dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Hrabia36

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    61

    Domyślnie Czy nie zabraknie C.W.U ? Kocioł gazowy 24KW, zasobnik 140L , wanna 270 L

    Witam .

    Planuję instalację C.W.U.

    1. Kocioł gazowy 1-funkcyjny 24kw - termet
    2. Zasobnik dwupłaszczowy 140L - biawar
    3. Wanna 270 L (pod przelew)

    Maksymalny zasobnik jaki obsłuży kocioł (wg instrukcji) to 140 L.

    Mam 2 pytania:

    1. Skoro zasobnik 140L a wanna 270L to mam nadzieję,że jeden zasobnik na 1 napełnienie wanny wystarczy (zawsze napełniam pod przelew, oczywiście po zmieszaniu z zimną). W tym momencie pozostaję bez ciepłej wody.

    Czy po około 30-40 min będzie ciepła woda aby opłukać się po kąpieli i napełnić ponownie wannę ?

    2. Wyjście z pieca C.O do grzania zasobnika to 3/4 cala a wejście w zasobniku 1 cal. Czy do połączenia wystarczy rura 3/4 czy zastosować 1 calową ?

    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    jeżeli zagrzejesz wodę w zasobniku na max to po zmieszaniu z zimną powinno wystarczyć ale to czy będziesz miał na spłukanie zależy od mocy wężownicy w zasobniku, jak w piecu masz 3/4 to zwiększanie na cal niema sensu
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Hrabia36

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedż. Wymiennik będzie Biawar dwupłaszczowy - poziomy.

    Podobno wydajniejszy od innych firm i z podwójną wężownicą.

    Wg danych producenta przy 70/10/45 (Temperatura czynnika grzewczego / średnia w roku temperatura wody zasilającej / temperatura wody użytkowej) czas nagrzewania wynosi 17 minut. Maksymalna wydajność przy tych parametrach zasobnika to 510 l/h.

    Powinno być OK. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

  4. #4

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat bo ten sam problem i będzie porządek na forum.

    Instalacja była projektowana pod mniejszą wannę stąd poniższy problem.
    Kocioł 1 funkcyjny Beretta Exclusive Green 25
    Zasobnik Biawar Quattro 100 (pojemność rzeczywista 91l)
    Cyrkulacja

    Chciałbym kupić wannę o pojemności 235 l (jako rezerwowa z żalem może być inna 140l). Widzę, że nawet jak ustawię temperaturę w zasobniku na max 60 stopni to nie uda mi się zapełnić wanny 235. Stąd moje pytanie co się wtedy stanie. Czy zacznie lecieć zwyczajnie zimna woda i dopełni wannę czy też piec będzie ją podgrzewał przepływowo i cały czas będzie ciepła a jak zakręcę kurek to zapełni i nagrzeje zasobnik(w poprzednim domu nie miałem zasobnika (piec 2 -funkcyjny) i zwyczajnie po dłuższej chwili pojawiała się ciepła woda i można było spokojnie napełnić wannę. Czyli czy uda się napełnić wannę 235l ciepłą wodą czy też jestem skazany na 140l?

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Będzie leciała coraz chłodniejsza woda. Pewnym rozwiązaniem mogłoby być podgrzewanie zasobnika do np. 70st i montaż zaworu termostatycznego ustawionego na 45st na wyjściu z zasobnika (skoro nie chcesz/nie masz miejsca na zmianę zasobnika).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony