dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie Za słabo zazbrojony słup co robic?Pomocy:(

    Witam

    mam problem.i to duzy. dzis przegladajac zdjecia i projekt zauwazylem ze mam zle zazbrojone slupy w domu. dom mam w ksztalcie prostokatu i po dwoch przeciwleglych naroznikach mam słup i okna(zdjecie w załączniku) . słup zazbroili mi 7x drut fi12 a w projekcie mam 8x fi 16!!! jestem zalamany..czy moge cokolwiek jeszcze z tym zrobic?wzmocnic slup? jestem juz na etapie kladzenia dachowki i dopiero teraz to zauwazylem. Czytalem ze mozna jakos slupy wzmocnic okladajac je dwoma ceownikami albo obok stawiajac jakis dwuteownik HEb... czy to cos da? mozna to jakos ratowac? Prosze nie pytajcie o kierbuda bo ten balwan nie powinien miec wogole uprawnien i nawet nie chce mi sie z nim gadac..Proszę o pomoc. Strop teriva.okna montuja mi pod koniec grudnia...
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11.jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	6,2 KB
ID:	338992  

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    1. Wytrzymałość budynku jest zazwyczaj projektowana ze sporym zapasem (właśnie ze względu na takie numerki, lub słabszy materiał).
    2. Kierownik budowy jest odpowiedzialny za pilnowanie ekip, żeby robili zgodnie z planem i sztuką budowlaną.

    Kiedyś (na tym forum) był przypadek że "górale" nie doczytali projektu i wylali strop trochę wyżej (czy niżej - nie pamiętam) i cały strop był skuwany i robiony od nowa na koszt ubezpieczenia kierbuda!
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wojtek_Wisznia Mała

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wisznia Mała
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    330

    Domyślnie

    7#12 to kolosalnie mniej od 8 #16. Ale tych 8#16 wydaje się mocno za dużo jak na domek jednorodzinny. Z Twojego rysunku nie wynikają jakie są tam rozpiętości i co tam masz nad tym słupem. Ale to teraz nie ważne, więc nic nowego nie wklejaj. Sprawa jest zbyt poważna, żebyś konkretnych rozwiązań szukał na forum. Moja rada:
    1. Wstrzymaj prace z dachem. Nie kupuj dachówek jeśli jesteś przed zakupem. Jeśli już są na budowie to ich nie rozpakowuj. Rozpakowane (a tym bardziej ułożone na dachu) trudniej Ci będzie zwrócić lub odsprzedać. Jeżeli słupy okażą się faktycznie za słabo zazbrojone to jednym z rozwiązań będzie odjęcie im obciążenia, a to możesz między innym osiągnąć zamieniając dachówki na pokrycie z blachy.
    2. Nie kupuj i nie wstawiaj okien - wzmocnić słup będzie najłatwiej przez jego "poszerzenie" co zmniejszy wymiar okna.
    3. Skontaktuj się z konstruktorem, który sprawdzi czy faktycznie Twoje słupy będą za słabe. Tu jawi się jeszcze pytanie o jakość betonu w tych słupach - kupowałeś go w wytwórni czy kręcili go na budowie? Jeżeli na budowie to być może trzeba go będzie zbadać (np. młotek schmidta - badanie nieniszczące). W tym przypadku poszukaj kogoś kto Ci załatwi i przeliczenie konstrukcji i zbadanie betonu.
    4. I na koniec przemyśl jak zadziałać formalnie, żeby te dodatkowe koszty przerzucić na kierownika, który nie dopełnił swoich obowiązków - od tej strony To jednak niewiele Ci doradzę.

  4. #4

    Domyślnie

    Zbrojenie zbrojeniem...a jaki beton dałeś?...wibrowany?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    Beton z betoniarni..z tego co kojarze to b25 . W projekcie gotowym na poczatku mialem strop lany i wtedy te slupy byly zbrojone 4x fi 16. Potem chcialem zmienic na terive i po tej zmianie zrobili mi 8x fi 16 .

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wojtek_Wisznia Mała

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wisznia Mała
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    330

    Domyślnie

    No to nie pękaj powinno być OK. Ale oczywiście moje powyższe zalecenia dalej pozostają w mocy - ktoś musi na to spojrzeć i wziąć odpowiedzialność. Może był konkretny powód wzmocnienia tego słupa.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    Dzieki za pocieszenie..spytam w pon konstruktora..a czy w ostatecznosci sa jakies rozwiazania zastepcze? Gdzies wyczytalem wlasnie ze mozna otulic slub dwoma ceownikami i je pospawac albo obok slupa postawic heba jako poszerzenie slupa..czy takie rozwiazania faktycznie sie stosuje?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.227

    Domyślnie

    Na moje oko to ktoś przesadził z tymi 8#16 w tych słupach, chyba że mają z 5 m wysokości.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    Slupy maja jakies 3.40m wys (od chudziaka do nadproza) pociesza mnie tylko to ze pierwotnie bylo tam 4 razy fi 16..nie wiem czy az tak bardzo teriva mogla obciazyc ten strop.dodam jeszcze ze na stropie scianki g-k. Wiec raczej tez niezbyt ciezkie..ale juz vhyba dla spokoju wolalbym to jakos wzmocnic..

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sproj*

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Mrągowo
    Kod pocztowy
    11-700
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Baka890 Zobacz post
    Slupy maja jakies 3.40m wys (od chudziaka do nadproza) pociesza mnie tylko to ze pierwotnie bylo tam 4 razy fi 16..nie wiem czy az tak bardzo teriva mogla obciazyc ten strop.dodam jeszcze ze na stropie scianki g-k. Wiec raczej tez niezbyt ciezkie..ale juz vhyba dla spokoju wolalbym to jakos wzmocnic..
    Dobry wieczór,
    proszę tak jak radzono zlecić przeliczenie tego projektantowi.
    Różnica w zbrojeniu słupa może rzeczywiście wynikać ze zmiany rodzaju stropu, monolityczny pewnie pracował dwukierunkowo, teriva - jednokierunkowo więc prawodopodobnie większe obciążenie przypadło na slup po zmianie na terivę.
    Co do wzmocnienia- są jeszcze takie taśmy SIKA , smaruje się odpowiednim "klejem" , owija taśmą i w ten sposób wzmacnia słup. Oczywiście opisałam to bardzo skrótowo bowiem takie działanie musi zostać poparte obliczeniami, po prostu trzeba je zaprojektować .
    Sprawa jest trudna, ale do rozwiązania więc na pewno znajdzie się odpowiednie.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    a gdybym z kazdej strony slupa domurowal słupek na szerokosc cegly ceramicznej pelnej? cos by to rozwiązało?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.227

    Domyślnie

    Cytat Napisał Baka890 Zobacz post
    a gdybym z kazdej strony slupa domurowal słupek na szerokosc cegly ceramicznej pelnej? cos by to rozwiązało?
    Powoli, zacznij od rozmowy z projektantem konstrukcji budynku, on zna siły wiec odpowie Ci dość szybko co robić.
    Obmurowanie cegłą może pomóc tylko na siły pionowe a te wg mnie przeniesie słup. Jeżeli zbrojenie większe jest konieczne to bardziej na jakieś mimośrody które powstają a to wie projektant.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Powoli, zacznij od rozmowy z projektantem konstrukcji budynku, on zna siły wiec odpowie Ci dość szybko co robić.
    Obmurowanie cegłą może pomóc tylko na siły pionowe a te wg mnie przeniesie słup. Jeżeli zbrojenie większe jest konieczne to bardziej na jakieś mimośrody które powstają a to wie projektant.
    tak wlasnie zrobie w poniedzialek. ale dla swietego spokoju ( bo juz cala sobote mialem zmarnowana a nie chcialbym jeszcze niedzieli sobie psuc) chcialbym wiedziec czy gdyby okazalo sie ze bezwglednie musi byc 8xfi 16 to czy jest jakis ratunek na to ? np te tasmy z wlokna weglowego,bo o tym tez czytalem..cokolwiek...

  14. #14

    Domyślnie

    Zawsze jest ratunek w stali obłozyć słup jakimiś kątownikami lub ceownikami. Sposobów jest dużo

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał SO-JER Zobacz post
    Zawsze jest ratunek w stali obłozyć słup jakimiś kątownikami lub ceownikami. Sposobów jest dużo
    A mozesz podpowiedziec jakie to sposoby? Moze jakies linki do stron? Bylbym bardzo wdzieczny.

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wojtek_Wisznia Mała

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wisznia Mała
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    330

    Domyślnie

    Podpowie Ci konstruktor. Dla Twojego dobra poprzestań na tym i nie szukaj na własną rękę

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    Dzis dostałem odpowiedz od konstruktorki ze slup przeliczyla i przenosi on tylko obciazenian sciskajace.a w malym stopniu zginajace wiec nie trzeba go wzmacniac.wiec chyba nie bede swirowal i nic dodawal tylko zostawie tak jak jest.dzieki

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.227

    Domyślnie

    Cytat Napisał Baka890 Zobacz post
    Dzis dostałem odpowiedz od konstruktorki ze slup przeliczyla i przenosi on tylko obciazenian sciskajace.a w malym stopniu zginajace wiec nie trzeba go wzmacniac.wiec chyba nie bede swirowal i nic dodawal tylko zostawie tak jak jest.dzieki
    Zapytałbym więc Pani dlaczego pierwotnie słup był aż tak przezbrojony.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    Tez mnie to ciekawi..ale mam nadzieje ze byl poprostu brany duzo na gorke...bo chyba nie powiedzialaby mi ze ten teraz wytrzyma dla swietego spokoju ?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.227

    Domyślnie

    Cytat Napisał Baka890 Zobacz post
    Tez mnie to ciekawi..ale mam nadzieje ze byl poprostu brany duzo na gorke...bo chyba nie powiedzialaby mi ze ten teraz wytrzyma dla swietego spokoju ?
    Raczej nie, przecież w razie czego za to nawet po latach odpowiada. A na początku pewnie na wszelki wypadek dała zbrojenia. 8#16 to na domek naprawdę sporo w jednym słupie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony