dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 9
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 171
  1. #21
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    elekt

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    PRECZ Z KOMUNĄ
    Dzielnica
    ruska budka
    Posty
    6

    Domyślnie

    Wszystko zależy od tego co zamierzasz tam podłaczyć. Jeżeli tylko sprzęt RTV to może być jeden obwód, jeżeli jakieś "prądożerne' odbiorniki to ilość obwodów trzeba do nich dobrać indywidualnie. Przy instalacji gniazd wt. przewodami 2,5 mm kw. i zabezpieczeniu 16A do jednego obwodu dobrze jest nie podłączać więcej niż 3, max 3,5 kW.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał elekt Zobacz post
    Wszystko zależy od tego co zamierzasz tam podłaczyć. Jeżeli tylko sprzęt RTV to może być jeden obwód, jeżeli jakieś "prądożerne' odbiorniki to ilość obwodów trzeba do nich dobrać indywidualnie. Przy instalacji gniazd wt. przewodami 2,5 mm kw. i zabezpieczeniu 16A do jednego obwodu dobrze jest nie podłączać więcej niż 3, max 3,5 kW.
    W takim razie będzie jeden obwód bo tam będzie tylko tv, dekoder, kino domowe, router i może ladowarka do tel.
    Pomecze was Panowie jeszcze pytaniami bo czytam na forach i nie mam pelnoznacznej odpowiedzi. Mianowicie chodzi o kuchenkę indukcyjną i piekarnik. Nie wiem jeszcze jakie będą sprzęty, ale chciałbym zrobić to dobrze i z zapasem żeby potem nie mieć problemów z podłączeniem. Czy jak dam do indukcji przewód 5×6 mm to będzie dobrze? I jaki przewód do piekarnika? Bo nie wiem czy będzie na 3 fazy czy na 1 fazę. Nie chce zrobić jakiejś gafy.

  3. #23

    Domyślnie

    Za duży przekrój dla pieca. W zupełności wystarczy 5x4 mm2, a w ostateczności 5x2,5 mm2.
    Piekarnik zasilany jest przeważnie z jednej fazy, i może być z tego samego przewodu, co sam piec.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #24

    Domyślnie

    Teraz sprawdziłem płyty indukcyjne to taka lepsza ma moc 7,2 KW. Czy taki przewód 5×4mm2 wystarczy? Do piekarnika musze ciągnąć osobno przewód bo będzie po przeciwnej ścianie. I teraz jaki do piekarnika?

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał morfosek Zobacz post
    Współcześnie na oświetlenie typowego mieszkania używasz max 200W więc nie ma to większego znaczenia jaki przewód i wyłącznik. Głupio jest jednak mieć całe światło na jednym obwodzie, bo w razie awarii wszędzie ciemno. Nie ma przeciwwskazań by światło i gniazda były jako jeden obwód, oddzielnie dla każdego pokoju, w razie awarii będzie ciemno tylko w tym pokoju.
    A jakim przewodem zasilisz wtedy obwody oświetleniowe i czym to zabezpieczysz ?
    Czysto praktycznie myśląc - obwód światła się wyłączy(awaria), masz dostępne gniazda pod które możesz się podłączyć w tym pokoju/pomieszczeniu.
    Może po wielu latach unormowanych praktyk, wracają "stare, dobre" instalacje wykonywane 30 lat temu ?

  6. #26

    Domyślnie

    Tak jak większość 3x1,5 i 16A (tak wiem, w Polsce wymagane 10A). Jedyna awaria jaka może się przydarzyć instalacji w mieszkaniu to przewiercenie przewodu, a i tak jest to bardzo rzadkie. Najważniejsze w instalacji podzielonej na pomieszczenia jest to, że możesz w rozdzielnicy odpiąć tylko ten jeden obwód i spokojnie pracować kiedy reszta mieszkania ma normalne zasilanie.

  7. #27

    Domyślnie

    Obliczylem dzisiaj ile obwodów będzie i normalnie głowa mnie rozbolała.
    32 obwody YDY 2,5mm zabezpieczone B16.
    18 obwody YDY 1,5mm oświetleniowe zabezpieczone B10.
    Płyta 3f przewód 5×4.
    Garaż gniazdo 3f przewód 5×6.
    I przewód 3f do gospodarczego (w przyszłości ma być budynek gospodarczy)
    Chyba coś pokrecilem bo za dużo tego.

  8. #28

    Domyślnie

    Dużo czy mało, zależy od wielkości domu i przewidywanego wyposażenia. Teraz taka moda, by robić dużo. I wieszać na nich minimalne obciążenia.
    Ot, robisz oddzielny obwód do kuchenki, do pralki. Słusznie.

    Ale w bloku, z którego się wyprowadzasz, piekarnik, czajnik, mikrofala i zmywarka wisiały na jednej B16 a konieczność włączenia jej występowała raz do roku.

    Robisz obwód przeznaczony do zasilania sypialni, spodziewane obciążenie 100W (lamka+laptop+ładowarka+radiobudzik), ale obwód ciągniesz 3*2.5 i zabezpieczasz 16A, aby nie stracić na funkcjonalności, czyli możliwości podpięcia ponad 3,5kW.

    Gniazdo w garażu planujesz większe niż 16A? Jeśli nie, to 5*6 jest przesadą (zakładam garaż w bryle, a nie na drugim końcu terenu).

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał morfosek Zobacz post
    Najważniejsze w instalacji podzielonej na pomieszczenia jest to, że możesz w rozdzielnicy odpiąć tylko ten jeden obwód i spokojnie pracować kiedy reszta mieszkania ma normalne zasilanie.
    Szczerze mówiąc, jeśli chodzi o naprawy, to wolałbym odpiąć zasilanie w kilku pomieszczeniach, ale mieć światło do pracy lub odpiąć światło w dwóch czy trzech pokojach a mieć prąd w gniazdkach, do których podpinasz lampkę i wiertarkę.

  10. #30

    Domyślnie

    Kuchnia na oddzielnych obwodach oprócz okapu nad kuchenką (nie wiem gdzie podpiąć). Łazienki osobno gniazda i osobno oświetlenie. Każdy pokój osobny obwód do gniazdek. Na zewnątrz wszystko osobne obwody. W garażu może przesadziłem z tym przewodem i jednak dam 5×4mm2, powinno wystarczyć. Całkowita powierzchnia domu z garażem i kotłownią 280m². Teraz jaką skrzynkę wybrać do tej instalacji?

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alban Zobacz post
    Kuchnia na oddzielnych obwodach oprócz okapu nad kuchenką (nie wiem gdzie podpiąć). Łazienki osobno gniazda i osobno oświetlenie. Każdy pokój osobny obwód do gniazdek. Na zewnątrz wszystko osobne obwody. W garażu może przesadziłem z tym przewodem i jednak dam 5×4mm2, powinno wystarczyć. Całkowita powierzchnia domu z garażem i kotłownią 280m². Teraz jaką skrzynkę wybrać do tej instalacji?
    Policz ile i jakich zabezpieczeń będziesz miał ile pól zajmuje dodaj różnicówki (jednofazowa dwa pola, trójfazowa cztery pola) dodaj przepięciówkę i rozdzielnice weź przynajmniej 1/3 większą. Jak w przyszłości chcesz czymś sterować (zegary itp.) to im większa tym lepiej.

  12. #32

    Domyślnie

    Myślę że 80M wystarczy, czy brać 100M?

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał mturdus Zobacz post
    Gniazdo w garażu planujesz większe niż 16A? Jeśli nie, to 5*6 jest przesadą (zakładam garaż w bryle, a nie na drugim końcu terenu).
    Myślę, że to niekoniecznie przesada. Warto zrobić tak, żeby można było kiedyś założyć gniazdo 32A. Instalacje robi się na kilkadziesiąt lat, jak sobie kiedyś jakiegoś elektryka w tym garażu zaparkuje to do ładowania będzie jak znalazł.

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alban Zobacz post
    Myślę że 80M wystarczy, czy brać 100M?
    Wybrać musisz niestety sam, są tacy co taki domek obskoczą 2x12 Jak lubisz bajery w domu bierz 100 różnica w cenie niewielka.

  15. #35

    Domyślnie

    Nie wiem czy nie będzie za dużo kabli do jednej skrzynki. Myślałem żeby na poddaszu dać drugą skrzynkę i wtedy rozdzielić parter - poddasze. Co o tym sądzicie? Czy lepiej mieć wszystko w jednej skrzynce? Mam takie miejsce na poddaszu, ale zaraz obok jest komin paleniskowy. Pytanie teraz czy można zamontować taką z 10 cm od komina czy lepiej nie ryzykować.

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alban Zobacz post
    Nie wiem czy nie będzie za dużo kabli do jednej skrzynki. Myślałem żeby na poddaszu dać drugą skrzynkę i wtedy rozdzielić parter - poddasze. Co o tym sądzicie? Czy lepiej mieć wszystko w jednej skrzynce? Mam takie miejsce na poddaszu, ale zaraz obok jest komin paleniskowy. Pytanie teraz czy można zamontować taką z 10 cm od komina czy lepiej nie ryzykować.
    W 100 M dasz radę nie ma potrzeby tego rozdzielać.

  17. #37

    Domyślnie

    Dzięki koledzy za pomoc. W skrzynce przy liczniku mam zabezpieczenie C16. Jaki powinienem dać bezpiecznik w rozdzielni w domu?

  18. #38

    Domyślnie

    16A przed licznikiem to stanowczo za mało!
    Po pierwsze, w instalacji w domu (np. w obwodach gniazd, płyty indukcyjnej itd.) powszechnie stosuje się wyłączniki 16A. W takiej sytuacji nie istnieje stopniowanie zabezpieczeń. Z tego powodu takie zabezpieczenie de facto nie nadaje się nawet do 30 m2 klitki w bloku.
    Po drugie, jest to za mało dla instalacji, która ma rozdzielnicę 100-modułową i ma obsługiwać 280 m2 dom z płytą indukcyjną, garażem i budynkiem gospodarczym.

    Minimum w takiej sytuacji to przynajmniej 25A.

    W rozdzielnicy nie stosuje się żadnych zabezpieczeń głównych bo:
    1 - nie ma takiej potrzeby;
    2 - ogranicza to tylko i tak już niewielką moc zamówioną z ZE.

    PS: Do piekarnika 3x2,5 i B16, na końcu gniazdko (byle nie za piekarnikiem bo tam nie ma ani miejsca, ani dostępu, to samo tyczy się np. zmywarki).
    Ostatnio edytowane przez michcio0711 ; 19-11-2015 o 18:30

  19. #39

    Domyślnie

    Takie mam C16 i nie mogę tego zmienić. Dodam że przydział mam 10 KW. Tak mi doradzono w energetyce że ludzie tak zazwyczaj biorą i że starczy. Dom jest w jednej bryle z garażem. Gospodarczy może będzie w przyszłości, ale to się zobaczy.

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alban Zobacz post
    Takie mam C16 i nie mogę tego zmienić. Dodam że przydział mam 10 KW. Tak mi doradzono w energetyce że ludzie tak zazwyczaj biorą i że starczy. Dom jest w jednej bryle z garażem. Gospodarczy może będzie w przyszłości, ale to się zobaczy.
    No to Ci doradzili. 10kW to przed wigilią na indukcję plus piekarnik może nie starczyć a gdzie lodówka, pralka, zmywarka. oświetlenie, RTV. Tak nie wszystko jednocześnie ale są takie okresy jak np. okres przedświąteczny, gdzie często używa się sporo prądożernych urządzeń domowych jednocześnie i nie jest wygodne pilnowanie czy ktoś nie włączy czajnika bo już mamy włączony piekarnik i dwa pola indukcji.

Strona 2 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony