dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JacekKa

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-511
    Posty
    13

    Domyślnie Powrót dolnego źródła -10 C - jak rozwiązać problem

    Cześć,
    Użytkuję pompę z poziomym kolektorem drugi sezon. Nastała oto taka sytuacja, w której mam notorycznie alarm niskiego cisnienia a tem. na powrocie DZ wynosi -10C. Domyślam się, że przymarzł parownik... ale dlaczego i jak to odkręcić. Wymusiłem pracę dolnego obiegu ale temperatura wzrasta do -8 i znowu spada do -10C. Co teraz?

    Problemy rozpoczęły się jak pomajstrowałem z dwutaryfowym działaniem pompy. Czynności, które wykonałem:
    1. poprzykręcałem cześć zaworów podłogówki (nieużywane pomieszczenia) - to już odwróciłem
    2. Ustawiłem harmonogram blokowania sprężarki (całkowite wyłączenie) poza tanią taryfą
    3. Dodałem w taniej taryfie +10 vs standardowa krzywa grzania nad ranem i w południe

    Wydaje mi się, że problematyczne są tu pkt.2 i 3. - całkowite odcięcie sprężarki i intensywna praca w krótkim czasie.
    Jakieś pomysły jak to odkręcić? (poziom glikolu stabilny, nie wydaje się aby kolektor był zapowietrzony)

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Jak przymarzł parownik to wyłącz załkowicie pompę ciepła do jutra rana. Zdejmij obudowę jeśli można. Sprawdź filtr czy nie jest zabrudzony. Jakie temperatury we/wy glikolu miałeś ostatnio podczas pracy?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JacekKa

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-511
    Posty
    13

    Domyślnie

    Póki co wyłączyłem sprężarkę (gdyby alarm ustał, żeby się nie włączyła) i wymusiłem obieg DZ - to chyba to samo co wyłączenie. Zastanawiam się nad przejściem w trybie awaryjnym działa tylko grzałka, robi się nieco zimno a sytuacja od wczoraj bez zmian . Obudowy nie ruszam, sam bo się na tym nie znam ;(
    Filtr - nie jestem pewien czy to to o czym myślę - takie kolanko do wlocie do pompy z DZ tak ? Rozumiem, ze odkręcając wyleci trochę glikolu (oczywiście zawory pozamykam). Temp. ostatnia jakie pamiętam to z 7/ 2 ale głowy nie dam uciąć - były takie, ze nie wzbudzały podejrzeń. Aktualnie an wejściu mam 6.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JacekKa

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-511
    Posty
    13

    Domyślnie

    Ok filtr wyczyszczony, ale nie sądzę aby on był problemem - brudu niewiele. Temp. wyjścia około -9C, wejście +1C

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Przy wyłączonej sprężarce i włączonej pompie glikolu temperatury muszą być takie same (z niewielką różnicą błędu pomiaru), to będzie oznaczało że jest już przepływ. Rozmrażanie może potrwać wiele godzin bo parownik przeważnie izolowany.
    Jeżeli delta dolnego źródła jest w miarę stała a obie temperatury we/wy systematycznie spadają to świadczy o słabym źródle, mocno prawdopodobne że nie pracują wszystkie odcinki.
    Jeżeli temp. rozjeżdżają się to spada przepływ (zapycha się filtr na przykład). Jak masz usytuowany filtr? Może załącz zdjęcia.
    W ogóle to jakiej długości dolne i ile odcinków z jakiej rury? Gdzie rozdzielacz, jakie ciśnienie? Jaka moc pompy?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekKa Zobacz post
    ...Temp. wyjścia około -9C, wejście +1C
    Po jakim czasie pracy sprężarki?
    Z jakim wyprzedzeniem (przed sprężarką) załączają się obiegówki?
    Uruchom tylko obiegówkę DZ na kilkanaście minut i podaj temperatury DZ.
    Jakie minimalne temperatury DZ miałeś w minionym sezonie?
    Znasz temperaturę zamarzania glikolu w Twoim DZ?
    Masz znaczny spadek przepływu, obiegówka DZ pracuje cały czas na najwyższym biegu?
    Trzeba się upewnić, czy wszystkie sekcje pracują.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JacekKa

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-511
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Przy wyłączonej sprężarce i włączonej pompie glikolu temperatury muszą być takie same (z niewielką różnicą błędu pomiaru), to będzie oznaczało że jest już przepływ. Rozmrażanie może potrwać wiele godzin bo parownik przeważnie izolowany.
    Jeżeli delta dolnego źródła jest w miarę stała a obie temperatury we/wy systematycznie spadają to świadczy o słabym źródle, mocno prawdopodobne że nie pracują wszystkie odcinki.
    Jeżeli temp. rozjeżdżają się to spada przepływ (zapycha się filtr na przykład). Jak masz usytuowany filtr? Może załącz zdjęcia.
    W ogóle to jakiej długości dolne i ile odcinków z jakiej rury? Gdzie rozdzielacz, jakie ciśnienie? Jaka moc pompy?
    Jest już lepiej -5c / 5c. Pompa 10kw, 400 mb fi40 w 2 petlach wchodzą bezpośrednio do garażu tam do pompy. Ciśnienia nie znam, wiem jak sprawdzić
    Zobaczymy rano, filtr na wejściu zaraz za pompą.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekKa Zobacz post
    Jest już lepiej -5c / 5c.
    Może pompa obiegowa się przyciera. Jaka pompa obiegowa?
    Jeśli starego typu i wał luźno pracuje, to wielce prawdopodobne że kondensator (tzw. rozruchowy) stracił pojemność. Pojemność kilka mikrofaradów, sprawdź to.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekKa Zobacz post
    Jest już lepiej -5c / 5c. Pompa 10kw, 400 mb fi40 w 2 petlach wchodzą bezpośrednio do garażu tam do pompy. Ciśnienia nie znam, wiem jak sprawdzić
    Miałeś deltę 5*C (i to przy wyższych temperaturach DZ), a teraz masz 10*C. Trzeba szukać przyczyny spadku przepływu.
    Ciśnieniomierz powinien być gdzieś podłączony do DZ wraz z naczyniem przeponowym i zaworem bezpieczeństwa.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JacekKa

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-511
    Posty
    13

    Domyślnie

    Po jakim czasie sprężarki nie wiem, bo stan zastany alarmowy - godzina alarmu właściwie ta sama z włączeniem sprężatki. Obiegówki mają - 25 sekund, ale teraz włączyłem na ciągłą pracę. Obiegówka kręci się jakiś czas i jest -5/+5.
    W minionym pewnie gdzieś do -4 chyba.
    Gligol do -15 i to na bank bo to gotowa mieszanka była fabryczna. Obiegówka ma 78% szybkości.

    Jak się upewnić czy te sekcje pracują?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JacekKa

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-511
    Posty
    13

    Domyślnie

    no właśnie na DZ nie ma, zawór bezpieczeństwa jest i naczynie też, ale ciśnieniomierza brak. Mam 2 - ale one są na podłogówce i chyba wodzie, oba mają 1,7-2,0 bar.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JacekKa

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-511
    Posty
    13

    Domyślnie

    aktualnie 6 / -3, wygląda na to, że czyszczenie filtra pomogło.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekKa Zobacz post
    aktualnie 6 / -3, wygląda na to, że czyszczenie filtra pomogło.
    Masz za dużą deltę,daj obiegówkę na maksa i dopompuj glikolu.
    Dom z poddaszem użytkowym Sindbad 2G 138m2 powierzchni użytkowej.Sama podłogówka 186m2+piwnica i garaż (nie ogrzewany). Sciany silka24cm+20cm styro(0,039).Poddasze 28cm welny(0,033).
    PC8kW tymi rencami DZ spiralne PE40 3x170m glina lekko wilgotna
    Recuperator tymi rencami + GWC rurowy
    Zużycie energii elektrycznej na CO i CWU Październik 2014 108kWh,Listopad 2014 375kWh,Grudzień 2014 637kWh,Styczeń 2015 677kWh,Luty 2015 640kWh,Marzec 2015 430kWh ,Kwiecień2015 210kWh

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JacekKa

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-511
    Posty
    13

    Domyślnie

    Znów wróciło do -10C. kkdarch czyli za mało glikolu. Mam resztkę 25 l, będę musiał skombinować. Jaki ciśnienie powinno być w DZ ?

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekKa Zobacz post
    Znów wróciło do -10C. kkdarch czyli za mało glikolu. Mam resztkę 25 l, będę musiał skombinować. Jaki ciśnienie powinno być w DZ ?
    Witam
    Już gdzieś widziałem takie instalacje 2x200mb fi 40 i nie pracowało to dobrze.
    Czy ta instalacja jest nowa czy może była modernizowana a został stary kolektor?
    Ciśnienie w DZ zrób na przynajmniej 1 bar.Jeśli możesz to zamknij jedną sekcję i włącz obiegówkę na najwyższy bieg.Po godzinie zamień obiegi i tak samo jak przy pierwszym niech obiegówka popracuje.
    Jaką masz pompkę DZ ?Masz odpowietrzniki na instalacji DZ?
    Trochę mi to pachnie błędem czujnika DZ.
    Kup dwa termometry takie
    http://allegro.pl/termometr-lcd-z-sonda-i5743261842.html


    Podepnij na rurę zasilającą i powrotną oraz zaizoluj to czymś od temperatury pomieszczenia garażu.
    Wysłałem wiadomość na priva.
    Dom z poddaszem użytkowym Sindbad 2G 138m2 powierzchni użytkowej.Sama podłogówka 186m2+piwnica i garaż (nie ogrzewany). Sciany silka24cm+20cm styro(0,039).Poddasze 28cm welny(0,033).
    PC8kW tymi rencami DZ spiralne PE40 3x170m glina lekko wilgotna
    Recuperator tymi rencami + GWC rurowy
    Zużycie energii elektrycznej na CO i CWU Październik 2014 108kWh,Listopad 2014 375kWh,Grudzień 2014 637kWh,Styczeń 2015 677kWh,Luty 2015 640kWh,Marzec 2015 430kWh ,Kwiecień2015 210kWh

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekKa Zobacz post
    Znów wróciło do -10C. kkdarch czyli za mało glikolu. Mam resztkę 25 l, będę musiał skombinować. Jaki ciśnienie powinno być w DZ ?
    Jeśli już podajesz to obydwie temperatury DZ i po jakim czasie od startu sprężarki zmierzone.
    Jeśli DZ nie jest dziurawe, to 25l na dolewkę (o ile będzie potrzebna) wystarczy.
    Jeśli faktycznie nie ma ciśnieniomierza to proponuję go założyć.
    Ciśnienie w DZ - wystarczy w przedziale od 1 do 1,5 bar.
    Samą obecność przepływu w poszczególnych sekcjach można stwierdzić np. na słuch: zamykając powoli zawór na sekcji. W końcowej fazie zamykania zaworu powinieneś usłyszeć charakterystyczny szum.
    Na razie nie załączaj sprężarki, a jeśli już, to bacznie obserwuj temperaturę glikolu opuszczającego parownik.
    Czekam na odczyt z termometrów przy pracy samej obiegówki (na poszczególnych sekcjach).

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JacekKa

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-511
    Posty
    13

    Domyślnie

    Chyba obiegówka DZ padła, instalator wymienia na nową. Prąd dostaje, ale nie pracuje

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekKa Zobacz post
    Chyba obiegówka DZ padła, instalator wymienia na nową. Prąd dostaje, ale nie pracuje
    Na początku drugiego sezonu...to się napracowała. Czyżby z elektroniczną regulacją wydajności? Jaki typ?
    Jaka jest instalowana obecnie?
    Spróbuj ustawić maksymalną wydajność i zobacz jaka będzie delta.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał kkdarch Zobacz post
    Już gdzieś widziałem takie instalacje 2x200mb fi 40 i nie pracowało to dobrze.
    A co z nimi było "nie tak"? Ja na co dzień robię takie źródła i działają bardzo dobrze, nawet częściej 2x300 albo 3x300.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    A co z nimi było "nie tak"? Ja na co dzień robię takie źródła i działają bardzo dobrze, nawet częściej 2x300 albo 3x300.
    2x200 to raczej nie jest to samo co 2x300 czy 3x300...
    Dla 10 kW to bym nawet nie proponował 2x200...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony