Witam,

Z zainteresowaniem czytam tematy forum i postanowiłem również napisać swój pierwszy post – z tego względu prosiłbym o wyrozumiałość stałych bywalców i doświadczonych forumowiczów. Zdaję sobie sprawę, że podobne tematy były prawdopodobnie przerabiane na forum kilkaset razy, ale przekopanie się przez to kompendium wiedzy zajęłoby pewnie trochę czasu.

Na wiosnę 2016 roku planuję rozpoczęcie budowy domu na Kaszubach, w związku z moimi przygotowaniami i po lekturze kilku opracowań – chciałbym skonfrontować swoje pomysły i wątpliwości z osobami, które etap budowy mają już za sobą i są w stanie pomóc doprecyzować kilka kwestii.

Kilka zdań o planowanej inwestycji i jej wstępnych założeniach do SSZ i kilku instalacjach:

- Dom o powierzchni całkowitej 280m2 z poddaszem, garażem w bryle budynku, dachem dwuspadowym wg. projektu indywidualnego, budowa na kaszubach

- Ściany zewnętrzne Ytong 24cm+ ocieplenie

- Stropy i nadproża lane, zamiast droższych rozwiązań systemowych Ytonga

- Dachówka ceramiczna (na chwilę obecną rozważam firmę BRAAS)

- Schody żelbetowe

- Ogrzewanie PC + rekuperacja+ podłogówka we wszystkich pomieszczeniach + dodatkowe grzejniki w 3 łazienkach, kominek w salonie ale tylko dla przyjemności – bez płaszczy wodych itp.

- Okna na parterze z roletami w nadprożach (wstępnie również wybrana firma Vertex)

- Okna na poddaszu (Velux)

- Drzwi i brama garażowa Hormann lub Wiśniowski

No właśnie i tyle w temacie założeń. Obecne postępy:
- zmienione WZ w gminie dopasowane do domu marzeń
- wydane warunki przyłącza energii i wody
- mapa do celów projektowych od geodety zrobiona
- jestem na etapie dopinania projektu indywidualnego, składania dokumentacji budowyi wyboru ekip + kierownika budowy do rozpoczęcia działań na wiosnę – jak tylko pogoda pozwoli.

Planuję doprowadzenie domu do stanu deweloperskeigo do końca jesieni 2016, aby następnie przez zimę i wiosnę zając się wykończeniem.

W tym miejscu, pewnie jak u każdego początkowego inwestora rodzi się milion pytań. Postaram się je poukładać poniżej z prośbą o opinię forumowiczów i osób z większym doświadczeniem niż moje własne:

1. Ekipa budowlana – czy warto jest zatrudnić osobną ekipę do wznoszenia ścian i osobno ekipę do konstrukcji dachu? Czy jest to wyłącznie mit pokutujący wśród osób szukających na siłę oszczędności. Ma ktoś pozytywne doświadczenia z ekipą która doprowadziłaby budowę do stanu SSZ lub deweloperskiego bez większych wpadek.

2. Wybór właściwej ekipy - w teorii sprawa prosta - rekomendacje znajomych, opinie w internecie – co jeśli inwestor po długiej emigracji porywa się na budowę w polsce nie mając rekomendacji znajomych a opinie z wyszukiwarki google nic nie wnoszą. Czy poza białą/czarną listą wykonawców z woj. Pomorskiego – którą oczywiście przejrzałem macie ekipy godne polecenia w tym regionie Polski?

3. Fakt czy mit – ekipa budowlana z własnym kierownikiem budowy = mniej dokładności. Wiele opinii w temacie wskazuje na zatrudnienie kierownika budowy niezależnego od firmy budowlanej.

4. Wybór technologii budowania – Ytong – jak dobrać odpowiednie ocieplenie dla warunków klimatycznych panujących na pięknych kaszubach?


Siadając do napisania tego posta myśli i pytań w głowie kłębiło się tysiące, teraz jakby przyszedł czas na niemoc twórczą i ciężko mi sobie więcej przypomniać, ale na pewno po drodze coś się pojawi. Czy na podstawie założen i wstępnego opisu inwestycji jesteście w stanie może wskazać jakieś błędy w rozumowaniu przy planowaniu procesu budowy. Jakieś rady z życia wzięte?

Jeśli jakakolwiek część opisu założeń wymagałaby z mojej strony dodatkowego sprecyzowania lub przez roztargnienie pominąłem któryś z istotnych elementów – jak najszybciej doprecyzuję wypowiedź.