dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 108
  1. #1

    Red face Ustawienie Panasonic T-CAP 9kW

    Drodzy, zwracam się do Was, starych wyjadaczy z problemem, przed którym właśnie stanąłem. Jestem szczęśliwym (mam nadzieję, że tak; okaże się to po zakończeniu sezonu grzewczego) posiadaczem pompy ciepła Panasonic T-CAP 9kW 1 faza. Do tego zasobnik 200l. Nie mam żadnego sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Nie ma też sprzęgła (cokolwiek to znaczy, nie znam się)
    Pompa zainstalowana w nowym domu jednorodzinnym. Dla uściślenia podaję jego parametry, wiem już, że to też ważne

    Tak więc budynek parterowy o pow. użytkowej 123 m2 ogrzewanej podłogówką po całości. Ściany beton komórkowy 24 cm + styropian szary gr. 20 cm. W podłodze styropian twardy 20 cm. Strop lekki ocieplony wełną (lambda 0,38?) gr. 40 cm. Budynek powstał w 6 m-cy.

    Zamieszkaliśmy w nim 1 października. Pompa została uruchomiona a ja nie wiem jak ją ustawić.
    I tu właśnie zaczynają się dla mnie schody. Niby jest instrukcja ale...

    Mam taryfę G12w. Do napisania posta zmusił mnie... pierwszy rachunek. Naliczenie od 20 września (od tego momentu PW zaczęła chodzić) do dziś - 2 m-ce - wynosi: T1 644 kWh, T2 974 kWh. Razem ponad 1600 kWh. Nie mam pojęcia ile poszło na codzienne zużycie (oświetlenie, gotowanie, itp.), ile na CWU a ile na CO. Do niedawna w domu było jak w saunie dlatego około 2 tyg. temu przykręciłem kilka powrotów z podłogówki. Zrobiło się znośniej.

    Przechodząc do sedna - czytam, że macie możliwość korzystania z tańszej taryfy aby buforować ciepło w posadzce a ograniczyć zużycie w dzień. Zastanawiam się, czy to się kalkuluje, wszak w nocy temperatury spadają, trzeba więcej pracy sprężarki i czy nie równoważy to oszczędności. W każdym razie nie wiem jak temat ugryźć. Czy to da się ustawić na PC? Widziałem, że jest możliwość programowania temperatury na każdy dzień. Czy może jakieś inne ustrojstwo jest potrzebne?

    Albo pomożecie, albo z torbami pójdę
    Ostatnio edytowane przez arkoxxx ; 23-11-2015 o 23:02

  2. #2

    Domyślnie

    Tak jak wspomniałeś,masz timer tygodniowy,ustaw go na widełki taniej taryfy w moim przypadku 22-6 i 13-5 na heat+tank z priorytetem tank,ustaw grzywą grzewczą,tu musisz wybadać bo ja mam +15 na 32 a -15 na 36 i mi styka.
    I daj pompie pracować
    Potem zajmij się regulacją podłogówki,bo to się robi na końcu.
    Masz fajny cieplutki domek,podobny parametrami do mojego także zużycie będziesz miał fajne i z torbami na pewno nie pójdziesz

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    I na razie nie patrz na zużycie bo jak masz dom wybudowany w 6 miesięcy to masz tam tyle wilgoci technologicznej do wygonienia z domu że mocno podwyższone zużycie będziesz miał przez cały sezon. Miarodajnie zacznie być dopiero od następnego roku. Druga sprawa dotyczy tego że to co aktualnie zużyła pompa poszło w większości na wygrzewanie podłogówki.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Najpierw porządnie wygrzej cały dom, a od drugiego sezonu zacznij jakieś optymalizacje. Z mojego doświadczenia najlepsze efekty finansowe bez straty na komforcie uzyskuje przy sterowaniu zewnętrznym termostatem, ale w Twoim domku każde sterowanie będzie dość tanie. Pozdrawiam
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  5. #5

    Domyślnie

    Od dzisiaj i u mnie pracuje pompa TCAP 9kW jednofazowa. Jaki program do wygrzewania podłogówek stosowaliście?
    U mnie wylewka standard z mixokreta jak to się u nas na wsi mówi piasko-cement z plastyfikatorami.
    Wylana już ponad 4 tygodnie temu.

    Jak rozpisaliście program wygrzewania w pompie?
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  6. #6

    Domyślnie

    MWM, nie stosowalem wygrzewania wylewek. U mnie byly juz raczej suche i nie dozowalem im ciepla w specjalnym programie.

  7. #7

    Domyślnie

    Witam,
    Formalnie pochwalę się, że od już prawie miesiąca jestem i ja użytkownikiem T-Capa 9kw + zbiornik elektromet 300l PC Duo + Euroster 2025rtx ,domek modernizowany około 160m/kw po podłodze ( 100% podłogówka) + rekuperator z odzyskiem + glikolowy GWC ( jeszcze nie odpalony) + kominek ( powietrzny).

    Na chwilę obecną pracuje na regulatorze pokojowym dzień i noc 19*C.
    W domku jeszcze nie mieszkamy więc i CWU nie grzeje.

    Jedynie zastanawiam się właśnie czy przejść z jednej taryfy na czasową.
    Plan byłby taki aby CWU grzało w drugiej tańszej taryfie..

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar K@mil_
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    283

    Domyślnie

    CWU to w sumie najmniejszy problem Bardziej bym się zastanawiał nad II taryfą do CO, ale to już kwestia ile Twój dom wytrzyma bez 'dogrzewania' w ciągu dnia.
    Ja mam pierwszy sezon grzewczy domu, mam taryfę G12w od ENEA, tą bez okna w ciągu dnia i niestety na 2-3h muszę odpalać PC w ciągu dnia na obniżonej histerezie, bo wieczorem po prostu było chłodnawo. Mam nadzieję, że na następne sezony będzie już z tym lepiej, jak dom się do końca wysuszy.
    Pozdr.
    Dom Kaprys (Domowe Klimaty) - 121m2 całość OP + drabinka w łazience + wyłączony grzejnik w garażu na niskim parametrze. Ściany Porotherm 25P+W + 15cm biały styro, podłoga na gruncie 10cm EPS100, fundamenty 10cm EPS, lekki strop 20+10cm wełny. Okna Veka U=0.95 całe. WG. OZC 7kW by Asolt. PC PW Panasonic 3f 9kW. Mieszkamy od 05.2016.

    Zużycie kWh dzień po dniu: TUTAJ

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    agent1983

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-100
    Posty
    34

    Domyślnie

    dobra a jakie są opłaty tak mniej więcej.zdecydowałem sie na pompe i mnie to ciekawi.grzałbym tylko w 2 taryfie.czy ktoś tak robi.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To tak jakbyś zapytał ile pali samochód. Mój jak ja prowadzę 7-8 a jak syn to i czasem 9 mało. Podaj więcej szczegółów to może ktoś coś powie. Wstępnie to moźe być zakres od 800 do 2-3k na sezon.

  11. #11

    Domyślnie

    KOLEDZY POMÓŻCIE,
    Nie ogarniam tematu Ustawienia programatora tygodniowego.
    Jak pisałem wcześniej mam T-Cap 9kW 1 faza dokładnie tak jak arkoxx.
    Nawet dom to w zasadzie kopia, identyczne ściany i ocieplenia.
    Do rzeczy:
    od 1go Stycznia chciałem już włączyć grzanie domu tylko w tańszych taryfach.
    Mamy taryfę G12w z Taurona okno tańsze mam więc:
    13-15 oraz 22-6 rano oraz oczywiście całe weekendy.
    Czytam instrukcję po polsku i po angielsku i nie ogarniam programatora.

    Jak ustawić programy dla każdego dnia?
    Czy muszę dla każdego dnia w tygodniu roboczym ustawiać programy jak niżej:
    00:00 - 6:00 - heater
    6:00 - 13:00 - co????
    13:00-15:00 - heater
    15:00- 22:00 - co ???
    22:00 - 24:00 heater?

    Mam jeszcze parę pytań:
    1. do wyboru dla każdego programu mam trzy tryby: MODE, QUIET, HEATER
    Który trzeba ustawić aby w godzinach tańszej taryfy pompa grzała dom i zbiornik CWU?
    CO znaczy tryb MODE?
    2. Czy dogrzewacie zbiornik CWU poza godzinami tańszymi? Jeżeli tak to jak?
    3. Jak ustawić priorytet TANK w trybie HEAT + TANK?
    4. Czy w powyżej opisanych programach ustawić może MODE zamiast HEATER? jakk w takim wypadku sparametryzować MODE?
    5. Czy ktoś wie po co jest krok #5 w instrukcji? "NACIŚNIJ PRZYCISK OFF/ON, ABY WŁĄCZYĆ LUB WYŁĄCZYĆ PROGRAMATOR????????
    Czy mam włączać lub wyłączyć programator dla każdego programu w danym dniu???? Nic nie rozumiem

    Ktoś gdzieś widział instrukcję jak krowie na rowie napisaną?
    Instrukcja firmowa jest dla mnie mocno niejasna.
    Z góry dziękuję za pomoc!

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez MWM ; 01-01-2017 o 18:08
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ktosik Zobacz post
    Tak jak wspomniałeś,masz timer tygodniowy,ustaw go na widełki taniej taryfy w moim przypadku 22-6 i 13-5 na heat+tank z priorytetem tank,ustaw grzywą grzewczą,tu musisz wybadać bo ja mam +15 na 32 a -15 na 36 i mi styka.
    I daj pompie pracować
    Potem zajmij się regulacją podłogówki,bo to się robi na końcu.
    Masz fajny cieplutki domek,podobny parametrami do mojego także zużycie będziesz miał fajne i z torbami na pewno nie pójdziesz
    Jak ustawić te widełki????
    Ile programów i jak w takim razie ustawić w każdy dzień roboczy?
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  13. #13

    Domyślnie

    Zrozumiałem, że dla danego programu w dniu nie da się ustawić zakresu czasowego tylko wg mnie w danym czasie włacza jakąś funkcję.
    Z tego co rozumiem, dany program ma działać dopóki następny nie zmieni ustawień TAK?
    Jak na razie ustawiłem:

    PN-PT:
    00:00 - MODE - HEATER + TANK
    6:00 - MODE - TANK
    13:00-MODE - HEATER + TANK
    15:00- MODE - TANK
    22:00 - MODE - HEATER + TANK

    SOB-NIEDZ
    00:00 -MODE- HEATER + TANK

    Czy grzanie będzie działać tylko w tańszej taryfie?
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał MWM Zobacz post
    Zrozumiałem, że dla danego programu w dniu nie da się ustawić zakresu czasowego tylko wg mnie w danym czasie włacza jakąś funkcję.
    Z tego co rozumiem, dany program ma działać dopóki następny nie zmieni ustawień TAK?
    Jak na razie ustawiłem:

    PN-PT:
    00:00 - MODE - HEATER + TANK
    6:00 - MODE - TANK
    13:00-MODE - HEATER + TANK
    15:00- MODE - TANK
    22:00 - MODE - HEATER + TANK

    SOB-NIEDZ
    00:00 -MODE- HEATER + TANK

    Czy grzanie będzie działać tylko w tańszej taryfie?
    Od poniedziałku do piątku ustawiasz:
    6.00 - Tank
    13.00 - Heater+Tank
    15.00 - Tank
    22.00 - Heater + Tank
    I to by było na tyle
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Tylko wszędzie daj ON
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Od poniedziałku do piątku ustawiasz:
    6.00 - Tank
    13.00 - Heater+Tank
    15.00 - Tank
    22.00 - Heater + Tank
    I to by było na tyle
    W takim wypadku Soboty i Niedzieli w ogóle nie ruszać?
    Co ustawić w dni weekendowe?
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    zostaw czysty panel.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Jaka macie ustawiona temp. Cwu? Instalator ustawił mi 50*C. Wydawało mi się to za dużo. Zmniejszyłem do 46. Czy da się ustawić temp od ktorej pómpa zaczyna grzać? Czy to jest stała wartość, czy zmienia się w stosunku do temp która ma być osiągnięta?
    Ostatnio edytowane przez link2jack ; 01-01-2017 o 21:19
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A nie masz delty przy CWU?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar K@mil_
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    283

    Domyślnie

    W Panasonicu domyślna delta dla CWU to 8+1K, więc spora. W takim wypadku trzeba grzać wyżej, żeby zawsze woda zdatna to kąpieli/mycia była.
    Ja w swoim P zworką na płycie głównej przestawiłem deltę na 3+1K i grzeję wodę do 47-48*C.
    Dom Kaprys (Domowe Klimaty) - 121m2 całość OP + drabinka w łazience + wyłączony grzejnik w garażu na niskim parametrze. Ściany Porotherm 25P+W + 15cm biały styro, podłoga na gruncie 10cm EPS100, fundamenty 10cm EPS, lekki strop 20+10cm wełny. Okna Veka U=0.95 całe. WG. OZC 7kW by Asolt. PC PW Panasonic 3f 9kW. Mieszkamy od 05.2016.

    Zużycie kWh dzień po dniu: TUTAJ

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony