliwości wyłączenia tylko części budynku.

  4. #4

    Domyślnie

    @mturdus, bezpiecznik przy tylu zarowkach wytrzyma, ale czy kabel wytrzyma? Np będę chciał z jednego obwodu zrobić 4 klinkiety + 3 żyrandole na 5 żarówek (żarówki np 70 W). Będzie tak dobrze?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mturdus Zobacz post
    Spójrz na to inaczej. Na jednym B10 możesz dać 2300 W, biorąc 100 watów na pokój, możesz oświetlić 23 pokoje, 50 watów - 46 pokoi i tak dalej.
    Wniosek z tego, że liczby obwodów oświetleniowych w budynkach mieszkalnych nie projektuje się pod względem dopuszczalnej obciążalności, a z innych względów, na przykład możliwości wyłączenia tylko części budynku.
    O warunku spełnienia SWZ pomyślał ?
    Bo ładuje linie zasilające do odbiorników bez umiaru. Jak wygląda pętla zwarcia na końcu obwodu w takim razie, kolego mturdus ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6

    Domyślnie

    Najlepiej, gdy każdy pokój jest na oddzielnym bezpieczniku/ kablu. Cały pokój, gniada i oświetlenie robisz na jednym zasilaniu, połączenia w głębokiej puszce włącznika światła.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał morfosek Zobacz post
    Najlepiej, gdy każdy pokój jest na oddzielnym bezpieczniku/ kablu. Cały pokój, gniada i oświetlenie robisz na jednym zasilaniu, połączenia w głębokiej puszce włącznika światła.
    Z tego co wyczytałem to nie powinno się tak robić. Gniazdka będę robił przewodem 2,5 mm i każdy pokój oddzielny obwód, ale nie wiem jak zrobić z światłem.

  8. #8

    Domyślnie

    Skonsultować się z elektrykiem na miejscu.
    Doradzi, jak podzielić obwody oświetlenia, które nie muszą być objęte ochroną uzupełniającą (oprócz łazienek)

    Natomiast nie rozumiem tego stwierdzenia :
    Cytat Napisał morfosek
    Cały pokój, gniada i oświetlenie robisz na jednym zasilaniu
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    Współcześnie na oświetlenie typowego mieszkania używasz max 200W więc nie ma to większego znaczenia jaki przewód i wyłącznik. Głupio jest jednak mieć całe światło na jednym obwodzie, bo w razie awarii wszędzie ciemno. Nie ma przeciwwskazań by światło i gniazda były jako jeden obwód, oddzielnie dla każdego pokoju, w razie awarii będzie ciemno tylko w tym pokoju.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Skonsultować się z elektrykiem na miejscu.
    Doradzi, jak podzielić obwody oświetlenia, które nie muszą być objęte ochroną uzupełniającą (oprócz łazienek)

    Natomiast nie rozumiem tego stwierdzenia :
    Taka jest praktyka w Niemczech, by każde pomieszczenie było zasilane oddzielnym przewodem/wyłącznikiem. Zasilanie doprowadzamy do puszki włącznika światła i stąd rozdzielamy na oświetlenie i gniazda.

  11. #11

    Domyślnie

    Dla kuchni też ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12

    Domyślnie

    W kuchni każde stałe AGD oddzielnie, razem ze światłem zostaje zwykle gniazdo pod włącznikiem (zwane gniazdem na odkurzacz) i zasilanie rolet. W łazience gniazdo przy umywalce razem ze światłem, ale gniazda dla pralki i suszarki jako oddzielne obwody. Czasem łączy się kuchnię, przedpokój i łazienkę jako jeden obwód, AGD zostają każde oddzielnie.

  13. #13

    Domyślnie

    Trochę to się gryzie z PN-HD 60364-7-701 dla polskich realiów.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Trochę to się gryzie z PN-HD 60364-7-701 dla polskich realiów.
    Trochę̣?

  15. #15

    Domyślnie

    Delikatnie napisałem, jakby co.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16

    Domyślnie

    powtórzę pytanie. Np będę chciał z jednego obwodu zrobić 4 klinkiety + 3 żyrandole na 5 żarówek (żarówki np 70 W). Będzie tak dobrze?

  17. #17

    Domyślnie

    Będzie dobrze.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #18

    Domyślnie

    @elpapiotr, I normalnie ciągnąć od skrzynki przewodem 1,5 tak?

  19. #19

    Domyślnie

    Oczywiście, pamiętając o tym, by było właściwe zabezpieczenie dla obwodu.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #20

    Domyślnie

    Zabezpieczenie dam na oświetlenie B10 a na gniazdka B16.
    Mam jeszcze takie pytanie, w salonie pod tv i różne tam będę chciał zrobić zasilanie 8 gniazd w jednym rzędzie. Czy robić to na jeden obwód cz rozdzielić na dwa obwody po 4 gniazda. Przewód YDY 2,5mm.

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony