Ścianka zewnętrzna może być trochę przewieszona na zewnątrz ściany fundamentowej.
Ja bym tam nie rezygnował z tych 15cm ocieplenia. Raczej poszukał jednak tych cieńszych cegieł połówkowych. Jak to nikt nie produkuje w tym rozmiarze?
Pomysłem na zmniejszenie grubości ocieplenia bez pogarszania jego parametrów cieplnych może też być zastosowanie czegoś cieplejszego niż wełna. Pianka, czy styropian ekstrudowany (dwa razy cieplejsze od wełny czy zwykłego styro) raczej odpadają z powodu makabrycznych kosztów. Ale w Termo Organika widziałem styropian termo-lambda, który ma współczynnik przewodzenia ciepła 0,032 [W/mk] co daje grubość 12cm zamiast 15cm wełny (zakładając typowy współczynnik 0,04). Cena 194pln (netto) za m3 niestety nie należy do najniższych, ale jest jeszcze do przełknięcia, zwłaszcza w porównaniu z cenami wełny.
Hmm, ale właśnie doczytałem na stronie rockwool, że ich wełna "superrock" ma lambda = 0,035. To prawie tak dobrze jak ten styro by było. W porównaniu z tą wełną można więc zaoszczędzić tylko 1cm na grubości ocieplenia, stosując styropian termo-lambda.
A może ktoś zna jeszcze inne ciekawe materiały o dobrych parametrach cieplnych i przystępnych cenach?
Oczywiście, jeżeli jesteś zdecydowanym zwolennikiem wełny i nie chcesz styropianu w ścianach, to nic z tego

pozdrawiam
Robert